• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
03.12.2024 22:24

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми

Овладяване на бактериална инфекция

Започната от VeL, 20.02.2012 10:53

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

VeL

Здравейте, колеги,
От 2-3 седмици аквариума пламна от Ихтио след като дойдоха последните обитатели - 3 танга. В крайна сметка се оказа, че няма да се преборят сами, тъй като ихтиото се увеличава и в момента е по клоуните, попчетата и т.н. Докато подготвях болничния аквариум за лечение с Купрамин, явно паразитът е отслабил имунната система на завалиите и от няколко дена се появи и вторична бактериална инфекция на два от танговете. От седмица синият танг има рана на опашката. Надявах се, че ще се затвори сама, но тя стана по-голяма, от 2 дена той спря да яде и започна да се крие. Успях да го хвана и в момента е в мрежа за развъждане в дисплея, вчера два пъти третирах раната с йод, той е все още жив, но не изглежда добре. Коле Танга, който също се покри за 24 часа днес се показа и е много блед с белезникави петна по кожата, устата му изглежда подута и като че ли е покрита с плесен.
Трябва много бързо да започна лечение с широкоспектърен антибиотик в болничния аквариум (100л) , за да овладея инфекцията, защото като гледам нещата вървят на зле.
Имам спешна нужда от съвет за избор на добър антибиотик, дозировка и продължителност на лечение. Благодаря.

П.С.
Сега забелязах, че големият клоун също има две червеникави петна/депигментация близо до главата на една от белите му ивици.
Смятам да направя едночасова баня в разтвор на Формалин и след това няколкодневно лечение с антибиотик. Това, което ми идва на ум е Еритромицин, дават го за лезии, гниене и т.н., знам, че се използва в акваристиката, но доколкото си спомням не се води широкоспектърен и влияе предимно на грам-положителни бактерии.

П.С.
На второ четене мисля, че с Furacyn (nitrofurazone) ще е по-удачно лечение, той има по-широко действие (грам+/-).
Проблемът е пак, че убива грам-положителните бактерии (в това число и нитрифициращите). Някой има ли опит с лечение с такива антибиотици дори и при сладководни риби? Как се справяте с амоняка, освен постоянни смени на вода? Аз имам готова една гъба от филтър с камъче, която от 10-15 дена е в съмпа и веднага ще завърти цикъла в болничния аквариум, но с тези антибиотици надали ще останат каквито и да било нитрифициращи бактерии.

Коле99

Малката ми черна вранка имаше бели петна по тялото. Спомням си, че често сменях  вода, изчистих съмпа и дисплея, пуснах озон в скимера (понеже ув-то е развалено) и сложих активен въглен.
Вранката се оправи и аз съм много радостен. Ще се радвам и при теб да се оправят нещата. Пробвали с чесън в храната на рибите, като ги храниш ? Поздрави
Aу, ау

hanuman

Не мисли за филтрацията на леЧебния аквариум, това ти е малката грижа. ЗапоЧни леЧението колкото се може по-скоро. ще сменяш по-Често вода и няма да има проблеми. ЗапоЧни сега с леЧение на ихтиото и след това ще бориш бактериалната инфекция.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fsincemylastcigarette.com%2Fbanners%2F1249174800_20_1_EUR_2.5_dark.png&hash=f382f10dd23d239f373464115831c0fa44c93050

