• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 22:49

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Умират ми SPS-те - помагайте

Започната от svetlxo, 29.12.2011 10:16

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

svetlxo

Срам не срам ще споделя един проблем, с който се сблъсквам по две причини - първо някой може да ми помогне да предпазя останалите ми живи корали и второ "новобранците" после ще четат какви съм ги вършил и ще си правят изводи - дай Боже правилни.
От около месец имам няколко SPS-а, които Kамен беше така добър и щедър да ми подари, въпреки че като се замисля сега, май не съм бил готов за това...
За добро оцветяване като при него, няма да говоря - условията при мен са доста по-лоши, но коралите добруваха до преди няколко дена, когато забелязах една бяла полоса около 1 см. в основата на единия SPS. За съжаление точно тръгвах на път и не успях да реагирам или проследя какво се случва. Когато се върнах след 2 дена, корала беше целия бял - тогава се чудих дали е избелял или е умрял.
След седмица, видях подобно избеляване в основата на друг корал, което доста бързо пълзеше нагоре. Дамсела ми си кълвеше нещо на границата на избелялото с нормалния цвят и сега разбирам, че това е била мъртвата плът на корала, която се обелваше.
След огледа на корала под лупа не забелязах никакви паразити. По съвет на Камен направих една 20 секундна баня на SPS-а във вода от аквариума с 4-5 капки йод. Съмнявам се, че ще му помогне защото процеса протича много бързо и ми се струва че вече е необратим, но все пак не мога да стоя и да го гледам спокойно как си умира без да опитам да го спася.
За съжаление нямам от препратите за лечение на корали, но ако някой има идея от къде мога да си набавя, още днес ще си купя. Поръчах си от Tropic Marin (Coral Cure май беше), но докато го получа ще е късно.
Сега въпросът е по-скоро как да предпазя останалите корали от подобна участ? Затова ако някой от вас има опит с подобна ситуация или предположения и съвети какво да предприема, ще бъда много благодарен.
Нещо не мога да кача снимки на въпросните два SPS-а - ще опитам пак по-късно.
Пропуснах да отбележа, че всички параметри на водата ми са в нормата, с изключение на доста ниските нива на магнезия който е малко под 1100. Качвам го постепенно с Bio-Magnesium на Tropic marin, но нещата стават бавно. Явно имам висока консумация на калций и магнезий от коралина може би.
Когато сложих SPS-те калцият ми също беше много нисък, но постепенно го качих и сега е 420 при dKh в момента е около 9-9.3.
Нитрати и фосфати моите тестове (Salifert) не откриват. Температурата ми е 26 градуса, соленост 1.024.
Имам доста алги по камъните, които переодично скубя, ако това има някакво значение като информация.

Ilianidis

Ако всички параметри са ти в нормата на какво мислиш,че се дължи избелването?Какви са коралите,които умират първи?И защо качваш магнезия постепенно?Дават за калции качване дневно не повече от 20ppm и магнезий 100ppm.Но когато е спешно?Аз съм добавял двойни на тези дози на два пъти за един ден и не е имало проблеми.Някакви резки промени да си правил?

Coral Master

Мисля, че не трябва да лекуваш "болести" и да се занимаваш с други подобни глупости!

Всички майстори на SPS, в ситуация като твоята, най-първо препоръчват смяна на вода. Поне 50%. Това е най-бързото, най-евтиното и с най-сигурен резултат, решение. След седмица пак. И после пак. Докато всичко си дойде на мястото и отбележиш растеж.

Какво друго искат тези корали? Светлина, течение, параметри ...

За храна няма да говорим. Това не е толкова важно сега. Параметрите ще ги нагласиш, като сменяш водата редовно. Под параметри имам предвид не просто калций, магнезий, КН и т.н. Говоря най-вече за токсичните субстанции, които се натрупват във водата и които ти няма как да засечеш. За тяхното наличие има само косвени признаци, като дейността на скимера, наличието (и видовия състав) на алгите, евентуални проблеми с останалите животни в аквариума и др. Чрез смяна на водата, тези токсични субстанции се извеждат извън аквариума. Аз съм убеден, че проблема ти е в това.

