• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.04.2024 14:08

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Налепи по маркучите на външния филтър

Започната от Longanlon, 10.04.2006 09:38

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Longanlon

Наскоро си закупих външен филтър. Маркучите му са от прозрачен зеленикав материал. При стартирането на аквариума сложих малко количество СЕРА Нитривек.

След около седмица работа на филтъра, вътрешната страна на цялата дължина на маркучите се покри доста плътно с някакви налепи - черни и бели петна, много интересно стоят. Пластмасовите втулки, които влизат в аквариума са абсолютно чисти.

Искам да попитам дали това бялото и черното са аджеба нитрифициращите бактерии? Може би едните са тия дето ядат амоняк, пък другите ядат нитрити? Водорали не са, щото маркучите са на тъмно.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ffeeds.feedburner.com%2FLonganlon.2.gif&hash=89a29c11af8a650ec7ddb49df6bd62ce3a6f8f5b

Boby_

Че са бактерии, бактерии са (най-вероятно). Но какви точно са, не знам дали ще се намери кой да ти отговори.  :wink:

NikolaV

Когато си стартирах навремето гьола с канистъра имах същия проблем - як налеп в маркучите. Ама толко як, че падна дебита много. Купих за 7 лв. една четка на хаген за маркучи и реших проблема. Повече не се появиха.

cihlidi_fan

Малеее....явно не съм бил единствения  :oops:
Аз имам същия проблем, не мога да ги изчистя до край но лонги опитай така:
Взимаш маркуча (през който излиза водата) и примерно в някоя кофа (кофи е по-точно че една кофа сигурно много бързо ще се напълни ) и за почваш да стискаш маркуча , и ще видиш как пада. Преди да разбера че става така пробвах в аквариума, и тези налепи приличат на "храна" за рибки, все едно някакви люспи  :shock:  
Аз моите така ги изчистих, и сега с тази тема ми напомни да попогледна маркучите, и се оказва че май пак има  :?  :roll:  Че даже виждам и някакви май черни петна  :shock:
Офф ... надявам се не е вредно :?:  :idea:
220л. Танганайка
17 Tropheus sp."Red" Chimba, 10 Cyprichromis leptosoma "Utinta"
3 Telmatochromis vitattus, 3 lamprologus ocellatus

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fimg151.imageshack.us%2Fimg151%2F8813%2Flogocopy&hash=b4ea5442a8466f141a31ed7c3c139d77bd107786

dido

Четката на хаген е истината. Преди това ги забърсвах с импровизиран шомпол - една дълга тел и усукан парцал. Налепите наистина намаляват дебита на канистъра.

Ilianidis

Най-често се проявяват при стартиране на нов филтър или пък нов аквариум.При мене ги имаше,после опадаха,рибите ги изядоха и сега маркуча е бистър като сълза,няма никакви налепи.Както се пречупва новия аквариум при старт с времето,така е и с всяка нова вещ цопната вътре.Тва трябва да е някаква колония от гъби или бактерии.А бе лесно може да се установи.Някой само да се наеме да вземе от колонията и в биолаборатория ще направят и посявка и разреждане и под микроскоп ще се установи много бързо какво е.Така по-нататък няма да се чудим и шашкаме какво е.М/у другото при мене опадаха отсамосебе си.Дали защото бях изключил филтъра за едно денонощие,а нитрифициращите бактерии са аеробни и са измряли?!После като го пуснах и струята ги издуха,а рибите изядоха тия бели люспи.

tishovsx

Не се шашкайте, и аз ги имам и не съм ги чистил...щот ме мързи :oops:
IN A REEF AQUARIUM, ONLY BAD THINGS HAPPEN QUICKLY

Boby_

Цитат на: "tishovsx"Не се шашкайте, и аз ги имам и не съм ги чистил...щот ме мързи :oops:

punk  whistle Хихи, взе ми дупите от устата.

kraltchev

...Би било добре.. да има подфорум на мързеливците-акваристи.  Засега виждам че поне 3-ма се събираме. :D

Уверен съм че Крокчо ще се навие да събере и изследва налепите по маркучите в истинска лаборатория и с научни средства. <--Нали съм мързелив, акъл давам много.  :D

Майтапа настрана някъде четох че гъбичките са много важна част от непълната екосистема на аквариума. Това което е в маркучите наистина изглежда различно от това което е във филтъра или в субстрата.  Но не знам дали са бактерий или просто насъбрана органична материя.

