• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 11:28

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Коментари относно pH на водата

Започната от kasaba, 31.01.2015 15:31

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

kasaba

Цитат на: Tracker - 01.02.2015 00:32
Виж kasaba едно е да решаваш задачи друго е да ги обясняваш.
Браво за медалите, но ако искаш да ти коментирам (обяснявам) графиката, по добре да беше си замълчал за отличията.
И не на последно място това се учи не в 12 клас а в 10 клас
Това за медалите ти го казах, заради ироничното ти подмятане, че съм чел математика....
Както виждах ги обясних нещата, ако някой не го е разбрал, ще го обясня/разпиша по-подробно. По повод кога се учи не мисля, че има какво да го коментирам - виждам, че искаш да влезеш в някакъв спор с мен.
Хах, аз не искам да ми обясняваш на мен, а на колегите във форума така, че да я разберат - ако желаеш може и на мен да ми обясниш. Ти мислиш ли че я разбират + това, че не си копирал само графика на логаритъм от 10. Според теб дали хората правят разлика от lg, lg2, lgn и ако да - дали я разбират.

bunzip2

Колега, това че не се изразяваш правилно, не значи че другите не го разбират.
Добре ти го е написал колегата в горния пост - да знаеш за себе си, не е като да обясняваш на другите.
Това, че не съм продължил излишната полемика, а съм ти дал линк, не виждам какво те дразни толкова. Обяснено е достатъчно добре, че да прави разискването на тоя въпрос тук излишен.

Добре че влезна, да ни обясниш какво е PH.

kasaba

Цитат на: bunzip2 - 01.02.2015 01:04
Колега, това че не се изразяваш правилно, не значи че другите не го разбират.
Добре ти го е написал колегата в горния пост - да знаеш за себе си, не е като да обясняваш на другите.
Това, че не съм продължил излишната полемика, а съм ти дал линк, не виждам какво те дразни толкова. Обяснено е достатъчно добре, че да прави разискването на тоя въпрос тук излишен.

Добре че влезна, да ни обясниш какво е PH.
Колега мен това, че си пратил линк не ме дрази. Дразни ме, че повечето хора не дискутират точният казус/проблем, а съветват как се правило в общият случай. И кое е обяснено в статията, която ти прати от уикипедиа. Има една формула за пх + няколко реда, които обясняват при различен знак в сравнение на 10 на -7 каква се води водата. Това, което аз обясних, че (6ph - 7ph) != (7ph - 8ph) има ли го някъде? Реално то беше акцента на това, което дискутирах и което явно хората не ме разбраха докато обяснявах. Всичките започнахте да пействате някакви неща без да аргументирате нищо, някакви подмятания имаше, че в цял интернет пишело по един начин и аз си измислям едва ли не. Само petko започна да разсъждава - никой друг.
Ти разбра ли как изчислих, че 6ph - 7ph = 0.0000009?

bunzip2

Точно в линка който дадох, още в самото начало с огромен шрифт е написано това, което твърдиш, че не го пише никъде :)
Дали ще е 6-7 или 7-8, се смята по един и същи начин. Логаритъмът е десетичен, като може да си сметнеш за едно, ще си сметнеш разликата спрямо друго измерване.
Това че не ти разсъждаме на глас, не значи, че не го правим.
Повече наистина не ми се пише.

kasaba

Цитат на: bunzip2 - 01.02.2015 01:25
Точно в линка който дадох, още в самото начало с огромен шрифт е написано това, което твърдиш, че не го пише никъде :)
Дали ще е 6-7 или 7-8, се смята по един и същи начин. Логаритъмът е десетичен, като може да си сметнеш за едно, ще си сметнеш разликата спрямо друго измерване.
Това че не ти разсъждаме на глас, не значи, че не го правим.
Повече наистина не ми се пише.
Съжалявам колега, наистина не те разбирам. Как от това, което пише там стигна до моят резултат. И защо всеки казва повече не ми се пиши, нали за това е форума - да разрешаваме проблеми. Би ли разписал как стигаш до моят резултат на база на това, което четеш в уикипедиа - ще е полезно за всички други, които не разбират много математика.