Светлина, течение ... ако нищо не си променял в последно време, значи може и да не е там проблема. НО, ако не си имал добър и ясно забележим растеж преди началото на масовото измиране, то тогава най-вероятно имаш проблеми и с течението или светлината.
Коралите могат да се задържат в прилично състояние, дори и при не толкова добри условия. Но само до известно време. После неизбежно идва моментът на масовото измиране.

Значи да повторя отново: аз бих започнал първо със смяна на водата, едва след това бих търсил проблема в светлината и/или течението.

Също така, при наличие на много алги, най-вероятно редокса ти е паднал до драстични стойности. Ако имаш намерение да отглеждаш SPS-и, може би е добра идея да помислиш за озон.

И последно, ако още не си сложил активен въглен, сложи го веднага! Сменяй го всеки месец, за твоя аквариум ти трябва около 250-300 грама.

А как си с добавките за микро елементи? По принцип какво добавяш?
80л с LPS корали и 2 риби-старт. 08-2009;
Дисплей 600 л с SPS и LPS корали и 14 риби-старт. 09-2009, 120 кг живи камъни;, съмп 150 л, скимер TurboFlotor 1000, нитратредуктор NR1000, автом. kalkwasser бъркачка, AT-Control; Калц.реактор AquaMedic KR1000, LED 35 бр. 10W засега, течение 20000 л/час

Стоян Михов

Няма от какво да те е срам, много добре е че споделяш, да не мислиш, че на нас не са ни умирали. Кирил ти е казал какво да правиш, съгласен съм напълно с него, сменяй водата веднага поне 50%, но предварително провери параметрите на солта, защото имам опасения, че ползваш някаква сол с изтекла годност, най-вече провери калция, той първи се свързва в неразтворими съединения (спомням си в началото имаше някакви проблеми,дано не си със същата сол). И другото е светлината наистина, беше казал че ще сменяш с диоди, да не би да си правил нещо? Течението би трябвало да е достатъчно добро с това тунзе.
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

svetlxo

Ето и снимките:
Мъртвия SPS преди месец:
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi43.tinypic.com%2F50hzx3.jpg&hash=de8a903a7eca4dc0213faef5fb2f9639931d3a0f

Сега:
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi39.tinypic.com%2F2yo8n4i.jpg&hash=d476486da4adf91642caa6a0469af9796792953e

Умиращия корал преди 2 дни:
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi40.tinypic.com%2F2qn8wt5.jpg&hash=ca2490a1ed5ca883e70bd857cad069041a7021cc
Днес обеления участък е вече над половината.
: 29.12.2011г 12:12ч
За качването на магнезия препоръчаната максимална доза на Tropic Marin e 4 мерни лъжички на 100 л. на ден, което увличава с 20 магнезия единици.
Опитвам да спазвам тази препоръка, но сега след като явно трябва да сменя голям обем вода, това ще ми качи и магнезия доста по-бързо. След смяната ще го измеря пак и ще го кача до 1200-1300 с добавката.
Светлина и течение не съм променял. Наистина тезата с токсините изглежда най-вероятна. По издръжливите корали като еуфилията например, не им пука много, но по-придирчивите се скапват. Също доста охлюви и една скарида ми умряха. А алгите какви са се виждат на снимките - много са и по всички камъни, переодично ги скубя, но взе да ми писва и ги оставям повече в последно време.
Активен въглен нямам, но в моето кубче не знам как да го сложа.
Добавям само калции, магнезий и Reef Actif. Следя твърдостта и я коригирам ако трябва с Triple-Buffer или Alca-Balance. Добавям също Pro Coral Reef Snow плюс Pro Coral Zooton. Всички тези добавки започнах да ги слагам след като добавих SPS-те.
Солта ми е прясна Tropic Мarin Pro-Reef.
Така че дайте съвет за добавянето на въглен и какви помпи да си сложа, че течението ми да е ОК.

iek

Ще се самоцитирам от другата ти тема:
Цитат на: iek - 22.11.2011 18:17
3. Продължавай да си търпелив, рано ти е за SPS-и с тези водорасли, само фрустрации ще си навлечеш, но пробвай с LPS-и, меки корали и други по-издръжливи.

