• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
17.06.2024 21:26

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Искате ли акваристиката в България да се развива?

Започната от El toro, 30.11.2011 21:41

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

rakim

Акваристиката в България си е доста добре развита даже,не знам ако имахме средствата като на някои по развити страни пък какво щеше да е.Влизам и в чужди форуми от любопитство,и в последните американски които посетих примерно...бих казъл че сме на много добро ниво ние българите,даже да не се изхърлям но....сме си бая напред с матеряла.Има хора които развъждат супер трудни за развъждане риби.Само с рифовете сме по назад но всички знаем защо...А за риби..не се сещам за такава която да я няма в Бг,или да не може да ти я внесат.За възможностите с които разполагаме сме направо герои.
540л Южна Америка

elblanko

Цитат на: rakim - 03.12.2011 00:35
Акваристиката в България си е доста добре развита даже,не знам ако имахме средствата като на някои по развити страни пък какво щеше да е.Влизам и в чужди форуми от любопитство,и в последните американски които посетих примерно...бих казъл че сме на много добро ниво ние българите,даже да не се изхърлям но....сме си бая напред с матеряла.Има хора които развъждат супер трудни за развъждане риби.Само с рифовете сме по назад но всички знаем защо...А за риби..не се сещам за такава която да я няма в Бг,или да не може да ти я внесат.За възможностите с които разполагаме сме направо герои.
Морската акваристика е скъпа и е нормално да не е развита в нашата бедна държава. Но за другите неща си далеч от истината. Развила се е що се отнася до африканските цихлиди примерно и то много, но до тук.
В магазините рибите са същите от преди 10 че и повече години, ето няколко хубави риби който няма да намериш тук.






И това е мнооооого малка част от рибите липсващи на пазара, просто се сетих за тях на първо четене.
Не ''убивайте'' времето, защото то ще ви го върне.
                                                                                                                                Антон Светозаров
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Falfa.kachi-snimka.info%2Fimages%2Fviu1343311821a.gif&hash=826485123ec157466e56654f744135d3a56dfb37

Peza

Отново ще изкажа мнението си от гледната точна на човек "гледащ рибки в бурканче" (все още). Що се отнася до пазара и видовото разнообразие, всеки един търговец ще ти отговори едно и също - въпрос на търсене. Те са взаимносвързани но водещото винаги е търсенето. В моите очи не само морската акавристика е скъпа, акваристиката като цяло не е евтино хоби. И тук опираме вече до вноса, без него няма как, но моите бегли напъни да се възползвам от него се сблъскаха със следният факт: малко по-редки видове се внасят на големи бройки по ред причини, основното е цена и отстъпките за количество, рибите в чужбина са доста по-скъпи от тези тук на нашия си пазар (на прима виста прегледано от мен). Да не говорим че става въпрос за жива стока и не е като да си поръчаш нагревател от Хонг Конг (примерно). От тук вече навлизаме в проблема със отглеждането и съхраняването на тази стока ... защото за търговеца това е стока.
Върти го, сучи го все до едно опираме ... винансови възможности. И не на последно място ще отбележа и човешкият фактор, защото акваристиката в българия зависи от самите акваристи тук (то за всичко е така). Темата на El Toro е много хубава (с малки корекции в началните постове) и на правилното място според мен. Навремето имаше хоби клубове, сега тяхната функция изпълняват форумите. Друг е въпроса до колко е осъществимо, но който иска обикновенно намира начин.
Мога да дам и конкретни примери но мисля, че и така става ясно какво искам да кажа.
Кеф цена няма! ... луд умора също ...!


