• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 12:54

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

[Проблем] Умират ми златните рибки без видима причина

Започната от hama4, 06.11.2016 22:23

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

hama4

Аквариумът е стартиран на: Август 2016г

Обем на аквариума, литри: 136л

Височина на аквариума: 45цм

pH на водата: незнам

Температура на водата: 20

Колко често сменяте водата: всяка седмица

Какво количество вода доливате при смяна: 40л

С каква температура е водата при смяна: 20

Кога последно сменихте водата: преди седмица

Аераторна помпа (без гъба): външна

Аераторна помпа (с гъба): не

Вътрешен филтър л/ч: незнам

Външен филтър л/ч: вграден е в аквариума R.S. Electrical

CO2 система: не

Филтрите работят непрекъснато: Да

Изключвам ги за ххх часа:

Промени в аквариума и оборудването презпоследните 20 дни: Имам корен по който имаше много черна брада, накиснах го във вода и доместос, изчаках седмица да исъхне измих и многократно с вода, на мирис и вид няма препарат по него и го върнах в аквариума вече е там 10 дни

Използвани препарати, лекарства през последните 20 дни: {medicine}

Полово зрели риби (видове, брой): 1Гибицепс 30 см, 5 скалара 5-6 см, 1 скалар 4см, 2 трихогастера 5-6 см, 2 трихогастера 3-4 см, 1 САЕ 3-4см, 3 коридорас 3-4 см, 1 лабео 3-4см, 4 червени данио, 2 черно бяли. 1бр лабиринтова риба прилича на трихогастер незнам каква, 1 голяма златна около 10см, 1 златна около 7-8см, 2 златни  5 см, 2 златни 3-4 см, 1 сребърна акула 6-7см

Млади риби (видове, брой): не знам кои са млади кои стари

Нови риби през последните 20 дни(видове, брой): 1 златна

Видове храна, с която храните рибите си: ситни гранули които продават в магазините и спирулина

Колко често храните рибите си: 1-2 пъти на ден с един ден почивка в седмицата

За колко време рибите изяждат храната: 2-3 минути

Колко % от дъното е засадено с растения: имам само 2-3 растения

Колко % са бързорастящи: незнам

Колко % са плуващи: няма

Дебелина на дъното: 4-5 см

Размер на камъчетата: около 1-1,5см

С колко и какви лампи осветявате аквариума: 2 пури една червена една бяла по 40w

Колко часа светят лампите: 6-8ч

Подробно описание на проблема: Имам аквариума от април месец получих го в комплект с рибите, рибите не се закачат една с друга, скаларите не тормозят златните. Нямат наядени перки,златните изглеждат в добро здраве и са доста жизнени и активни, докато не почнат да умират - тогава спират да се движат и другите започват да ги ядат, умряха ми 1 златна 10-12 см (комета) 1 златна 8 см (комета) 2 златни 3-4см, 2 златни 5-6 см. 1 анцитрус обикновен 20-25см. Обездвижват се много бързо за около ден и другите започват да им ядат перките, няколко от златните успях да отделя в отделен съд и да им сложа антибиотик тетрациклин, нистатин, слагах на едната 6-7 дни, на другата 2-3, слагах трипфлавин, и въпреки това всички умряха. Рибите докато са в общия аквариум се крият под изкуствените водорасли или под корена неподвижни, а като ги отделя в отделен съд стоят на повърхността обърнати настрани и стоят неподвижни докато умрат. Рибите не умират наведнъж а през различни периоди, през 2-3 дни други през 4-5 дни. Като умря голямата преди седмица слагах 2 дни нистатин в общия аквариум по 7 хапчета 500мг. 2-3 дни всичко наред и после умря една златна 6-7 см. Нямам вече идеи какво да направя който може и има желание да помага. Начинаещ съм, знам че златни се гледат самостоятелно и при първа възможност ще се заменя другите или ще ги отделя но за сега това е положението.

Снимки:

 http://dox.bg/files/dw?a=d19a3be877

http://dox.bg/files/dw?a=e0610cfc6e

http://dox.bg/files/dw?a=4da108f1ae

http://dox.bg/files/dw?a=422075e173


Tracker

Здравей hama4.
Проблемите който имаш с аквариума са в резултат от твоята неопитнос. Имаш не малък съд но населен с доста, около 30 рибки повечето огромни (ако не си объркал (mm) и (cm)). Рибките ти са стресирани а това ги прави уязвими от заболяване.
Като начало намали броя на рибките и започваш да четеш публиккациите за нчинаещи и сам ще разбереш кеде са грешките. А ако срещнеш трудности винаги можеш да попиташ ще помагаме.

