• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
19.04.2024 13:22

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Как се маха сърцевината на корен

Започната от Лора, 08.04.2008 12:16

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Лора

Намерих си нещо подобно на корен,по скоро е клон.Не е кой знае какво,но искам да пробвам едни упражнения върху него преди да го поставя в аквариума.Изварен и обелен сега кисне в бледорозов разтвор на калиев перманганат.Обаче искам да се направя на дърводелец и да го оформя,като керамичните които продават по магазините,т.е да издълбая сърцевината.Някакви идеи,как може да стане това?
В началото на една връзка ти се струва, че всички мъже са смотани, само твоят - не! По късно разбираш, че всички мъже са смотани, но колкото твоя - никой!

jimbeam0706

Вземаш едно менгеме,дрелка и свредло според големината на сърцевината.
Закрепваш корена със менгемето ,продупчваш си дупката и готово

*YAHOO*
Няма невъзможни неща

Лора

Невероятно!  :duvar: То бива,бива да съм тъпа,но чак пък толкова  :-|
В началото на една връзка ти се струва, че всички мъже са смотани, само твоят - не! По късно разбираш, че всички мъже са смотани, но колкото твоя - никой!

jimbeam0706

Еее ти пък
щеше да е тъпо ,ако не беше пиатала,ама ако има някой друга идея да я казва,така че не бързай толкова много *DRINK* *DRINK*
Няма невъзможни неща

ceco

Това с ''бледо розовия'' разтвор не ми харесва.Извади корена и го накисни само във вода със сол.

Odisei

Кое по-точно не ти харесва в третирането с бледо розов разтвор ?

Лора

Цитат на: ceco - 08.04.2008 14:07
Това с ''бледо розовия'' разтвор не ми харесва.Извади корена и го накисни само във вода със сол.
Ами в сол беше докато го варих.
Правя всичко както си е описано в една от статиите във форума.Калиев перманганат слагат за да се дезинфекцира,макар че и варенето от една страна си е дезинфекция.
Само че,трябваше първо да пробия дупката,докато беше още сух,защото сега,като мокър,малко зор ще видя. :-D
В началото на една връзка ти се струва, че всички мъже са смотани, само твоят - не! По късно разбираш, че всички мъже са смотани, но колкото твоя - никой!

jimbeam0706

Като е мокър е по -добре,защото иначе може да се сцепи корена
Няма невъзможни неща

Joro Vn

ЦитатОбаче искам да се направя на дърводелец и да го оформя,като керамичните които продават по магазините,т.е да издълбая сърцевината.Някакви идеи,как може да стане това?
За подобен въпрос от дама, ако бях учител по практика, веднага пишех шестицата, независимо от крайния резултат. Рядко явление в днешно време, не пропускам да го отбележа, браво! *BRAVO* Да попитам все пак, какъв диаметър ще е отвора, дължина, от край до край ли ще е /проходен/?

Лора

Благодаря Жоро,
Парчето е дълго поне 60см.Казвам парче,защото е криво клонче от бреза(четох че може).Диаметъра е около 10см може и по малко.Сега като го разглеждам,докато се кисне,измислих следното:на 2-3 места да направя процепи с триона,а в 2та края да издълбая със свредлото колкото мога,просто нямам дълго свредло,освен ако не ползвам хилтито.След като си поиграя така известно време с крайните отвори(докато се получи диаметър на половина,ще се помъча и през процепите нещо такова да направя,малко ще ми е трудно,пък и зависи от процепите.Целта ми е цялото парче да остане кухо отвътре,ако нестане здраве да е,има резервен вариант-да изкореня една лоза от семейното лозе(баща ми ще получи инфаркт  :-D )
Ами това е! Още се колебая хилтито ли да хващам или обикновенната бормашина.
PS Как се пише думата пА/Ърче?!
В началото на една връзка ти се струва, че всички мъже са смотани, само твоят - не! По късно разбираш, че всички мъже са смотани, но колкото твоя - никой!

torsade

А ако го сцепиш на две, после го издълбаеш с длето и след това съединиш двете парчета?
Охлювът не ни е враг!