asito

Сори за линка, но тук е много добре и нагледно обяснено www.stinnovators.com/files/support/pH_general_education_bg.pdf
Ако държиш да разясня, ще е утре, че късно стана.

kasaba

Цитат на: asito - 01.02.2015 02:00
Сори за линка, но тук е много добре и нагледно обяснено www.stinnovators.com/files/support/pH_general_education_bg.pdf
Ако държиш да разясня, ще е утре, че късно стана.
Пичове - това имам предвид всеки пейства, буха някакви работи. Обяснявайте, така че на всеки да му е ясно, ако някой не е разбрал нещо да попита, както се оказа в моя случай. Конкретно за твоя линк - дори не беше нужно и да го пращаш. Обяснението или извеждането са 2 реда.


МОД. САХАРА : Правя последно предупреждение към потребителя да внимава с думите които използва! Ако по другите форуми и обкръжението му са допустими такива изрази, тук НЕ!

bunzip2

Да ти кажа честно, не виждам какво има за разписване.
Знае се, че PH е отрицателен десетичен логаритъм от хидроксилните йони.
PH=-log10(хидроксилните йони).
Или иначе казано Н3О е равно на 10 на степен -PH.
Когато знаеш колко е PH, да речем X, тогава H3O = 10 на степен -X.
При PH 6 и PH 7, формулата ще ти върне резултата на концентрацията.
Тогава вече, като си сметнеш колко е за PH6 и колко е за PH7, после и за 8... и се вижда колко е разликата.

Повече не знам какво да ти напиша.

kasaba

Цитат на: bunzip2 - 01.02.2015 02:07
Да ти кажа честно, не виждам какво има за разписване.
Знае се, че PH е отрицателен десетичен логаритъм от хидроксилните йони.
PH=-log10(хидроксилните йони).
Или иначе казано Н3О е равно на 10 на степен -PH.
Когато знаеш колко е PH, да речем X, тогава H3O = 10 на степен -X.
При PH 6 и PH 7, формулата ще ти върне резултата на концентрацията.
Тогава вече, като си сметнеш колко е за PH6 и колко е за PH7, после и за 8... и се вижда колко е разликата.

Повече не знам какво да ти напиша.
Разпиши подробно това, което написах: 6пх - 7пх = 0.0000009. Аз лично не оставам с впечатление, че разбираш това, което пиша, въпреки че казваш, че го разбираш. Стана ясно, че аз не мога да обяснявам. Може не твърдя, че педагогиката ми е добра. Но това, което казваш изобщо не е разбираемо за обикновеният акварист.

asito

При пх 7,водородните и хидроокисните йони са равен брой. При пх 6, водородните се увеличават 10 пъти, другите намаляват. При пх 8,е обратното, хидроокисн са се увеличили десет оъти, а водородните са намалели. При 6 и 8 има съответно х и х/100 водородни йони, другите са в обратна пропорция. Затова 8-7 е различно от 7_6.

Публикациите са слети: 01.02.2015 02:26

Надявам се изчерпваме с това въпроса. Просто обяснение, без логартми и т. Н.

kasaba

Цитат на: asito - 01.02.2015 02:24
При пх 7,водородните и хидроокисните йони са равен брой. При пх 6, водородните се увеличават 10 пъти, другите намаляват. При пх 8,е обратното, хидроокисн са се увеличили десет оъти, а водородните са намалели. При 6 и 8 има съответно х и х/100 водородни йони, другите са в обратна пропорция. Затова 8-7 е различно от 7_6.
Съгласен съм, че си на прав път, но пак не достигна до извода, който аз достигнах, че разликата е 10 пъти. Още малко трябва да поразпишеш. А все пак тази цифра 10 пъти беше моят акцент.
И все пак не е толкова просто обяснение и ясно, защото не описваш защо в единият случай имаш 10 пъти повече йони. при пх6 и пх7 примерно.

asito

Честно, забравих за тази разлика. А и много ми се спи вече :) Не ми се смята х-х*10=-9х, х-х/10=9/10х.Да,10 пъти е разликата

Публикациите са слети: 01.02.2015 02:36

Х са водородните йони при пх 7.Айде решихме казуса :)  Лека нощ

bunzip2

Тука нещо почнахме да си обясняваме като на 6 волтови. Всеки средно статистически човек, би си обяснил каква е разликата в конецтрацията.