Canary

ДА не те плаша, но спорд мен вероятността да ги спасиш чрез лекуване в карантинен аквариум не е голяма. АЗ имах ихтио преди няколко месеца и оставих рибите сами да се борят, тъй като е почти невъзможно да ги извадя от аквата. Преди година имах един син танг, който се опъпчи целия и щеше да зарази и останалите, но той спеше в един камък и го извадих направо с камъка. Лекувах го два месеца и когато си мислех, че е ок, той пак се опъпчи в карантинния аквариум. Отказах се да се занимава с него и го върнах в магазина. Та бях тръгнал да ти казвам за втория случай на ихтио при мен. Значи първо се изприщиха танговете, после отиде върху корал бютито и флеймейнджъла. Накрая и върху хромсиите и клоуните. След няколко седмици, след като се оправяха и се прищеха пак, с помоща на няколко скариди чистачки и рибата доктор, всички почти се оправиха. Загубих един клоун и една корал бюти. Та с други думи оставих ги да се борят за животите си. Давал съм само чеснова есенция с храната, което казват че помага. Балгодаря на Камен, че ме посъветва да ги оставя в аквариума и какво стане. Просто да ги гониш за да ги хванеш, при положение, че аквата е пълна с камъни и корали, най-много да ги стресираш още повече, което в комбинация от лошо състояние, слаб имунитет и лекуване с копар ще доведе до почти сигурна смърт, особено за танговете, които са много чувствителни към копара. Знам, че те обърках с този постинг, но споделям моя опит с ихтиото. Решението ще вземеш сам. Дано да имаш успех!!!
ПОздрави!
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fsincemylastcigarette.com%2Fbanners%2F1108560600_2_20_GBP_2_dark.png&hash=ed62518317a081a01b4531c761ab543af891ed29

VeL

Колеги, благодаря за отговорите!
Ертан, при мен ихтиото е най-малкият проблем в момента. Стресът обаче, причинен от него на рибите, доведе до вторични бактериални инфекции, които убиват много бързо. Насочих се към Minocycline, рифаджийте на запад са доводлни от него (Marycin2), насочен предимно към грам отрицателни бактерии и не засяга чувствително биологичния филтър. Дано успея да го намеря в мрежата. Само два клоуна и два танга отиват на лечение с антибиотик за 5 дена. След това вкарвам и другите рибоци и започвам няколкоседмично лечение с купрамин, следващо от празиквантел, после дисплея 8-10 седмици без риби, за да съм сигурен, че и последната киста ихтио се е излюпила и умряла впоследствие .
Не знам защо, но някак си сме решили (в това число и аз), че карантина, лечение и/или аквариуми без ихтио са невъзможни или трудни до невъзможност, а пък хората на запад си имат строги протоколи за карантина на всичко що мърда в аквариума. Аз съм зает човек и да отделя дни за четене как да спра пламнала инфекция, а и после да го направя е много по-трудоемко и времемко от това като реша да купувам нови риби да имам нужния карантитен аквариум със завъртян цикъл и след време новодомците да отидат в "чист" от ихтио аквариум... да не говорим, че без карантина може да се вкара и брукления, а запознатите знаят колко бързо и масово убива тя.
И да 40% от рибите имат резистентност към ихтио, но от опит казвам, че тя не е вечна!!! През едната година близо в аквариума ми клоуните минаха през 3 заразявания с ихтио и не  се разболяха. С новите тангове останаха здрави близо 3 седмици без ихтио и едва преди 2-3 дена се "дадоха", така че и това не е гаранция. Само да поясня, че от всяка киста, която на 3 дни пада от рибата се излюпват 500 нови паразита, в такава затворена система като аквариума може да си представите колко паразити плуват вътре. Рибите/скариди чистачи не могат да изчистят всичко, защото голяма част от кистите са под кожата на рибата. За чесъна - да той отблъсква паразита и подсилва имунната система на рибите, но не лекува! Озонът НЕ убива ихтио. УВ-то само част от него, но недостатъчна, за да спре инфекцията. Само да отбележа, че на моята 600л система от самото й пускане върви 24 вата УВ лампа със спираловидно тяло за максимално облъчване, като преди 3 седмици подмених крушката, но както виждате и това не помогна. А това, че няма видими признаци на заболяване с ихтио, не означава че рибите не са болни, на паразита най му харесва в хрилете, а междувременно имунната система на рибата може да го препятства да пламне по цялото тяло.
Както и да е, никого не критикувам или поучавам! Ако жертвам рибите, така да е. Аз ще опитам по този начин, а времето ще си покаже, но определено не ми харесва идеята дори и да се стабилизират рибоците постоянно да очаквам при най-малкия колапс на аквариума пак да пламне ихтио. И ще си позволя да цитирам един колега от РЦ - "Риба с паразити не е здрава риба".

