• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
07.05.2024 12:56

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

система за co2 с киселина и сода

Започната от petyo, 24.03.2013 22:43

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Георги

Според руснаците предпазния клапан по дизайн си е на л.к. бутилката.

За да не влиза сода при л.к., на върха на маркуча в содата се слага обърнат с дъното нагоре съд (тяло на празна спринцовка), в който се задържа мехур от co2, непозволяващ качването на содата. Това е при дадените в началото количества реактиви. При по-голямо количество и по-големи бутилки може да има проблем с нещо наречено хистерезис. Доколкото разбрах е свързано с налягането и плътността на л.к. по пътя и от едната бутилка до другата. Колеги химици могат да обяснят по-добре надявам се.

Броят мехурчета в секунда няма общо с налягането, а с времето за което се разходват реактивите.
Налягането зависи от концентрацията на киселината и содата.

Илиян Илиев™

Май ще режа маркуча откъм содата. То е достатъчно да махна трипътника.

А клапана на бутилката със сода не ми се елиминира за сега, защото чрез него ще мога по-лесно да спирам системата - вдигам двата клапана и налягането излиза без да минава нищо от която и да било бутилка към другата. За сега ми е нужен, като разреша проблема с връщането на содата ще стане излишен.

Всъщност разликата в налягането на двата клапана не виждам до какъв проблем може да доведе. Не мисля да я надувам на повече от 1,5 бара, а най-вероятно ще я оставям около 1. Ако пък поради някакъв теч започне да вкарва постоянно киселина, то който и от двата клапана да отвори все ще изпусне налягането от цялата система, нали са скачени съдове.
: 03.09.2013г 14:02ч
До сега уж всичко добре, но има проблем:

Защо налягането си остава, а балончетата намаляват и след време спират?

unior

Да прав си по дизайн наистина клапана е на Л.К.
Подчертах го и обясних за да е ясно и защо!

Относно обърнатата спринцовка, действа до момента в който содата покрие цялата спринцовка.
После нищо не я спира да премине обратно при разлика в налягането.
Затова най-сигурния вариант е двата шлауха високо ГОРЕ

Всъщност целта на тази спринцока е не да действа като клапан, а да доведе Л.К. директно до утаената сода!

Споделих личния си опит до тук :-)
Но нека не спорим за подробности,ще вземем да откажем по младите колегите да си направят такава система.


Илийка, изпуска братле и то качествено :-D
Това поддържа налягането в системата но не праща до аквата :-)

petyo

Всъщност целта на тази спринцока е не да действа като клапан, а да доведе Л.К. директно до утаената сода!
*THUMBS UP*И аз мисля че спринцовката служи за това

Илиян Илиев™

Пръскачките, освен че са с некачествени уплътнения, не ги лови и епоксидна смола. Дайте предложения как да уплътня.

п.п. А реших да правя от тези пръскачки, защото мислех, че са надеждно уплътнени...

unior

Според мен няма смисъл да се занимаваш с тези пръскачки.
Потърси 3-4 литрови шишета от безалкохолно ако искаш по големи съдове, с подобни на капачките от Кола.

Илиян Илиев™

Няма такива шишета. Евентуално мога да взема две 5 литрови дамаджани от вино. Има пластмасови.

Въпроса е, че пръскачките вече ги имам, а виното в пластмасови дамаджани е боклук. И за готвене не става.

А жена ми ще ме убие. :-D Две пръскачки, които не стават вече за пръскачки... :duvar: Ще вкарам още някое евро за уплътнения и лепила, така и така съм почнал, но няма да им се дам на гадните течове.

Ако все пак не успея, ще се прежаля да изпия 10 литра от онова гадното вино. *dontknow*

Caxapa

Далаверата е да има здрава капачка и винт + самият съд да има поносимост на налягане.

Илиян Илиев™

Ми уж за това взех пръскачките. Клапана е за 3 бара, значи те издържат повече. Оказа се обаче, че уплътненията не са много качествени и има леки течове.

Нищо, няма непреодолими трудности.

Penta

Не виждам смисъла от големи съдове, твърде много място заемат... Моята система си работи достатъчно дълго в двулитрови бутилки от кока-кола, 200мл сода и 600 мл киселина.

danielm

Здравейте,
някой пробвал ли е дали вътешна помпа със смесител за въздух може да създаде такъв вакуум, че да придвижи киселината към содата?

petyo

ето и един вариант подходящ за малък аквариум
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs21.postimg.cc%2Frv8pmg0lz%2Fimage.jpg&hash=4e840ce2c3a820bfff4ea46330014cd6f6c13e41

miTko

Според мен хистерезисът може да се регулира чрез промяна на диаметъра на тръбичката, засмукваща киселината. Само идея,  вие ще си го пробвате.

Разни мои АКВАРИУМИ 

danielm

Забравете за всякакви силикони, секундни и т.н.
Разпробивате в капачката малко по-тясна дупка и вкарвате маркуча.
От вътрешната страна нмапъхвате маркуч от система за кръв, външният диаметър е точно вътрешният на маркучите за въздух:

след което издърпвате здраво за да може тънкия маркуч да мине също през дупката.

Няма протичане никакво и става за секунди!

marzykov

Ето малко помощ и от мен, човекът се е постарал да го обясни в детайли.  :-[  Само някой да каже от къде да се сдобием с такива манометри и регулатори, че в ebay са си цифра.



Similar topics (5)

57858

Публикации: 4
Прегледи: 4460

40732

Публикации: 14
Прегледи: 7543

18543

Публикации: 7
Прегледи: 5719

12233

Публикации: 5
Прегледи: 3779

12910

Започната от Атанасов


Публикации: 3
Прегледи: 4773