• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
19.04.2024 17:31

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

on-line магазин

Започната от Живко, 25.10.2006 13:45

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Живко

http://www.zooamigo.com/ceni_oborudvane.htm

Някой знае ли какви са тези?
Интересуват ме фонтанните им помпи.
Никой не се е родил научен.

N.Nobs

Какви точно помпи те интересуват?При всички положения на пазара ще е по-евтинко.
Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник".

Живко

Почнал съм да правя съмп и ми трябва помпа.
Не съм сигурен, че на пазара ще има точно когато аз ще отида. Все пак не съм от София.
Видях, че в този сайт има такива. 500л/ч и 1,3 м. височина на струята. Цената е 15,60 лв.
Въпроса е да не я ползвам една седмица.
Никой не се е родил научен.

N.Nobs

Тези помпи до колкото се ориентирах са BOYU.Имам една такава от около 1 година и работи без проблеми.Но си мисля че тази за която говориш ще ти е слаба upset
Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник".

Живко

Съмпа ще е за 270 л. аквариум. Полезният му обем ще е 60-65 литра.
Интересува ме качествена биофилтрация, за това и искам тока на водата да е по-бавен. Секциите с биоматериал са доста тесни с цел да се оползотвори на максимум филтриращият материал. При това искам да отглеждам само аеробни бактерии, което изключва да голяма степен най-порьозните субстанции, например като сипоракс.
При по-силен ток на водата мисля, че няма да има добър ефект.

Аквариума е растителен.
Никой не се е родил научен.

N.Nobs

Според мен найстина ще ти е малка тази помпа.Ще имаш поне 1 метър воден стълб, което значи не повече от 100-120 л/ч. В момента съм със подобен съмп 70 литра полезен обем и помпа 4000л/ч и не ми стига.Попитай Дидо, той е с съмп 30-35 л. и помпа 2000л/ч на 160 л. аквариум и никак не му е много.

Помисли за по-силна помпа защото е по-добре да е по-мощна отколкото да не ти стига.Ако ти е много винаги можеш да и направиш байпас :D
Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник".

Живко

В интерес на истината си прав.
Понякога човек забива в една посока и....
Ще взема с по-голям дебит. Ако е прекалено силна решения доста.
Явно ще черпя  :D
Никой не се е родил научен.

dido

Моя съмп е 80 литра пълен обем, постоянно е пълен с около 40 литра вода и има буфериращ резерв от около 30 литра. Аквариума е 160 литра както каза колегата Нобс. Помпата е 2000 л/ч и си прави добър дебит. Сложих като байпас реактор на Сера, може да поеме и други джаджи по тракта - проточен реактор, УВ лампа и прочее.

За 300 л аквариум ти трябва като оптимум 100-120 л общ обем на съмпа. Не прави тесни секции, щото трудно се обслужват - да са минимум 12-15 см широки. Също така предвиди височина на съмпа заради напорните разлики в първите секции. Аз съм на минимума - 27 см е висок, заради проблеми с мястото. Ако отидеш на 35-40 см височина няма да сгрешиш.

Живко

Аквариума ми е с полезен обем 240 л.
Височината му е 60 см.
Заради голямата височина а см. воден стълб е 4,5 л. Струва ми се, че резервата на съмпа в моа случай, няма нужда да е повече от 15-16 л.

На "схемичката" е изчислена 21 до ръба :D Мястото на съмпа не позволява други размери.
Мога разбира се да намаля височината на секциите :roll: но се съмнявам, че ще е необходимо.

Малко се колебая за размера на отвора (преливника) на аквариума.

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi81.photobucket.com%2Falbums%2Fj226%2Fangelarii%2Fnaprava%2F108910981084108710981090.jpg&hash=c5cd3416a7790bdfe367132dd629f6f5bcb2c34a
Никой не се е родил научен.

N.Nobs

Я драсни една схемичка и на аквариума с преливника че тези 15-16 литра резерв малко ми се виждат upset

А и пак според мен преградите който опират в дъното трябва да са каскадни иначе може да се получи зони без движение на водата ако съмпа не е идеално нивелиран.
Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник".

dido

Прекалено сложно.

Моеш само 2-3 отделения да сложиш. Тръбата не требе да влиза надолу ако освен вода прелива и въздух - мехурите бълбукат мноу зле - вдигат шум. Решението е да има разстояние м/у тръбата и повърхността, около 1-2 см. Тогава бълбукането преминава в ромолене като от поток :lol:

В 1-вата камера мое да сложиш едър чакъл, във 2-рата - вата, 3-тата да я оставиш за УВ.

