• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
27.04.2024 08:33

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Парчета д

Започната от aqua, 15.07.2004 10:37

« назад - напред »

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

aqua

Привет на всички аматьори, прифесионали и други с божествен произход любители на авариумните риби.
От известно време чета разговорите по форумите ви с любопитство.
Занимавал съм се с рибоци близо 18 години и след това се зарекох да не гледам нищо от тях и така издържах близо 12 години.
Както се досещате моите наблюдения и experience са от по-древни времена, когато много неща ги нямаше по магазините, както и вероятно повечето от вас  :wink: (така предполагам, по начините ви на изразяване и темперамента)  :lol: .
Та стана така, че едно от децата ми събра малко - 30л аквариумче в къщи и от там аз отново се подпалих и се започна отново.
Интересувам се има ли хора, които доставят парчета дърво за дънна декорация.
До момента съм намерил само на две места - в магазина до пл. Славейков и на "рибната борса" зад МОСВ.
Изборът не е нещо особено и цените са много измислени. Предлагат мангрови коренища. При това са залежали и има вероятност да започнат да се разпадат във водата.
Питането е дали на съботния пазар се явяват хора, от които може да се намери нещо наистина добро или има друго място, където се предлагат разни работи.

Предварително благодаря за всички съвети и препоръки, както и за търпението, с което удостоихте това мое писание.

Boby_

Аз лично дървения в аквариума си не слагам по една проста причина - подкислява водата, а моите рибоци искат алкална.
Но това няма да ми попречи да те поздравя с добре дошъл във форума!  :wink:

Raven

според мен добре изглеждат корени от лоза-главини,астми астмалъци и пр.накисваш ги добре ,ако можеш изваряваш,и чистиш кората с твърда четка.имат много готина форма и доколкото знам не влияят на водата особено.ама дедо не дава да пипам лозето на село. :D
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

Anonymous

Цитат на: "raven"според мен добре изглеждат корени от лоза-главини,астми астмалъци и пр.накисваш ги добре ,ако можеш изваряваш,и чистиш кората с твърда четка.имат много готина форма и доколкото знам не влияят на водата особено.ама дедо не дава да пипам лозето на село. :D

Това с корените и лозницата го знам, от онова време, моето.
Въпросът е има ли готови разни неща, защото аз лично разполагам с много малко свободно време и гледам да го запълня с удоволствието от съзерцаване на рибета. :wink:

aqua

:oops: Това горното го написах аз.
Просто забравих да се логна преди това. Какво да справи ЕГН. :roll:

Raven

виж съботния пазар.по принцип каквото не намериш там ,трудно ще намериш на други места.там съм виждал хубави корени.а коя е тази "рибна борса"?
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

aqua

Първо - благодаря за потвърждаването на идеята, която имам за оглед на пазара.
Второ - относно въпроса за борсата:
Всъщност това е един зоомагазин зад МОСВ, на първата улица успоредна на бул. Мария Луиза в източна посока.
Магазинчето се държи от двама млади мъже с претенцията, че до преди година са били представители на TETRA за страната. Сега предлагат и JBL и храни собствено производство.
Имат добра колекция от Меланотении, макар че към тях причисляват и някои други австралийки, но това е проблем на начина им на четене на рибните енциклопедии.
Намират се и нелоши дискуси.
Господата твърдят, че се грижат за много от съдовете (аквариумите) по заведенията в София. Доставяли и рифови рибета.
Определено сериозно се занимават с този бизнес! Личи, че са чели литература, имат сръчни похвати при работа с рибите и кепчето  :lol: .
Наричат ги "рибна борса" заради факта, че доставят рибета по поръчка на клиенти от разни фирми и т.н.
За сега толкова. Още един път благодаря!

niky

Здравей. Аз не се занимавам от 18 години, но и аз съм от старичките тук  :lol:
По въпроса за декорацията...дървета се предлагат, ама им искат такива цени, че ....
На пазара няма да намериш нищо. Има там едни представители на AQUAEL, които могат да ти внесът готова задна стена, ама искат баба си и дядо си.
Изобщо, нищо ново под слънцето. Ако искаш каменна стена, аз имам известен опит в правенето и от стиропор...много добре става.
Ако искаш от дървета....по добре се разходи с децата около някоя планинска река.
Някои лепят дъбови кори отзад, и става добре. Абе въпрос на вкус.

