• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
29.03.2024 10:18

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Ще ми издръжи ли шкафа?

Започната от blue1914, 04.09.2010 15:33

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

blue1914

Здравейте колеги! Сдобих се с аквариум от около 200л. Реших да го пусна в експлоатация, защото предишния 50л. бързо ми отесня :) Имам една стара ракла и реших да поставя аквариума на нея. За целта направих нова ПДЧ плоскост с размери 110/40cm която поставих под раклата. Размера на аквариума ми е Д/Ш/В 100/35/55. Между аквариума и ПДЧ плоскостта съм поставил 20mm стиропор за подложка. Материала от който е направена раклата е талашит. Ако предположим, че аквариума тежи празен около 40кг + 180л вода + 20кг пясък+10кг капак = 250кг . Въпроса ми към вас е, дали ще издържи тази ракла или да правя нов шкаф? Надявам се от снимките да стане по-ясно :)





БЕЗ БИТКА НЯМА ПОБЕДА!

Асен Евгениев

Моята ракла, върху която е аквариума, е нова, голяма и стабилна. Въпреки това в момента слагам
ъгли от вътрешната страна, за да няма никакво клатене. Твоята ракла е доста паянтова /в сравнение
с габаритите на аквариума/, сложи по-големи ъгли от моите, струват стотинки. *THUMBS UP*
От всички удоволствия акваристиката е на второ място.
След определена възраст - на първо!

blue1914

Ъглите са най-малкия проблем. Ще монтирам за всеки случай, но тя раклата не се клати. Изглежда стабилна седейки статично. Въпроса е дали няма да рухне от тежината, като го напълня? :) ТОй сега си е празен с 30-40 литра вода вътре. И ми е интересно ако се разклати от леко земетресение 3-4 степен, дали няма да падне напред. Ако земетресението е от по-висока степен ще имам оправдание за комшиите от долу  :-D Но все пак искам да спя спокойно и да не се притеснявам, че някоя нощ ще рухне раклата и ще наводня хората. Тук имате повече опит с аквариумите и сте виждали различни големини монтирани на различни шкафове и стойки. За това до вас се допитвам, да си кажете мението, ей така на око :)
БЕЗ БИТКА НЯМА ПОБЕДА!

Асен Евгениев

Със сигурност няма да рухне. Въпросът е ако тръгне нанякъде аквариума /може някой да се блъсне в
него/, да не се сгъне раклата. За това помагат ъглите. А при земетресение и от здрав, специално
направен шкаф може да падне аквариума.
От всички удоволствия акваристиката е на второ място.
След определена възраст - на първо!

YAROSHKH

Колега, спокойно го пълни. Моят аквариум седи точно на такава ракла. Моят е около 150 литра. Има само една забележка, която ще оправя из тия дни. Посредата, отпред, откъдето се отваря вратичката , плоскостта малко поддава. И малко трудно ми се отваря и затваря вратичката, понеже вече започва да опира в провисналата плоскост. Решението е поставянето от вътрешната страна, под плоскостта на мебелен крак с регулируем винт. Така вече ще има опора и отпред.
150 литра - 80x38x50 (ДхШхВ)
2 Стъклени сома
6 - син неон
1 - Птеригоплихт (дано съм го написал правилно)
1 - САЕ
3 - Зелено Лабео
2 - Златна рибка
ХХ - Red Chery
1 - Трихогастер - неизвестен

blue1914

Аз проблема с провисването съм го решил, като съм сложил втора плоскост отгоре и така стават две плоскости. Отделно стиропора обира част от натиска на аквариума и по този нчин се надявам да няма провисване. И за да съм по-сигурен  съм решил да поставя и аз нещо в средата подобно и да сложа ъгли, както каза колегата по-горе. Надявам се скоро да пусна аквариума :)
БЕЗ БИТКА НЯМА ПОБЕДА!

Similar topics (2)

32465

Публикации: 34
Прегледи: 14210

56996

Публикации: 11
Прегледи: 4817