tonino

Цитат на: Peza - 03.12.2011 09:15
Що се отнася до пазара и видовото разнообразие, всеки един търговец ще ти отговори едно и също - въпрос на търсене. Те са взаимносвързани но водещото винаги е търсенето.
Това е "типичната" гледна точка на всеки един търговец,за съжаление.Основната цел е печалбата,колкото повече толкова по-добре (да не цитираме все Мечо Пух :-))"Аз да му взема парите,че ще отиде на друго място."-Това са думи на не един и двама колеги, с които работя (ще ме извинят ,но те са наясно с моята позиция по въпроса  *DRINK*).И ще дам един пример:Все по-голямото търсене на малки аквариуми,по-скоро микронано или както искате ги наречете - 7,6,5 ,че наскоро искаше един колега да му направя 3-4 литрови :'(.- с една единствена цел да не изтърве детето с 2-3 лева джобни.Според мен такива търговци са на доизживяване и е въпрос на време да затворят.До тогава особенно в по-малките населени места вместо да има един или два добре заредени зоомагазина ще има по 4-5 и повече "дупки",които няма как да тласкат напред не само акваристиката ,но и целия сектор търговия с домашни любимци.

Относно въпросът с клубовете.Идеята винаги стои на дневен ред,но едва ли някой ще се нагърби с тази задача.Ако някой му се занимава да направи една анкета сред членовете на форума.Ще е интересно да  видим, колко  (10 000 и повече) от тях биха се включили в такъв национелен хоби клуб и какъв членски внос биха били склонни да плащат (примерно 1,2 ...лв).След едно такова примерно проучване може да се седне и да се обмисли начинът за създаването му и т.н.

Nikiengi

Цитат на: elblanko - 03.12.2011 01:36
Морската акваристика е скъпа и е нормално да не е развита в нашата бедна държава. Но за другите неща си далеч от истината. Развила се е що се отнася до африканските цихлиди примерно и то много, но до тук.
В магазините рибите са същите от преди 10 че и повече години, ето няколко хубави риби който няма да намериш тук.

И това е мнооооого малка част от рибите липсващи на пазара, просто се сетих за тях на първо четене.

Аз донякъде не съм съгласен с теб, като изключим цихлидите, защото нямам наблюдение в този случай - не отглеждам цихлиди. Но напоследък се внесоха много различни от "стандартните" видове рибки в България. И тук е мястото да кажа, че именно конкуренцията между отделните магазини доведе до това, тези които искат да запазят силно присъствие на пазара за акваристика трябва да разнообразяват видовете, които продават (като става въпрос не само за рибки, но и за растения и техника). Искам да кажа също, и че от думите ми следва че ако няма търговия, няма да има и развитие, т.е. ако разчитаме само на хобито и размяната между нас ще зациклим на едно място. Трябва да има хора, които инвестират в това (както и във всичко друго), за да се развива и да вървим напред. За съжаление в по-малките градове нещата са много по-зле. Няма ги именно по-големите инвестиции, именно защото го няма пазара и ако някой иска да развива дори само хобита си (дори за кефа си) ще трябва да прави от време на време пътуване, което прави нещата по-трудни. Другия вариант е и бей или други магазини за електронна търговия. Но за малка държава като нашата с всичко е така - машиностроене, производство на енергия, горива и т.н.
: 03.12.2011г 10:10ч
Това с членството и клуба е много добра идея, стига да има някой, който да се ангажира да организира всичко това (даже само един човек няма да се справи), ако е национален клуб, ще трябва и в отделните градове да има представители .... Започна да изглежда сложно!  :-)

El toro

Аз съм за клубове , но наистина някои да направи проучване знам че тук в Пловдив имам сбирка на акваристите, и на тераристите скоро мисля да ги посетя , просто в момента ми е трудно предвижването, имам проблем с десния крак.

Peza

Цитат на: tonino - 03.12.2011 09:59
Това е "типичната" гледна точка на всеки един търговец,за съжаление.Основната цел е печалбата,колкото повече толкова по-добре (да не цитираме все Мечо Пух :-))"Аз да му взема парите,че ще отиде на друго място."-Това са думи на не един и двама колеги, с които работя (ще ме извинят ,но те са наясно с моята позиция по въпроса  *DRINK*).И ще дам един пример:Все по-голямото търсене на малки аквариуми,по-скоро микронано или както искате ги наречете - 7,6,5 ,че наскоро искаше един колега да му направя 3-4 литрови :'(.- с една единствена цел да не изтърве детето с 2-3 лева джобни ...