Иначе конкретно на въпроса- причина №1 за RTN е резки колебания на кН-то, загубите настъпват с няколко дни закъснение. Друга честа причина- прекалено голямо количество железен оксид и/или активен въглен или прекаленено силен дебит на съответните реактори. Аз бих свел "добавките" само до 3-те основни с един от следните методи- дозиращи помпи, варов разтвор, калциев реактор, с мерки за постепенно намаляване на фосфати и нитрати. Големите смени на вода са хубаво нещо, ако основните параметри са близки.

Стоян Михов

29.12.2011 14:14 #6 Last Edit: 29.12.2011 16:49 by Octopus
Порови из нета за Rapid tissue necrosis (RTN), там има много теми посветени на това, може би си го направил вече де. Наистина както казва Киро няма смисъл да лекуваш, фрагване, лепила и др, се прилагат когато имаш големи корали заразени.  Това се приема за вирусно заболяване, ама като всяка аквариумна болест се провокира от лоши условия на средата, именно това трябва да поправиш ти, преди другите sps-и да дойдат. Наречи ме тъп и упорит, но аз все още си мисля че имаш проблеми със солта, няма откъде да имаш такива загуби на магнезий, ако правиш 50 % смени на водата няколко седмици и сифонираш добре няма да има нужда да добавяш нищо, абсолютно нищо. Солевия разтвор който правиш трябва да има всички стойности перфектни, ако няма хвърляй го директно. И аз те съветвам да спреш всякакви добавки, ако правиш големи смени на водата няма да имаш нужда дори и от добавка на калций, на този етап.
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

камен чочев

Според мен причината е бактериална или вирусна. Същия случай имах при мен. Една много хубава жълта акропора от Кирил се обели за един ден, два-три дни след като дойде и веднага я последва моя от същия вид, само че зелена, която имах от три месеца с много добро оцветяване и растеж. Нито един от другите корали не беше засегнат. Със сигурност, ако говорим за токсини то моя аквариум е доста по-зле от този на Светльо. Ако говорим за флуктоации на кН, при мен все още са ежедневие ( в рамките на ден-два от 6.7- 9), така че и това според мен не е. А от фрагване винаги има смисъл - поне чувството, че си направил всичко възможно и дай боже успееш да спасиш нещо, е удовлетворяващо. И още нещо, според мен превантивното третиране с такива препарати като Coral Cure е задължително за всеки нов корал, преди внасянето му в системата.

Стоян Михов

Не знам Камене, по принцип се приема, че причината за RTN  са вариации в KH или покачване/ падане на алкалността,  като няма преки доказателства, че причинителят е вирус, в някои от случаите има изолирани вируси, но не може да обвържат задължително с умирането на корала. Предполага се, че при RTN, в резултат от химически стрес корала отделя химическо вещество (сигнал), което предизвиква автолиза, която като мексиканска вълна обхваща целия корал, и е възможно този химически сигнал да се прехвърли към близки корали чрез водата. Затова в някои случаи се препоръчва третирането с лепило между живия и мъртвия участък, за да се спре нашествието на "вълната" или да се изрежат живите участъци, при всички случаи е добре да се махнат мъртвите и умиращите корали и да се сложи активен въглен, който да улови химичните "сигнали" във водата , но най-важното е да се коригират показателите на средата, най добре чрез големи смени на водата.
За съжаление при Светльо няма какво да се фрагва или да се лепи. Съгласен съм че трябва да се третира преди вкарването в аквариума с някой от coral dips, аз третирам с Coral Rx, много ефективен за разните му макро паразити, планарии, охлюви и т.н. които падат от корала като зрели круши. Но тези химикали не могат да се справят (не предпазват) от RTN (въпреки че им го пише на етикета).
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

камен чочев

Съгласен съм с теб, че това, което се случва в аквариума е малко Божа работа и , че да успееш да познаеш точната причина е малко като да хвърляш на боб. Но не съм съгласен, че причината е от качествата на водата или поне не само от тях. Самия Кирил казва, че не е сменял вода от март и то при положение, че системата му е доста по натоварена от тази на Светльо. Според мен бързата реакция би могла да спаси частично положението.

