• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 13:34

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Съвет за Един съмп за няколко аквариума

Започната от stepoff, 12.02.2017 12:49

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

stepoff

Предстои ми изграждането на система от 13 аквариума х 140Л и 130 рибки във всеки за Фиш спа (Garra Rufa) процедури.
Имам идеята за изграждането един-централен съмп който да обслужва всичките 13 аквариума.
Идеята е да се намалят разходите за оборудване (помпи, Ув стерилизатори  и др.)

Въпросите са ми следните:
Какъв диаметър да е тръбата( на схемата с въпросителна) която влиза в първа камера на съмпа и връззката междукамерите? От всеки аквариум излиза Ф50.
Колко литра да е всяка от секциите на съмпа?
Колко л/ч да е помпата?

Ще съм Благодарен на мнения и съвети!
https://s18.postimg.cc/kah0xscvt/image.jpg

gebo777

Моето мнение е, че си се захванал с изключително рискован проект... По никакъв начин не контролираш колко вода да излиза и колко да влиза във всеки аквариум. Дори да сложиш регулатори на потока на всеки вход и изход, малко вероятно е да успееш да ги настроиш абсолютно еднакво. А дори и да успееш, с времето по тях ще се получат биологични отлагания, които ще променят дебита. Рано или късно някой аквариум ще се изпразни, а друг ще прелее - УЖАС!!!...
За да избегнеш това, можеш да използваш общ съмп, но трябва да имаш отделна помпа и отделни тръби за всеки аквариум. Поне моите познания по физика на флуидите така казват... :-)
Е, има и вариант така да подредиш нещата във височина, че да разчиташ на скачени съдове, но ще е трудно изпълнимо технически, а и пак ми се вижда рисковано...
ТИ ПОЧЕРПИ ЛИ НЯКОГО ДНЕС ?!?

stepoff

Благодаря за отговора и насоки.
Цялата инсталация ще бъде монтирана в не масивно помещение  (на плажа).
Ежедневно се следи да ли системата функционира. Веднъж в седмицата се прави цялостно почистване.
Колкото до регулирането на потока , Мисля че ще ги наглася. Помпата я предвиждам да е 12000л/ч а, ако е необходимо и 14000л/ч.
с цел да се предотврати изпразването на един и преливането на друг аквариум мога да сложа сензори за ниво, които ще изключат помпата ,но това е крайна мярка.
За момента съм предвидил за съмп три клетки по 400л всяка. Uv стерилизатор с обща мощност 60-80W
Абе ще има проба грешка,но не се плаша.
Давайте съвети и идеи!

ddd_ddd

Ако ще слагаш нивомери на всеки аквариум, по добре да сложиш ел.клапан на входа на всяка аква, така никога няма да прелива.Така само трябва да направиш от общата входяща в аквите тръба да има байпас дето връща в съмпа водата дето е останала, така нямаш, нужда от толкова "финна" настройка и помпата може да работи със запас...

Cabral

А защо ти е това приключение? Доколкото съм виждал аквариумите с гара руфа са само с аератор.

stepoff

Не е само аератор. Или съмп или канистър+ УВ

Similar topics (5)

22064

Започната от vali7447


Публикации: 10
Прегледи: 7549

1257

Започната от Neo


Публикации: 18
Прегледи: 8153

45184

Публикации: 11
Прегледи: 7916

572

Публикации: 22
Прегледи: 12707

4915

Публикации: 16
Прегледи: 18346