Canary

Най-вече зависи от къде си купуваш рибите. Ако търговеца е коректен и го познаваш, значи нямаш нужда от карантинен аквариум. Търговците ще свършат това вместо теб. Аз купувам от няколко места, но те ги карантинират за десетина дни и тогава чак се продават на клиентите. Отделно съм се убедил, че най-податливите риби към ихтио са танговете и затова аз спрях да ги купувам. Особено сините, те са най-кошмарните от всички. ХАресват ми, но не искам да си усложнявам живота и с болести. Грижите за коралите са ми достатъчни и рибите са на втори план.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fsincemylastcigarette.com%2Fbanners%2F1108560600_2_20_GBP_2_dark.png&hash=ed62518317a081a01b4531c761ab543af891ed29

VeL

Цитат на: Canary - 20.02.2012 16:32
Най-вече зависи от къде си купуваш рибите. Ако търговеца е коректен и го познаваш, значи нямаш нужда от карантинен аквариум. Търговците ще свършат това вместо теб. Аз купувам от няколко места, но те ги карантинират за десетина дни и тогава чак се продават на клиентите. Отделно съм се убедил, че най-податливите риби към ихтио са танговете и затова аз спрях да ги купувам. Особено сините, те са най-кошмарните от всички. ХАресват ми, но не искам да си усложнявам живота и с болести. Грижите за коралите са ми достатъчни и рибите са на втори план.

99% от магазините продават рибите в срок от 5-10 дена от получаването им от океана. Двуседмична карантина не гарантира нищо, поради факта, че най-късно излюпилата се документирана киста на ихтио е след 72 дни, като също така е документирано, че понякога ихтиото не пада от рибата, а се излюпва там. Още по-лошото е, че за да запазят рибите "здрави" до продажбата им, големите търговци поддържат ниско съдържание на мед в системите им, недостатъчно за лечение, но така, образно казано болестта/паразита се "замразяват" до пристигането в аквариума на клиента. Най-вече се отнася за брукленията, чиито симптоми се потискат при ниски нива на мед и рибата изглежда здрава.

П.С.
За танговете принципно съм съгласен, но има и много други риби, които са податливи на паразити и инфекции и някой ден все бих се изкушил да взема някоя от тях и да предизвикам масово заболяване от латентното ихтио в аквариума.
За коралите също съм подръжник на превантивно третиране срещу разните буболечки и червии преди поставянето им в дисплея.

Canary

Цитат на: VeL - 20.02.2012 16:40
99% от магазините продават рибите в срок от 5-10 дена от получаването им от океана. Двуседмична карантина не гарантира нищо, поради факта, че най-късно излюпилата се документирана киста на ихтио е след 72 дни, като също така е документирано, че понякога ихтиото не пада от рибата, а се излюпва там. Още по-лошото е, че за да запазят рибите "здрави" до продажбата им, големите търговци поддържат ниско съдържание на мед в системите им, недостатъчно за лечение, но така, образно казано болестта/паразита се "замразяват" до пристигането в аквариума на клиента. Най-вече се отнася за брукленията, чиито симптоми се потискат при ниски нива на мед и рибата изглежда здрава.

П.С.
За танговете принципно съм съгласен, но има и много други риби, които са податливи на паразити и инфекции и някой ден все бих се изкушил да взема някоя от тях и да предизвикам масово заболяване от латентното ихтио в аквариума.
За коралите също съм подръжник на превантивно третиране срещу разните буболечки и червии преди поставянето им в дисплея.