А ако ще  е за 30 аквариум...по добре изобщо не се мъчи. Сложи му една черна хартия(картон) и си готов

aqua

Здравей Niky,
Мерси за препоръките. Особено се радвам, че не съм сам в моята възрастова група.
Мнението ти потвърждава една моя идея - да наобиколя някои язовири и да си събера декор, но това не отменя плановете ми за тази събота по отношение пазара.
Що се отнася до аквариума, за който събирам декор, то естествено не е 30л. Той също е мъничък - 70 л, но е трети в къщи. Специално чрез него искам да покажа някои работи на децата си. Освен това жеанието да постигна естетическо удовлетворение чрез наго е доста силно. Та затова се старая малко повече.
Успех и на теб, макар че сигурен съм, че вече го имаш достатъчно.
Относно изграждането на аквариуми от бетон и други материали - със сигурност ще се възползвам от опита ти при първа възможност, когато си сменя жилището с достатъчно по-голямо.
Още повече, след като видях един такъв построен в околностите на София - 50 000л водоемче. Направо нездраво завидях на собственика му. :twisted: Но да помечтаем ...

niky

Eeeeeeeeeeeee. Ти направо ме разтрои. 50 000 литра. Вярно ли е това?!!!
С какви размери е тоя аквариум, с колко дебели стъкла, какви риби има в него? Растения?
Сподели, моля те...Не е ли по добре да си направиш направо езеро  :lol:

aqua

Работата си е направо за нервно разстройване.
Понеже данните за тая работа засягат частно лице и е доста непочтено да разпространявам такива подробности във форума ще ти пиша ЛС.
Правилата са за да се спазват, а не да се нарушават, както е прието на Балканите. :lol:

Лонганлон

ахм, понеже не сте дали много подробна информация на човека, май аз трябва да се заема.

Значи в стария форум има една хубава статия, май от Килиман за приготвянето на корени от лоза - осоляване, варене и т.н, може да я прочетеш (А, да - както каза Боби, много внимавай при какви риби слагаш корените, защото изпускат танини и други вещества, подкиселяващи водата).

Корените по магазините в София, а и други градове са 'мангрови' доста условно, но предвид, че не се намират други - стават. От опит мога а ти кажа, че не гният твърде, а и цените им не са кой-зна еколко високи (декорацията на 70 л. съд ще ти излезе максимум 20 лева).

Не знам как се обединихте около идеята за обиколка на планинските водоеми с цел събиране на дървен материал от там, но дори и по информация отпреди 20 години на великия К.Ратай това изобщо, ама изобщо не е добра идея - такива корени и дърве имат силната склонност да гният в аквариума и да развиват разни нелицеприятни плесени.

Единственият перфектен вариант е да си намериш вкаменено дърво, прекарало последните няколко милиона години в торфно блато, в което съдържанието на клетките е заместено със силициеви соли, но вероятността да се докопаш до такова е практически нулеве.

sho

aqua  - виж тука някой беше писал по въпроса с корените - може да ти е от помощ http://aquarium.project.bg/forum/viewtopic.php?t=80
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fsho-services2.hit.bg%2F81145289603.png&hash=b42dc24e05e44d4204fa084b00e78775791436e1

Anonymous

Привет на всички, които се отзоваха.
През изтеклата седмица вече си намерих красиви и престояли 10 години под вода части от коренища. Всъщност може и повече да са били там, защото дълбочината, от която ги вадихме с приятели беше доста.
В момента имам четири различни варианта за декориране.
Благодаря на sho за препратката към направи си сам.
Аз понеже имам спомени от далечното минало мисля, дано да не греша, че освен варене и киснене на дървенията, се практикуваше и заливане с "розов" разтвор на калиев хиперманганат.

