• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
27.04.2024 19:28

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Идеи за защитен клапан за самоделка за СО2

Започната от miTko, 11.10.2004 09:52

« назад - напред »

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Vlado

Цитат на: "BLKnight"Сработва. Къф техничар бих бил ако не го бях пробвал?  8)
Тествано с надуване и с настъпване на пластмасово шише (без мая и джибри вътре:)
А параметри на пружината. Сериозно - много се заинтригувах.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fwww.aquael.pl%2F_images%2FBaner_main.jpg&hash=ce3a2e621ee2cdd4e8f4513fba0aad85bc52e813

BLKnight

За съжаление дори не знам от какво е тази пружина  :(  Май по-скоро трябва да се избира на проби и грешки... Сравнително мека е (?)

miTko

Тя трябва да е мека, но май по голяма ако ще трябва да натиска топче например , ще ме накарате и аз да направя на практика, така както го мислех... :lol:
Разни мои АКВАРИУМИ 

Anonymous

Ето за това иде реч:
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fwww.geocities.com%2Frashev2001%2FP1000337a.jpg&hash=44ef0b6ce5120c4d15a4c13a6f2d81aecbb58a8b
Вътрешен диаметър на спринцовката 23мм, топче от мишка 21,5мм,външен на  пружината 20мм.Не съм дупчил спринцовката и не съм я надувал с компресор, само илюстрирам идеята.

miTko

Разни мои АКВАРИУМИ 

Vlado

Това второто по-добро ми се вижда.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fwww.aquael.pl%2F_images%2FBaner_main.jpg&hash=ce3a2e621ee2cdd4e8f4513fba0aad85bc52e813

Сашо

Цитат на: "miTko"Това са мои умотворения, които НИКОГА не съм пробвал на практика! Затова не нося никаква отговорност за последиците от използването им! :?
 1.Спринцовка с подходящ размер и дебела игла, маха се буталото, пуска се вътре сачма с подходящ размер и иглата се забива до дупка в капачката на бутилката, вертикално.Това е.
 2.Спринцовката е с по-голям размер и вместо сачма се пуска вътре топче от мишка - по-добро уплътнение и за по-голямо налягане. Иглата не се използва, а нактайника се пъха в пробита за целта дупка в капачката и се залепя.
 3.За още по-голямо налягане: Спринцовката се пробива отстрани малко над топчето, върху топчето(сачмата) се поставя пружина с подходящ размер и твърдост и се притиска с буталото на спринцовката до необходимото положение(това е настройката...).Буталото се фиксира с лепило или по друг начин, например с щифт.
Забележка: Спринцовката може да се пробие с прословутият Нагорещен Пирон (НП) :lol:  :lol:  или с: недоизпушена цигара, джобно ножче, поялник, вилица, лъжица...(последното не става :? ). Не използвай бормашина! :wink: (...това пък какво беше....аааа сетих се, на един приятел на баща му колега имал такова нещо....)
Който реализира идеите без да се взриви, да се обади да ги патентоваме.Авторските права-запазени, за "оня дето духа"  8) !


Доразвивайки идеята, пак чисто умозрително (засега).
1. Ако спринцивката се постави вертикално то вместо пружина може да си използва тяжест поставена върху буталото. По този начин нещата едно, че са по-прости, второ, че доста по-лесно може да се изчисли налягането на сработване на клапана, при известно тегло на тежестта и изчислена (пи ер квадрат) площ на буталото. Ако площта е 3 кв.см и искаме клапанчето да сработи при 1 атмосфера трябва да сложим 3 килограмова тяжест. Клапанът може да се направи и двустепенен, ако се пробие втора дупка над първата и се приспособи втора тяжест, която да се задейства след като буталцето отвори първата. Сигурно подобна двустепенност може да има практическо приложение, макар и в момента да не се сещам за такова  :lol:
2. Ако към изработен със спринцовка клапан се свърже изпълнителен механизъм (много подходящи според мен са моторите за централно заключване на автомобили, китайските се продават по 5-6 лева парчето и не са чак толкова лоши- на моята кола работят 3-та година без НИКАКЪВ проблем), то може да се автоматизира подаването на CO2 в аквариума - да се спира заедно с гасенето на лампите и да се възстановява с включването им, като си използва таймер.

Спринцовките с гумено бутало, аз намерих такава с обем 50 куб. наистина са доста по-добри от обикновените нашенски, които са изцяло от полиетилен не само с по-добрия си (мек и плавен) ход.

dido

За СО2 си има решение - може да се използва електромагнитен вентил от газово за кола - работи на 12 волта и може да се управлява от таймер. Доста по-лесно е отколкото да използваш спринцовки за това :-)

Anonymous

Цитат на: "dido"За СО2 си има решение - може да се използва електромагнитен вентил от газово за кола - работи на 12 волта и може да се управлява от таймер. Доста по-лесно е отколкото да използваш спринцовки за това :-)

Е, да, ама не, както казваше Петко Бочаров.
Първо. Няма я тръпката да изработваш нещо сам, а нали идеята е "Направи си сам".
Второ, което е по-сериозно според мен. Самите клапани, които се ползват в тези вентили като правило се изработват от мед, бронз, латун и прочие медносъдържащи сплави. Като се има предвид, че през тях ще минава СО2 + Н20, чиито пари са неизбежни, се получава като продукт въгленна киселина, която ще кондензира върху метала и макар и слабо ще реагира с него. Освен това ще има и още кой-знае колко други знайни и незнайни прости и сложни съеднинения, образувани при ферментацията, които могат да взаимодействат с медта и от там медните съединения да попаднат в аквариума, ако преминат по някакъв начин през водния какпкоброител, а това не е напълно изключено. Самите те, както е добре известно, понякога са доста токсични за водните обитатели, дори и в нищожни дози. Вярно, че станаха доста ако, но все пак...При използване на спринцовката това е изключено - тя е гарантирано химически пасивна, иначе нямаше да я ползват в медицински манипулации.