Коле99

Цитат на: Octopus - 29.12.2011 14:14
Порови из нета за Rapid tissue necrosis (RTN), там има много теми посветени на това, може би си го направил вече де.
Eто една добра статия: http://reefkeeping.com/issues/2002-03/eb/index.php
Aу, ау

Coral Master

Всъщност смених около 30% вода през октомври. Но нека не сравняваме моята система с тази на Светльо.

Да ви кажа честно, имал съм много, много пъти RTN в аквариума ми. Досега не съм наблюдавал нищо, което да ме убеди, че причината е вирусна или бактериална. Най-често ми се случва след докарване на нови корали от чужбина. Закъсва само засегнатият корал. В 99% от случаите успявам да спра навреме загиването и спасявам някакви части от корала. Но фрагвам, едва след като спасените парченца се стабилизират и забележа нов растеж.
В самия аквариум съм имал такъв случай веднъж и се оказа, че редокса ми беше слязъл под 100. Беше слизал бавно, в продължение на няколко месеца. Точно тогава бях спрял и добавката на микро елементите. След смяна на вода и добавка на активен въглен, всичко се стабилизира и започна растеж.

Аз продължавам да смятам, че смяна на вода е първото и най-бързо нещо, което трябва да направи Светльо. Всъщност това е първото лекарство почти винаги.

Светльо, активен въглен можеш на първо време дори да хвърлиш в една торбичка някъде из аквариума. И аз също мисля, че ако започнеш смени по 50% на седмица, засега няма да ти трябват никакви добавки, дръж само скимера и въглена.
80л с LPS корали и 2 риби-старт. 08-2009;
Дисплей 600 л с SPS и LPS корали и 14 риби-старт. 09-2009, 120 кг живи камъни;, съмп 150 л, скимер TurboFlotor 1000, нитратредуктор NR1000, автом. kalkwasser бъркачка, AT-Control; Калц.реактор AquaMedic KR1000, LED 35 бр. 10W засега, течение 20000 л/час

svetlxo

Вода вече смених тази вечер около 30%, за повече не ми стигнаха съдовете, но за следващия път ще намеря още.
Посъветвайте ме какъв въглен и от къде да си взема утре.
Лошото е, че обелването се разпространява много бързо и има бели петна на още два корала. Изключително бързо се случват непроятностите както беше лафа за морските аквариуми...
Утре ще добавя въглен ако намеря и после мисля да изрежа здравите парчета от коралите, а всичко мъртво да извадя от водата да не задълбочавам процеса ако това влияе по някакъв начин на другите здрави корали. за съжаление нямам карантинен аквариум иначе бих преместил всички засегнати корали в него.
Освен смяната на водата и добавянето на въглен, смятате ли че някакви други конкретни мерки ще са полезни?

камен чочев

Въглен има в почти всички магазини, като аз съм най-доволен от този на Сера. Утре може да смениш още толкова вода. И задължително изкарай коралите, режи на живо и тогава ги върни. Успех. Ще ти е нужен

Коле99

Цитат на: svetlxo - 29.12.2011 23:53
Вода вече смених тази вечер около 30%, за повече не ми стигнаха съдовете, но за следващия път ще намеря още.
Освен смяната на водата и добавянето на въглен, смятате ли че някакви други конкретни мерки ще са полезни?
Опитай паралелно със смяната на вода през няколко дена, да сифонираш и грунда,
като остраняваш разграждащите се органични отпадъци, които отделят амоняк.
Aу, ау

Стоян Михов

Цитат на: svetlxo - 29.12.2011 23:53
Освен смяната на водата и добавянето на въглен, смятате ли че някакви други конкретни мерки ще са полезни?
Нищо повече не можеш да направиш, все пак увери се че новата вода, която слагаш е ок по показатели - "...Оften any significant disruption in the major parameters effecting calcifiction (alk, PO4, calcium, maybe even magnesium) precede these events..." изрежи живото и  махай мъртвата тъкан, не знаех че имаш още фрагове, мислех че са само тези двата.
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

NikolaV

Цитат на: svetlxo - 29.12.2011 23:53...Утре ще добавя въглен ако намеря ...

