• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
29.07.2025 00:10

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми

Моят завършен аквариум. :)

Започната от hristaka299, 07.03.2011 18:47

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

hristaka299

Момчета работата стана по сериозна.Водораслите се размножиха.Подавам цо2 дано да не баркам там.Най зле е анубиаса,другите се стабилизираха.Какво да правя?

Nikiengi

Анубиаса, ако е закупен от магазин за акваристика, обикновенно е закупен от чужбина, от някоя голяма ферма, където ги гледат надводно. Така е по-лесно, растенията стават по-красиви, и не са покрити с водорасли и т.н. Възможно е първите му листа да окапят, което не е страшно. При създаване на добри условия обаче, растението се развива добре, след окапването на тези листа. Но е хебаво да го види и някой познат, който разбира тези неща и да ти даде съвет на място! Може да попиташ в някой магазин но не е гаранция, че ще ти адат добър съвет. За водораслите си вземи ХИПОСТОМУС, един брой ще свърши работа с изключение на черната брада, ако пък имаш цианобактерия (синыозелени водорасли) - молинезии или трихогастер леери (при мен помогнаха). Може да попрочетеш и статиите във форума - има много качествени съвети, като така сам ще стигнеш до правилното решение! Ти имаш молинезии, така че най-вероятно проблема не е със цианобактерия. Може да сложиш малко Ричия по повърхността за частично затъмняване, без да прекаляваш!

hristaka299

За сега ще изчакам,подавам цо2 дано растенията да ги преборят и след това сменям грунда,валисинеите минават на заден план, отпред полянка и някой друг корен по-ниско растение. :-)
: 09.03.2011г 19:07ч
Колеги днес намерих нов вредител в аквата.1 охлюв имаше закачен за една от валисинеите.Май той е виновника за дупките по растенията.Споделете

zambo

Дупките се появяват от липса на хранителни вещества .Най-вероятно липсва калий .  Охлювите ядат започналите да се разлагат части на листата , но не закачат здравите .  
Анатоли
175л. Rainbow Fish
56 л. Red Cherry + Cambarellus montezumae 
42 л. Cambarellus montezumae

Nikiengi

Щом си го видял чак днес сигурно е малък и не е пробил растението той. По принцип при здрави растения с изключение на някои видове (лимонче, Ричия), охлювите не ги пробиват така в средата за да ги ядат. Обикновенно процеса е започнал от самото растение (особено анубияса), охлювите са последствието.

hristaka299

Изясни ми се ситуацията.Продължавам да подавам цо2и чакам . :-(

Caxapa

Казват колегите,  съветват те за СО-то но не слушаш. Малко са ти растенията за торене и СО.

pachoo

Колега прочетох менията ти, но невидях никъде да се споменава за САЕ. Рибката е сравнително евтина (3-4-5лв) вземаш я мъничка 2-3см и ще се справи с водораслите. Ако е голяма спира да яде водораслите и почва да яде от храната на рибите. Аз имах същия проблем като твоя в началото на стартирането на аквариума и САЕ-то се справи доста добре. Иначе според мен колегата Сахара е прав тези растения не се нуждаят от СО, мойте са почети същите и никога не съм им пускал СО, а се развиват повече от идеално.

hristaka299

Значи спирам цо2 и ще си взема 2 3 саета дано помогнат.. :-(

Caxapa

Значи вместо да се луташ между мненията на всички в форума ти препоръчвам и то горещо да се разровиш по темите, обясненията за видовете растения които имаш в аквариума с какви изисквания са и кога колегите които ги имат са почнали да торят или да подават и СО2 . Едва тогава след като си  си научи урока по акваристика ще започнеш да разбираш кое мнение  на някой от колегите да вземеш за миродавно. Така сам се объркваш още повече и правиш неща които не са ти понятни но били ти казали и ти действаш. Но как, защо и поради какви причини,  сам трябва да намериш верния отговор.

hristaka299

Прав си. :-) Осъзнавам какво правя просто пробвам,защото става напечено.

Similar topics (5)

30307

Публикации: 7
Прегледи: 4182

24169

Публикации: 11
Прегледи: 8478

14821

Публикации: 11
Прегледи: 5489

11544

Публикации: 16
Прегледи: 7700