Мога да ти дам същите конкретни примери от мойта професионална свера на дейност, но тъй като това е аква форум ще се въздържа. Само ще отбележа, че и според мен: както каза Nikiengi "Искам да кажа също, и че от думите ми следва че ако няма търговия, няма да има и развитие, т.е. ако разчитаме само на хобито и размяната между нас ще зациклим на едно място. Трябва да има хора, които инвестират в това (както и във всичко друго), за да се развива и да вървим напред"."Но за малка държава като нашата с всичко е така " ... за съжаление.
Кеф цена няма! ... луд умора също ...!

elblanko

Цитат на: Nikiengi - 03.12.2011 10:07
Но напоследък се внесоха много различни от "стандартните" видове рибки в България.

Я дай примери, щото аз явно съм ги пропуснал новите видове. Не че хода по магазините, влизам само ако случайно мина покрай някой, отчайвам се и си продължавам.
Иначе си прав че трябва да се инвестира, но аз съм за вдигането на цените, а не за свалянето им. Точно ниските цени са причината да не се инвестира в нови видове, всеки си кара старата песен само с наличните риби защото печалбите така и така са минимални и не му се рискува да вкарва пари за нови видове. Купува си гупи на 10 стотинки, продава ги и си свирка.  *DRINK*
Не ''убивайте'' времето, защото то ще ви го върне.
                                                                                                                                Антон Светозаров
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Falfa.kachi-snimka.info%2Fimages%2Fviu1343311821a.gif&hash=826485123ec157466e56654f744135d3a56dfb37

El toro

 И аз съм за по-високи цен, ама не аз да продавам големи златни по 6лв на брой с триста зора на магазин а после магазина да ги продава по 35-40лв и да ми казват че не варвят много...

Асен Евгениев

Гледам, че пак се възражда идеята за клубове. Преди две години се бяхме
ентусиазирали да направим клуб в София, даже Сан Джовани беше намерил
помещение, но... до там.

http://aquariumbg.com/forum/lafche/sazdavane-na-sdrujenie-na-akvaristite-v-sofiya/
От всички удоволствия акваристиката е на второ място.
След определена възраст - на първо!

rakim

elblanko хаха ей човек...ти винаги има какво да кажеш.Сигурно преди десет години по магазините имаше 2 вида дива форма скалария,дискуси диви,скатове,барбуси не знам колко вида,скариди,раци,миди.Това са неща които видях само завчера в магазина,да не говорим че има и алтуми в България,я се разрови по форуми да видиш за какво търсене става дума пък на тези риби,като светия грал са....мога да напиша бая списък от риби още.Растения...да не говорим.Соленоводна акваристика,пак има много стока.Айде да не говорим празни приказки и да се заблуждаваме тука...
540л Южна Америка