Аз моя го взимам от тук:
http://www.teocom.eu/

ПП. Ако си от София де...

Coral Master

Цитат на: svetlxo - 29.12.2011 23:53
... мисля да изрежа здравите парчета от коралите, а всичко мъртво да извадя от водата ...
Мисля, че ако го направиш, ще намалиш сериозно шансовете да ги запазиш живи. "Мъртвата тъкан" е всъщност един варовиков скелет, няма нищо в него, което да носи проблеми. Там няма как да има и вируси или бактерии. Това, което може да е инфектирано (само на теория, защото аз не съм убеден, че има инфекция), е кожичката, която е покривала скелета, това е живата част на корала. Но тази част, щом не е върху скелета си, значи е някъде из аквариума или в корема на рибите. Затова единственото, което ще постигнеш чрез такова рязане и наново лепене, е допълнителен огромен стрес върху последните живи участъци от коралите, които и без това берат душа.

Сигурно звучи много "внушително" това RTN, но да си го кажем на български, за да няма грешки - някаква причина е отключила масово измиране на SPS коралите в аквариума ти. Това е масово измиране, не е просто напетняване, което може да спре от само себе си. Ако не отстраниш причината, просто ще умрат всички и това е.

Сменяй вода и сложи спешно въглен, друго не ти трябва, засега! И да не забравиш да кипнеш въглена във вряла вода!
: 30.12.2011г 08:08ч
Вместо да бързаш да режеш, изчакай да се стабилизират и като започне растеж към периферията, т.е. обратно към мъртвия скелет, тогава почваш да фрагваш и да си ги лепиш. Можеш да ползваш тази тема, за да разбереш за какво става дума:
http://aquariumbg.com/forum/solenovodni-akvariumi/rastej-na-sps-koralite-v-akvariuma-rastej-na-acropora-sp-ot-nulata/
80л с LPS корали и 2 риби-старт. 08-2009;
Дисплей 600 л с SPS и LPS корали и 14 риби-старт. 09-2009, 120 кг живи камъни;, съмп 150 л, скимер TurboFlotor 1000, нитратредуктор NR1000, автом. kalkwasser бъркачка, AT-Control; Калц.реактор AquaMedic KR1000, LED 35 бр. 10W засега, течение 20000 л/час

svetlxo

Най-напред бих искал да честитя новата година на всички и да ви пожелая здраве и късмет през 2012 г.
Също искам да благодаря на всички отзовали се със съвети - освен, че ми помогнаха на мен, така ще има полезна информация с конкретни проблеми и решения, която да четат хората които решат да се занимават с нашето хоби.

Кратък отчет какви мерки взех и как се развива ситуацията при мен:
1. Смених на два пъти вода, по около 30%, през 2 дни (новата вода която доливам и солта за нея са с перфектни показатели).
2. Добавих 250 гр. активен въглен Sera в мрежеста торбичка в една от секциите отзад.
3. При смяната сифонирах дъното и изчистих всякакви седименти, натрупани в задните камери на аквариума.
4. Почистих и измих всички помпи и скимера.
5. Добави обратно оригиналния скимер, който колкото и да е слаб, все някаква работа ще свърши.
6. Изрязах мъртвата част на една акропора и я разделих на 3 фрага. По-късно това се оказа наистина грешен ход защото веднага в основата на всички фрагчета се появиха мъртви зони.
Загубих SPS-а който беше тръгнал бързо да се бели
След втората смяна на водата изчаках 2 дни и измерих всички параметри. Магнезият отново беше леко нисък, но вече на долната граница и добавих малко Bio-Magnesium.

