• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
27.04.2024 09:01

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Покрай цензурата и края на седмицата (tl/dnr)

Започната от suntsu69, 11.12.2009 15:18

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

tishovsx

Цитат:

"Три неща не се връщат обратно никога- времето,словото и възможноста. Три неща не трябва да се губят- спокойствието,надеждата и честа. Три неща са най-важни в живота- любовта,убеждението и дружбата. Три неща са най-ненадежни в живота- властта,успеха и състоянието. Три неща определят човека- трудът,честноста и постигнатото. Три неща разрушават човека, виното,гордоста и злото. И до като го разберем това ни минава целия живот.
IN A REEF AQUARIUM, ONLY BAD THINGS HAPPEN QUICKLY

bigbeer

Цитат на: tishovsx - 13.12.2009 00:28

... Три неща разрушават човека, виното,гордоста и злото. И до като го разберем това ни минава целия живот.

Знам си за защо си пийкам само рикийка, и не близвам вино..  :-P Зарежете го това вино бре! Ето, и Тишо ви казва, че било разрушително! ;)

tishovsx

А..леко отклонение от темата...
С жената ходихме близо три години и след това се взехме...ама в тоя период когато ходех до тях, до техната кооперация имаше една къща и един старец седеше пред вратата на пейката.
След извесно време стареца ме попита, къде все там ходя, аз му отговорих, че си имам момиче в другата къща..а той ми каза , че живота ще ми мине в кавга...
Възмутен го попитах защо така мисли и той ми отговори.
- когато сте млади ще се ревнувате и ще си имате кавга.
- когато си родите деца, ще се карате , че нямате пари да ги гледате.
- когато остарете, ще се редувате нещо да свършите ама и двамата няма да можете.
И живота ви ще мине в кавга и гюронтия...
IN A REEF AQUARIUM, ONLY BAD THINGS HAPPEN QUICKLY

rakim

Тоя дядо усещам че е бил луд оптимист :-D
540л Южна Америка

elblanko

Цитат на: tishovsx - 13.12.2009 00:47
А..леко отклонение от темата...
С жената ходихме близо три години и след това се взехме...ама в тоя период когато ходех до тях, до техната кооперация имаше една къща и един старец седеше пред вратата на пейката.
След извесно време стареца ме попита, къде все там ходя, аз му отговорих, че си имам момиче в другата къща..а той ми каза , че живота ще ми мине в кавга...
Възмутен го попитах защо така мисли и той ми отговори.
- когато сте млади ще се ревнувате и ще си имате кавга.
- когато си родите деца, ще се карате , че нямате пари да ги гледате.
- когато остарете, ще се редувате нещо да свършите ама и двамата няма да можете.
И живота ви ще мине в кавга и гюронтия...
И без това я оакахме яко темата на човека, ма все пак сме в лафче.
Сега остава само да обещаеш като станеш на сто гони, да напишеш тук дай е бил прав.
Не ''убивайте'' времето, защото то ще ви го върне.
                                                                                                                                Антон Светозаров
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Falfa.kachi-snimka.info%2Fimages%2Fviu1343311821a.gif&hash=826485123ec157466e56654f744135d3a56dfb37

kraltchev

Абе не знам за кавгата - както съм казвал и друг път с жената сме от 2003 и до сега не сме се карали.  Един път замалко ама като почнахме да се хилиме, то ни стана смешно кви сме прости. Звучи странно но наистина никога не сме се карали.

Преди много години в България седях с първата си жена в някакво кафене и един дядо идва и вика "Ето гледам ви.  Да знаете като две капки вода сте.  Приличате си."  Оттогава отвреме на време почвам да наблюдавам двойки и семейства (ама не като Бирата през ключалки и цепнатини) и е доста интересно наистина - често можеш да видиш много явни прилики.  В облекло, в израженията, в жестовете, в походката.  Най-интересно е на летището - там има хора от целия свят и е същото - можеш да играеш игра "Познай кой с кой е." с хората които изглеждат да са сами. Няколко часа докато кацне някой закъснял самолет може да играеш така.

И така - какво общо има това с акваристиката?  Не знам.  Ама като се отворихме така...

