• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 13:09

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Проблем с морски таралеж

Започната от zx9r, 11.07.2014 12:34

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

zx9r

Здравейте колеги, от около 2 години имам 2 морски таралежа от обикновенните които ги има в егейско море. Преди няколко дни забелязах,че единия нещо не е наред и започват да му падат бодлите постепенно. Питането ми е дали е дал фира или е нещо друго...В смисъл виждал съм докато се гмуркам ,че има по дъното и черупки от таралежи,но не съм много наясно защо и как ги образуват...Може би така растат? Та накратко, дали му се е е***а мамата или нещо друго става с него?

Еднорог

Привет, ако му падат бодлите, значи не е наред работата с таралежа, не е нормално да си губи бодлите. Така от разстояние е трудно да се каже от какво - ако не е от старост или някаква болест, най-често е от стрес заради влошени параметри на водата (към промени в нитратните нива са най-чувствителни, също и към промени в солеността) или заради липса на достатъчно храна. Не знам при теб какво е, ама най-добре да го преместиш в друг съд, ако имаш тази възможност, да не ти направи беля в аквариума. Пък въпросните черупки, дето се виждат по дъното на Егейско море, са скелетите на таралежите, те ги образуват още през ларвения стадий, така са устроени. И като умрат, това остава от тях...:-)
Твоите таралежи какви точно са? Можеш ли да пуснеш снимка?

zx9r

Всъщност на следващия ден намерих само празна черупка. Но къде е пълнежа? Дупките от двете страни са малки за да са го изяли рибите от там, а черупката е непокътната. Иначе другия го мернах зад камъните онзи ден и си е ок!
Иначе е от този модел:   https://www.google.bg/search?q=%D0%BC%D0%BE%D1%80%D1%81%D0%BA%D0%B8+%D1%82%D0%B0%D1%80%D0%B0%D0%BB%D0%B5%D0%B6&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=TrLCU4p_5YjMA9_igIAO&ved=0CCkQ7Ak&biw=1280&bih=752#facrc=_&imgrc=H0DoLTgf2FAWIM%253A%3BvGAbW_RzGthIkM%3Bhttp%253A%252F%252Fimages26.snimka.bg%252F006101217.jpg%253Fr%253D0%3Bhttp%253A%252F%252Fvirj.snimka.bg%252Ftravel%252Fkavala-keramoti-tasos-2.255125.6101217%3B640%3B480

Еднорог

Ами, те са два вида, които изглеждат така и са много сходни на вид, най-сигурно се различават по скелета - при единия е зелен (Paracentrotus lividus), при другия (Arbacia lixula) е розов с тъмни ивици, ти вече си видял твоя кой е :-). И двата се събират за храна, като този зеленият е по-предпочитан и даже го наричат "ядлив морски таралеж", та затова е взел леко да намалява в последно време. Веднъж на Халкидики гледах как едни яки лелки влязоха в един залив и за нула време напълниха четири кофи с таралежи и си ги отнесоха много доволни - тогава още не знаех, че някои таралежи стават за ядене, та се зачудих за какво ли са им и ги питах. На тях им стана много смешно, че не знам, и понеже не говореха английски, с изразителни жестове ми показаха - ам, ам, за това ги събираме :-). Та, и твоят сигурно е изяден на бърза ръка, явно е вкусно, макар и да не съм пробвала никога...
А този зеленият е много интересен, защото обича да се "кичи" и покрива с водорасли и камъчета, може и ако е обърнат по гръб, да се извърти обратно сам - защото има смукалца по тялото, за разлика от другия, с розовия скелет, който не може тези неща. Ти виждал ли си твоите да правят така?

zx9r

Да редовно се кичат с черупки и мидички, че и охлювчета някой път. Та от зелените са/е/.скелета му още е вътре, оставих го да краси интериора :-). Иначе предимно ги ползвам за да ми косят алгите/имам ги в изобилие/ и едни охлвчета имах които бяха отявлени алгояди но лапината ми ги изяде...

Similar topics (5)

38927

Публикации: 1
Прегледи: 2674

29156

Публикации: 8
Прегледи: 5248

38549

Публикации: 18
Прегледи: 9706

2694

Публикации: 28
Прегледи: 24335

34873

Публикации: 7
Прегледи: 10999