• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 11:30

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Моят самоделен канистър тип "Обратна вода"

Започната от Nikiengi, 08.05.2011 01:55

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Nikiengi

Нека не ви учудва името на канистъра, аз не съм измислил нищо ново, просто моето решение за самоделен канистър от муфи и тапи за тръби за обратна вода с диаметър ф110 мм.
Ето снимка на завършения му вид:

Използвах преходна и удължителна муфа и  две тапи.Ще се опитам да опиша процеса на изработка на това решение, с цел да улесня колегите, които искат да си направят подобен.
Освен тези елементи използвах и следните:
Кутии за съхранение на храни в хладилник с подходящ диаметър на които изрязах частта със резбата, за да могат да се съберат в тапите,

преходна гайка 1/2"-3/4", пластмасово коляно  1/2" - ф20, уплътнители, които паснаха на резбата на коляното 1/2", а щуцера ми го направи познат стругар от алуминиев прът. Той е с резба 1/2" и е за маркуч ф12 (Такъв намерих в "Баумакс". Искам да кажа, че има готови щуцери на резба 1/2 ", но те са от бронз и са за маркуч ф16, който ми се стори много голям за случая.

Щуцер от вътрешен филтър HAILEA BT400 за горния капак (резбата му е М16), уплътнители мисля за 3/8", които стават на тази резба, гайка от същия този алуминиев прът и пак от същия този стругар с резба М16.

На пластмасовото коляно с метчик нарязвате резба 1/2" - отвора е идеален за тази резба.

С инструмент за отвори за дърво пробивате двете тапи със съответните отвори за дъното


и съответно за капака


Реших да пробия дъното отдолу за да може да не губя от вътрешния обем при отвор отстрани, тъй като уплътнението се пада точно в най-удобната част за пробиване на отвор, а ако отиде по-нагоре, заедно с решетката, ще заемат много място от обема на филтъра.
А ето ги пробитите кутии за храна.

За да може канистъра да стъпи стабилно и да стои прав, отдолу, след пробиване и прорязване, залепих с PVC лепило за тръби парче тръба дълго 60 мм.

Ето крайния резултат за дъното

След това отидох до магазин "Дискус" и си купих биогъба на метър и 2 л. "Сипоракс" (разбира се вие може да сложите други пълнежи според вашите разбирания). Изрязах гъбата в кръг и я поставих на дъното на филтъра.


Събра се 1,5 литра керамика. Не поставих помпата върху филтъра, защото първо няма много място и трябва да се постави може би изнесена на страни и второ, тези помпи са направени да стоят потопени във вода и може да загрява и да се развали. Освен това всяка помпа работи по-добре на бутане отколкото на засмукване, затова реших да я потопя в аквариума и да я свържа на входа на филтъра, като така няма да имам проблем с обезвъздушаването му (той става самообезвъздушаващ се).

А ето и системката в работещо състояние.

За по-лесен демонтаж си купих бързосменни присъединители "HAILEA", тук съм поставил един на изхода. По отношение на отварянето за почистване - изпробвах го и след подърпване и завъртане се отвори (връзката между двете муфи!), с малко зор. Според мен за моя 160 л. аквариум, този филтър ще е перфектен.
Може да използувате преходни муфи и парче тръба за по-голяма височина, но ако правите филтър за по-голам обем аквариум по-добре преминете на елементи размер Ф150.
Ето това е моето решение, а ако някой измисли подобрения - да ги публикува и така заедно ще бъдем по-полезни един на друг!

Асен Евгениев

От всички удоволствия акваристиката е на второ място.
След определена възраст - на първо!

MeTogu

С тези метални части,да не стане някой гаф!
А кое колко струва да споделиш.Гледам излизат сносни и почти нови канистри за по 60-70 лв.Ако разликата е малка май не си заслужава,освен от удоволствието "направи си сам".
Дай на глупака малко власт и му гледай сеира!

