• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
24.04.2024 07:42

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Въпрос за лава във филтъра

Започната от Penta, 15.05.2014 08:56

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Penta

От доста време имам подозрения относно инертността на лавата. Когато стартирах аквата навремето пуснах филтъра с една кошница лава и една Сипоракс. Въпреки че от скоро добавям осмозна вода, твърдостта в този аквариум бавно се повишава през седмицата след смяна на водата. Преди това нямаше проблем - водата си беше достатъчно твърда за да се повиши повече :)
Днес рано сутрин замерих големия аквариум KH 6, малкия 3 - а в неделя след смяната беше 4 големия. В мерителната колбa с KH 3 (жълта на цвят) пуснах 3-4 малки камъчета лава която имах прибрана в торбичка. След 2 мин разтвора посиня леко, след 5 стана много тъмно син - KH отиде много нагоре.
Лавата е купувана от Дискус, прилича си на лава, червена е, шуплеста - лава трябва да е. Чел съм че е вулканична скала, инертна е и т.н.т.

Въпроса е , оставяме настрани теорията, имате ли наблюдения върху влиянието на лавата във филтър върху качествата на водата? (знам че се използва като първи слой в грунда).
Благодаря.

danielm

Гледах кристали с камъни лава.
Със сигурност на кх-то изобщо не трябва да се влияе. Няма как при такава висока температура да отане нещо, дето да оказва влияние точно на това.

Penta

Цитат на: danielm - 15.05.2014 09:27
Гледах кристали с камъни лава.
Със сигурност на кх-то изобщо не трябва да се влияе. Няма как при такава висока температура да отане нещо, дето да оказва влияние точно на това.
Не би трябвало, затова сега след толкова време й правя тестове. Най-невероятното за мен е бързата реакция - след 2-5 мин.
Ще тествам в по-голям обем вода за да елиминирам влиянието на полепнали по лавата соли.

bunzip2

Да не би да е пемза, а не лава?
Не че имам идея дали пемзата влияе...

Similar topics (5)

20013

Публикации: 21
Прегледи: 10243

21105

Публикации: 1
Прегледи: 3035

4419

Публикации: 10
Прегледи: 6181

49548

Публикации: 0
Прегледи: 1387

35771

Публикации: 11
Прегледи: 5088