• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
25.04.2024 08:26

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

направа на тонколони ???

Започната от DarKness, 19.12.2006 08:47

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

DarKness

знам, че едва ли това е най-подходящия форум, но се поразходих малко из нета и така и не открих нещата които ме интересуват, та ще питам тук...може да се намери някой аудиофил :lol:

смятам да си правя 2 трилентови колони + субуфер отделно
искам качествен и плътен звук, не толкова мощен и затова съм се спрял на 100-150W мощност...

въпросът който ме интересува е свързан най-вече със филтрите които ще се поставят за говорителите...(смятам да са активни, защото прочетох, че пасивните не режели толкова хубаво звука)
само че изобщо не съм наясно с тея филтри...четох, четох и разбрах кой говорител от колко до колко да се "среже" ама как точно става това ограничение в херците с тея филтри и къде се вързват...едни викат преди говорителя, други викат преди усилвателя....

субуфера не го коментирам, защото е почти готов-сметнат е с bassbox pro и съм доволен от резултата...а за колоните мисля да са 3 лентови:
бас-среда / среда / високи - говорителите ще бъдат visaton

кутийте и дървообработката не ме притесняват-не съм с 2 леви, пък и обичам да си сглобявам разни неща...

та ако не е станало ясно какво питам--искам всякаква информация относно филтрите, къде се поставят, какви да бъдат, в какви граници да режат и тн...

субуфер- 8" мисля в диапазона 30-120хз да работи
бас/среда- 5"  150-1500хз
среда- 4"  1200-4500хз
високи  4000-22000хз

сори ако съм изписал куп глупости ама това са първите сериозни колони, които смятам да правя...мнения от сорта на "иди си купи готови" не ме интересуват....
160л.
M. esterae
L. hongi
L. caeruleus

mistar_ti

Има готови филтри по магазините проблема ще ти е в кутиите матеряла трябва да е качествен лепи се за по голям здравина и после се кове малко е трудно да изчислиш точните размери на колоните басрефлекторите и тн по добре си купи готови
3 литров буркан с отомбачена зеленясала вода
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fbns.gvardia.net%2Fimages%2Fstories%2Fbanners%2FIYI_ban_sm.jpg&hash=7ab8139ef4f2561034d7804066cefdf3dc294ebb

DarKness

готови хубави 3 лентови + уфер ще минат 1000лв. от раз....
толкова пари няма да дам квот ще да става

а като си ги правя сам плащам само говорителите и филтрите...дървения материал не е проблем
160л.
M. esterae
L. hongi
L. caeruleus

patter

Това къде ще режеш зависи от системата, която играждаш.

В твоя вариант (предполагам че ще ползваш само един усилвател) би трябвало да режеш след улилвателя преди говорителите (т.е. в самата колона).

При другия вариант се ползват отделни усилватели за бас и отделни усилватели за среди и високи, като преди тях се слагат активните филтри (имаше си точно на устройството, но съм го забравил)


Относно кутиите - трябва да са направени много добре. От вътре е добре да бъдат залети със смола и да имат някаква вата. Ако не ги направиш добре ще се чува дрънчене, звънене и т.н. Имай предвид, че за да се получи добър звук кутиите се изчисляват специално. Вътре се слагат разни разпорки, плоскости и т.н. - не са просто четири дъски с дупки за говорителите.

DarKness

на 1 усилвател ще са -да...
само да уточня че помещението което ще озвучават е 28 м2

за кутиийте знам..имам и схеми на кутии и програми за изчисление...
въпроса беше най вече за филтрите и тези честоти на които съм избрал да режат-добре ли са....

бтв--активни или пасивни филтри ?
160л.
M. esterae
L. hongi
L. caeruleus

NO CARRIER

Най-добрият вариант е усилвател за всяка лента. Тогава изкривяванията ще са най-малко. Иначе - пасивни филтри за по-лесно. Имах една много хубава книга за изчисляване на тонколони и филтри, но я дадох на едно момче от северна България. Мога да го потърся да видя до къде е стигнал.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

mistar_ti

схеми и формули за изчисления има всякакви освен както колегата каза доброто залепяне и изолация много важен е сами я така наречен бас рефлектор с какво Ф и колко дълуг трябва да е той не знам да има формула. по въпроса ти с фитрите тъй като ще изпозваш един усилвател има готови филтри в магазините съответно с кондензатори за високите и средите и бобина за баса по добре си вземи такива чува се добре ( или при мен се чува добре с правеното от мен стъпало ) като може да си закупиш съответно за 2-вулентови и 3-линтови филтри има ги в радиомагазините УСПЕХ ще ти е нужен. един съвет при направата на колоните монтажа да остане през дупката за баса всичко друго го изолирай както трябва в ъглите и тн с разни смоли
3 литров буркан с отомбачена зеленясала вода
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fbns.gvardia.net%2Fimages%2Fstories%2Fbanners%2FIYI_ban_sm.jpg&hash=7ab8139ef4f2561034d7804066cefdf3dc294ebb

patter

Така, като изключим ентусиазма ти и желанието да си ги направиш сам не виждам основателни причини да се мъчиш да ги правиш. Това е напълно сериозно. За това помещение ще ти вършат идеална работа  готови малки колконки и няма да ти струват 1000 лв. В магазините за компютри продават разни готови системки. Мое мнение е че някой от тези системки имат учудващо добър звук. Особено в ниските честоти. За да изкараш добър бас са ти нужни голям обем на бас колоната и много добро изчисление на самата кутия. Като ги гледам те с какви малки кутийченца са ... По всяка вероятност имат и някаква електроника, която засилва определен честотен спектър и така постигат по-добро звучене.