изгубеният рай

"Най-уязвимото място в схемата са производителите. В повечето случаи това са хора можещи, хора с достойнство, което е на път да бъде пробито напълно. Те са принудени да действат в непрекъсната отбрана – да произвеждат все по-малко риба, която продават на безценица. Предлагането е толкова голямо, че прекупвачите и магазинерите могат (и го правят) и да те отминават много дълго време. Те успяват да свалят цената от някой друг като теб приятелю производител. И ето те теб на пазара със скалари за по 15-20 ст., притеснен дали на тази цена някой ще я купи. Ще ви кажа как стоят нещата при кили акваристиката в Щатите. Там въпреки жестоката конкуренция във всичко, в напълно свободния пазар, в кили-обществото на Америка са обособени Асоциации на производителите, Асоциация на експерт производителите. Тези хора са обединени в граждански организации, които обсъждат цените на кили рибките по групи, по стандарт, по доставки и др. Нищо не е задължително, но има обмен на информация, има Интернет и цените имат общоприет баланс. Много ще е трудно на един магазинер да ви пробие в цените драстично, ако забележи, че рибата която, вие продавате на разумни цени, е многократно по-качествено от тази, с която той се снабдява сам или посредством прекупвач от случайни източници. И ето на това място от моите думи аз предлагам следния изход. Ще импровизирам с един пример:
"1-Производител с името Х е в състояние да развъжда и продава, да кажем, малахитова гупа, молинезия и високо плавен хелер. След като е готов със стоката, Х взима няколко мостри от трите вида и отива в магазина на У, който се намира например на улица "Цар Асен". Срещата със собственика е абсолютно задължителна. Персонала няма отговорност да взема решения от този характер. Х предлага на У своите мостри и предлага своята оферта за бройка, цени и срок на доставка. У, като опитен човек, повишава изискванията си за размера на рибките, предлага приемливо снижение на цените и само той определя броя на рибите от съответния вид. Терминът на доставка в повечето случаи е негов приоритет Не е най-страшното, ако той откаже един от трите вида. Възможно е на друг етап У да предложи на Х да му бъде развъден принципно нов вид. Двете страни се споразумяват с добър тон за всичко – цени, бройки, размери и срокове на доставка. Добрият тон обаче изисква още нещо. У умолява, а Х приема видовете риби, произвеждани от Х, да не бъдат предлагани в района на магазина, да кажем в радиус от около 250 м. В случая Х няма моралното право, но има само морален ангажимент да не предлага същата риба, да речем, в магазина до бившия Зоосвят срещу Булбанк. Какво трябва да направи в случая Х? Да си запали колата и да отскочи до "Надежда" при неизвестния З. Няма значение как ще се проведе разговора там, сигурен съм, че и за двете страни ще има успех. И ето какво се получава – Х успява да продава своята риба дълго време, а У и З имат осигурени доставки, задоволяващи техните интереси. И всичко това доставено на крака, здраво, читаво и отдавна калкулирано. Няма изненада, няма смъртност – има само човешки отношения, баланс на интереси и напредък в хобито. Подобни операции могат да се извършат и от 1-ви производители на съботните пазари, но те са непредсказуеми инциденти. От тази цялата тази схема остава излишен само субектът ПРЕКУПВАЧ. Да не се жалва, и за него има хляб. Много хора от провинциалните магазини не ще успеят да влязат в подобна схема, макар че те биха имали най-голяма полза от нея. Господа от субекта 1-ви производител! Моля ви не се правете на много велики. Тръгнат по тази желязна схема, която зависи от достойнството на ЕТ-магазинера. Ако той е човек на честта, ако си направи като разумен човек предварителна заявка, схемата ще проработи."
Така правят в Западна Европа и САШ. И там съществуват тези отношения, но те са желязно регулирани и изпълнявани. Един пробив, един некоректен трик, не обсъдени при дадени обстоятелства с конкуренцията и всичко е аут! Никой няма полза от това, а най-много Българската акваристика. Какво ще кажете, господа собственици на магазини? Можете ли да проверите колко струват 1-те производители? Експериментът си заслужава!"

Това ни е проблема...липсата на каквато и да е лоялност....за съжеление.
END!!!

El toro

Това е вярно но до колкото познавам хората които имат магазини няма да стане. иначе вариянта ми харесва и мисля че е много правилен и така всички ще сме добре на пазара и тези които развъждат и тези които продават.

mejdupraznika

Цитат на: elblanko - 01.12.2011 18:05
Акваристиката в България е зациклила като магаре на мост.  ;-)
Само скролни нагоре и погледни колко нови фирми има , и който са си пуснали реклами. Преди точно 2 години имаше не повече от 5-6 банерчета!! Това е само пример. Ако искаш да притежаваш някоя риба , има хора който ще ти я внесът, не мисля че е проблем.

Similar topics (5)

30455

Публикации: 1
Прегледи: 1723

2766

Публикации: 21
Прегледи: 12111

19942

Публикации: 9
Прегледи: 2766

15109

Публикации: 12
Прегледи: 4687