• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
23.05.2024 22:52

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Запалване на камина - видове

Започната от Лора, 05.02.2014 23:39

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Лора

Странна тема посред зима...
  Въпросът ми е към тези, които се отопляват с дърва и въглища. Агитации за ток не приемам, спонсор на монополи не ставам (никога повече от това, което е сега). Топлинката от дръвцата не заменям :-D
Имаме камина Прити от този тип http://termoelit.com/files/120723582622164.jpg
До сега винаги съм я палила да бъде с долно горене. Зимата свършва ли започва ли, нямам си и на идея, но 3 кубика до сега съм изгорила, като последния кубик отиде точно за 2 седмици в най големите уж студове. В мазата остана още един кубик и няколко чувала въглища (нямам идея какви са). Тези дни някой ме светна, че когато се запалва отгоре на долу огънят гори по дълго време и мога да си спестя за най малко 4 часа зареждане.
Та на въпроса - как се пали горно с дърва, с дърва и въглища и само въглища?

В началото на една връзка ти се струва, че всички мъже са смотани, само твоят - не! По късно разбираш, че всички мъже са смотани, но колкото твоя - никой!

borracho

Пълниш до малко повече от половината с въглища, като може посредата вертикално да сложиш едно трупче (като тези на снимката от камината която си дала в линка). Отгоре слагаш дръвца, не много, колкото да стане жар. Е, и да не са съвсем малко да изгорят бързо. Самата жар която се образува от дръвцата запалва въглищата и те почват да тлеят, отгоре и постепенно надолу. с отворите за въдуха дето са долу можеш да регулираш силата на тлеенето. За да не изгорят бързо въглищата когато се разгорят силно, намаляш въздуха. Ако пък не горят хубаво - увеличаваш.
бъди сеяч, а не разбирач!

petko

Този тип камина не ми се връзва с горно горене.При този вид горене ще ти отиват повече въглища.

Лора

От опит глава не боли. Като не стане, палим от долу.  :-)
Също съм на мнение, че няма как да стане горно запалване. Камерата на камината е голяма. Както е показана снимката тя започва от средното чекмедже и е до горе. Широка е точно толкова, колкото е широка печката. Сега ще пробвам и ще разбера плюсовете и минусите.
Истината е, че познати са със същия тип камина и казват, че я зареждат за горно запалване. Зачудих се, защото никога не съм палила огън от горе. Ще трябва да ги викна да ми заредят печката. :-D
В началото на една връзка ти се струва, че всички мъже са смотани, само твоят - не! По късно разбираш, че всички мъже са смотани, но колкото твоя - никой!

NO CARRIER

С горно зареждане ще кара по-дълго време и ще хаби по-малко въглища.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

Димитър 744

Ако я палиш с горно горене трябва да сложиш въглищата и отгоре малко подпалки ние така палим нашата.
*bg*

Лора

Точно това се опитвам да направя. За проба в 10.00 я запалих, но само с дърва. Заредих така: две цепеници отдолу легнали на скарата, две напречно в/у тях наредих и подпалките по същия начин (като клетка). Мушнах малко вестник в празнините м/у подпалките. Вече 3-ти час гори и тепърва започва да слиза огъня към първите цепеници.
Определено с горно палене е много по икономично и огънят не тръгва толкова бурно, като при долното запалване и температурата е постоянна. Утре ще пробвам само с въглищата.
Яд ме е, че до сега никой не ми е казвал какви са предимствата на горното палене. Особено, през изминалите 2 седмици, през които изгорих този кубик дърва. Което пък означава, че другия кубик в мазата, ще ми стигне до края на зимата, ако паля отгоре. :-D
В началото на една връзка ти се струва, че всички мъже са смотани, само твоят - не! По късно разбираш, че всички мъже са смотани, но колкото твоя - никой!

