• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 13:34

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

xenia – бурен или полезен корал

Започната от sano-pets, 12.10.2015 22:27

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

sano-pets

Здравейте рифъри,

всеки може да дава съвети но нека малко да коментираме по-сериозни неща !
Тръгнах да търся как се убива ксенията с противопаразитни медикаменти ( които Стоян не искаше да каже на глас) и ми попадна извадки от може би интересна книга  - Coral Health and Disease  ( тук можете да прочетете тази извадка - https://books.google.bg/books?id=ny_wCAAAQBAJ&pg=PA257&lpg=PA257&dq=coral+xenia+killer&source=bl&ots=0l5mUC6hEQ&sig=nyst-TcQTLcBnkLRDeB1aHa2m_I&hl=bg&sa=X&ved=0CHcQ6AEwDGoVChMI8f-JpdKpyAIVCH8sCh0VLgAU#v=onep саage&q&f=false   - стр 251 )

Най -общо - резултатите от научните изследвания за антибактериални съставки отделяни от различни корали, са че са ефективни срещу патогенни причинители  като Vibrio spp. ( смятани за едни от основните причинители на избелването и Rapid Tissue Necrosis на коралите) и не засягащи свързаните със здравите корали  бактерии. Най-много се откриват в меките корали и спонги като синуларии , литофитони, саркофитони и най-много и най ефективни са антибакетиалните съставки в xenia macrospiculata !

Така че меките корали вероятно имат и положителна роля в моретата и (вероятно ) и в аквариумите със СПС  и ЛПС-и . Поне така се надявам ! И поне за сега няма да махам Ксенията си.

Как мислите -дали има ризон в размислите ми ? Дали наистина меките корали могат да защитават твърдите корали?

Dede

Лично мое мнение, като човек имал огромно количество ксения в систематата е, че би могла да е полезна в малки количества, които могат да се контролират лесно, и така да служи за редуциране на нитрати и фосфати.
Но поставена в дисплея, много често тя расте неконтролируемо на неудобни и недостъпни за премахване места, размножава се адски бързо, и освен че обраства някои корали, като ги засенчва и убива по този начин, усвоява повечето храна и така довежда коралите до глад.
За мен минусите са много повече от плюсовете, ни бих си сложил пак тази напаст в аквариума.

Стоян Михов

Цитат на: sano-pets - 12.10.2015 22:27
... и ми попадна извадки от може би интересна книга  - Coral Health and Disease  ( тук можете да прочетете тази извадка - https://books.google.bg/books?id=ny_wCAAAQBAJ&pg=PA257&lpg=PA257&dq=coral+xenia+killer&source=bl&ots=0l5mUC6hEQ&sig=nyst-TcQTLcBnkLRDeB1aHa2m_I&hl=bg&sa=X&ved=0CHcQ6AEwDGoVChMI8f-JpdKpyAIVCH8sCh0VLgAU#v=onep саage&q&f=false   - стр 251 )

Най -общо - резултатите от научните изследвания за антибактериални съставки отделяни от различни корали, са че са ефективни срещу патогенни причинители  като Vibrio spp. ( смятани за едни от основните причинители на избелването и Rapid Tissue Necrosis на коралите) и не засягащи свързаните със здравите корали  бактерии. Най-много се откриват в меките корали и спонги като синуларии , литофитони, саркофитони и най-много и най ефективни са антибакетиалните съставки в xenia macrospiculata !
Така че меките корали вероятно имат и положителна роля в моретата и (вероятно ) и в аквариумите със СПС  и ЛПС-и . Поне така се надявам ! И поне за сега няма да махам Ксенията си.

Как мислите -дали има ризон в размислите ми ? Дали наистина меките корали могат да защитават твърдите корали?

Всъщност не е съвсем така, това което има противомикробно действие са съединения отделяни от бактерии живеещи в мукозния слой на коралите и всъщност т.нар. SPS корали имат много по-силно изразено антимикробно действие, отколкото т.нар "меки" корали като ксенията  ("Isolates obtained from hard corals demonstrated higher percentage of activity than soft corals' isolates").  За повече референции тук; http://www.nova.edu/ncri/11icrs/proceedings/files/m08-04.pdf
С две думи, СПСите си имат достатъчно защита и не им трябва ксенията. И отделно от това, тези антимикробни препарати са само в мукозата на самия корал и "пазят" само него, а не коралите около него.
Меките и твърдите корали много често се конкурират в природата и затова са изработили много механизми за "воюване" помежду си в това число и химически, затова ако се гледат едновременно в аквариум се препоръчва активен въглен, за да неутрализира продуктите от "войната" им.
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