Коралите и аз ги третирам преди да ги пусна в аквариума. Въпреки, че идват от ферми и няма паразити по тях, аз ги потапям в препарат за да съм 100% сигурен.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fsincemylastcigarette.com%2Fbanners%2F1108560600_2_20_GBP_2_dark.png&hash=ed62518317a081a01b4531c761ab543af891ed29

Стоян Михов

Привет и от мен Vel  аз си мислех че вече си пробвал с антибиотиците по време на първата "среща" с ихтиото http://aquariumbg.com/forum/morski-obitateli/lechenie-na-kloun/,  тогава пак се съмняваше за бактериоза и пак беше казал че ще ползваш антибиотици. Даже се бях присетил скоро да те питам как е минало лечението, но явно нещата са се оправили без антибиотик тогава. Тъй като гледам тук никой не е ползвал антибиотици и едва ли може да ти даде съвет в тази област, пък и така като чета си се информирал много добре. Опита ти ще бъде полезен за другите тук, така че действай щом така си решил и мислиш, че този път няма да мине без антибиотици. Успех.
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

камен чочев

Вел, ти сигурен ли си, че е их. Може и да е оодиниум. Макар че голямо значение няма, лечението и при двете е мед. Аз минах няколко излюпвания и повторения на оодиниум. Единственото лечение, което съм предприемал е намаляване на стреса до минимум и възможно най-пълноценна храна с чесън. В началото всяка нова риба се изпъпчваше, но вече не. Не съм включвал нищо и не съм вадил риби, просто защото е невъзможно. Ако имаш карантинен аквариум е добре, но вече е късно. Според Сашо няма шанс да изчезне от системата нито их нито оодиниум, защото и скариди и охлюви магат да са приемници известно време. Успех сгъбите-те са ти по-големия проблем

Canary

Цитат на: камен чочев - 20.02.2012 19:08
Вел, ти сигурен ли си, че е их. Може и да е оодиниум. Макар че голямо значение няма, лечението и при двете е мед. Аз минах няколко излюпвания и повторения на оодиниум. Единственото лечение, което съм предприемал е намаляване на стреса до минимум и възможно най-пълноценна храна с чесън. В началото всяка нова риба се изпъпчваше, но вече не. Не съм включвал нищо и не съм вадил риби, просто защото е невъзможно. Ако имаш карантинен аквариум е добре, но вече е късно. Според Сашо няма шанс да изчезне от системата нито их нито оодиниум, защото и скариди и охлюви магат да са приемници известно време. Успех сгъбите-те са ти по-големия проблем

И аз съм на това мнение! Завъдиш ли си ихтио ще си го държиш през цялото време. Дори и да рестартираш, което е почти абсурдно, после всяка една нова риба трябва да седи под карантина. По 45 дни минимум на риба, смятай. Аз толкова търпение не знам някой да има. Плюс това пак няма гаранция, че няма да попадне с някое безгръбначно. Труден е въпорса!!!
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fsincemylastcigarette.com%2Fbanners%2F1108560600_2_20_GBP_2_dark.png&hash=ed62518317a081a01b4531c761ab543af891ed29

Ilianidis

Дано не оспамвам темата,при мене има пресен случай на смърт за два дни.Рибите са ми от 1 седмица при мене.Нямат ихтио и каквото и да било,стреса премина и дори от втория ден се хранят много лакомо.А един жълтоопашат дамсел като че ли прекаляваше.Въпросния от два дена се покри и днес за късмет го открих бързо,преди да се е разложил.Възможно ли е да е умрял от преяждане?Няма никакви видими причини за смъртта му.

камен чочев

То хора умират без да разберат какво им е, та ... има такива случаи и аз съм имал. Но да не оспамваме. Вел остави ихтиото или каквото е  , но за инфекцията действай, колкото е възможно по-бързо и не е лошо да споделяш точно какво правиш. Да знаем за в бъдеще