Докато направя всичко това загубих SPS-а който беше тръгнал бързо да се бели, но вече мога със сигурност да кажа, че взетите мерки подействаха и развитието на пораженията спря. Въпреки, че всики SPS-и имат поражения обелването спря до където беше и коралите видимо се чувстват добре.
Днес им сипах и малко течна храна и всички корали видимо реагираха добре:
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi40.tinypic.com%2F24eyyig.jpg&hash=0da1a9375fa00dc9295a00633d623b44246c98a8

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi40.tinypic.com%2Fj9bnrb.jpg&hash=0cc6a56514414d5413d1d17854b267192133dbd0

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi39.tinypic.com%2F344bj14.jpg&hash=af1d2e731e66900b065cb4b9ee0aeb0dc14600f0

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi40.tinypic.com%2F10cp2y1.jpg&hash=c37d9176566806b6e09fcaea8007abaea9cf9745

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi43.tinypic.com%2F2ufadfa.jpg&hash=b04a387ab65c73bc72e45855577fd6083ca74852

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi39.tinypic.com%2F21km683.jpg&hash=fa9b44027cd7b3805bba6a1ef9cbc78f988eec39

Знам, че може би не ми се е разминало напълно, но мерките които ме посъветвахте да взема явно помогнаха.
Още веднъж благодаря на всички!

Стоян Михов

Много се радвам че нещата са се разминали само с тези две жертви, браво добре си се справил. Сега остава търпеливо да се справиш с цикленето. Притеснява ме малко обаче количеството активен въглен, което си сложил - 250 гр. - твоя аквариум беше 130 л нали? Правилото е половин - един литър активен въглен на 1000 литра вода. Не знам какво е съотношението обем- тегло на активния въглен, но си го нагласи спрямо обема - на теб ще ти трябват около 100 мл. Предозирането е много опасно и може да доведе до RTN.
: 06.01.2012г 15:03ч
Явно нещата в аквариума ти не са съвсем добре, системата ти все още не е никак стабилна, явно и пясъка ти не е достатъчно "съживен", защото попчето ти на последната снимка гладува. Видовете от този род попчета трябва да се вкарват само в стабилизирани системи, защото много зависят от животинките в пясъка, мислех да пусна една тема за рибите, които трябва да се избягват от начинаещите, май й е времето.
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

Coral Master

Да, прав е Octopus, сега вече и аз го забелязах. Аз имам такова попче (Гошо), което е в моя аквариум от близо 5 години. Винаги е много дебело, но освен гадинките, които си намира в пясъка, забелязал съм, че много обича и мръвка. Като пусна 20-30 скариди от Черно море и изчезват за по-малко от месец, а само попчето съм виждал да ги преследва. Сега обаче една скарида оцеля и вече няколко месеца си живее спокойно ...
Понякога храня попчето с парчета от скариди, миди или черноморска риба и то лакомо поглъща едри парченца. Казвам ти това, за да не се чудиш с какво да го храниш, докато аквариума ти започне сам да си "произвежда" храна.
80л с LPS корали и 2 риби-старт. 08-2009;
Дисплей 600 л с SPS и LPS корали и 14 риби-старт. 09-2009, 120 кг живи камъни;, съмп 150 л, скимер TurboFlotor 1000, нитратредуктор NR1000, автом. kalkwasser бъркачка, AT-Control; Калц.реактор AquaMedic KR1000, LED 35 бр. 10W засега, течение 20000 л/час

камен чочев

Здравей, радвам се, че нещата са се поуспокоили. Много, много обаче не разчитай на пясъка да ти произвежда храна за попа. Аз го имам същия и имах същият проблем - попа беше недохранен. Два-три месеца след старта пясъка ми бъкаше от всякакви гадинки, но общо взето сега няма нито една. Целият видим участък се преглежда основно поне от 5 - 6 рибока и а нещо мръдне бива изяждано одма. Така, че направо си почвай да го храниш - иска доста храна и моя изяжда поне едно кубче дневно мисис или крил или каквото имаш. Храната му давам с пинсета (както и на лъва), понеже останалата напаст омитат всичко за секунди и до него храна не достига. След месец по този начин хранен вече не е така омършавял. Не е лошо от време на време да му даваш и някакъв сух микс за да няма липси на някои елементи. Успех