N.Nobs

Цитат на: "dido"Тръбата не требе да влиза надолу ако освен вода прелива и въздух - мехурите бълбукат мноу зле - вдигат шум. Решението е да има разстояние м/у тръбата и повърхността, около 1-2 см. Тогава бълбукането преминава в ромолене като от поток :lol:

Или да сложи спирателен кран на изхода което ще намали шума до нула.
Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник".

Живко

Цитат на: "N.Nobs"Я драсни една схемичка и на аквариума с преливника че тези 15-16 литра резерв малко ми се виждат upset
Айде сега бъзици :)
Нали съм дал размери.
С колко се движи разликата в нивото на аквариума при пуснат и спрян съмп?



Цитат на: "N.Nobs"А и пак според мен преградите който опират в дъното трябва да са каскадни иначе може да се получи зони без движение на водата ако съмпа не е идеално нивелиран.
Да прав си.
Каскадното подреждане обаче ще ме лише от възможността лесно да монтирам UV.



Цитат на: "dido"Тръбата не требе да влиза надолу ако освен вода прелива и въздух - мехурите бълбукат мноу зле - вдигат шум.
Има и друго решение. Ако тръбата е достатъчно широка и с подходящ наклон, вода и въздух няма да си пречат и няма да има шум.
За това и зададох въпроса колко трябва да е широка тръбата на преливника?



Цитат на: "dido"В 1-вата камера мое да сложиш едър чакъл, във 2-рата - вата, 3-тата да я оставиш за УВ.
Честно казано не виждам смисъл от такъв съмп.
Каква ще ми е ползата от него.
Механичната филтрация не ме интересува. Не вярвам, че такъв филтър е подходящ за механична филтрация, освен ако не е с невороятен дебит и не прави аквариума на центрофуга. Другият вариант е да се направи отичането на водата като при кимбайците, но наобратно. Дупката да е горе, а водата да минава под стъклото. Така ще се осигури правилен ток на водата и ще има идеална мех. филтрация

Аз слагам в съмпа вата за да предпазя биоматерията. За механично пречистване ще разчитам на вътрешен филтър. Ще правя този съмп единствено заради биофилтрацията и UV-то.

Абе що ви пиша тези съчинения.
Кажете какъв е размера на дупката :lol: и дайте идея за макс. БИОФИЛТРАЦИЯ
Ако ли не, да знаете, че като ви видя, а това все някой ден ще стане, няма грам да черпя.
Никой не се е родил научен.

dido

Цитат на: "Живко"
Цитат на: "dido"В 1-вата камера мое да сложиш едър чакъл, във 2-рата - вата, 3-тата да я оставиш за УВ.
Честно казано не виждам смисъл от такъв съмп.
Каква ще ми е ползата от него.
Механичната филтрация не ме интересува. Не вярвам, че такъв филтър е подходящ за механична филтрация, освен ако не е с невороятен дебит и не прави аквариума на центрофуга.

Ти май се шегуваш?

N.Nobs

Цитат на: "Живко"С колко се движи разликата в нивото на аквариума при пуснат и спрян съмп?

Точно за това те питам за схемата,защото ако си с преливна колона и тя ща трябва да сеоттече някъде.Ако приемем че аквариума е 50х80 см.(ш. д.) и минимум 2 см. спад на нивото си прави 8л.. Отделно имаш вода в тръбите, вода в колоната и т.н..Само до тук съмпа преля :D

И не разбрах защо ако преливниците са каскадни ще имаш проблем с УВ-то :?: Имам в предвид първата да е 24см. следващата да е 22 и третата 20 висока.Това не вигдам с какво ще промени ситуацията освен че ще отдалечи нивото на водата с 4 см..

ЦитатИма и друго решение. Ако тръбата е достатъчно широка и с подходящ наклон, вода и въздух няма да си пречат и няма да има шум.

Повярваи ми, няма такъв случай.Колкото е по-широка тръбата, толкова повече ще наподобява клозет.Най-удачния варянт е да сложиш спирателен кран на тъбата която влиза в съмпа и от там да регулираш водата която се отича.Самоче в никакъв случай не взимай сферичен кран-много трудно се регулира.

П.п. Последната висяща преграда е напълно безмислена, освен като преграда за УВ-то, но след като помпата ще ти е потопена под поне 5 см. вода то няма да ти вреди.
Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник".

Similar topics (5)

59843

Публикации: 1
Прегледи: 4762

27000

Публикации: 4
Прегледи: 4978

52478

Публикации: 3
Прегледи: 3211

34807

Публикации: 6
Прегледи: 4218

56159

Започната от Percho


Публикации: 1
Прегледи: 2980