Също така да кажа за маркучите на Амано. Рики Кеин докато беше в Япония каза че минава едно жълтурче с една кофа и обира всички маркучи заедно с U-образните стъклени накрайници.  Слага веднага нови, тоест почистени, надали чисто нови.  Чисти всичко със специалната четка която фирмата на Амано продава за нищожна цена от няколко десетки долара

А тука на нашия форум мързеливци разни... само акъл дават...  8)


--Николай

Boby_

Имаше една стара българска пословица, идеално прилягаща за целта:
"Научи мързеливия на работа, да те научи на акъл!"

Моля никой да не се засяга персонално - имам предвид само себе си.  :lol:

tishovsx

Абе аз не съм от мързеливците, но както казва Кралчев, може тези налепи да са ми само в плюс, и ако ги махна да не стане по зле :roll: докато не пречат на дебита, не ги пипам 8)

П.С. Ако някоя кака ми каже- "Аре" със сигурност ще избягам щото ме мързи, тва си е баси и работа....
IN A REEF AQUARIUM, ONLY BAD THINGS HAPPEN QUICKLY

zariio

Аз пък връзките между канистъра и аквариума съм ги направил от пвц тръби 20мм на входа и 25мм на изхода :wink: и не мога да видя кво има в тях rofl
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs9.postimg.org%2F49ki5eazv%2F10494175_10152367057258271_2072129839_o.jpg&hash=c59af89265d29439b6cc64736d6ad480b08a97c1

hyp

Цитат на: "dido"Четката на хаген е истината. Преди това ги забърсвах с импровизиран шомпол - една дълга тел и усукан парцал. Налепите наистина намаляват дебита на канистъра.

Браво на теб! Аз последния път го чистих с кабел (не беше достатучно твърд и трудно го набутах целия) и парцал - бачка... Ако кажеш от къде бих купил една четка на хаген :)))

dido

Цитат на: "hyp"
Цитат на: "dido"Четката на хаген е истината. Преди това ги забърсвах с импровизиран шомпол - една дълга тел и усукан парцал. Налепите наистина намаляват дебита на канистъра.

Браво на теб! Аз последния път го чистих с кабел (не беше достатучно твърд и трудно го набутах целия) и парцал - бачка... Ако кажеш от къде бих купил една четка на хаген :)))

Виж кой продава Хаген. Мойта май Ноби я пазарува отнякъде...

Longanlon

Бах, само четка ми трябва да пазарувам сега... Ще ги оставя да си се развиват, пък ако вземат да запушват маркуча още по добре - той и без това канистъра ми е 8 пъти обема на аквариума на час, пък Евгени Младенов препоръчва филтър с голям обем и нисък дебит.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ffeeds.feedburner.com%2FLonganlon.2.gif&hash=89a29c11af8a650ec7ddb49df6bd62ce3a6f8f5b

hyp

Цитат на: "Longanlon"Бах, само четка ми трябва да пазарувам сега... Ще ги оставя да си се развиват, пък ако вземат да запушват маркуча още по добре - той и без това канистъра ми е 8 пъти обема на аквариума на час, пък Евгени Младенов препоръчва филтър с голям обем и нисък дебит.

Ако не те дразни... за мен тези гнусотии са ужасни

NikolaV

Цитат на: "dido"
Цитат на: "hyp"
Цитат на: "dido"Четката на хаген е истината. Преди това ги забърсвах с импровизиран шомпол - една дълга тел и усукан парцал. Налепите наистина намаляват дебита на канистъра.

Браво на теб! Аз последния път го чистих с кабел (не беше достатучно твърд и трудно го набутах целия) и парцал - бачка... Ако кажеш от къде бих купил една четка на хаген :)))

Виж кой продава Хаген. Мойта май Ноби я пазарува отнякъде...
Мойта я взех от момчето, което продава на Краси стоките на пазара. Предполагам, че и в магазина му я има.

Longanlon

Добре де, ама тия гъби ли са какви са, да не би да заемат само мястото на нитрифициращите бактерии във филтъра?
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ffeeds.feedburner.com%2FLonganlon.2.gif&hash=89a29c11af8a650ec7ddb49df6bd62ce3a6f8f5b

NikolaV

Бе к'вито и да са, не им е мястото в маркуча все пак. То иначе да навия 10 метра маркуч и да спестя от Сипоракс :-).
А и наистина дебита падна драстично.

Едит: Вътре във филтъра нямаше от тях никаде.

zariio

Цитат на: "NikolaV"Бе к'вито и да са, не им е мястото в маркуча все пак. То иначе да навия 10 метра маркуч и да спестя от Сипоракс :-).
А и наистина дебита падна драстично.

