• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Моя самоделен аквариум ... (вече ясно че със син фон)

Започната от RazorJack, 01.08.2007 17:09

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Lestat

Цитат на: flasher - 03.08.2007 10:44
при напречното подсилване тежестта не се поема само от разпънките. те основно се ползват да преразпределят натоварването по-равномерно защото ако ги няма най-много се товари средата на дългата страна
А и като е напречно стъклото огъване няма, доколкото ако е успоредно просто прави огъването малко по- малко.

RazorJack

Цитат на: kratun - 03.08.2007 10:48
... и е залепена само върху надлъжните разпънки ...

С такава конструкция вече съм абсолютно съгласен.  *DRINK* Ама не както го изкараха другите.

Обаче при мен не мисля че е наложително използването на това при дължина от 65 см само. Моето оребряване просто прави стъклото в горната част да е двойно по-дебело, а огъването мисля че е нещо нормално.

kratun

Цитат на: RazorJack - 03.08.2007 10:54
С такава конструкция вече съм абсолютно съгласен.  *DRINK* Ама не както го изкараха другите.

Обаче при мен не мисля че е наложително използването на това при дължина от 65 см само. Моето оребряване просто прави стъклото в горната част да е двойно по-дебело, а огъването мисля че е нещо нормално.
Когато правих моя аквариум (този от снимката) и когато го напълних догоре с вода за първи път, той беше само с надлъжните разпънки. При това положение се получи огъване на дългите стъкла в рамките на 2 милиметра (празен беше с ширина 400 мм, а пълен 402 мм)точно по средата в най-високата точка. Реших, че не трябва да го оставям под напрежение (форумци с повече опит ми казваха, че това малко огъване не е проблем) и тогава залепих напречната разпънка за лично успокоение. А ти как ще си спокоен с общо 10 милиметра увеличена ширина - не знам. Сега е момента да го доукрепиш.
,,Всичко, което съм искал е било — съгласие с моите желания, след конструктивна дискусия." - Уинстън Чърчил.

RazorJack

ок де убедихте ме :) все пак 50 см воден стълб не е малко, ще му лепна още някое друго стъкло :)

kratun

Цитат на: RazorJack - 03.08.2007 11:50
ок де убедихте ме :) все пак 50 см воден стълб не е малко, ще му лепна още някое друго стъкло :)
А от цялата работа не разбрах защо реши да го боядисваш, а не му залепи PVC фолио? Най-вероятно, на места боята ще прозира и ще трябва да го минеш втори, трети път. А когато го напълниш с вода и му пуснеш лампите, сигурно ще се забелязват мехурчета, следи от боядисването и др. недостатъци, но дет' се вика - станалото, станало.
,,Всичко, което съм искал е било — съгласие с моите желания, след конструктивна дискусия." - Уинстън Чърчил.

RazorJack

ми ще видим според мен доста добре стана с боята, нарочно го правих със спрей за да не се забелязват следи от четка и т.н.

Сложих му по средата и едно напречно парче стъкло, доста широко около 1/4 от ширината на аквариума и обхваща и двата слоя стъкло по страните ... сега вече не мисля че ще се огъне въобще :)

сега останаха някои неща дето не съм ги доизмислил още.

капака как да го направя да се отваря? с панти? от къде да намеря неръждаеми? обикновени дали ще раждясат ако ги сложа отвън?

а рефлектор за лампите имате ли идея от къде да намеря? става въпрос за 60см телата на Vito?

Lestat

Рефректор може от огледало или фолио да си направиш.

RazorJack

бе тва ясно, имам идея самата форма на рефлектора? нали трябва да отразява лъчите рационално надолу а не просто да шибна някакво фолио :) трябва или да е плоскост наклонена под 45 градуса или някакво заоблено такова? никаде ли не се продават рефлектори?

kratun

Цитат на: RazorJack - 03.08.2007 16:50
бе тва ясно, имам идея самата форма на рефлектора? нали трябва да отразява лъчите рационално надолу а не просто да шибна някакво фолио :) трябва или да е плоскост наклонена под 45 градуса или някакво заоблено такова? никаде ли не се продават рефлектори?
Така изглеждат марковите рефлектори на СЕРА:
http://i155.photobucket.com/albums/s320/kratun/PICT26751.jpg
можеш да копираш формата, можеш и да си поръчаш готови.
Имат и онлайн магазин.
,,Всичко, което съм искал е било — съгласие с моите желания, след конструктивна дискусия." - Уинстън Чърчил.