Накой спомня ли си нещо такова?

Отново благодаря за отзивчивостта на всички!

aqua

Пак забравих да се логна  :? . Горното е от мен.

Longanlon

розовия разтвор на калиев перманганат май се използва само за дълготрайно третиране на риби - просто той е толкова силен оцветител, че само едно зрънце порозовява цяла кофа вода и съответно концентрацията на такъв разтвот е много твърде малка. Вместо да киснеш корените в това, по-добре ги свари.[/list]
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ffeeds.feedburner.com%2FLonganlon.2.gif&hash=89a29c11af8a650ec7ddb49df6bd62ce3a6f8f5b

Живко

попрочетох за лозите,не се справих с един линк защото сайта е на английски.
аз съм си приготвял лозова главина със се корените.изкопах я от едно старо изсъхнало лозе.варих я близо 24ч. в солена вода /на 2л. вода 1кг. сол/.принципно се вари докато потъне.
по лозата  не трябва да има кора макар че по време на целия процес постояно изпадат влакна и парчета.просто стеблото на лозата е от натрупани кори.нещо като стебло на палма.ботаниците трябва да знаят как се казва.
след това се изкисва безброй дни/не помня колко/ докато не спре да осолява и оцветява водата.водата се сменя всеки ден
.ако по време на изкисването по лозата се появи плесен или каквото и да са други гадости трябва да се извари още един път в солен разтвор.
готовата лоза е твърда почти като камъм.
може лоза поставена в аквариум да подкиселява,но определено ще е доста слабо.нищо с което да ни затрудни.вероятно ще отделя и танин.той е много полезен за рибите ,помага за образуването на..../боже откога не съм гледал риби,забравил съм термина.трябва да си прегледам литературата/. прави ги устойчиви на външни паразити.всъшност каквото и да има в лозите то се отделя,отделя и накрая свършва.та нали затова ги приготвяме.
няколко съвета:
-не се опитвайте да завирате водата с  бързовар,аз пропуснах факта,че водата е солена
-не ползвайте стари автомобилни гуми за огън,освен ако не сте на открито поле и не сте си приготвили 5кг. Ариел
Никой не се е родил научен.

tishovsx

А какво ще кажете за корени на Мангрово дърво, аз ползвам такива, Вашето мнение ?
IN A REEF AQUARIUM, ONLY BAD THINGS HAPPEN QUICKLY

discus

Цитат на: "tishovsx"А какво ще кажете за корени на Мангрово дърво, аз ползвам такива, Вашето мнение ?

проблема е в цената на тези корени иначе е добре да се ползват

tishovsx

Така е за съжаление...но определено има ефект за качеството на водата, от както го сложих преди около две години, ефектите (дефектите) като алги и зелена вода се махнаха, но брадата си остана само на едно място върху дървото и на някой камъни които са в аквариума.

Имаше едни рибки, (Алгае Итъри) :oops: казвали са ми, че те се справят с брадата...ама знам ли  :roll:
IN A REEF AQUARIUM, ONLY BAD THINGS HAPPEN QUICKLY

Живко

здравейте.
при мен възникна един проблем,който ме озадачава!
новия ми аквариум е пълен от десетина дни.270л.
растенията са 3бр. анубиаса,5бр. различни криптокорини,които предварително разболях с цел загниване на листата за по бързо развиване на азотния цикъл.
филтрация за сега само вътрешна ФАН 3.
аерация няма.
осветление 0.3 вата на литър гро лукс.
споре мен всичко се развива добре даже онзи ден сложих 6-7 живородки.
в аквариума има една лоза,която от втория ден е нападната от някаква плесен или там каквото е.прилича по външен вид на заболяването сапролегниоза по рибите.абе точно като марсол но прозрчен.на отвесни стени целия паразит почва да се стича.преместих лозата в друг аквариум и я третирах с много силен разтвор на калиев перманганат.резултат нулев.не ми се ще да я изварявам.за това моля помогнете.какво ли е това?и как да го убия?
Никой не се е родил научен.