Димитър 744

Ние от години правим така ако и изолация имате е много икономично. *bg*

borracho

Цитат на: Лора - 06.02.2014 12:55
Точно това се опитвам да направя. За проба в 10.00 я запалих, но само с дърва. Заредих така: две цепеници отдолу легнали на скарата, две напречно в/у тях наредих и подпалките по същия начин (като клетка). Мушнах малко вестник в празнините м/у подпалките. Вече 3-ти час гори и тепърва започва да слиза огъня към първите цепеници.
Определено с горно палене е много по икономично и огънят не тръгва толкова бурно, като при долното запалване и температурата е постоянна. Утре ще пробвам само с въглищата.
Яд ме е, че до сега никой не ми е казвал какви са предимствата на горното палене. Особено, през изминалите 2 седмици, през които изгорих този кубик дърва. Което пък означава, че другия кубик в мазата, ще ми стигне до края на зимата, ако паля отгоре. :-D
освен че е по-икономично и топли по-продължително е и по-чисто, защото не се налага да я отваряш постоянно за да слагаш дърва при което излиза пушек и прах. сутринта само, но след като си убедена че е умряла, изхвърляш пепелта и зареждаш. пробвай и варианта който ти казах - в средата едно ненацепено дърво надлъжно и около него въглища.
бъди сеяч, а не разбирач!

Caxapa

С тази тема ме върнахте къде 30 години назад, когато бях в казармата  :-D Та с горно горене е наистина по-икономично и по-чисто. Такива камини и печки нямахме но кюмбе тип пернишка печка колкото искаш. Зареждането ставаше като колегата го е описал. Едно дърво по средата като пилон и около него насипваме въглищата. Най-отгоре подпалки които ще спомогнат за разгарянето на въглищата. Но пък трябва да си го правил за да не стане така, че вечерта да ставаш и да палиш отново печката.

koifish

да за кюмбето няма спор само с горно, даже може без да слагаш вертикално дърво, тънкия момент е само на жарта в началото да не е много и обратното, и на сутринта кюмбето е още топло,топло...
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs24.postimg.org%2Fbgz881t9t%2Fwhat_the_symbolism_koi_fish_71938.jpg&hash=9b2aceedc367c13a162c001db33fe29dc72c588d

Лора

Пробата днес с дървата беше успешна. Чак към 15:30ч реших да отворя да видя какво е положението. Такава красива жар, никога не съм виждала. Бухнах 2 по големи цепеници, че да е топличко. Естествено те изгоряха по бързичко, но това е, защото не знаех по кое време ще се иска моята намеса и незнаех първоначално колко да я заредя. Утре, следващия експеримент.
Ех, ако бях пуснала темата още в началото на сезона, щях да си спестя доста нерви и щях да изкарам зимата с първоначалните 3 кубика дърва... За следващата зима ще знам. Надявам се темата да е помогнала на още заблудени агнета като мен. :-D
Цитат на: koifish - 06.02.2014 21:09
да за кюмбето няма спор само с горно, даже може без да слагаш вертикално дърво, тънкия момент е само на жарта в началото да не е много и обратното, и на сутринта кюмбето е още топло,топло...

Понеже се пукна стъклото и за да не се повтаря пак, сме я запечатали с дебела ламарина, при което сега не се вижда огъня. Така, че нещата които я различават от кюмбето са тухлите и голямата горивна камера, заради която няма как да сложа вертикално дърво. Затова утре мисля, да си заредя въглищата, да сложа 4 цепеници наредени пак като клетка, подпалките, клечката и няма да се занимавам повече. Само трябва да изчисля, колко въглища да сложа, че да стигнат до този час. :-D Но това са други сметки, които мога и сама да направя (надявам се).
В началото на една връзка ти се струва, че всички мъже са смотани, само твоят - не! По късно разбираш, че всички мъже са смотани, но колкото твоя - никой!

borracho

Цитат на: Caxapa - 06.02.2014 20:58
С тази тема ме върнахте къде 30 години назад, когато бях в казармата  :-D
хехе колега, да не сме служили заедно  *DRINK*
бъди сеяч, а не разбирач!

Similar topics (1)

28777

Публикации: 2
Прегледи: 2961