svetlxo

Опитвам да го храня попа, но наистина трудно се докопва до храната която давам от другите. Мисля да пробвам да му пускам парченца направо в дупките които си направи под камъните, пък да видим.
Иначе като го вкарах и моя пясък бъкаше от живот и беше яко обрасъл, но попчето го очисти за няколко дена, което беше и моята цел. Виждам го в последно време да обикаля и камъните и да скубе нещо във водораслите.
Що се отнася до количеството въглен, следвах указанията на опаковката (Sera)- 100 гр. на 50 л. морска вода.

Стоян Михов

Цитат на: svetlxo - 06.01.2012 23:36
Що се отнася до количеството въглен, следвах указанията на опаковката (Sera)- 100 гр. на 50 л. морска вода.

Леле, все бях чувал, че има разлика между различните производители, ама си мислех че е рекламен трик, явно не е. Доколкото си спомням 1 л активен въглен тежи около 700гр. Т.е. сера препоръчват 1000 мл от техния  въглен на 350 л вода, а корален зухт препоръчват 1000 мл от техния на 1000-2000 л вода. Цената на KZ е около 18 евро, на сера е 16 евро, и после корален зухт били скъпари  :-D
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

Canary

Цитат на: Octopus - 11.01.2012 23:20
Леле, все бях чувал, че има разлика между различните производители, ама си мислех че е рекламен трик, явно не е. Доколкото си спомням 1 л активен въглен тежи около 700гр. Т.е. сера препоръчват 1000 мл от техния  въглен на 350 л вода, а корален зухт препоръчват 1000 мл от техния на 1000-2000 л вода. Цената на KZ е около 18 евро, на сера е 16 евро, и после корален зухт били скъпари  :-D

Даже, ако го държиш(като мен) над зеолитите в реактора, където течението е активно, количеството се намалява на 250млтр.
АЗ го купувам по 11 паунда и карам най-малко три месеца с него. Да не кажа, че може и четири, но аз го сменяввам на всеки три седмции, а не на месец!
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fsincemylastcigarette.com%2Fbanners%2F1108560600_2_20_GBP_2_dark.png&hash=ed62518317a081a01b4531c761ab543af891ed29

камен чочев

Някъде от месец зелената сериатопора не се отваря добре и днес реших да я топна  в препарат. Е няма да ви казвам какво излезе от нея. Огромен рояк от някакви паразитчета, приличащи на бълхи с големина около 50-100 микрона, почти незабележими. Бяха стотици. Имаше и няколко продълговати с дължина 1-2 мм и много тънки. А аз си мислех, че като не ги виждам значи ги няма. Е отидоха си гадовете, но не знам дали не тормозят някой друг корал. Затова един съвет към всички-топете всичко ново в препарат преди вкарване в системата.

Ilianidis

Я кажи препарата какъв е,че и моята напоследък прави същите номера.Тея малките ми се струва да са мъндзърките плоски червеи.Нападат ми клавуларията и тя се свива,докато се откъсне и се закрепи на ново място и там започва нова колония.Не вярвам това да е естествен номер за самосъхранение.

камен чочев

Аз ползвам Ултра пест контрол на Фауна Марин, но има и доста други добри препарати. Днес вече коралът се е отворил както преди. Проблем ще е обаче, ако плъзнат тия гадове и по другите корали

Canary

Цитат на: камен чочев - 04.02.2012 09:31
Аз ползвам Ултра пест контрол на Фауна Марин, но има и доста други добри препарати. Днес вече коралът се е отворил както преди. Проблем ще е обаче, ако плъзнат тия гадове и по другите корали

АКо не са били в коралите преди, по-вероятно е да не плъзнат. А и при теб всички се отварят и лесно можеш да разбереш, ако нещо не е наред.
ПОздрави!
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fsincemylastcigarette.com%2Fbanners%2F1108560600_2_20_GBP_2_dark.png&hash=ed62518317a081a01b4531c761ab543af891ed29