• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
29.05.2024 21:34

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Геология - скали

Започната от abaro, 05.06.2005 12:07

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

abaro

Моля ако някой има информация за различните породи скали в електронен вид да я сподели. Или ако има връзки към някои сайтове с подобна информация също. Ще почерпя :lol: .
Искам да разбера различните камъни които се срещат безплатно :lol:  насам-натам с каком състав са за да преценя как ще влияят на водата в аквариума. Досегашното ми ровене в Нета е безрезултатно, та вече съм готов и да си платя -  :beer
http://picasaweb.google.com/adbaro/ACacatuoides
http://picasaweb.google.com/adbaro/AViejita
[smg id=241 type=link align=left width=88][smg id=285 type=full align=left]

dido

Трудна работа е да намериш такава информация в книги. Както писах в друга тема, имам добър приятел геолог, познаваме се от години. Обучението на тези специалисти е главно практическо - ходят по чукарите и събират камънак. Правят си колекция от всякакви минерали. Та тези минерали ако не ги видиш на живо и да ги пипнеш с ръка няма как да ги разпознаеш по картинка - на снимка камъка си е камък. Учат и химическия им състав, разбира се.

abaro

Абе то в Интернет за какво ли няма информация, та се надявах някой да е попадал на нещо полезно.
http://picasaweb.google.com/adbaro/ACacatuoides
http://picasaweb.google.com/adbaro/AViejita
[smg id=241 type=link align=left width=88][smg id=285 type=full align=left]

Boby_

Абе дидо, отдавна се каня да те питам и все забравям - ти като се ровиш по разните му там торенти и пийр ту пийр мрежи, случайно да си попадал на едно книжле - "Malawi Cichlids in Their Natural Habitat" на Ad Konings, ама на английски, че немският нещо съм го позабравил? :lol:

dido

abaro, мисълта ми накратко беше, че тази наука се гради 90% на огромен практически опит и това почти изключва варианта гледайки картинки или четейки описания да се научиш да разпознаваш всеки камък, който ти попадне в ръцете.

Boby, не съм я виждал тази книга. Ей сега проверих пак.

abaro

Ама аз не смятам да уча задочно геология :D . Може пък да има нещо написано в по-популярен стил с някоя и друга снимка и описание на състава. Искам например да разбера какво представлява пясъчника или пък т.н. врачански камък който се ползва за облицовки. Или примерно какво е андезит и т.н.
http://picasaweb.google.com/adbaro/ACacatuoides
http://picasaweb.google.com/adbaro/AViejita
[smg id=241 type=link align=left width=88][smg id=285 type=full align=left]

dido

http://maps.unomaha.edu/Maher/geo117/default.html
http://www.geology.sfasu.edu/tutorials.html
http://www.geolab.unc.edu/Petunia/IgMetAtlas/mainmenu.html

Абе намират се много - гугъл на 'Rocks Geology'. Ама снимките не са хич информативни.

BLKnight

Абаро, разгледай последния линк на Дидо - там са скали и конгломерати, липсват само седиментните (утаечните) скали - напр. варовика, който се образува от скелети и черупки на разните гади...
Ако нещо конкретно те интересува, питай - аз още си спомням МГУ-то... донякъде... :)
Андезита е вулканична скала. Прилича на гранит с доста по-едри кристалчета. Гарантирано нищо от нея не се разтваря в аквариум. Дори в такъв в който плуват 3 вида тор :)
Врачанския камък... доколкото един от най-близките ми познати е врачанец, най-вероятно просто е пребоядисан и с пренабити номера на шаси и двигател...
Пясъчниците се водят конгломерати, не скали. Има много видове. Неприятното при тях е че някой видове са доста "водоразтворими" - глината която споява отделните пясъчни (кварцитни) частици си заминава първа. Други видове даже се препоръчват за декорация...