discus

Цитат на: "Живко"здравейте.
при мен възникна един проблем,който ме озадачава!
новия ми аквариум е пълен от десетина дни.270л.
растенията са 3бр. анубиаса,5бр. различни криптокорини,които предварително разболях с цел загниване на листата за по бързо развиване на азотния цикъл.
филтрация за сега само вътрешна ФАН 3.
аерация няма.
осветление 0.3 вата на литър гро лукс.
споре мен всичко се развива добре даже онзи ден сложих 6-7 живородки.
в аквариума има една лоза,която от втория ден е нападната от някаква плесен или там каквото е.прилича по външен вид на заболяването сапролегниоза по рибите.абе точно като марсол но прозрчен.на отвесни стени целия паразит почва да се стича.преместих лозата в друг аквариум и я третирах с много силен разтвор на калиев перманганат.резултат нулев.не ми се ще да я изварявам.за това моля помогнете.какво ли е това?и как да го убия?

Пробвай с формалин надли ще оживее нещо след такова третиране

Живко

ами не знам.
мислех и за формалин,но не знам какъв ще е ефекта върху дървото.
Никой не се е родил научен.

DicH

аз имах такув проблем, след месец и половина и много смиани на водата запо4на да се оправиа

Живко

ужааас!!!
тожа нещо в аквариума ли го прави.защото си мисля,че ти се е случило докато си я обработвал.
Никой не се е родил научен.

Anonymous

смело давай с формалина няма какво да стане на лозата - естествено извадия в друг съд щото сещаш се кво прави с всичко живо формалина:)

77

аз немога да зацепя :cry: защо не го извариш тоя корен :?:
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs29.postimg.org%2Faeehc6buv%2FDSC_1686_copy.jpg&hash=9bc922c588fba1c702ad9ed785674aa0520d3910

Raven

тази медузоподобна маса е безопасен бактериален налеп по корена,ще се мине от самосебеси,някои риби го ядът но и така да го оставиш не е проблем , до една седмица ще се махне.получава се често по нови корени- аз понеже не ги изварява редовно ми се случва.
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

Живко

Цитат на: "77"аз немога да зацепя :cry: защо не го извариш тоя корен :?:
корена е изваряван(то си е цяла лоза)преди 4год.както вече казах в една друга тема повече с приготвяне на цели лози не ми се занимава.

относно този бактериален налеп дано е безопасен,защото raven,мисля да върна корена в аквариума.м/у другото тези бактерии ме респектираха,ама как оцеляха след тези бани.
мерси за помоща момчета.  :!:  :D [/quote]
Никой не се е родил научен.

miTko

Все пак по-добре бактерии отколкото върла химия! :roll:
Разни мои АКВАРИУМИ 

Живко

Никой не се е родил научен.

abaro

Виж тази тема
И аз имах същия проблем но с мангров корен, но както каза Рейвън сам си отмина.
http://picasaweb.google.com/adbaro/ACacatuoides
http://picasaweb.google.com/adbaro/AViejita
[smg id=241 type=link align=left width=88][smg id=285 type=full align=left]

Живко

Цитат на: "abaro"Виж тази тема

И аз имах същия проблем но с мангров корен, но както каза Рейвън сам си отмина.
твоя проблем бързо се е решил.
моята лоза седи с тази гадост вече 8 дена и е почти цялата е бяла,обаче при нея няма риби.още се чудя какво да я правя.
утре ще взема да я почистя и ще я сложа при рибите,пък ако на тях не им хареса тая плесен,лозата отива под казанката.
може проблема да е в твърде дългият сух период,който изкара след пригитвянето,и то на какви ли не места.
все пак след вашите мнения мисля че ще стане :D
Никой не се е родил научен.