JEM

Изглежда добре и сигурно върши и добра работа.От колко време вече го ползваш колега.Какви са наблюденията ти върху рабата му и затлачва ли се бързо и има ли някакви шумове?Върти ли добре водата? :-)Колк ти излезе?
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fprikachi.com%2Fimages%2F852%2F6799852C.jpg&hash=f2353be992cf54bc4f05d0515acf68d5dedde1e7

Nikiengi

Благодаря akapulko!
Не съм правил сметка, просто мерака беше голям, дотолкова че сега смятам да правя по-малки за малките аквариуми. Пуснат е от снощи и за сега няма проблем. Пропуснах да напиша, че стягащите скоби на маркучите са "свински опашки". Стоят по-естетично, а в случая не се налага голямо стягане с метални скоби. и така за любителите на сметки:

1. Пластмасовите части и уплътненията - 9 лв.
2. Преходната гайка - 1,99 лв.
3. Пластмасовото коляно - 4.49 лв.
4. Маркуч ф12 - 2 м. - 2 лв.
5. Помпа JP 023 - 12.80 лв.
6. Бързосменен присъединител 1 бр. - 10 лв.
7. Пластмасов накрайник "EHEIM" - 10.17 лв.
8. Флейта "EHEIM", купена но още непоставена - 6.89 лв.
9. Щуцерите и гайката ми са без пари, но да речем по 2 лв - 6 лв.

И така получи се сметка - 74.14 лв. Филтър Н12 на "Hailea" струва 92 лв по интернет! Няма да имате проблеми, много добър е (Н12 на Hailea), но трябва да извадите всичкия му пълнеж и с изключение на биогъбата, да го  изхвърлите и смените с по-добър (на EHEIM или SERA например - ваш избор). Но тук това няма значение - МЕРАКА  :-D :-D :-D най вече, освен това може да го конструирате по ваш избор и в зависимост от това къде ще го поставите! *THUMBS UP* *THUMBS UP* *THUMBS UP*

За работата му за напред ще пиша!

А, пропуснах за шума - изобщо не се чува защото помпата е в аквариума и не издава шум!

JEM

Входа  на канистъра е отдолу така ли?
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fprikachi.com%2Fimages%2F852%2F6799852C.jpg&hash=f2353be992cf54bc4f05d0515acf68d5dedde1e7

Nikiengi

Да отдолу, той работи на принципа на скачените съдове, така че не натоварва помпата!

JEM

Благодаря за подробната информация,ще е от полза :-) *DRINK*
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fprikachi.com%2Fimages%2F852%2F6799852C.jpg&hash=f2353be992cf54bc4f05d0515acf68d5dedde1e7

miTko

Май не съм виждал по-добро изпълнение. Браво!
Разни мои АКВАРИУМИ 

skorpi_zoo

Браво колега,но за цената да ти Кажа разликата е голяма.Ако на закупен канистър му изгори помпата, :-|
Друго от трабите сигорно ти е и останало някакво парче. :-D
Нали ,за нещо допълнително например!!!  ;-)
Ако го хвана тоя Мърфи...

Nikiengi

Маркуча ф12 остана половината, от сипоракса останаха 500 мл, остатъците от биогъбата ги сложих във едно вътрешно филтърче *JOKINGLY*, ако става въпрос за тези материали!

skorpi_zoo

Винаги ,когато човек прави такова нещо остават части,които трябват да се наместят.
Проблема е ,че не стигат  :-D и от там си копуваш още части ,от които оства пак нещо и става затворен кръг.  *DRINK*
Ако го хвана тоя Мърфи...

Nikiengi

Ами и това имах впредвид, като казах, че ще правя и за по-малките си аквариуми, които си имат вътрешни филтри и ще използувам помпите им :-D. Но този затворен кръг може да бъде прекъснат, като изхвърлиш всички останали части  *CRAZY* *CRAZY* *CRAZY*, ама нали сме българи .......................!  *bg*

iek

Всичко това е чудесно, но при положение, че един ихайм 2213 ти е 45?  и ще служи евентуално и на твоите внуци, за мен цялата заигравка е безсмислена. Не ме разбирай погрешно- аз самият съм правил немалко DIY изпълнения, но се опасявам, че подобно нещо ще вкара някой неразбиращ в излишни разходи.

paolo6481

Неразбиращия предполагам би си купил направо готов канистър.Но е похвална идеята на колегата да сподели самоделката с нас.Винаги се научава нещо ново или се взаимства някоя идея.И аз доста неща съм майсторил сам и идеите са идвали от този форум.Един вид-обмяна на опит.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi40.tinypic.com%2F34zdrna_th.jpg&hash=45c7615397b36a46302083086bcbaa2a9717f785

Similar topics (5)

56479

Публикации: 2
Прегледи: 3032

14652

Публикации: 7
Прегледи: 7542

51880

Публикации: 5
Прегледи: 6712

39804

Публикации: 4
Прегледи: 4106

35802

Публикации: 14
Прегледи: 7255