--Николай

denbosch

Цитат на: kraltchev - 12.12.2009 22:46
Ако някой не знае, мен много ме учуди следното:

"Днес децата обичат лукса; Те имат лошо обноски, презрение към авторитетите; Те са неуважителни към по-възрастните и предпочитат празни разговори вместо физически упражнения. Днес децата са тирани, а не служат в домакинството.  Те вече не стават когато по-възрастни влизат в стаята.  Те противоречат на родителите си, говорят много пред хората, на масата се тъпчат с вкусни неща, кръстосват краката си и тиранизират учителите си"  -- Сократ (470 - 399 пр. н.е.)

--Николай
kraltchev,жив и здрав да си *DRINK*,откога го търся това,но си мислех,че е на Аристотел :duvar:...

И набързо нещо,което срещнах наскоро за търговията и търговците,че излизам,докато не се е стопил снега:
Цитат"Всичко скъпо,всичко се повдигнало!-това ще чуете от всекиго в София.Каквото да поискаш,каквото и да пипнеш,всичко се повдигнало дотолкози,че не се допира до него...Какви години настанаха и какви ще настанат,ако отива все така,не знаем.Дали предметите са станали по-малко или хората по-много,дали изкуствено се повдига всичко или хората са причина не знаем,но както е тръгнало,като че всичко ще остане само за богатите,а сиромасите ще гледат отстрани.
Александър Едрев-Вердела  ,1914 година"

Rendaka

В контекст на оффтопик-а
Моето мнение е такова, че колкото повече се опиват двама души да се разберат и да изградят нещо взаимно,като идеята им бъде приоритет и успяват да се вслушат в разума, толкова по-малко дразги ще имат помежду си. Вчера по ирония на съдбата водих контекстен на този разговор :) А и между другото съм наблюдател в продължение на доста години на черногледието на дядото цитиран по-горе.

И по темата.
Имам един приятел с който се дръгнем доста често - той гледа риби, аз растения. Когато се заприказваме за аквариуми, аз никога не гледам рибите, те някак си остават девета глуха, при което той почти винаги иронизира с "Ти гледаш растения, аз - риби!". Забравя , че аз съм започнал с риби - да , ама речни :) Естествено, че когато се говори за начинаещ акварист ще се визират лесните за гледане риби - живородки и корави хаиверни, които държат на сериозен терор, а не с някои реинболи, които ще умрат на следващия ден, понеже имали много претенций. Все пак когато искаме някои да стане привърженик на хобито ще гледаме да му покажем повече позитивното, с максимално маллко поръжения, а не да му покажем, че рибите в аквариума могат да мрат, като бълхи. Наистина в магазина има 50 вида - нека, даже е по-добре да е като пазарите в Китаи, с по 200 вида риба, но това е за да могат да се покрият вкусовете на всички , въпреки, че има винаги недоволни (Примерно аз искам малка 1-2 см. хаиверна рибка , която да е цялата синя , да има червени плавници и да е с искрящо-зелена ивица по дължина на тялото - да ма още не знам да има такава, в случаи, че се появи ще имам още някое изискване,за да я няма - разбирате какво имам предвид ) Сещам се, че има акваристи "рибари", които в продължение на 30 години отглеждат само живородки, такива които отглеждат само бети , или такива, които имат какви ли не съвместими видове.


Ако продължа ще се отплесна...та какъв беше основния въпрос на темата????
Цитат на: JolandaWell don`t be  :oops: sorry for this commonly question,that`s why this forum is for :wink:

bigbeer

Вече е понеделник. Стагай се за бачкане!

vasso

И мен не ми харесва целия аквариум да е с растения,но разбирам предпочитанията на голяма част от хората в този форум.Едва ли не като критика се явява това, че даден аквариум не е обрасъл. Иначе за видовете риби- ясно е ,че на начинаещите се дава съвет да започнат с живиродки,за да не се разочароват от неуспехите ,които биха имало с други видове, а пък и така се трупа опит. Не ми харесва и това,че някои хора постоянно спекулират относно големината на аквариумите. В крайна сметка не може да пресъздадем природните условия. Дядо ми цял живот се е занимавал с риби-и то по времето на социализма,когато риби като скалариите са били лукс. Той развъждаше и то доста успешно в 100 литра. Това сега за някои е недопустимо като размер. Много видове риби е гледал и ме е запалил. Пак към темата- хубаво е да има избор,но имам чувството,че се създава някаква рамка,която се приема за правилна и всички някак започват да я спазват.Трябва да има много растения, малко и дребни риби в неголям аквариум и то определени видове. Това не ми харесва особено. Малко по-земно трябва да си остане хобито според мен. :-)

Raven

Наистина може да се приеме като критика ако аквариумът не е достатъчно обрасъл.
И в този случай неямам предвид растенията- говоря за рибите!