abaro

Благодаря ви, наистина разглеждах последния линк и там видях доста интересни снимки. Като начало е много добре. BLKnight а виждал ли си едни скали които се намират по краищата на мраморните блокове (терминологията ми е смешна сигурен съм). Те стоят като шлака и имат много интересна нагъната структура. Сега не мога но по-късно или утре ще направя снимка. Има ги в големи количества около мраморната кариера край Малко търново. Стоят много плътни, тъмно сиви на цвят.
http://picasaweb.google.com/adbaro/ACacatuoides
http://picasaweb.google.com/adbaro/AViejita
[smg id=241 type=link align=left width=88][smg id=285 type=full align=left]

miTko

Като е станало дума, наборе да те питам, взимал съм разни зелени камъни от Приморско и после почти същите от Несебър, те какви са?
Стояха в аквариума преди, мога да снимам и да покажа.
Разни мои АКВАРИУМИ 

Живко

abaro,мислех да те питам в лично съобщение,но така и так си зачекнал темата...
след солниците на Бургас,брега на морето (свлачище) е укрепен с големи черно-сиви каменни блокове.около тях има сума парчетии.
та въпроса е,знаеш ли да ли са годни за нас акваристите?
Никой не се е родил научен.

abaro

За Митко: Тъмно зелени, с напълно хомогенна структура, трошени. Ако говориш за такива и аз съм ги заглеждал но не смея. В началото като четях само руски сайтове запомних едно правило - да не се използват камъни със наситени цветове - червени, зелени, черни. Може би не е съвсем вярно но аз тъй като се страхувам да не сбъркам внимавам много с камъните. Затова и отворих тази тема защото напоследък виждам много хубави камъни а не знам дали има риск от тях за аквариума.
За Живко: Ти говориш сигурно за буните. Това са насипи от камъни навътре в морето. Служат за да задържат пясъка от една страна и за да разбиват вълните от друга. Точно из тях има такива зелени скали за които говори набора. Има и други които предполагам че са андезит ( копат го около Бургас). А в моя аквариум камъните са от едно място до солниците където има канал който ги свързва с морето. Там преди години имаше един кораб Чайка, изваден на брега по време на асамблеята. После го закараха в Яз. Кърджали или там някъде. Моите са сиви с черни кристални ( като стъкло) малки включвания - около 1-2мм. Не знам каква е тази скала но в началото като пуснах аквариума 2 месеца gH беше 15 и pH-то 8-8.5. Аз реших че съм сгрешил и това са парчета от мозайка и почти бях готов да си изхвърля камъните. Ама после водата ми се оправи като пуснах маята и сега съм с тях. Има много там БЕЗ ПАРИ. Така че заповядайте!!!
http://picasaweb.google.com/adbaro/ACacatuoides
http://picasaweb.google.com/adbaro/AViejita
[smg id=241 type=link align=left width=88][smg id=285 type=full align=left]

BLKnight

Кхъ-кхъ (учтиво покашлюване)
Аз не съм толкова добър че да разбера даден минерал или скала какъв е само по описание :)
Зелените скали с фина структура както казва адаша най-вероятно са вулканични и няма проблем да се плацикат в аквариум. Виж ако имат кварцови (бели) жилки възможно е да съдържат руди. Повечето руди лека полека реагират с водата :( И тровят. Особено трябва да се избягват ръждиви (желязо) и зелени жилки (най-често мед), също така и отделни кристалчета с метален вид (пирит, халкопирит) Абаро - сивите скали с черни стъкловидни включвания според мен също са вулканични => безопасни. Обикновено това е фин гранит с парчета ортоклаз. Май имаше и някакво име...

miTko

Да, тъмнозелени с още по-тъмни кристалчета в тях, киснаха повече от 2  години в аквариума,  не се разтварят. А  онези от Несебър са по-светли.Киснах ги няколко месеца само  също нямаше проблеми. Обаче и  двата вида в  аквариума изглеждаха още по-тъмни.
Разни мои АКВАРИУМИ 

BLKnight

Е, то видимо няма да се разтворят, дори да бъде мек варовик... май.
А това че като се намокри става по-тъмно имаше нещо... ама не помня -  на тази лекция съм липсвал :)

Similar topics (2)

9440

Започната от borislav


Публикации: 14
Прегледи: 7781

12104

Публикации: 12
Прегледи: 6222