Добре дошъл и успех с хобито.
Hagen, Aquarien-Set "Marina Basic 54"
2x15 [w]: GLO, Sera plant color
Sera fil 120
Sera heater, 50 [w]

hama4

Благодаря за отговора, размера на рибите е на око и може и да не е съвсем точен, но те си живяха така няколко месеца без проблем и някакви признаци на болест. Почнаха да умират златните от преди 2-3 седмици и като изключим анцитруса от другите видове няма жертви. Днес намерих умряла и голямата златна, снощи към 1 си беше доста жизнена без никакви признаци на болест. Разгледах я добре по нея не открих паразити или нещо което да изглежда не наред. Предполагам обаче че все пак има някаква болест за да умират толкова бързо, без някакви предварителни симптоми. Преди 2-3 седмици мих филтъра и камъните в него едни кръгли с дупка в тях, както и нещо като вата. Чистих и помпата дето е вътре беше доста мръсна(без препарати само вода), сега обаче като работи и прави по-силно течение, съмнявам се обаче това да е причината. Пробвах с нистатин 2 дни без да спирам филтъра ако има бактерии би трябвало да ги е избил. 1-2 дни нямаше жертви но вчера и днес умряха 2 те най-големи златни. Нямам вече идеи какво да правя. Аквариума не изглежда претъпкан и рибите са доста жизнени не се хапят и пощипват, няма наядени перки. Ако някой има идеи и желание ще съм много благодарен да ги сподели.

Tracker

Здравей.
Посъветвах те да прочетеш статиите за начинаещи и сам да разбереш къде грешиш.
Аквариума ти е нов и пренаселен, аквариума и филтъра не успяват да "пречистят" водата от отпадъците на рибките. Филтъра освен механично почистване извършва и биологично почистване с помоща на полезни бактерии, който се заселват в тези камъчета с дупка (казват се филтърна медия), гъбата, грунда. За това филтъра се почистеа не много старателно само с вода от аквариума.
Лекарствата който си ползвал убиват не само вредните но и тези полезни бактерии а те се възстановяват бавно (месеци).
Много неща са се объркали изобщо няма да споменавам корена измит с Доместос.
Тук има хубави статии от който ще научиш много неща за хобито.
Сга започваш по-чести смени на водата.
Намаляш броя на рибките.
Разбери какви са възможностите на филтъра (марка, модел).
Живите растения са по красиви от платмасовите и по полезни.
В акваристиката хубавите неща стават бавно а се скапват бързо и най често без видима причина.
Успех.
Hagen, Aquarien-Set "Marina Basic 54"
2x15 [w]: GLO, Sera plant color
Sera fil 120
Sera heater, 50 [w]

hama4

Аквариума го наследих така да се каже :-) зедно с рибките (работил е 2-3 години преди това имаше и 2 големи гибицепса по 30 см които махнах че не ми харесваха и един голям скалар 15 който умря пръв),купувал съм 3-4 малки златни в началото някой умряха други държат още при всяка смяна на водата и след антибиотика добавих препарати Stability и Prime на Seacem както си пише по упътването им та даже и малко отгоре уж за полезни бактерии. На помпата в аквариума пише 1750 л. на час. би трябвало да е достатъчно за този аквариум. Имаше и допълнителна помпичка за въздух която много бучеше и съм я спрял от 2 месеца, четох някъде че не било от значение а по-скоро за красота и да ти вземат парите.

Tracker

Привет.
Филтъра е добре.
Това че си махнал помпата за въздух няма лошо.
Това че четеш опътванията е хубаво.
Но не разбирам защо не искаш да почетеш малко за акваристика, няма да боли.
За да бъде аквариума наред трябва баланс а ти не можеш да го постигнеш с твоя опит.
Ако не се учиш рибките ще продължават да умират.
Искам да ти помогна но но ти не ме разбираш и търсиш някаква панацея за проблема.

