• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
21.05.2024 14:01

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

В търсене на черни червеи (Lumbriculus Variegatus).

Започната от VeL, 10.03.2013 00:37

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

VeL

Здравейте, смятам скоро да се опитам с един Chelmon rostratus, защото проблемът с аптазиите става голям, а пък и е интересна рибка. Както всички знаем, захранването е голям проблем, особено ако рибите са ловени с цианид. От изчетеното се оказва, че в естествения си хабитат основната (единствената) им храна са различни видове морски червеи. Добър заместител на тази диета са живите черни червеи (Lumbriculus Variegatus) - има много добри отзиви за хранене предимно или като добавка към основното с тях. Имате ли представа дали някой в България развъжда култури и продава от тях? Благодаря предварително.

камен чочев

Вел, не е задължително челмона да яде аиптазии. Даже е по-вероятно да не яде. И аз имам същия проблем и според мен скаридите са по-сигурно решение (за съжаление при мен лъва не е на същото мнение)

Стоян Михов

Цитат на: камен чочев - 10.03.2013 10:53
Вел, не е задължително челмона да яде аиптазии. Даже е по-вероятно да не яде. И аз имам същия проблем и според мен скаридите са по-сигурно решение (за съжаление при мен лъва не е на същото мнение)

Напълно съм съгласен с Камен, вероятността хелмона да яде айптазии е фифти/фифти. Вюрдеманито е по-добрия избор, но иначе поздравления че си си направил труда да разбереш повече за хранителните навици на рибата преди да я купиш (рядко се прави това), не съм много сигурен но може би този вид червей се среща и в България, ако не точно той близки видове от неговият род, но не съм срещал някой да продава култура от него тук. Всеки си има предпочитания към видовете риби, но аз все повече клоня към видове, които се хранят лакомо с обикновена храна веднъж на ден и не е необходимо да правя специални доставки и гимнастики за да ги храня, не е никак устойчиво, поне при мен бързо ми омръзва и се налага да си търсят друг дом, колкото и да са интересни.
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

VeL

 Така е колеги, няма гаранция, че ще ядат аптазии, поне не отначало. Но из Централа има доста изписано за пеперудите и че рано или късно се захващат с аптазиите, което понякога отнема няколко месеца. Може би поради плашливия характер на тази рибка и нужното време да се установи/престраши. Но при мен проблемът е сериозен - имам стотици аптазии, с какви ли не маркови препарати пробвах да ги трепя, но след седмица-две пак се показват. Вюрдемани съм взимал два пъти по 2-3 скариди - ефектът беше незабележим, както и скаридите след време. "Пиян Петко", както аз ги наричам поради интересния им танц, в един момент изчезнаха в небитието и имам странното усещане, че огромната скаридата-чистач е отговорна. Поне дисплеят е още в ранна фаза на заселване и няма жертви откъм корали, но за сметка на това имам няколко гигантски аптазии - 2-3 см в диаметър.
Относно диетата на Челмона - добра храна са и земните червеи, проблемът е да се намерят мънички такива от много чист (високопланински) район, за да е сигурно, че няма пестициди в тях. Засега използвам Липовит на Тропик Марин - представлява 53% рибено масло, 30% масло от черен дроб на риба треска и растителни мазнини. Надявам се това запълни празнината в диетата на рибоците - все пак в замразените скариди почти няма нужните липиди, които нашите любимци приемат всекидневно в природата. В тази връзка черните/земните червеи съдържат много от така ценните мазнини.
В крайна сметка май ще се реша да пробвам с една пеперуда, не само заради аптазиите, но и за интересния характер на тази животинка.

Ilianidis

За да имаш бум на аиптазии има някаква причина,при мене са на приливи и отливи.Трепя ги от време на време с инжектирано варно мляко,помага периодично.Сега забелязвам,че доста време не съм ги морил и бум няма.Донякъде помагат с неизядената храна. Ако прехранваш ще се намножат.Понякога виждам плаващи новородени малки аиптазии,които един дамсел си ги похапва за моя радост.А вместо червеи защо не пробваш с градински охлюви.Аз преди отглеждах много рейнболи и бях сътворил за разнообразие допълнителна диета от сварени,почистени и замразени охлюви,които случайно открих останали в архива.Наред с морските миксове и скариди пробвах и тях.С изненада установих,че на морските риби им допадна изключително много,нахвърлят им се повече,отколкото на останалите храни,може би защото са безсолни.А охлювите сигурно имат доста протеини и ценни хранителни вещества усвоени от чистите поляни.

VeL

Цитат на: Ilianidis - 10.03.2013 18:58
За да имаш бум на аиптазии има някаква причина,при мене са на приливи и отливи.Трепя ги от време на време с инжектирано варно мляко,помага периодично.Сега забелязвам,че доста време не съм ги морил и бум няма.Донякъде помагат с неизядената храна. Ако прехранваш ще се намножат.Понякога виждам плаващи новородени малки аиптазии,които един дамсел си ги похапва за моя радост.А вместо червеи защо не пробваш с градински охлюви.Аз преди отглеждах много рейнболи и бях сътворил за разнообразие допълнителна диета от сварени,почистени и замразени охлюви,които случайно открих останали в архива.Наред с морските миксове и скариди пробвах и тях.С изненада установих,че на морските риби им допадна изключително много,нахвърлят им се повече,отколкото на останалите храни,може би защото са безсолни.А охлювите сигурно имат доста протеини и ценни хранителни вещества усвоени от чистите поляни.

Не искам да го уча да яде охлюви, защото ще започне да посяга на охлювите в аквариума - те и това го могат  :duvar:. Не са малко случаите при колеги, които са ги захранвали с миди и впоследствие започват да нападат тридакните.

