• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
27.04.2024 22:04

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Покрай цензурата и края на седмицата (tl/dnr)

Започната от suntsu69, 11.12.2009 15:18

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

valnata

Кажете отговорите за да знаят прохождащите. ;-)

vasso

Точно това имах предвид. Виждал съм страхотни аквариуми без нито стрък растение. Повече корени и камъни- с по големи и странни риби, абе много са възможностите. Обичам да се набляга на рибите- те да са важните в аквариума, а не растенията. Рейвън е прав за растенията -полезни са, но сега не може да се твърди ,че не може и без тях. Като написах първия си пост имах предвид точно тези "задължителни" неща, които се препоръчват постоянно.Просто въпрос на вкус, но разнообразието ,както във всяко нещо в живота, е добре да се запази. :-)

discus

Визирате частни случаи при които рибите не могат да съжителстват с растения. Колко от начинаещите акваристи започват с африканци или едри южноамериканци.

elblanko

Цитат на: valnata - 14.12.2009 20:57
Кажете отговорите за да знаят прохождащите. ;-)
Ми става с смяна на по голямо количество вода, но за всеки аквариум е различно, в зависимост от това колко риби има, колко е голям аквариума, и колко храна се дава.
Заявявам най отговорно че могат да се гледат здрави и жизнени риби без растения, а параметрите на водата могат да се държат в нормите без никакви проблеми. *DRINK*

Не ''убивайте'' времето, защото то ще ви го върне.
                                                                                                                                Антон Светозаров
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Falfa.kachi-snimka.info%2Fimages%2Fviu1343311821a.gif&hash=826485123ec157466e56654f744135d3a56dfb37

bigbeer

.. и редовни 90-120% смени на водата всеки ден!  :-P

BOJO

Цитат на: discus - 14.12.2009 21:10
Визирате частни случаи при които рибите не могат да съжителстват с растения. Колко от начинаещите акваристи започват с африканци или едри южноамериканци.

Боби това измества темата. Тезата е, че се дава едностранна , целенасочена информация за прохождащите акваристи. Нещо като стереотип. Или изобщо не се дава. Ако не вярваш погледни мойте първи постове.
............
Друг е въпроса, повечето прохождащи акваристи започват с аквариуми с размер 20-30 л, което свива възможността за избор значително.

discus

Цитат на: elblanko - 14.12.2009 21:16
....Заявявам най отговорно че могат да се гледат здрави и жизнени риби без растения, а параметрите на водата могат да се държат в нормите без никакви проблеми. *DRINK*


Това не виждам кой може да го отрече. *DRINK*

Raven

Отговорите са прости- има си създадени достатъчно препарати за премахване на фосфати и нитрати, смени на вода и поддържане на чистота, добра филтрация.

Има риби които са свикнали да живеят без растения, и да ги набутаме с аквариум пълен с растения те може би няма да се чувстват добре.

За пример взимаме африканските цихлиди- на тях растения не им трябват, с течение на хилядолетията тези риби са свикнали да живеят във вероятно най агресивната сладководна среда.
Нама друг биотоп в света който да има толкова драстични параметри както безотточните африкански езера.

От друга страна риби като разбори или живородки не е добре да се отглеждат в голи аквариуми защото естествените им биотопи са гъсто обрасли.

Трябва да се стремим да създаваме на рибите условия близки до естествените за да са по здрави и да се чувстват и да изглеждат по добре.

Не е само въпрос на вкус това дали ще имаме растения или колко точно растения...

Рибите за начинаещи са именно такива които живеят в пълни с растения водоеми- живородки, разбори, харацини, лабиринтови.
Риби като скаларии и дискуси примерно са по средата във въпроса с растенията- добре е да има, но не много за да могат да плуват свободно- точно както е в естествената им среда.
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

elblanko

Цитат на: discus - 14.12.2009 21:10
Визирате частни случаи при които рибите не могат да съжителстват с растения. Колко от начинаещите акваристи започват с африканци или едри южноамериканци.
Ами все по малко, защото все се намира някой да ги наплаши.
Не ме разбираните погрешно.
По принцип не ме интересува кой какъв аквариум има, но просто смятам това подвеждане за неправилно.
Не ''убивайте'' времето, защото то ще ви го върне.
                                                                                                                                Антон Светозаров
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Falfa.kachi-snimka.info%2Fimages%2Fviu1343311821a.gif&hash=826485123ec157466e56654f744135d3a56dfb37

discus

Цитат на: BOJO - 14.12.2009 21:19
Боби това измества темата. Тезата е, че се дава едностранна , целенасочена информация за прохождащите акваристи. Нещо като стереотип. Или изобщо не се дава. Ако не вярваш погледни мойте първи постове.
............
Друг е въпроса, повечето прохождащи акваристи започват с аквариуми с размер 20-30 л, което свива възможността за избор значително.

На кой човек който е казал че ще гледа цихлиди му е предлагано, да ги махне и да си направи растителен аквариум.
: 14.12.2009г 21:09ч
Цитат на: elblanko - 14.12.2009 21:20
Ами все по малко, защото все се намира някой да ги наплаши.


Тук съм съгласен с теб, такива митове се носят и за дискусите, ама не съм седнал да убеждавам всички ,че хич не са трудни риби за гледане. Хората според мен си идват наплашени *dontknow*

bigbeer

Започвате да ме навивате да гледам цихлиди! Внимавайте!  :-D

discus

Цитат на: bigbeer - 14.12.2009 21:28
Започвате да ме навивате да гледам цихлиди! Внимавайте!  :-D

Е взимай де ще имаш още един континент у вас. *DRINK*

Асен Евгениев

Нека начинаещите се научат да отглеждат растения, после ако искат да
си оголят аквариума.
От всички удоволствия акваристиката е на второ място.
След определена възраст - на първо!

valnata

Цитат на: elblanko - 14.12.2009 21:16
Ми става с смяна на по голямо количество вода, но за всеки аквариум е различно, в зависимост от това колко риби има, колко е голям аквариума, и колко храна се дава.
Заявявам най отговорно че могат да се гледат здрави и жизнени риби без растения, а параметрите на водата могат да се държат в нормите без никакви проблеми. *DRINK*



Съгласен съм с теб!  Колко от аквариумите са залесени? Много хора масово слагат изкуствени растения. В повечето заведения аквариумите пак са без растения. Бих казал, че по-голямата част от хората не ползват естествени растения. Изключвам хората от форума,защото любителите на растенията тук са много.  Имам познати които гледат скаларии, пангаси, и др видове без грам растение. Сменят по доста вода и това е. Друг е въпроса дали е красиво така. Това вече е въпрос на вкус. Аз винаги имам растения но не държа толкова на тях колкото на рибите.  Осветлението ми е толкова слабо, че чак се чудя как оцеляват горките. Да обаче нямам водорасли,които ако наблегна на светенето и китките ще ме нападнат 100%. Затова и аз наблягам на рибите.

discus

@Валната тези със заведенията хич не са критерий, там се прави за по лесна поддръжка, а това че имаш малко светлина не може да те спаси от водорасли, просто си уцелил някакъв баланс. Няма нищо по гадно от пластмасовите подобия на растения по добре без нищо.

Similar topics (2)

7265

Започната от Bass_Maker


Публикации: 26
Прегледи: 7774

21988

Започната от Raven


Публикации: 225
Прегледи: 49355