• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
30.05.2024 18:13

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

грунт

Започната от 77, 02.01.2005 23:42

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Георги

Ще ми се да сменя мозайката с кварцов пясък... Цепят се перките на рибките... За рибки и храна давам пари, но някакси за пясъка ... :roll:
Очертава ли се нова акция до Подгумер и околността? 10-на кг. стигат.

Жоро

та значи относно теглото на пясъка:1 кубик сроителен пясък тежи м/у 1800-2000 килограма в зависимост от влажността му.м/у другото един кубик сух пясък тежи повече от един кубик мокър пясък!

Жоро

строителният пясък не е ли много ситен за аквариумни цели?

Boby_

Цитат на: "Жоро"строителният пясък не е ли много ситен за аквариумни цели?

Зависи от целите. За засаждане на растения не става, защото е ситен и поради това в него няма добра циркулация на водата, което пък способства анаеробно гниене на корените. Но за акварим без растения е чуден.

2001

Цитат на: "Жоро"та значи относно теглото на пясъка:1 кубик сроителен пясък тежи м/у 1800-2000 килограма в зависимост от влажността му.м/у другото един кубик сух пясък тежи повече от един кубик мокър пясък!
А защо сухия пясък тежи повече от мокрия, че не ми стана ясно ??

Boby_

Цитат на: "2001"
А защо сухия пясък тежи повече от мокрия, че не ми стана ясно ??

:lol: Сухият пясък тежи повече от мокрия, защото момчето е объркало местата на думичките и вероятно е искало да каже точно обратното.  :wink:

2001

Бе викам си : Кво стана тука ???Има нещо гнило !!

Dimitar

Наистина, при 0.5% влажност пясъка е по лек от чисто сухия (о%).  Водните молекули отделяли песъчинките една от друга и реално пясъка оставал по малко като количество в същия обем. При по-голяма влажност вече влагата пълни празнините, но пясъка се самоуплънява и става много по-тежък. И аз не го вярвах, ама премерих и се убедих... :D
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fimg92.imageshack.us%2Fimg92%2F9615%2Faqaru20060809183411nn1.th.jpg&hash=b70347d06619c6977ec4f558c7cd8e0b32b58d46

2001

Интересно !!

Boby_

Цитат на: "Dimitar"Наистина, при 0.5% влажност пясъка е по лек от чисто сухия (о%).  Водните молекули отделяли песъчинките една от друга и реално пясъка оставал по малко като количество в същия обем. При по-голяма влажност вече влагата пълни празнините, но пясъка се самоуплънява и става много по-тежък. И аз не го вярвах, ама премерих и се убедих... :D

Току що научих нещо ново.  :lol: Човек се учи, докато е жив (или поне докато има желание да се учи).  :wink:

Жоро

значи в един аквариум с размери 100х100х100 се събират еднакви количества сух и мокър пясък.датук е ясно нали? НО сухият пясък е много по -плътен от мокрият.за пясъка като се намокри е характерно тъй нареченото набухване! (м/у другото масата е правопропорционална на плътността)

Dimitar

Но само при 0.5-1% влажност. При по голяма  влагата става на капки и песъчинките се прилепват... и тежи повече.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fimg92.imageshack.us%2Fimg92%2F9615%2Faqaru20060809183411nn1.th.jpg&hash=b70347d06619c6977ec4f558c7cd8e0b32b58d46

Жоро

Съгласен!

FLEXX

2. Състав

По принцип грундът се прави от малки камъчета или пясък. Както знаете, пясъкът представлява натрошени скали, а те имат различен произход и съответно състав. Важността на състава на грунда, както и на камъните се крие във веществата, които той може да изпуска във водата и така да влияе на нейните качества. Именно поради тази причина не са подходящи варовиковите пясъци, чакъли и камъни – те лесно се разтварят във водата, повишавайки много нейната твърдост (съдържание на соли), което е зле за повечето аквариумни рибки (но не за всички – някои риби предпочитат именно твърда вода и в техния аквариум могат да се използват варовикови камъни, които освен това имат и изключително интересни форми). Най-добре за вас е да използвате грунд и камъни с вулканичен произход, тъй като те са най-твърди и не се разтварят. Кварцовият пясък е просто перфектен.


Добре, съгласен съм, но в София каде може да се намери изгодно ? трябва ми за два аквариума по 80 литра... разбиращите да кажат колко е това...
 Горе-долу каква е цената ??? Трябва ми по дребен 2-3мм ако може да се намери де... Просто рибите ми са дънни, ровят за да си намерят храна и т.н. и доколкото знам тоз пясък кварцов е доста твърд :?:

FLEXX

И относно цвета - какъв цвят има тоз кварцов пясък ???
Прочетох, че този червеният грунд не е подходящ - а аз съм с такъв :(  така че съм в нужда :cry:

Similar topics (2)

12571

Започната от jix


Публикации: 1
Прегледи: 2459

3836

Публикации: 9
Прегледи: 4222