• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
27.04.2024 20:42

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Лепенe на аквариум

Започната от mistar_ti, 19.03.2007 01:45

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

MeTogu

А на десетия ще си майстор.
Дай на глупака малко власт и му гледай сеира!

LeiNaD

Залепих един проблен, но не ми харесва заради леко разместилите се стъкла, мога ли да го разлепя, и с какво мога да изчистя стъклата от силикона за да пробвам втори път да го залепя?

discus

Разлепването е най лесно със струна за китара от най-тънките, след това стържаш с бръснарско ножче или резци за макетен нож до блясък. Успех *DRINK*

LeiNaD

Цитат на: discus - 23.07.2009 12:56
Разлепването е най лесно със струна за китара от най-тънките, след това стържаш с бръснарско ножче или резци за макетен нож до блясък. Успех *DRINK*

Колкото и да стържа остава един много малък пласт, не кога си с нещо да го измия(разградя) ?

NO CARRIER

Ей, ама никой не иска да пробва...  :duvar:

Цитат на: NO CARRIER - 06.02.2009 12:46
Опитайте с препарата за почистване на домакински съдове, уреди, автодвигатели и т.н. Meglio.

Наскоро моята съпруга точно с този препарат реши да измие мивката, а тя беше залепена със силикон. Е, силиконът се размекна. Дали защото беше още пресен (на около седмица) или наистина го разтваря, не знам. Не остава време да си направя проба с аквариум. Та ако някой има възможност и опита, нека сподели.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

barabata

С чисто ново острие за макетно ножче ( много остро и не използвано за нищо друго) се свалят обсолютно всякакви полепнали или залепнали неща по плоско стъкло. Свалял съм и гарантирано се справя със остатъци от силикон.

Ако се ползват препарати след това много добре трябва да се измие препарата понеже отгоре ще лепим, нали ?
Горчивината от лошото качество остава дълго след като сладостта от ниската цена е свършила.

sliven

Бараба,ако има грапавини или по ръба на стъклото=трудна работа.Пробвайте с напоен(грапав плат), най-добре кече.Напоено със спирт,може и син.Телче за съдове съжо събаря силикона,но леко може да надраска.В търкането "му е майката"! *bg*
Едно е да искаш,Второ е да можеш,а пък,Трето и Четвърто е да го направиш-"Мъжки времена"от Николай Хайтов

LeiNaD

Пробвах с по горния препарат за чистене ама не се получи. След много борба, с макетно нощи и бръснарски нищита го изчистих. Сега е залепен на ново. Да видим тоя път каква съм я свършил.

Стискайте палци  *DRINK*

dmax

Значи направих си аквариум 650/250/300 5мм стъкло както пише в таблицата за такъв литраж и що-годе такива размери пълня го два дни стоя и не протече. Обаче в средата стъклата се издуват с два милиметра. Аквариума е лепен със стените в/у дъното и мисля да сложа 4 разпънки(две долу при дъното и две горе) със размери 630/30 пак от 5мм стъкло ще се получи ли? *CRAZY*

dok70

Цитат на: dmax - 28.07.2009 10:56
Значи направих си аквариум 650/250/300 5мм стъкло както пише в таблицата за такъв литраж и що-годе такива размери пълня го два дни стоя и не протече. Обаче в средата стъклата се издуват с два милиметра. Аквариума е лепен със стените в/у дъното и мисля да сложа 4 разпънки(две долу при дъното и две горе) със размери 630/30 пак от 5мм стъкло ще се получи ли? *CRAZY*
С тези размери на 5мм стъкло - няма да мръдне!
Все пак, ако те притеснява раздуването, може да лепнеш една разпънка горе по средата.
От други няма нужда. Качеството на залепването е от голямо значение, ако има шупли в силикона,
слагай укрепване! Иначе 2мм е допустимо раздуване, а и няма да се пълни до горния ръб.
*THUMBS UP*
Луд умора няма...
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi51.tinypic.com%2F15qq15l.jpg&hash=b07c9eabfccaf48f94e226948629f70537bc2352
300 оки миш-маш

dmax

Вчера залепих 4-те разпънки както "предрече" не е мръднал. Благодаря за бързия отговор  *BRAVO*

alexbg77

 Здравейте на всички! Прочетох всички мнения по тази тема и искам да ви помоля за помощ защото виждам доста компетентни сред вас. Имам една ниша в хола и искам там да сложа аквариум. Размерът му ще е 1350х350х700. Мисля че ще изглежда добре с тези размери, като се има в предвид че ще е вграден. Мисля да се направи от стъкло 10мм. Достатъчно ли е? Искам да го направя с метална рамка от винкел и дъното плътно стъпило на плоскост за по голяма здравина. По този начин направата на аквариум мисля че трябва първо да се направи рамката от винкел, да се постави на дъното плоскостта, да се постави дъното от стъкло отгоре и после да се лепят другите страни, като лепенето мисля че силикона трябва да се пълни във винкела и страниците да се лепят върху него. Така може ли да стане? Искам да ви попитам и дали аквариумът трябва да е покрит със стъкло заради изпаряването на водата?
Чакам вашите мнения. Благодаря ви!  :-)