Лора

Да и това е идея.Само че има проблем.Нямам длето,дори и да намеря с какво да го залепя после? Трябва да е лепило което не е вредно за рибите,а аз не се сещам за такова(или поне незнам).Може и със силикон,но като знам колко ми е права ръката само ще омажа нещата. ;-).
В началото на една връзка ти се струва, че всички мъже са смотани, само твоят - не! По късно разбираш, че всички мъже са смотани, но колкото твоя - никой!

Joro Vn

     Мнението ми е дървото да си остане така, както е. При тази дължина от 60 см не виждам смисъл от кухината вътре. Тя така и така, няма да се вижда. Освен това ще срещнеш доста трудности при разпробиването, макар че на пръв поглед изглежда лесно. При свредло над 10-12 мм диаметър вече трудно се контролира ръчна дрелка. Особено ако е дълго. Ще трябва да се правят множество малки отвори и след това да се "свързват". "Хилти"-то също би трябвало да е неподходящо за целта. Обикновено такива машини са с ниски обороти и имат доста "хлабини". Призванието им е в строителството. Още един аргумент против отворите вътре: повърхнината там е почти сигурно, че след време ще започне да гние. При външни площи гниещия слой обикновено се почиства от охлюви и някои риби- като анциструси, птерогоплихти и т.н. А вътре тези твари може би няма да имат достъп за почистване. В комбинация със застоялата вода там /без движение/ ще се получи малко блато, което може да повлияе на целия аквариум. Не съм сигурен и като качество дали това дърво става. Както и формата му- при тази дължина дали е с добра визия или изглежда като кол!? Ако можеш, цапни отнякъде един лозов чукан, поне е с доказани качества и като материал, и като визия, и като цвят /тъмнокафяв, който се запазва неограничено време такъв/. Ако не целиш да постигнеш дочно определен ефект от аквариума с този голям корен, като че ли е по-добре да използваш повече на брой, но по-малки. В комбинация между тях също се постигат добри резултати. А с корени от мангрово дърво или мопан, който се предлагат в зоомагазините /внос/ нещата може съвсем да си дойдат на мястото. Само дето цената им е малко соленичка и не всякога има добър избор. Аз например от време на време си купувам от тях, ако преценя, че някое парче има сполучлива по моите представи форма, макар че на момента не ми е необходимо. Само че после няма да го има.
    Надявам се, че не обърках съвсем нещата с тези си разсъждения.  *SORRY*

Лора

Жоро,отказвам се повече да чета твои постове относно мои запитвания,каквото си наумя ти ме разубеждаваш. :-D Само от две приказки и съм съгласна с теб,а като си представя мъжът ми колко ме омайваше... и до ден днешен само спорим и никой неотстъпва ;-)
Сега по темата-първо ще се помъча да видя какво ще излезе.Навила съм се да го направя и няма отказване.Дори и нищо да не стане ,не ми пречи да опитам.Дори и да раздробя дръвцето на три отделни парчета(ей никой не ми каза как се пише тази дума).Само малко да закрепна,че съм болничка и ще му разкажа играта.Лозата,лозата-хубаво вино ставаше от нея...
оф забравих-
ЦитатПри външни площи гниещия слой обикновено се почиства от охлюви и някои риби- като анциструси, птерогоплихти и т.н. А вътре тези твари може би няма да имат достъп за почистване.
Ами ще чистят и отвътре,нали затова искам да махна сърцевината,хем да си се крият,хем и да си папкат.
В началото на една връзка ти се струва, че всички мъже са смотани, само твоят - не! По късно разбираш, че всички мъже са смотани, но колкото твоя - никой!

spetsa

Абе то вътре и други работи може да си правят  :-D Ако го скъсиш на две и махнеш сърцевината може да стане много интересна декорация като се скрие и вътрешния филтър ако имаш такъв.Иначе цялото 60см няма смисъл да го дупчиш,но пък и да го забиеш целия пън въре ще ти отноме много място от аквариума.Бастисай някоя лоза комшиите от блока уреваха като ги урязах но ще стоят много добре в новия аквариум а и там формите наистина са много добри Успех и да нащтракаш някоя снимка ;)

Similar topics (5)

56030

Започната от Percho


Публикации: 6
Прегледи: 3902

13068

Започната от Demo``


Публикации: 20
Прегледи: 10971

9909

Публикации: 51
Прегледи: 29274

6000

Започната от mejdupraznika


Публикации: 8
Прегледи: 6488

7993

Започната от MORKOF


Публикации: 13
Прегледи: 7009