VeL

Така, малко нова информация.
Жълтоокият танг се спомина снощи, беше целият из/побелял и "опърпан" завалията. След като го извадих малко след кончината му на една салфетка остана кървар отпечатък от тялото му, устата му се беше подула и зъбите изкочили напред, затова предполагам, че е нещо бактериално, което предизвиква лезии.
В момента не мога да определя точната симптоматика. Много прилича на "ситно наръсено" ихтио, като с пудра захар. Това ме наведе на мисълта, че може да е Брукления, но ако е това как не се е развило за 1 месец, защото тогава добавих последната риба. А всички знаем, че Брукленията убива за дни от добавянето на заразена риба в аквариума. Както и да е, вчера направих едночасова баня на единия клоун и синия танг в съотношение 1.5мл 35% формалин / 5л вода. След като беше върнат в аквариума забелязах някакво подобрение в клоуна, но не това, което трябва да се очаква, ако е Брукления - тя много успешно и бързо се повлиява от третиране с формалин. В крайна сметка клоуна се поизчисти от "поръсеността си" малко, но е все още неспокоен с учестено дишане.
След смъртта на танга реших, че нещата не вървят на добре и трябва да се предприеме нещо, не обичам да оставям нещата на случайността. След като прекарах половин ден в търсене на проверени антибиотици и след като обиколих амнайсет аптеки и пуснах връзки по фармацевтичните складове се оказа, Миноциклин, Нитрофуразон, пък дори и Еритромицин на нашия пазар няма и не е имало от години, в крайна сметка подбрах друг широкоспектърен антибиотик - Доксициклин. В конкретния случай би било най-удачно да се използва Миноциклин, тък като той е насочен към борба с грам-отрицателни бактерии, каквито са мнозинството от болествотворните бактерии по соленоводните обитатели, но истинският плюс при него е, че щади грам-положителните бактерии в това число и нитрифициращите такива и не засяга биологичния филтър.
Доксициклина - широкоспектърен антибиотик срещу грам-положителни и отрицателни бактерии. За разлика от Тетрациклина, Доксациклинът не се свързва с калция и неговата ефективност не се редуцира като се използва в соленоводни аквариуми. След няколко часово ровене в мрежата успях да намеря дозировка - 2.6-3мг на литър вода. Беше подготвен болничния аквариум 120 литра 80см, с 100л вода 50% нова и 50% от дисплея. Азотният цикъл беше завъртян мигновенно след слагане на гъба от филтър с камъче в болничния аквариум, която беше прекарала последните 2 седмици в съмпа на дисплея. Проведох повторно третиране с формалин в по-горе посочената концентрация на Жълт танг, 2 клоуна, син танг в тежко състояние и неоново гоби чистач. След това бяха прехвърлени в съд с вода без формалин и аклиматизирани чрез накапване от водата в болничния аквариум, тъй като температурата в съда, в който беше банята с формалин, беше около 24 градуса /б.а. никога не правете формалинови бани с температура на водата над 27 градуса. Формалинът изпомпва кослорода от водата и над тази температура има опасност от задушаване, независимо от аерирането! Затова е ЗАДЪЛЖИТЕЛНО аерирането на водата, докато трае банята/. След като рибоците отидоха в болничния аквариум разтворих в малка чашка с вода 300мг на 100л вода Доксициклин и го добавих. Сложих 2 камъчета с аераторна помпа, защото имам спомен от преди 10 години със сладководните риби, че антибиотиците от групата на Тетрациклина правят насищането с кислород по-трудно. Вече четири часа рибите изглеждат сравнително спокойни, все още са налице респираторни проблеми, но те може би са свързани със стреса и с ихтиото. След 24 часа ще направя повторно дозиране на антибиотик и така 5-10 дена, ако дай боже всичко е наред.
Проблемът обаче, че до 24 часа антибиотикът ще изтрепе нитрифициращите бактерии и ще започне натрупване на амоняк. Планът ми засега е преди всяко дозиране на антибиотик на всеки 24 часа да сменям по 50% (50 литра) вода и дано да не се наложи по-често. Хубавото е, че поне на изкуствена светлина не забелязах антибиотикът да променя цвета на водата, така че ще мога да замервам амоняка по няколко пъти на ден. Чакам и скоро да ми пристигнат перманентните "алармени" тест-лепенки за амоняк.
Това е в общи линии, ще ви държа в течение, а пък вие стискайте палци всичко да е наред  *DRINK*

камен чочев