• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
10.05.2024 00:09

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Зеолит

Започната от Shagrath, 12.06.2008 23:08

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Shagrath

Успях да се снабдя със 10-тина литра зеолит, фракция около 3 - 5 милиметра, от Бентонит - Кърджали. Реших да го изпрбовам като филтърен материал, и насипах във две от отделенията на филтъра около 0,5литра от него, и още толкова посипах на места върху грунда, тъй като ми хареса че стои доста декоративно. За една седмица резултатите са повече от добри - водата стана много по - бистра, отколкото беше преди, участъците със останала черна брада започнаха да намаляват. Хрумна ми да замеря показателите на водата - твърдост, наличност на нитрати, но тъй като никога преди това не съм следил параметрите, реших че няма смисъл. Споделете и вие опита си със този материал, ще бъде интересно.

theater

Взето от bg.wikipedia.org
Зеолит(гр,zein ,"завирам";lithos,"камък") това е минерал,който има микро-пореста структура. Терминът бива първоначално създаден през 18-ти век от шведския минералог Алекс Фредрик Кронщедт , който го е наблюдавал .

Повече от 1500 вида зеолит са синтезирани и са познати още 48 естествено срещащо се в природата. Те са основно хидратно аломиниево-силикатни минерали с "отворена" структура ,която може да акомодира голямо разнообразие от катиони като Na+, K+, Ca2+, Mg2+ и други.Тези положителни йони са по-скоро свободно държащи се и могат да бъдат заменяни от други в контактен разтвор.

Сега ако може някой, който разбира малко повече от химия да каже тези алуминиево-силикатни минерали дали са читави за аквариума и дали ще тровят риби или втърдяват водата, защото са много лесно достъпни тези продукти и са на доволно ниска цена спрямо микропоестите фирмени пълнежи.  :-D
140л - харацини
http://starividri.org

bengan

http://montan-a.hotmail.ru/zeolit/zeolite%20(1).htm

Similar topics (5)

2033

Започната от miTko


Публикации: 2
Прегледи: 3956

1250

Публикации: 14
Прегледи: 8364

6040

Публикации: 6
Прегледи: 5653

43478

Публикации: 9
Прегледи: 3896

11137

Започната от vali7447


Публикации: 1
Прегледи: 3020