Едит: Вътре във филтъра нямаше от тях никаде.
Баси ти кво имаш в маркучите си бе бате :?: то тва няква нова форма на живот :D
Интересно ми е как така ще ти падне чак дебита на филтъра от тях.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs9.postimg.org%2F49ki5eazv%2F10494175_10152367057258271_2072129839_o.jpg&hash=c59af89265d29439b6cc64736d6ad480b08a97c1

hyp

Цитат на: "zariio"
Цитат на: "NikolaV"Бе к'вито и да са, не им е мястото в маркуча все пак. То иначе да навия 10 метра маркуч и да спестя от Сипоракс :-).
А и наистина дебита падна драстично.

Едит: Вътре във филтъра нямаше от тях никаде.
Баси ти кво имаш в маркучите си бе бате :?: то тва няква нова форма на живот :D
Интересно ми е как така ще ти падне чак дебита на филтъра от тях.

Явно много шитове се е наслоили :))) По-добре да го почисти според мен... Няма да загине целия щам ("Андромеда" :))) ) заради това... Малко гърч, ама няма да се изгърби, пък ще е по-готино и чистичко :))

rakim

И аз на FLUVAL а имам бая мръсотия в маркучите :roll: Боже,първия път като го чистих,чистих кофата само и като го пуснах,еба си мамата каква мътилка се изля от тези маркучи в аквариума ми не е истина :shock:Трябва периодично да се чисти,няма как....
540л Южна Америка

Boby_

Абе хора, за какво намаляване на дебита говорите?!? Тоя налеп е не по-дебел от 0,5-1 мм, няма как да повлияе на дебита при маркуч с диаметър 3-4 см. Още повече, че примерно маркучите на Хаген са гофрирани и налепът дори не може да запълни гънките. Това са несериозни твърдения.  :wink:

NikolaV

Дебита падна до слабо църцорене. Маркучите на Ехайма са гладки, в случая 12/16. Налепа беше бял, слузест и дебел около 2 - 3 мм. Предполагам, че при завой, згъвки и свръзки ептен е се е било запушило.
Edit: Едвам прокарах четката, докато го избутам...

Boby_

Цитат на: "NikolaV"Дебита падна до слабо църцорене. Маркучите на Ехайма са гладки, в случая 12/16. Налепа беше бял, слузест и дебел около 2 - 3 мм. Предполагам, че при завой, згъвки и свръзки ептен е се е било запушило.
Edit: Едвам прокарах четката, докато го избутам...

Аха, ясно. Аз за по-различен налеп говоря - тъмен (кафяво-черен) и тънък, не повече от милиметър, но достатъчно, че да няма как да попречи на дебита. При мен е такъв - не става по-дебел. Просто тъничък леко лигав слой от вътрешната и външната страна на маркуча - бактерии или алги някакви там.

tishovsx

И при мен е такъв, тънък черно-кафяв, даже няма и половин милиметър и не ми пречи на дебита, и няма да чистя :angel
IN A REEF AQUARIUM, ONLY BAD THINGS HAPPEN QUICKLY

miTko

И при мен, в маркуча до флейтата и в самата флейта.
Разни мои АКВАРИУМИ 

n0_name

ако все пак ви потрябват от четките на хаген се обаждаите :)

Longanlon

Нема проблем, ама ама земи направи един магазин в София бе бате...
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ffeeds.feedburner.com%2FLonganlon.2.gif&hash=89a29c11af8a650ec7ddb49df6bd62ce3a6f8f5b

miTko

(Четка за епруветки + рекордоман) - мързел = резултат  whistle
Има и едни по-малки четки от тези за епруветки, може да са правени за тръбички.Такава имам, обирах с нея нишковидните водорасли, когато ги имах.
Разни мои АКВАРИУМИ 

Tenlive

Понеже скоро стартирах аквариума и ползвах Сера Нитривек,по вътрешната част на мъркучите на канистъра се появи люспообразен жълт налеп,който доста ме дразнеше,защото периодично нещо се отлюспваше и през флейтата влизаше в аквариума при,което рибите го ядяха :-!,та начина е следният,мушнах мъркуча в батерията на мивката и с гореща вода от бойлера го мих от едната,после и от другата страна докато всичко падна,оказа се лесна и краткотрайна процедура ако не броим,че си изгорих кракът по невнимание *CRAZY*.

ivotri

Aз така почиства маркуча с който сифонирам, като се събере налеп, слагам вътре соло и сода за хляб и с гореща вода го преплаквам.
След това става като нов.