 Писал си, че ще ползваш 8 инчов говорител за бас колонката. Ако този говорител не е оразмерен за ниски честоти няма да имаш добър резултат. Преди да го купиш погледни честотната характеристика на говорителчето, за да видиш в кой диапазон работи. Ако те немогат да ти дадът такава характеристика може най-грубо да се определи и на пипане - мембраната му би трябвало да има голям ход и меко окачване. В общи линии това за честотните харектеристики на говорителя важи и за другите говорители които ще ползваш. За да се получи добра системка трябва да подбереш говорителите не според големината а според честотната им лента. Филтрите трябва да са настроени спрямо тази лента, а не спрямо твоите виждания кое е средни честоти, кое високи и кое ниски :-) Това за твоите виждания е по-скоро опит за шега, да не вземеш да се обидиш :-)


Относно филтрите - според мен е по-добър вариант пасивни филтри. Тяхната работа е просто да пропускат определена честотна лента и би трябвало да внасят по-малки изкривявания и шум. Ако е активен филтъра това значи че си има захранване, некакви транзистори и т.н. - ако не са изпълнени с качествени ниско шумящи транзистори и самата схема ако е сбъркана и т.н. ще се получи по-скоро обратен ефект.

DarKness

категорично не съм съгласен за тези малки системки-особенно пък в ниските честоти...
1 приятел си купи такива 5+1(не от евтините) ми кво да ти кажа...субуфера който сам съм си правил работи в пъти по-добре от неговия...

а и честотите който съм написал за филтрите са съобразени с говорителите и в профи форумите за музика приблизително тези честоти дават за ниски, средни и високи...само че ниските са отрязани до 80 а високите ходят до 24к
160л.
M. esterae
L. hongi
L. caeruleus

malomir

Вчера видях на "Кауфланд"трилентови колони за 89 лева двете.Изглеждат доста прилично но не съм ги чувал.Иначе има и друг начин слагаш 2 усилвателя и едно устройство което се нарича "кросоувър"Тогава не ти трябват никакви филтри и пр.Ако все пак решиш да използваш филтри гледаи басовите да не надвишават 120Hz а другите да започват от 100Hz нагоре.Но да знаеш че си е играчка голяма и резултата в повечето случаи е с неочакван край.
Съветвам те да отидеш и огледаш тези колони за които ти казах по-горе.

lz3cv

Активните филтри се казват "crossover" и се поставят преди усилвателите. (кросовера е един, с изходи за отделните ленти) Което значи че се поставя усилвател на всяка лента от разделения вече сигнал. Ако питаш мен това досега сме го правили само на професионални озвучавания. Никой още не си е поръчал при нас такава система за дома си - много скъпо и сложно излиза. А колона с пасивни филтри звучи достатъчно добре дори за високи изисквания за домашно озвучаване (разбира се ако е направена добре).
Относно говорителите, както казаха колеги, се подбират специално такива които са конструирани за съответната лента. При нас правим примерно 15'' и за среди и за бас. Средния е с по-лека трептяща система, по-тънка мембрана и по-твърси гофри. А баса е тежък и плътен за да свири ниско. Всичко опира до масата и хода.. Освен това не става да вземеш някакъв говорител, да го набуташ в произволна кутия и да чакаш да свири. Всяка кутия се изчислява в зависимост от параметрите на говорителя който ще се монтира в нея. и то не само честотна лента и честота на среза... Една камара са.. Но даже аз не ги знам всичките защото специално се занимавам с електрониката - усилватели, кросовери и т.н. Други колеги правят колоните филтрите и говорителите..
Ако искаш пиши едно ЛС да помислим по въпроса. Това което не знам, ще питам шефа и ще мога да ти дам някакви насоки..

miTko

Да добавя още нещо към мнението на професионалиста. Формули за смятане на пасивни филтри бол! Обаче няма смисъл, защото след закачване на конкретните говорители нещата се променят, защото те влияят със своята индуктивност(най-вече)! Най-добре е да се копират готови решения - вече сметнати филтри за конкретни говорители и да се работи с тях.
Разни мои АКВАРИУМИ 

penchod

Даркнес, разходи се до Конрад, там продават готини(по мойте представи) дървени колони на "световно известната марка" Кода, свирят сносно и са доста евтини.

Svi

Ако си се насочил към говорители Визатон - на техния сайт има доста сметнати проекти, за които можеш да си закупиш всичко необходимо - говорители, филтри, клеми, вата и т.н. Като за първи проект може да опиташ да повториш нещо вече измислено.
Според мен няма смисъл да правиш 3-лентово тяло + субуфер, колкото повече са лентите, толкова по-трудно ще ти е с филтрите, а и идеален филтър няма (т.е по-малко елементи = по-малко омазване)
В сравнително компактни размери и само 2 ленти може да имаш супер звук.

sho

Цитат на: "penchod"Даркнес, разходи се до Конрад, там продават готини(по мойте представи) дървени колони на "световно известната марка" Кода, свирят сносно и са доста евтини.

Абсолютно даже гаранция дават 2 години  :wink:
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fsho-services2.hit.bg%2F81145289603.png&hash=b42dc24e05e44d4204fa084b00e78775791436e1

Similar topics (2)

27107

Публикации: 2
Прегледи: 5456