• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
29.03.2024 16:34

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Проблем с коралче

Започната от Hristo Stoyanov, 04.11.2010 21:48

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Hristo Stoyanov

Здравейте,

Имам кратък въпрос за един мек корал, който купих от магазин на discus в София, миналата събота - 28 Октомври.

Купих си един жив камък и този малък корал, който се вижда на първата снимка. Когато го купих, той беше затворен и момчето в магазина ми обясни, че е така, защото се "бели" и до два дни, ако всичко е наред, ще се отвори.

Когато го сложих в аквариума, след около един час той започна да се отваря, както се вижда на първата снимка. Изглеждаше по същия начин, дори малко по-отворен и в неделя. От понеделник до днес (четвъртък), той стои затворен, както изглежда на следващите две снимки. Има и някакви бели петънца по него.

Въпросът ми е следния: Умира ли този корал и да го извадя ли от аквариума си или да изчакам още няколко дни? Питам това, защото се страхувам да не би той да гние и това да се отрази зле на останалите обитатели.

Така или иначе не съм се надявал, че в моят малък аквариум може да вирее корал, така че без жал ще го изхвърля по-най-бързия начин ако някой ми даде добър аргумент. Пратих същия въпрос до e-mail-а на магазина. Ще ви пиша ако междувременно ми отговорят.

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi53.tinypic.com%2F98rml2.jpg&hash=2d23f785f512249f924c8170001c38199f20542c

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi54.tinypic.com%2Fi72zo5.jpg&hash=77bfaa55b1cb980ed70a19b4b0528fe8e73e8650

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi55.tinypic.com%2F2hxu6w.jpg&hash=1731b3f6c02bad2c6e77f6796ea134b5958811b0

Coral Master

Хм, благодаря за комплимента! Но не съм убеден, че тук аз съм най-опитния с коралите, особено с меките. Все пак ще си дам и аз "мойте два цента".
На този етап коралът със сигурност не е умрял. Веднъж успях да убия (нарочно) същия корал. Той стана на една бучка слуз, приличаше по-скоро на добре сварена слузеста гъба, разпльокана на дъното.
Твоят корал изглежда здрав, но тези петна не са нормални. Не съм ги имал досега и не знам на какво се дължат, ако до утре някой не каже какви са, ще поразровя книгите.
Нв виждам глава за течение при теб, на първо време бих ти предложил да го качиш някак си по-близо до източника на течение и също така по-близо до повърхността, защото този корал има нужда от добра осветеност, а от снимката не мога да преценя колко добре е осветен аквариума ти.
Имай педвид, че 1см дълбочина в аквариума отговаря на 1 метър дълбочина в океана. Отделно от това осветлението ти е много, много по-слабо от най-тъмният и облачен ден на открито.
: 04.11.2010г 22:10ч
Тъкмо щях да ти предложа да не адресираш темата към мен, за да не се чувстват неловко и другите, които имат мнение по въпроса, но виждам, че сам си се сетил.
80л с LPS корали и 2 риби-старт. 08-2009;
Дисплей 600 л с SPS и LPS корали и 14 риби-старт. 09-2009, 120 кг живи камъни;, съмп 150 л, скимер TurboFlotor 1000, нитратредуктор NR1000, автом. kalkwasser бъркачка, AT-Control; Калц.реактор AquaMedic KR1000, LED 35 бр. 10W засега, течение 20000 л/час

Hristo Stoyanov

Coral Master, благодаря за отговора!

Нямам никакви познания по темата, но още преди да напиша въпроса си, осланяйки се на шестото си чувство качих корала на най-високата точка на аквариума, точно срещу течението :) Това го пиша само заради съвпадението, иначе ме съмнява от тази малка промяна изведнъж коралът да цъфне и върже :)

Дал съм му срок до събота сутрин, освен ако някой член на форума не е сигурен, че вида на това животно е нормален :)

MeTogu

Да,аз направо се комлексирах,макар да имах как да го успокоя. :'(
Дай на глупака малко власт и му гледай сеира!

Hristo Stoyanov

Да, извинете :) Това беше по-скоро несполучлива шега :)

MeTogu

Добре,приема се.
Коралчето според мен,е било на доста по-добри условия и в момента се адаптира.Имай търпение да го изчакаш и не му променяй позицията много често да се адаптира на мястото което заема.
Дай на глупака малко власт и му гледай сеира!

Hristo Stoyanov

Звучи логично. Върнах го, и спирам да бъркам с ръце в аквариума докато все още има нещо живо вътре.

Coral Master

Абе човек, каква събота, каква сутрин? Да оставим настрана парите, ама едно животинче да пропътува 15 хиляди километра от другия край на света до твоя аквариум и да бързаш да го изхвърлиш? Аз, когато реших, че нямам място в големия аквариум за такива меки корали, буквално ги изхвърлих в малкия 80 литров аквариум, а два заминаха директно в кофата за боклук (тогава още не пишех тук и не знаех на кого да ги предложа). Най-големият от коралите стоя неотворен и притиснат в стъклото в продължение на 4-5 месеца, докато пуснах новия 240 литров и ги преместих всички там. Сега се отварят и растат ...

Най-добре го върни обратно, горе при течението, и там да му е мястото вече!
80л с LPS корали и 2 риби-старт. 08-2009;
Дисплей 600 л с SPS и LPS корали и 14 риби-старт. 09-2009, 120 кг живи камъни;, съмп 150 л, скимер TurboFlotor 1000, нитратредуктор NR1000, автом. kalkwasser бъркачка, AT-Control; Калц.реактор AquaMedic KR1000, LED 35 бр. 10W засега, течение 20000 л/час

Hristo Stoyanov

Ами аз написах, че съм го върнал с намерението да го направя, след като стана от пустия компютър, така че си стои все още горе.

Божа работа, каквото стане :)

kamenov

Да се включа и аз :)
Имам същия корал от същото място и имах същия проблем ;)
Решението при мен беше качването му на високото в аквариума т.е. повече светлина.
Преди да го направя седеше 2-3 седмици затворен. Сега отново е на ниско, но защото смених осветлението с метал-халоген.

Успех, поздрави Мартин!

iek

Христо, не се притеснявай, саркофитона е безсмъртен, просто имай малко търпение.

Hristo Stoyanov

Благодаря, успокоихте ме наистина :)

Ето какво ми отговориха и от магазина тази сутрин:

"Здравейте!
Нормално е при смяна на средата, коралите да "преболедуват" или по-скоро да се нагласят към новата среда.Доколкото се вижда на снимките , коралът не гние - тогава той започва да се разпада и загубва цялоста си!Изглежда на белещ се корал.За сега не го вадете - нека си стои.Можете да пробвате да го разтъркате леко с пръстите си, като по този начин ще помогнете за обелването му.Избутайте и боклуците който виждам от горе!
Успех!
Поздрави!"

Hristo Stoyanov

Здравейте,

След повече от месец коралът се разтвори и изглежда, като че ли е ОК. Много се радвам, че не го изхвърлих :) Благодаря за съветите!






tani

Здравейте колеги, аз също имам проблем със фракче от саркофитон .То е на близо 4 месеца и вървеше добре ,но днес забелязох че е нагризано от едната страна.Та въпросат ми е имали такава гат която да го яде и какво да търся.Благодаря.

peter85

Ами кажи какви животинки имаш из аквариума (които знаеш)

Similar topics (3)

52380

Публикации: 2
Прегледи: 3952

33258

Започната от vcholeva


Публикации: 6
Прегледи: 7147

52988

Публикации: 4
Прегледи: 4455