tonino


Стоян Михов

Лошото е че човек като стартира аквариум не знае накъде ще го избият съчмите след 3-5-7 години, може да е тръгнал със намерението да гледа смесен непретенциозен риф и след 5 години да реши че му е омръзнало и иска all SPS, а ксенията е неконтролируема, всеки който си мисли, че може да я контролира с подстригване и ако има повече от 100 литра аквариум жестоко се заблуждава (аз също така си мислех).
Не бих казал че ксенията е "лесен" корал, напротив тя си иска доста добри условия, за разлика от други меки корали, като саркофитона примерно. И точно това е големият проблем - ксенията тръгва да се развива бясно в аквариуми, които са достигнали много добри условия за всички корали и точно тогава ти се изправяш пред проблема.
А за табуто, разбира се че не е табу, то си го има навсякъде в нета, но както казах това си е лекарствено средство, съвсем не е безвредно за рифа и малко предпазни мерки са оправдани за мен, който иска да ми пише на лични, ще му кажа кое е заместителя на фенбендазола и ще му дам инструкциите, няколко човека го направиха вече, дали ще пробват в аквариумие си? Не знам, все пак си е техен риск и техен аквариум.
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

Ilianidis

Никога не съм имал проблеми с ксения.По нейно време бях с диодно осветление и стилофорите с нея цъфтяха,акропорите горе долу.Сега с луминесцентно,където жълтия спектър е доста намален,стилофорите намаляха значително растежа,ксенията изчезна тотално,без каквато и борба(може би биологична за която съм споменавал),а акропорите просто цъфтят.Нитрати и фосфати в постоянни граници през годините.

tonino


sano-pets

Значи и учените си противоречат  или ние не ги разбираме.

Отивам да си пиша рецептата на болното ми куче - 3 пъти дневно по една ксениика , смляна и накисната в кучешка храна , на гладно против кашлица и студени крака!  :-P =-O :wink:

П.П. Като стана прочут лечител ( а не прост ветеринар)  да знаете че няма да ви познавам.... :whistle:

Стоян Михов

Просто учените са колеги в Израел, и изследват коралите в един и същи залив в Червено море... и правят точно това, което правят двама спонсори :) в тази и други теми - надцакват се :), учените и те са хора понякога.

Ако направиш тази рецепта на кучето мисля, че основното от което ще го излекуваш ще е запека  :-D
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

Dede

Като стана дума за лекуване и надцакване, ако имате комшия с лош навик да държи до последно киселото зеле преди да го изхвърли, и целия квартал разбира за това, достатъчно ви  е само 200-300 грама ксения в топъл летен ден, оставена да се разлага в солена вода, смрадта е несравнима.

tonino

...

Стоян Михов

Цитат на: tonino - 14.10.2015 08:38
..Ако трябва само да ахкаме по снимки...и да се кланяме един на друг...
Хахахахах, това ли било мъката. ехххх.... ами хубаво няма да слагам снимки.....  :-D :-D  :-D Хайде край на спама  *spam
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

Стоян Михов

ето инструкции за третирането на ксенията, взети са от чуждестранен форум и малко съм ги изменил, ще ги преведа тези дни

Дозата е 25мг фенбендазол на 100 литра аквариумна вода

This WILL KILL all hydroids, GSP's, Xenias, Gorgonias, flower pots and bristle worms.
This WILL NOT harm most all other corals (including softies), fish, shrimps, sea stars or urchin. I have not tested with every coral or invert out there.

1.   All snails need to be put into QT. You need to observe them for any traveling hydroids for several days.
2.   Remove your carbon.
3.   Slow your skimmer way down or better yet cut the air off.
4.   You need all equipment, pumps, powerheads, reactors, chillers running.
5.   Mix up the powder in 3 cups of tank water and pour it in a high flow area slowly.
6.   Wait 24 to 30 hours, you will see them all retracted. No more than 30 hours!
7.   Get that skimmer fired back up.
8.   Do a 25% water change.
9.   Add fresh new carbon; don't be skimpy on this.
10.   Do 10% water changes for the next 3 days after the initial 25% change.
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

trex700e

Странно взех си фраг пулсираща ксения от един приятел и не пулсира. Изглежда си добре и с никакви признаци да умира, но не пулсира. При моя човек, от който я взех пулсираше много красиво.Възможно ли е да се адаптира? Доколкото разбрах от РЦ, това е често срещан проблем , обяснение на който никой няма. Като чета изискванията навсякъде пишат средно до силно течение, при мен е възможно на най-слабото, но като изключа едната помпа и течението от нейната страна стане ултра слабо, като че ли се чувства по-добре.

petko1980

Във моя аквариум е на силно течение и пулсира.Не мисля че е от течението.Може би ще иска малко време да се адаптира.Моята като я сложих също беше като прано чорапи за две седмици,а сега да съжеляваш че си я сложил.Всяка седмица махам от нея.
Ще се оправи!

Similar topics (5)

58576

Публикации: 3
Прегледи: 4155

36705

Публикации: 2
Прегледи: 4638

21319

Публикации: 10
Прегледи: 9681

39126

Публикации: 4
Прегледи: 6360