• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
25.04.2024 00:14

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Съвет за свързване на два канистъра

Започната от dfdid, 26.05.2009 09:16

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

dfdid

Замислям още един канистър да  пусна в аквариума,но понеже нямам възможност неговите тръби да влизат оделно искам идея как да свържа двата заедно.Какъв ще е най-добрия вариант?Ако някой има опит ще съм радостен ако сподели.

zoro40

Вариант 1- свързваш двата в паралел - дебита е сбор от двата дебита, ако осигуриш достатъчна проходимост на входа и изхода .
Вариант 2 - свързваш двата последователно - дебита е повече от колкото на един но по - малко от сбора от двата. При този случай, може да оставиш да работи само едната помпа ,а втория филтър ще бъде само като допълнителен обем за филтърен материал. В този случай дебита ще е по - малък в сравнение с дебита на самостоятелен филтър, но пък имаш резервна помпа която можеш да включиш веднага, ако се повреди тази която работи.

Ако имаш риби които мътят водата- трябва ти добра механична филтрация , т.е. вариант 1 . Ако рибите ти са кротки и не правят мътилка, трябва да се наблегне само на биологичната филтрация и тогава вариант 2 с една работеща помпа е по - подходящ според мен.

dfdid

Цитат на: zoro40 - 26.05.2009 15:18

Ако имаш риби които мътят водата- трябва ти добра механична филтрация , т.е. вариант 1 . Ако рибите ти са кротки и не правят мътилка, трябва да се наблегне само на биологичната филтрация и тогава вариант 2 с една работеща помпа е по - подходящ според мен.

Цихлиди и то доста в 360 л
Първия вариант изглежда по добър в случая

mistar_ti

Другия вариант е с съмп 120л отдолу хем повече обем хем по добра филтрация и техниката отдолу като нагреватели тн. да не говорим за цената че ще е в пъти по малка. Потърси и темата за преливник от тръби за да не дупчиш стъклото. Но все пак ти си решаваш.
3 литров буркан с отомбачена зеленясала вода
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fbns.gvardia.net%2Fimages%2Fstories%2Fbanners%2FIYI_ban_sm.jpg&hash=7ab8139ef4f2561034d7804066cefdf3dc294ebb

Живко

Последователно свързани канистри са си живо разхищение на средства. Вероятно и дебита ще падне значително.
Има филтри за градински езера, които могат да се свържат последователно към канистър с цел увеличаване на филтриращият материал, но тогава остава висящ въпроса с дебита. трябва да се вземе по-мощен канистър и пак остава вероятност за претоварване на мотора на действащият канистър.
Два работещи канистъра свързани в един изход пак не е много добро решение. Дори и да се съобрази дебелината на изходният маркуч има вероятност канистрите да се затормозяват един друг. Но ми звучи по удачно.

Съмпа е по-добро решение. Аз избягах от него заради евентуален шум, миризми, повече изпарения и винаги отвореният въпрос за наводнение.

Понеже съм в същото положение, претоварен от към риби аквариум мисля, че съм намерил удачно решение.
Пуснах една въздушна стена да работи по цялата задна страна на аквариума. Вкопана е под грунда, до дъното. Дебелината на самият грунд там е 10-12 см. Така осигурявам слаб ток на вода през около 20 литра грунд. Филтрацията ми се подобри многократно и всичко е ОК.
Тези, които ги дразнят балончетата, могат да удължат всмукателната тръба на канистъра по дължината на цялото дъно и с помощта на малки отвори да се направи така, че канистъра да тегли през грунд с обем Х. Кой колкото си иска. Ако има и супер фенове, може да се сложи под грунд, около тръбата, някакъв порест материал.
Решението е добро за аквариуми, в които не се държи кой знае колко на растенията. Течението в грунда няма да кефи корените на повечето растения, но това е друга тема.
При добро желание и този проблем се решава с добър подбор.
Никой не се е родил научен.

panchopan


in                                 out
|                                    |
|                                    |
|                                    |
|                                    |
|------------X---------------        |
         |        |         |        |
         |        |         |        |
         ----------         ----------
              F1                F2


Аз съм си мислел за последователен вариант.
Но при него втория филтър ти се явява предфилтър, а не втори.
И на двата канистъра помпите си е добре да си работят според мен.