Flober

Снимката по-горе ти я пуснах само за да видиш принципа на оребряването. Както и да е ,потърси във форума има статия за самоделен капак,там рефлекторите бяха от ПВЦ тръба облепена със фолио......

}|{opukc

Ето ти идея за капак
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi185.photobucket.com%2Falbums%2Fx190%2Fmataxata%2Fkapak.jpg%3Ft%3D1186174434&hash=ba6dbff8fa75b32e9615d7cd8894316833548ea4
Много прост и лесен за експлоатациия.
Не гледай размерите.
Описание:
Представлява обикновен капак от дъвени плоскости от ПДЧ или масив с таван и 4 стени, срязан на две. По средата има панта по цалата дължина, а от вътре по ъглите има ъглови ограничители за да ляга капака до желаната дълбочина върху аквариума.
Има една тънкост, има ограничители и върху задните напречни стени. Те служат да не се сгъва капака по средата. За самата дълбочина на капака мимимум 10см. ако искаш да монтираш осветлението вътре. Дупките отзад са за външен филтър и кабели.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi185.photobucket.com%2Falbums%2Fx190%2Fmataxata%2FPIC_0130.jpg%3Ft%3D1186175319&hash=0ca4393ad8f5a8f8d95a3a581186022e2d699a1a

batRambo

Не се "втелявай" за формата на рефлектора ... какъвто ти е удобно такъв го направи. Разликата между "най-добрия" и "какъвто и да е" е може би 15-тина %, а разликата от със рефлектор и без рефлектор е почти двойна. Успех.

RazorJack

оо няма да седна да правя такъв масивен капак определено. а тоя на снимката няма ли стъкло отдолу? просто ръгаш лампите във аквароума?  :-)

аз планирам да направя нещо доста по леко. просто едно стъкло на панти повдигнато 5-6 мм над стените на аквариума за проветрение и минаване на кабелите и върху него пурите с рефлекторите. може и да ги покрия изцяло отгоре с нещо ама за сега не планирам такова :) определено няма да седна да режа пдч, това като си направих тонколони се отказах да го правя повече :) да не говорим че един такъв капак
ще тежи 5-6 килограма.

zambo

Капака е от поцинкована ламарина  . Вътре на шина са монтирани лампите .Никаква дървения , само няколко нита . Ако те интересува мога да ти го снимам подробно .

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fimg254.imageshack.us%2Fimg254%2F1241%2Fdsc05931ch5.th.jpg&hash=09e075004f9a7125035821af150df5296e903211
Анатоли
175л. Rainbow Fish
56 л. Red Cherry + Cambarellus montezumae 
42 л. Cambarellus montezumae

bengan

Цитат на: RazorJack - 04.08.2007 11:08
оо няма да седна да правя такъв масивен капак определено. а тоя на снимката няма ли стъкло отдолу? просто ръгаш лампите във аквароума?  :-)

аз планирам да направя нещо доста по леко. просто едно стъкло на панти повдигнато 5-6 мм над стените на аквариума за проветрение и минаване на кабелите и върху него пурите с рефлекторите. може и да ги покрия изцяло отгоре с нещо ама за сега не планирам такова :) определено няма да седна да режа пдч, това като си направих тонколони се отказах да го правя повече :) да не говорим че един такъв капак
ще тежи 5-6 килограма.
Явно си решил да изминеш целия път по направата на аквариум на принципа проба грешка. Стъкло за капак е краино неудачно то бързо се изпотява после се образуват капки след известно време от изпарилата се вода по стъклото остават бели петна и прозрачноста на стъклото силно намалява, тогава рефлектора и осветлението над стъклото са си направо не ефективни. Както и да е видях че трудно се убеди за начина на залепване на надлъжните распънки (и аз смятам че твоите са залепени неправилно а широката напречна която си слжил после доста ще ти пречи при обслужването на аквариума) така че явно и за капака ще направиш каквото си решил а не каквото трябва. Все пак ти желая успех рано или късно ще имаш идеален аквариум.

Similar topics (5)

10630

Започната от KFC


Публикации: 20
Прегледи: 13051

42881

Публикации: 0
Прегледи: 2241

4807

Започната от emo_bg


Публикации: 4
Прегледи: 3800

33483

Публикации: 9
Прегледи: 5262

11183

Публикации: 2
Прегледи: 3194