barabata

Кой размер е ширина и кой височина?
Тряба да се има в предвид че трябва да има осветление аквариума и да може да се обслужва без осветлението да пречи. Ако е 70 дълбок аквариума и с осветлението е трудно и с обслужването ще е трудно. Подсказка - вдигни една плоскост колкото е височината на аквариума и се опитай да бъркаш през нея. Ще добиеш реална представа (не само за почистване на стъклото, но и подреждане на аквариума). Ако аквариума е вдиган на височина над таза на човек обслужването вече става със стълба или столче.

Също някой от горните аспекти зависят от това какво ще има в аквариума - растителен , цихлиди , сборен , морски ...
Горчивината от лошото качество остава дълго след като сладостта от ниската цена е свършила.

bengan

Цитат на: alexbg77 - 02.08.2009 02:36
Здравейте на всички! Прочетох всички мнения по тази тема и искам да ви помоля за помощ защото виждам доста компетентни сред вас. Имам една ниша в хола и искам там да сложа аквариум. Размерът му ще е 1350х350х700. Мисля че ще изглежда добре с тези размери, като се има в предвид че ще е вграден. Мисля да се направи от стъкло 10мм. Достатъчно ли е? Искам да го направя с метална рамка от винкел и дъното плътно стъпило на плоскост за по голяма здравина. По този начин направата на аквариум мисля че трябва първо да се направи рамката от винкел, да се постави на дъното плоскостта, да се постави дъното от стъкло отгоре и после да се лепят другите страни, като лепенето мисля че силикона трябва да се пълни във винкела и страниците да се лепят върху него. Така може ли да стане? Искам да ви попитам и дали аквариумът трябва да е покрит със стъкло заради изпаряването на водата?
Чакам вашите мнения. Благодаря ви!  :-)
Наистина има писано много за "правенето" на аквариуми и лесно ще се ориентираш. Забелязах че искаш да правиш метална рамка от винкел. Вече се прави много рядко, но ако все пак си решил  ще ти посоча грешките които допуснах аз когато много отдавна правих такъв аквариум.
1.Когато отрежеш заготовките от винкел (избягваи рязането под ъгъл 45 гр. по добре използваи метода "на зъб"- тои дава по малко изкривяване но е по труден за оразмеряване) трябва много да внимавате при заварките за да не се "изметне" рамката от температурата при самото заваряне. Повечето маистори налягат яко електрожена за да стане здваво. Препоръчвам ти да заваряте с СО-2 там изкривяванията са помалко. Заваряите само от външната страна, не правете заварки от вътре защото няма как да се изшлайфат.
2.Когато слагаш стъклата в рамката те никъде не трябва да опират на винкела. Може предварително да "начукаш" малки кръгчета със замбата (8-10мм.) от вътрешна гума на автомобил или нещо подобно с дебелина 2-4мм. тези кръгчета предварително се налепват по средата от вътрешната страна на винкела през 10-15см. и не позволяват на стъклото да опре в желязото.
3.Ако не си решил наистина твърдо, да правиш рамка от винкел, по добре се откажи - създава доста грижи докато я направиш а с нищо не е по добра от лепения аквариум.
4.За рамерите също бих ти дал някои съвети но има доста писано за тях. Не се стреми просто да запълниш свободната ти ниша, а се опитаи да подбереш размери които да ти позволяват удобно обслужване на аквариума. Когато слагаш аквариум в ниша м/у горният му ръб и тавана на нишата трябва да има поне 35 см. иначе почистването става цяло мъчение.

alexbg77

 Много благодаря за съветите! Колкото се отнася до рамката правя я за здравина. Не знам за вас но аз мисля че не бих сложил в хола си 450 литров аквариум лепен от мен. Никога не съм лепил, а дори и да съм го правил не ми се разчита на силикона само. Не искам и да си помислям какво ще стане ако това чудо се разтвори...направо ще ми съсипе здравето а за семейния бюджет да не говорим. Направо не ми се мисли. Дори и са си купя такъв аквариум ще искам да има писмена гаранция и....знам ли тя гаранцията за самия аквариум не е толкова колкото щетите от него.  :buff:
А между другото не ми казахте дали трябва да има капак отгоре задари водата която се изпарява.

Similar topics (5)

9105

Публикации: 5
Прегледи: 3509

51086

Започната от Hulkbg


Публикации: 1
Прегледи: 2987

4045

Публикации: 7
Прегледи: 5740

34998

Публикации: 2
Прегледи: 2632

40407

Публикации: 18
Прегледи: 8876