77

неможах да разбера как ще достигне водата до газовия клапан :?: нали тои е само за со2
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs29.postimg.org%2Faeehc6buv%2FDSC_1686_copy.jpg&hash=9bc922c588fba1c702ad9ed785674aa0520d3910

Сашо

Цитат на: "77"неможах да разбера как ще достигне водата до газовия клапан :?: нали тои е само за со2

Във вид на водни пари и/или капчици, които ще кондензират върху метала.

dido

Не знам какво казва Петко Бочаров, но въглената киселина (H2CO3) не реагира с медта. Освен това само 0.2-1% от  въглеродния двуокис СО2 реагира с водата до въглена киселина, останалата част се разтваря почти изцяло в газова форма във водата.

Ако сплавта е месинг (газаджийските клапани най-често са месингови) въглената киселина може да реагира с цинка (Zn) в сплавта. В резултат се получава неразтворим цинков карбонат Zn2(OH)2CO3, който се отлага като защитен филм на повърхността на сплавта.

Така, че принтесненията ти от отравяне на водата с медни соли са съвсем неоснователни, това няма да се случи :-)

Сашо

Цитат на: "dido"Не знам какво казва Петко Бочаров, но въглената киселина (H2CO3) не реагира с медта. Освен това само 0.2-1% от  въглеродния двуокис СО2 реагира с водата до въглена киселина, останалата част се разтваря почти изцяло в газова форма във водата.

Ако сплавта е месинг (газаджийските клапани най-често са месингови) въглената киселина може да реагира с цинка (Zn) в сплавта. В резултат се получава неразтворим цинков карбонат Zn2(OH)2CO3, който се отлага като защитен филм на повърхността на сплавта.

Така, че принтесненията ти от отравяне на водата с медни соли са съвсем неоснователни, това няма да се случи :-)


ОК, предавам се...и все пак...има нещо гнило в Дания ;-)

LSForce

Сега ще ви покажа колко ние българите превъзхождаме руснаците : ))) (с НГ)
Понеже и аз си падам парче летец изпитател със собствено ръчно направен самолет да си кажа мнението... Та Реактора си го знаеме как се прави.... За капкоброител мисля да използвам спринцовка без бутало отдолу жлиза отгоре излиза :). Затварянето (херметизирането се прави лесно: Махат се перките или прстохватките на спринцовката и се слага в предварително напълнен с горещ силикон съд (капачка от прясно млеко примерно :)) Та това е за балоноброителя... Клапан си остава спринцовката на Митко... А за дозатора имам една идея: на принципа на водната мелница обаче да се сложи и винт през центера. Като се натяга винта съпротивлението става по голямо и ще трябва доста мощно наляганезада може да предозира. От друга странапък това не само регулира налягането а и ограничава потока не зависимо от силата му. Тук влиза винтила на Митко: Ако налягането се оредели за точно определеното на дозатора при наималките отклонеия винтила се отваря и затваря.... Мисля че ще работи понеже дори да се вдигне скороста на потока тои пак не може да върти по бързо и вдига налягането.... А се сетих че може и маномер да сложим. Единствената трудност е начина за определяне на скалата но и това не е проблем с крачна помпа и манометър... Само елемета сколелцето ще е труден но ако трябва имам идеи как да го направя и с подръжни материали.... А за още по големите ентусиасти може и двигателче да сложим на оста... Така не само ще е сигурно дозирането а направо ще е бетон... Особено ако двг е с променливи обороти...А пък така и ще може да го вържеш към таимера на лампите. Двигателя спира, и СО2 спира. А на всичкото отгор е тази схема излиза към3-4 лева без двг. А мисля  4е е достатъчно сигурна... А ето нарисуваш и схема за варианта с винт:
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fwww.freewebs.com%2Fbreakthroughteens%2FCO2.JPG&hash=7ace67233f3c9e91f7835e50cf2641acca3d4933
Eми ако някои иска да го сглобиме заедно да ми прати е-маил... Аз съм от софия...

dido

Нещо не го виждам колелото в схемата. Идва излишно. Ти какво очакваш - да се върти ли? Защо го слагаш?

Моята система-самоделка я карам без вентили, преброители и т.н. Имам само едно кранче с червена врътка, с което регулирам количеството веднъж на 2-3 дена. СО2-то ми върви непрекъснато, демек не ми трябват никакви защити по налягане.

Similar topics (5)

52137

Публикации: 7
Прегледи: 4754

14537

Започната от i4o


Публикации: 1
Прегледи: 3284

4838

Публикации: 15
Прегледи: 8663

426

Публикации: 6
Прегледи: 7216

29403

Публикации: 4
Прегледи: 5056