• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
29.03.2024 00:47

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Имам проблем с рибите ми. - умират

Започната от Nikoo, 31.05.2006 22:08

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Nikoo

Здравейте,
имам проблем с рибите ми , които бавно и полека си отиват.
Много ми е тъжно, но явно не мога да се справя с това.
Искам да обясня какъв е проблема, дано някой ми помогне.
Болеста се разпостранява за сега най-вече по женските гупи, но ми умря и една скалария.
В момента още две женски се опитват да оцелеят, но незнам дали ще изкарат ноща.
Покриват се с някакви балончета(предполагам от въздух) и след извесно време унират.
Може ли някой да ми помогне със съвет.

hyp

Цитат на: "Nikoo"Здравейте,
имам проблем с рибите ми , които бавно и полека си отиват.
Много ми е тъжно, но явно не мога да се справя с това.
Искам да обясня какъв е проблема, дано някой ми помогне.
Болеста се разпостранява за сега най-вече по женските гупи, но ми умря и една скалария.
В момента още две женски се опитват да оцелеят, но незнам дали ще изкарат ноща.
Покриват се с някакви балончета(предполагам от въздух) и след извесно време унират.
Може ли някой да ми помогне със съвет.

Може би ихтио или оодиниум. Отивай бързо в някой по-голям аква магазин и търси справочниците на сера - как да опазим декоративните си рибки здрави. Там има снимки с които по-лесно ще определиш болестта. Ако не ти се занимава може да налучкваш - костапур (за ихтио) или бактопур (за доста други) - продукти на Сера. Колкото по-скоро толкова по-добре

Bunz

Ако вече не е твърде късно...
Колко и какви рибки имаш? В колко голям аквариум?

Nikoo

Аквариума е 100 литра.
Останаха 5 гупи, 3 скаларии, 2 златни рибки.
До тук умряха : 2 сомчета, 2 женски гупи, 1 скалария.
Всичко стана за 2 дни!!!

Bunz

Направи ли нещо от това което ти каза hyp?
Какво друго има в аквариума? Какъв филтър ползваш?
Откога имаш рибките?

Ichthys

Признавам, че съм лаик в тази част, но понякога това се получава при рязка промяна на условията, например пускане в "нов" аквариум или смяна на голяма част от водата с прясна, богата на неразтворени или неизпарени газове. Ако не се лъжа, това което описваш се нарича разговорно "газова емболия" и живородките са много уязвими на това. Разбира се, има голяма вероятност да бъркам, нека кажат другите с повече опит, но лично аз бих разкарал веднага двете болни женски гупи от общия аквариум (в случай, че не е това, което си мисля, а е инфекция).
Ако ти се занимава и имаш къде, премести ги в друг съд и там се опитай да ги лекуваш, макар това също да не е много удачно за самите риби. Това в случай, че не можеш лесно да се разделиш с гупите. Аз бих ги разкарал перманентно, изглежда ми на загубена кауза.
"Не е задължително да има смисъл във въпросите.
Това е задължително само за отговорите."

Сюзън Смърт

Nikoo

Цитат на: "Bunz"Направи ли нещо от това което ти каза hyp?
Какво друго има в аквариума? Какъв филтър ползваш?
Откога имаш рибките?

Сега като се прибера от работа се захващам.
Ще ги отделя в отделен аквариум и ще се опитам да ги лекувам.
Другите ми риби обаче са много лениви.
Само като ги храня се раздвижват.
Иначе водата е бистра.
Имам вътрешен филтър с дебит 360л/ ч. и го чистя на всеки 2 дни.
Мисля че филтъра е малък и ще го сменя възможно най-бързо.
Също така имам и дунапренен филтър.
Общо взето въобще не мога да задържа някаква стабилна система в аквариума и направо се отчайвам.
Опитвам се да спазвам нещата , които прочетох тук, но така и не се получава.
Налага се да им сменям водата през 4-5 дни до 50% и това е явно проблема.Иначе започва да мирише.
По всяка вероятност не ми достига светлина за растенията и започват да гният.
В момента съм с две лампи Grolux по 18 вата и една Aquastar.
Храненето е един път на ден с SERA Vipan , но рибите не искат да ядат всичко( а не сагам по много ) и много от нещата падат на дъното в грунда.

Bunz

Цитат на: "Nikoo"....Имам вътрешен филтър с дебит 360л/ ч. и го чистя на всеки 2 дни.....Налага се да им сменям водата през 4-5 дни до 50% и това е явно проблема.Иначе започва да мирише...... и много от нещата падат на дъното в грунда.

Чистиш толкова често филтъра (!!!), сменяш половината вода на 4-5 дни и казваш че мирише....Много ли растения имаш? Да разбирам ли че не сифонираш? Колко дебел слой е грунта?...
Абе ако питаш мен - рестарт. Вадиш всичко преваряваш, търкаш аквариума и т.н.

Longanlon

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ffeeds.feedburner.com%2FLonganlon.2.gif&hash=89a29c11af8a650ec7ddb49df6bd62ce3a6f8f5b

NO CARRIER

Най-вероятно допуска грешката на всички начинаещи, а и не само. ПРЕХРАНВА рибките си. :-)
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

Ichthys

Nikoo, мисля, че смяна на половината вода на 4, 5 дни не само не е необходима, но и е една от причините за липсата на добри и стабилни условия. Особено гниенето на растенията и описанието на болните рибки. Според мен и филтъра си е достатъчен за големината и броя на рибите, не е и нужно да го чистиш толкова често. Общо взето аз следвам едно правило - колкото се може по-малка намеса от моя страна, освен обичайните действия по поддръжка и експлоатация.
"Не е задължително да има смисъл във въпросите.
Това е задължително само за отговорите."

Сюзън Смърт

Similar topics (5)

7312

Започната от zambo


Публикации: 0
Прегледи: 2332

25720

Публикации: 9
Прегледи: 5048

52540

Публикации: 3
Прегледи: 2570

2385

Публикации: 1
Прегледи: 4098

16550

Започната от i4o


Публикации: 1
Прегледи: 2356