Hagen, Aquarien-Set "Marina Basic 54"
2x15 [w]: GLO, Sera plant color
Sera fil 120
Sera heater, 50 [w]

Lightning_boy

Здравейте и от мен. Колегата много точно и ясно е обяснил, че нищо не се върши както трябва.
1. Пренаселен аквариум.
2. Неправилен подбор на риби.
3. Абсолютно неправилно миене на филтъра.
4. Лекуване на рибите на сляпо (поне така установих от това, което прочетох).
5. Почти сигурен съм, че азотният цикъл се е прецакал.
6. Корен измит с Доместос? КО КАЗА КО ?! :-| *NO*
Най-вероятно имате много високи нива на амоняк. Рибите се тровят, хрилете им изгарят и в следствие на това умират.
Помислете да поразредите аквариума. И най-вече да прочетете как се случват нещата в него. З
Но най-сериозно АКО имате намерение да гледате риби и за напред, минимум падащото меню в ляво. Като за начало...

Поздрави.
Вади си вода от новия кладенец, но не плюй в стария.

hama4

Благодаря за съветите, както си личи нищо не разбирам от гледане на риби, аквариума си дойде с рибите. Просто ми го дадоха в едно с шкафа и една кофа с риба, някой от които измряха най-вече големите. Вече останаха малките рибета. Случайно открих че от нагревателя бие ток, и отиде в коша. 3-ти ден сменям по 10-20% от водата . За сега няма жертви. Златните останаха само 6 малки и в скоро време мисля да разкарам другите риби и да оставя само тях и някое друго сомче. Обмислям вариант за втори аквариум или да ги разменя.




discusfen

Ами нещо такова трябва да направиш да оставиш златните даниото и коридорусите на тази температура 20 градуса .Другите риби искат температура от 24 градуса на горе.Когато рибите са много в аквариума и големи на размер е необходимо да им се подава и кислород в аквариума.Щом помпата бръмчи подмени я с нова не бръмчаща.Нагревателя е изгърмял подменя се с нов подходящ за аквариума.Това са тропически рибки и трябва да се предложат условия за развитието им.

hama4

Купих нов нагревател днес и ще го монтирам. Помпата която се вижда на снимката вкарва доста въздух на ситни мехурчета даже се виждат на снимката. Прегънал съм леко маркуча от който взима въздух защото целия аквариум става на мехурчета и силно течение от което рибите бягат и се крият под нивото на човката. Махнал съм допълнителната помпа но ако е нужно не е проблем да я включа.

discusfen

Проблема е от мешавицата от риби които са в аквариума.Има два варианта единия го казах.Другия вариант е да махнеш златните риби и останалите да им повишиш температурата поне на 24 градуса.Те вече не са останали големи риби така ,че помпата за въздух не е задължителна.Прегледай рибите за бели точки ,че на 20 градуса сигурно ги е избило .

hama4

Прегледах рибите за бели точки и нямат. Температурата на водата в момента без нагревател е 22 градуса. Забелязах че единя скалар е покрит целия с мехурчета въздух и не се движи много, другите почнаха да го пощипват, докато намеря буркан в който да го извадя и легна на грунда. явно и той си заминава :-(

още диша но и другите бяха така, има ли начин да се спаси?

Ivan_S

Вземи малко вода в едно бурканче и отиди в акваристичен магазин да я тестват. Дори и с лентички ще е някакъв ориентир за състоянието й. По всяка вероятност, както предполагат и колегите, ще се окаже липса на азотен цикъл. Другата причина за мора също ти е посочена - ниска температура и стрес при по-топлолюбивите видове.
100 l. Malawi mbuna
Pseudotropheus saulosi - 7 бр. (2 m, 5 f)

hama4

Вдигнах температурата на 24 градуса продължавам да сменям по 35-36л вода всеки ден.Спрях и да ги храня 2 -ри ден. Снощи скалара си замина. Днес няма жертви, до сега....

raiko

Скаларията е умряла от газова емболия. Тези мехурчета се появяват от нарушения газов режим в аквариума. Част от мехурчетата полепват по тялото и проникват под епитела и се получават рани. По-лошото е че същия процес протича и в хрилете на рибата и те се увреждат..... което води до смърта и.

Similar topics (5)

30906

Публикации: 35
Прегледи: 14647

5103

Публикации: 17
Прегледи: 8657

17713

Публикации: 4
Прегледи: 3058

43426

Публикации: 4
Прегледи: 2397