Здравейте.
Ще покажа моя реактор и дано да съм от полза на някой от по-начинаещите от мене във форума. След доста четене и умуване ( вместо действие ), започнах с най-простата, според мене, система бутилка с мая . За реактор използвах половин литрова бутилка отрязана отдолу. За направата на дупките използвах газовия котлон и подходящи свредла , които нагрявам от към "опашката". След няколко опита и наблюдение преработих бутилката, както е показано на скицата;
.(https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi48.tinypic.com%2F2v7wlls.jpg&hash=743b1aec10d975332e11c262b061daf24b41d39d)
Идеите които визирам са следните:
- бутилката е отрязана така че да може да се пъхнат топчетата но да не влизат риби в "реактора" , което се получаваше при първата версия. допълнителен плюс е че имаме посока на изходящия поток.
- за да пооформите ( свиете) бутилката ако искатеможе да използвате котлона или запалката .Става и с пара или сешуар но - със запалката е най -лесно .
- използвам горния вход на помпата "за въздух " за рецикулация и доразбиване на СО2 през перката на помпата, ако е в повече и не се е разтворил . Добре е засмукващия вход е да максимално високо. При мене "сработва" само докато си настроя количеството на подаване на СО2 ! * !
- топчетата, които допълнително спомагат за завихрянето на потока
- относно по-доброто завихряне на потока -мислех да се сложи бутилката леко не съосно но и така смятам че потока от помпата се шашка =завихря достатъчно и не оставя неразтворени мехурчета
-за по-лесен първоначален старт на помпата/ и при почистване/ махнете капачката на бутилката, иначе ще отнеме повече време да заработи нормално.
- закрепянето на бутилката към помпата може да направите с някоя тънка корда или кантал=реотан, макар че при мене вече се държи само .
- обърнете внимание на положението на смукатела на помпата да не съвпада с посоката на изхода от бутилката
Общо взето това е за сега . Има само един малък недостатък и той е шума от въртящите се топчета. Може и без тях или използвайте такива от дунапрен. Аз лично не съм пробвал-вярвам че ще помогнат.
В дясно на скицата има поставен обикновенно камъче за въздух , което също е включено към бутилката с мая и служи като "предпазител" . Разчита се на правилната настройка на двата крана и разликата в налягането между двете нива "h" . т.е. при повишаване на налягането в бутилката или при спиране на потока към реактора от камъчето да изтича СО2-то без значение на това че няма да се абсорбира добре / е той за това е предпазен/. Това използвах в началото понеже ме беше страх да не оцапам пеизажа но сега вече след малко опит и експерименти го махнах - разчитайки само на постоянното следене на системата. Иначе си работи перфектно.
Подготвям нов реактор , който е много по-различен от тези които видях във форума, ако съм гледал внимателно ;) . Нека да стане , да го пробвам и ще споделя веднага.
! * ! - Искам само да обърна внимание че при това горно включване за рециркулация през помпата ако не се следи системата , и се подаде прекалено голямо количество газ към реактора, така че той да не може да се разтвори, има опасност помпата да остане на "сухо", което предполагам може да я повреди.
Надявам се този мой опит да е полезен . Ако има въпроси или съвети ще ми е интересно да ги обсъдиме.
Да, това е много подходящ реактор за аквариуми над 150-200 л.
В един момент и аз стигнах до него като преди това провбах различни модели, но този се оказа най ефикасен.
Това е модел "Том Бар", другите известни модели са 77 и стъклен дифузьор тип Амано.
Ето го моят.
http://aquariumbg.com/forum/mgallery/?sa=item;id=1183 (http://aquariumbg.com/forum/mgallery/?sa=item;id=1183)
Важният момент е водата да се върти вътрешно в съдът , а не помпата да я взима отвън- така се получава една вътрешна циркулация която я смесва по добре, а обогатената вода излиза през дъното.