Ако искате да имате здрави и добре изглеждащи риби- гледайте аквариумът ви да е достатъчно обрасъл :-)

Растенията доставят кислород и отнемат амоняк и всичките други отпадъчни вещества които тровят рибите, естетическата страна е въпрос на личен вкус, но никога не забравяйте че растенията са най добрият филтър - те премахват вещества които не можете да премахнете с никакъв канистър.
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

BOJO

Цитат на: Raven - 14.12.2009 20:01
Наистина може да се приеме като критика ако аквариумът не е достатъчно обрасъл.
И в този случай неямам предвид растенията- говоря за рибите!

Ако искате да имате здрави и добре изглеждащи риби- гледайте аквариумът ви да е достатъчно обрасъл :-)

Растенията доставят кислород и отнемат амоняк и всичките други отпадъчни вещества които тровят рибите, естетическата страна е въпрос на личен вкус, но никога не забравяйте че растенията са най добрият филтър - те премахват вещества които не можете да премахнете с никакъв канистър.

Хм.... :)

Пак за аквариуми с тревички говорим. А за цихлидарничетата какво да кажем?

На мен лично почва да ми е странно като видя ново листо в аквариума. Докато не го опоскат се притеснявам , че нещо не е наред. Да бъда честен ще призная, че и аз имам 5 (пет) тревички които си ме радват макар и опоскани.

Raven

Вие сте частен случай :-D

При тези вашите диваци не знам как и толкова листа си опазил.

Между другото съм забелязал че дъното и камъните на африканските езера са гъсто покрити с килим от водорасли, и понеже там няма растения съм си мислел- вероятно водораслите играят ролята на естествен филтър както е при водоемите с растения. *dontknow*


https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

elblanko

Цитат на: Raven - 14.12.2009 20:01
Наистина може да се приеме като критика ако аквариумът не е достатъчно обрасъл.
И в този случай неямам предвид растенията- говоря за рибите!

Ако искате да имате здрави и добре изглеждащи риби- гледайте аквариумът ви да е достатъчно обрасъл :-)

Растенията доставят кислород и отнемат амоняк и всичките други отпадъчни вещества които тровят рибите, естетическата страна е въпрос на личен вкус, но никога не забравяйте че растенията са най добрият филтър - те премахват вещества които не можете да премахнете с никакъв канистър.
Ето на това му се казва подвеждаща информация, държа да наблегна на подвеждаща, защото тия неща за растенията са верни.
Но тука идва логичния въпрос, няма ли някакъв начин да се вкарат тези вредни вещества в нормите без растения??????? *dontknow*
Как аджека се гледат риби който изяждат всичко зеленко до корен????????????????
Може би е невъзможно. *dontknow*
Аз знам отговорите на всички тези въпроси, и Raven ги знае
Но какво би си помислил някой който сега прохожда в акваристиката, питам аз ??????????
Не ''убивайте'' времето, защото то ще ви го върне.
                                                                                                                                Антон Светозаров
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Falfa.kachi-snimka.info%2Fimages%2Fviu1343311821a.gif&hash=826485123ec157466e56654f744135d3a56dfb37

kraltchev

Може би си струва да отбележим (и да обръщаме внимание на факта като някой новак пита) че аквариумите с растения се поддържат по-трудно от тези без растения. 

Може би затова често тук е възможно да има тенденция да се обсъждат растителните аквариуми.  Безрастителните изглеждат ясни - колкото може по-чисто да е е добър съвет като начало.

--Николай

Similar topics (2)

7265

Започната от Bass_Maker


Публикации: 26
Прегледи: 7774

21988

Започната от Raven


Публикации: 225
Прегледи: 49354