Х-а е спирателен кран. При отваряне на предфилтъра за почистване крана се отваря за да може втория филтър да си върти спокойно.
Като го затвориш потока минава през предфилтъра.
И ако натъпкаш предфилтъра с дунапрен и вата а втория филтър само с керамика би трябвало да отваряш само предфилтъра за почистване.
Това е само теория и все още не съм се навил да го направя.
Но да те предупредя че аз си имам 2 филтъра а това ми е идеята за трети филтър като допълнение към системата и то само като механичен филтър.
- Има си правила - не можете да използвате магия срещу граждани! - кресна търговецът.
Архиканцлерът Ридкъли щракна с пръсти и отвърна:
- Абе, аз винаги съм ги смятал по-скоро за общи напътствия...
А търговецът изквака и заподскача по улицата.

dfdid

Идеята е добра,но в моя случай ще има около 1000 л/ч разлика в двата филтъра.Не съм сигурен дали няма да се тормозят много помпите.

panchopan

1000л/ч разлика е прекалено много според мен и не си заслужава упражнението.
Помисли си как да ги пуснеш самостоятелно.
Не може да няма начин.
- Има си правила - не можете да използвате магия срещу граждани! - кресна търговецът.
Архиканцлерът Ридкъли щракна с пръсти и отвърна:
- Абе, аз винаги съм ги смятал по-скоро за общи напътствия...
А търговецът изквака и заподскача по улицата.

dfdid

А при успоредното свързване ако приемем,че направя така че на входа и изхода да няма проблеми за потока,дали пак ще има такова натоварване на помпите.
Или при  такова свързване но без кран.
Цитат на: panchopan - 27.05.2009 09:44

in                                 out
|                                    |
|                                    |
|                                    |
|                                    |
|------------X---------------        |
         |        |         |        |
         |        |         |        |
         ----------         ----------
              F1                F2



Petkov

Ще ти трябват маркучи с по голям диаметър за да може да за да може да се осигури по-големия дебит. От там и флейтата ти ще трябва да е по-голяма. Бе общо взето ако ще ги вързваш с общ изход ще е доста по-голяма играчка отколкото отделно. Също така ще имаш и съпротивление в тройника където ще се събират защото двата потока вода при срещането ще правят завихряне. Хидродинамиката си е сложна наука и може да изглежда просто ама крайния резултат ще е неочакван.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fimg341.imageshack.us%2Fimg341%2F3563%2Fmongani9.jpg&hash=a8ffa114c9d6ba7570741de6f977ed527136cdfb https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fimg156.imageshack.us%2Fimg156%2F1946%2Ftropicapq2.jpg&hash=ae9c83c82b858469ebff9b2657a20f772acef92d

dfdid

Ем точно затова питам за да няма изненади после.

Joro Vn

     По принцип паралелна работа на две помпи се изпълнява, ако те са с еднакви параметри. Това колегата трябваше още в началото на темата да уточни. Теоретично тогава еквивалентия  дебит се вдига двойно, но на практика е по-малко - зависи от хидравличните загуби на системата. И въпреки, че са еднакви, на изходите на всяка помпа се монтира обратна клапа/клапан, за да се предотврати байпасиране през някоя от помпите, ако по някаква причина тя се окаже с непроектните параметри /авария, запушване и т.н./. Такова байпасиране може да се получи и ако има някаква по- голяма практическа разлика в заводските характеристики /на практика няма две абсолютно еднакви попми, особено при нискокачествени и неотговорни конструкций/. В нашия случай такава разлика може да се появи дори и при еднакви канистри, ако единия се затлачи повече от другия. А в ситуация, когато единия не работи, гарантирано ще имаме байпасиране през него- всичките отлагания вътре ще се върнат в аквариума по обратен ред- през входа му. 

panchopan

ЦитатИли при  такова свързване но без кран.
Без кран все едно че първия го няма. :-)
Директно ще бъде шунтиран.
- Има си правила - не можете да използвате магия срещу граждани! - кресна търговецът.
Архиканцлерът Ридкъли щракна с пръсти и отвърна:
- Абе, аз винаги съм ги смятал по-скоро за общи напътствия...
А търговецът изквака и заподскача по улицата.

bigbeer

Да, водата не е глупава минава и тя като тока, там където има по-малко съпротивление. Кранчето си е един байпас.

Similar topics (5)

3770

Публикации: 14
Прегледи: 10114

35530

Публикации: 5
Прегледи: 2915

30393

Започната от salamandar


Публикации: 3
Прегледи: 2758

51799

Публикации: 11
Прегледи: 4594

19752

Публикации: 14
Прегледи: 6948