камен чочев

Моят е на около осем месеца в аквата и няма шанс да прояде аиптазии. Случвало се е да клъвне някоя, но така се втриса,  че тракането на клюна му се чува отвън. Иначе яде абсолютно всичко, с което храня.

Стоян Михов

Цитат на: камен чочев - 10.03.2013 21:21
Случвало се е да клъвне някоя, но така се втриса,  че тракането на клюна му се чува отвън.
*ROFL* *ROFL* *ROFL*  Отдавна не се бях развеселявал така.
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

камен чочев

Не се майтапя, макар и да звучи пресилено. Ще се смееш повече, ако наистина го видиш.  *CRAZY* Чак погледа му се изцъкля  :-D

Dede

Явно съм от  50% щастливци, чиято пеперуда не остава кьорава апразия да поникне, имам само две във съмпа. Но не мога да кажа на 100%, че тя ги яде или просто нямам, макар, че често я наблюдавам да кълве от камъните разни нещица. Иначе пеперудата може да я храниш  и с замразена артемия, отначало ще е по плашлива и може да не почне да яде от първия ден, но ако имаш късмет и прояде, после ще идва да ти яде от ръката.
Единствено може да има пререкания с някоя по голяма риба, при мен като докарах жълтия танг, една седмица бяха на нож, докато разбрат, че са различни видове  :-D

geniusloci

То добре, че не е бил жълтия танг първи. Нашата Голди не дава шанс на нищо друго подобно, ама тя е... то си личи, че е царя на аквариума.

А иначе - аз нямах късмет с хелмоните. Доколкото ми е известно австралийските са по-устойчиви, по-лесни за захранване и с по-големи шансове да опитат аиптазии; виждал съм човек, който "обогатява" аиптазии, за да си храни хелмона (т.е. дава на аиптазиите обогатена храна :D). Явно не всички, а то с тая смъртност, вече не искам да си правя опити, пък и винаги има шанса накрая да е някой, който яде и разните ветрилни червеи, аз си ги харесвам във всякакви варианти.

alexandarcho

Аз също съм доволен от Хелмона. Имах стотици аптазии, които изчезнаха до една за два месеца, въпреки, че никога не съм го виждал да ги яде. Ядеше и всакаква замразена храна, най-много хирономус. Бях чел някъде, че само подстригва аптазиите и като умре пак се появяват, ама май не е вярно. При мен живя 3-4 години. Умря преди два месеца и да чукам на дърво нямам нови аптазии. Така че пробвай пък дано уцелиш читав - да яде аптазии само, че някои хапват и купени неща  :-)

Стоян Михов

Цитат на: alexandarcho - 12.03.2013 10:07
Така че пробвай пък дано уцелиш читав - да яде аптазии само, че някои хапват и купени неща  :-)
+1 Аз също се напатих от flame angel, имах един в дълго време, който си живееше с много корали, без никакъв проблем. След това взех още един по-млад, който докато беше още в карантината изяде буквално за една седмица огромна колония от обикновена ксения (ксенията също има токсини, но явно този будала не знаеше) до последното стръкче, и след това умря след няколко дни от их. Затова вече изобщо не рискувам с видове, които има някаква вероятност да станат "гладни" към корали. Общо взето много зависи откъде идва рибата, ако идва от популация, където има айптазии естествено, рибата им е свикнала и си ги яде, ако идва от популация където няма такива, тя няма да им обърне внимание, същото е и с моят ангел, ако той идваше от популации, където има ксении щеше да знае, че ксенията не се яде.

А по отношение на вюрдеманито, то яде айптазиите само докато са много малки - до около 5 мм, по големите не ги закача, защото те могат да го изядат, имал съм и такива случаи на младо вюрдемани изядено от айптазия. Положителното да имаш такава скарида е че тя не убива големите айптазии, но им пречи да се размножават, защото веднага като се появи малко, то бива изядено и айптазиите, постепенно изчезват като умрат старите, аз понякога подпомагам този процес като убивам по-едрите с вар.
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

Canary

Цитат на: Стоян Михов - 12.03.2013 10:48
+1 Аз също се напатих от flame angel, имах един в дълго време, който си живееше с много корали, без никакъв проблем. След това взех още един по-млад, който докато беше още в карантината изяде буквално за една седмица огромна колония от обикновена ксения (ксенията също има токсини, но явно този будала не знаеше) до последното стръкче, и след това умря след няколко дни от их. Затова вече изобщо не рискувам с видове, които има някаква вероятност да станат "гладни" към корали. Общо взето много зависи откъде идва рибата, ако идва от популация, където има айпазии естествено, рибата им е свикнала и си ги яде, ако идва от популация където няма такива, тя няма да им обърне внимание, същото е и с моят ангел, ако той идваше от популации, където има ксении щеше да знае, че ксенията не се яде.

ТАзи гад НИКОГА повече няма да стъпи в мой аквариум. ЧУдех се в продължение на месеци защо СПС не показват полипи през деня, а само нощно време. Този мънчър ги чоплеше и накрая след месеци на гадаене, Камен се досети, че може той да прави белите. След няколко дни "биг брадър" го видях да ми кълве поцилопората и съдбата му беше решена. С триста зора го изкарах от аквата и повече никакви риби от това семейство, а беше най-скъпата риба, която съм купувал......
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fsincemylastcigarette.com%2Fbanners%2F1108560600_2_20_GBP_2_dark.png&hash=ed62518317a081a01b4531c761ab543af891ed29

alexandarcho

Още едно потвърждение, че при избора на рибки има голяма доза късмет. Моят флейм ейнджъл не пипа никакви корали, но пък гони всички по-малки от него риби.
То тая тема стана яко  *spam