• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Общи въпроси за живородките (ако нещо не ви е ясно, питайте тук)

Започната от Anonymous, 13.10.2004 21:14

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

germanteam

За по-качествено израстване на рибките, за по-добро съзряване, по-голяма плодовитост и като цяло за по-добро качество е желателно /доколкото съм чел - не помня къде обаче/ при проява на пол в малките гупи да се отделят мъжки и женски, и така на няколко етапа, защото не всички еднакво си проявяват качествата. Тва се прави, за да заякнат рибите и женските да не са тормозени от мъжките. Желателно е на 6-тия месец да се съберат, ако се цели размножаване де. С тази процедура съм запознат, не съм я практикувал в действителност, щото така се случа, че ги подарявам/продавам преди половия белег да е налице. Нека колегите кажат как им се струва. На мен ми звучи добре, минусът е в това, че ти трябват повече съдове.

Цитат на: Harry1976 - 14.06.2014 09:55
Гупите достигат полова зрялост на няколко МЕСЕЦА. Зависи от начина на гледане, селекцията и други фактори. Най-общо, на около четири месечна възраст при наличие на мъжки женските забременяват. При всички случаи на шест месечна възраст са полово зрели и двата пола.

Misho97

Имам 2 хелера: мъжки и женски. Гледам си ги в 200 литров аквариум с скаларии на около 27 градуса. На женската няколко пъти и почернява коремчето за около седмица и после избледнява или поне така ми се струва. Имам ги от около 2 месеца, но така и не видях бебенца. Защо може да е така ?

Caxapa

Защото дори и да имаш малки от Хелерите, Скалариите ще са си хапнали от тях. Освен това 200 литров аквариум е с голям воден стълб и живородните  новородени, трудно оцеляват на такова налягане на водата.

Misho97

Почти съм убеден че женската не е раждала. Не съм я виждал с подут корем, а иначе ми е ясно че малките ще бъдат изядени :) Така че не е това проблема :/

Caxapa

Значи, без снимки и подробно описание, как  и кога е стартиран аквариума+ попълнената бланка, остава да метнем по един боб или леща и да гадаем  над тях.

Misho97

Цитат на: Caxapa - 17.06.2014 21:27
Значи, без снимки и подробно описание, как  и кога е стартиран аквариума+ попълнената бланка, остава да метнем по един боб или леща и да гадаем  над тях.

Не знаех от какво може да проблема за да дам необходимото инфо. Кажи къде е тая бланка и се мятам :P

Caxapa

http://aquariumbg.com/forum/bolesti/blanka-za-infomaciya-pri-bolesti-i-umirane-na-ribite/ Ето темата в която е тази бланка. Бланката е за болести по рибите но проблема може да се реши като попълниш проформата за да се добие представа за обитателите+ снимки. Макар да съм убеден, че рибите не оставят да оцелеят новородени живородки.

Misho97

Дата на стартиране на аквариума: 09.2013
Обем на аквариума:200л.
Размери: 100х50х40

Данни за водата:

pH=7,5 приблизително , амоняк, нитрити=0, нитрати=0:
Температура:
Сменям по 40 литра на всеки 7 дни.
При смяната: Водата е от чешмата направо. Водата е с температура 27 градуса.

Филтрация:
Вътрешен филтър 250л/ч:
Външен филтър 900л/ч:
Система за СО2: не
Филтрите работят непрекъснато

Промени в аквариума и оборудването през последните 20 дни:
смяна на голямо количество вода - 70-80 преди 3 дена, но проблема е от 2 месеца

Използвани препарати или лекарства (ако сте слагали) през последните 20 дни: не

Риби:
Полово зрели (видове, брой):
Млади риби (видове, брой): 7 скаларии, 10 разбори еспей, 10 панди, 1 анциструс, 1 скат, 1 САЕ 
Нови риби през последните 20 дни (видове, брой): няма

Храна:
Видове храна: 4 вида люспи
Колко често храните рибките си: всеки ден
За колко време рибките изяждат порциите си: 2-3-4 минути

Растения:
Колко % от дъното е засадено с растения: имам 2 анубиаса и 1 микророзум на дъното
Колко % са бързо растящи: 4-5 корена валисинерия
Колко са плуващи: 0

Грунд:
Дебелина на дъното: 3-4 пръста
Размер на камъчетата: 8мм.

Осветление: 3х30 вата SERA

petko

Да не би през 3-4седмици да и почернява коремчето.

Misho97

Не мога да кажа точно защото не съм ги следял "отблизо" . Просто ми прави впечатление че почернява и след няколко дена изчезва черното без дори да се е подула. Всеки ден отделям време да наблюдавам аквариума и щях да забележа ако се е подула.

Caxapa

Ако пуснеш още един Хелер, може и да се оправи проблема на фона на "конкуренцията"... Инак  *dontknow* ... само една двойка, беа избор и конкуренция от страна на мъШкарите  :-D

Caxapa

Отделен е въпроса, че трябва да се отдели бремена женска в подходящ аквариум с нисък воден стълб и липса на "хищници" за да имаш поколение от новородените.

Misho97

Ясно... Квото им е писано. Така или иначе са подарък  :-D

DPI

Цитат на: Misho97 - 17.06.2014 23:11
Ясно... Квото им е писано. Така или иначе са подарък  :-D
*offtopic Тази логика не я разбирам. Като са подарък , та все тая ...

bunzip2

Скоро ми роди една плата в общия аквариум, 144 литра. Общо взето не съм я забелязъл даже да се е подувала, или да е почернявала. Съвсем случайно като си чистих стари листа и забелязах нещо да се прокрадва набързо между треволяка. Загледах се - малка рибка на живородка.
След 2 седмици започнаха да се показват още няколко такива.

Явно са оцелели. Вече им дойде и цвета и се разхождат доста смело даже. В аквариума има разбори, даниота и неони.

При хелера нещата са идентични. Така че, мисля че няма проблем от 200 литровия аквариум и да ги роди там. Ако имаш и повечко растения, все ще успее някое да се скатае. Тъкмо закона на джунглата ще влезе в сила - по-силният оцелява. Накрая ще са останали най-коравите и достойни екземпляри :)

Similar topics (2)

46725

Публикации: 478
Прегледи: 191869

44509

Публикации: 8
Прегледи: 4293