miki123

Когато чистя канисъра преди да го  пусна слагам на изхода една торбичка за пълнежи тя събира първоначалните налепи от маркуча и след това я махам така неми влизат кафевите налепи във аквата

hunter

Аз също имам от този налеп черно кафявия във моята самоделка. Когато я почиствам маркучите ги минавам през топла вода да омекнат. Маркуча е като от помпичка за въздух и съм си взел един проводник 6мм2. Изпилих го отпред да е объл за да не драска и като се отпусне маркуча прокарвам проводника. Всичко пада и става като нов  :-)

kuvert

Свалям маркуча и излизам на стълбите.ЗАДЪЛЖИТЕЛНО!!! Удрям маркуча два пъти в стълбите и от него излиза всичката мръсотия.След това сипвам сода каустик на люспи и около 50 грама гореща вода. Навирам единият край на маркуча в другият (да стане като геврек) и разклащам няколко пъти. След 10 минути изплаквам обилно с вода и маркуча почва да скърца като нов! Всички флейти,мейти, накрайници и т.н слагам в едно шише от ПРИСАН (щото е с широко гърло) и заливам със сода каустик. След 10 минути всичко лъска като ново. Смятам,че на бактерийте мястото им е в канистъра,а не в маркучите!
След такава промивка дебита видимо се увеличава.
п.с.
Между другото така мия и кранове и ротора с перката и целият капак на TETRATEC. След всяко измиване се радвам на действително увеличен дебит на канистъра!

Caxapa

Само с чиста вода + четчици, четки и четкиЩА тип котешка опашка  :-D Всичко се разглобява и прогонва като оръжието. Ръката и четката  нямат равни  :coffee: Понякога се лучва като издърпвам четката-шомпол от маркуча да изкочи мизерия и плисне по плочките в банята. Пада яко чистене после и на плочка а стълбите на колегата не знам просто как ги чисти  :-D

kuvert

Цитат на: Caxapa - 09.02.2013 13:53
Само с чиста вода + четчици, четки и четкиЩА тип котешка опашка  :-D Всичко се разглобява и прогонва като оръжието. Ръката и четката  нямат равни  :coffee: Понякога се лучва като издърпвам четката-шомпол от маркуча да изкочи мизерия и плисне по плочките в банята. Пада яко чистене после и на плочка а стълбите на колегата не знам просто как ги чисти  :-D
Първият път ударих маркуча в банята.Тавана е пръскан. И до днес стои кафявото петно,което плисна там! След което бях изгонен от това "свещено" за жените място!!!
А стълбите-там минава чистачката.Е-старая се когато удрям маркуча в стъпалата да държа отворите запушени и да пруска възможно най-малко.
Мисълта ми беше,че при самият удар полипите се отлепват от стените на маркуча и лесно се почиства след това остатъка!

terier4o

Цитат на: kuvert - 09.02.2013 14:10
Първият път ударих маркуча в банята.Тавана е пръскан. И до днес стои кафявото петно,което плисна там! След което бях изгонен от това "свещено" за жените място!!!
А стълбите-там минава чистачката.Е-старая се когато удрям маркуча в стъпалата да държа отворите запушени и да пруска възможно най-малко.
Мисълта ми беше,че при самият удар полипите се отлепват от стените на маркуча и лесно се почиства след това остатъка!

      Колега не бих искал да съм маркуч на твоя канистър, толкова бой само за това, че е мръсен  :-D. Шегата на страна  и аз съм си разчиствал сметките с маркучите на канистъра по този начин :-[, голямо шоу беше целия бях напръскан с тези кафеви налепи все едно някой със цедка на г*за беше срал срещу мен  *CRAZY* *ROFL*.
    Един ден до като чистех цевите с шомпола  се сетих че по подобен начин мога да чистя и маркучите  *banan* веднага се запътих към гаража, а после и към плевнята за да намеря нещо което да ми послужи за целта. Намерих една тънка пластмасова тръбичка като тези които огъват под найлона на цветята когато ги покриват през зимата, намотах едно малко парцалче на единия край. Така вече над 1 година си чистя маркучите без бой и борби . Накрая само се изплаква с вода и маркуча е като нов . 
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs2.rimg.info%2F423f2c9436d6a9d376b4016d3211d9c2.gif&hash=38fb462888e63d5cd40cf419b5536d2abc534ec5

Caxapa

Направило ми е вЧепетление/впечетление/, че там където добавям елементи на Изи Карбо се задръстват маркучите по-бързо. Не виня  Карбото, но просто само това ползвам/непрофесионално/ и споделям. Освен това прехранването също  създава предпоставки за бързо затлачване на маркучи и маркучлета на системите ни.

Similar topics (5)

20978

Публикации: 5
Прегледи: 4805

44829

Започната от Tenlive


Публикации: 2
Прегледи: 1877

22148

Публикации: 7
Прегледи: 4277

14922

Публикации: 12
Прегледи: 6383

37135

Публикации: 13
Прегледи: 4673