При PH6, имаш 10 на степен 6 , което е равно на 1000000. При 7 имаш 10 на степен 7, което е равно на 10000000.
Така, 10000000 - 1000000 = 9000000

При ПХ8, имаш 100000000.

Разликата в концентрацията между пх6 и пх7 от горното е 10 пъти. Разликата в концентрацията на пх6 и пх8 е 100 пъти. Това обяснявам.

При ph6 и ph9, разликата ще е 1000 пъти в концентрацията.

asito

До къде я докарах. В събота вечер вместо да съм в някоя кръчма, задачи решавам. Ужас  :duvar:
Иване, ти тотално реши въпроса, ще спя спокойно, благодаря ти.
Касаба, надявам се, че не си прайш таш@к с нас :)

Публикациите са слети: 01.02.2015 03:04

Оф, продължавам с писането. Да, разликата между 6 и 8 е сто пъти, но ра зликата между (6-7) и (7-8) е 10 пъти
Обосновка:при 7 водорода е х, при 6 е 10*х,при 8 е х/10
10*х-х#х-х/10
9х#0.9х
Вижда се разликата 10

kasaba

Цитат на: asito - 01.02.2015 02:44
До къде я докарах. В събота вечер вместо да съм в някоя кръчма, задачи решавам. Ужас  :duvar:
Иване, ти тотално реши въпроса, ще спя спокойно, благодаря ти.
Касаба, надявам се, че не си прайш таш@к с нас :)

Публикациите са слети: 01.02.2015г 03:03ч

Оф, продължавам с писането. Да, разликата между 6 и 8 е сто пъти, но ра зликата между (6-7) и (7-8) е 10 пъти
Обосновка:при 7 водорода е х, при 6 е 10*х,при 8 е х/10
10*х-х#х-х/10
9х#0.9х
Вижда се разликата 10
Ни най-малко. Просто исках да ви накарам да осмислете това което написах, защото когато ми писахте и хранехте по-рано днес пишехте ей така колкото да има.
Евала Браво!!! Виждаш ли сега ти и другият колега достигнахте по 2 различни начина, макар че калкулациите по-неговият начин са 0.000001 - 0.0000001 = 0.0000009. Но и неговото го приемаме. 

Публикациите са слети: 01.02.2015г 03:03ч

Цитат на: bunzip2 - 01.02.2015 02:38
Тука нещо почнахме да си обясняваме като на 6 волтови. Всеки средно статистически човек, би си обяснил каква е разликата в конецтрацията.

При PH6, имаш 10 на степен 6 , което е равно на 1000000. При 7 имаш 10 на степен 7, което е равно на 10000000.
Така, 10000000 - 1000000 = 9000000

При ПХ8, имаш 100000000.

Разликата в концентрацията между пх6 и пх7 от горното е 10 пъти. Разликата в концентрацията на пх6 и пх8 е 100 пъти. Това обяснявам.

При ph6 и ph9, разликата ще е 1000 пъти в концентрацията.
Браво! Ето на това вече казвам обяснение с една малка поправка че всички тези числа са 1/(10 степен ph) или както ти казваше 10 на степен -Ph. Сега разбираш ли защо те карам да го разпишеш - понеже ако беше в училище и ти дадат задача в часа по контролно да беше пратил линк на даскалицата, нямаше да те разбере и щеше да ти пише двойка. Същото е във форума, пращаме тука някакви линкове и казваме - ето виж прав съм, без никакви аргументи и после не ми се спори. И отделно не разбрах, защо толкова много ме храни, че съм бил грешал много, нямало смисъл да коментираш с мен, понеже съм пишел глупости...., при положение, че казваш, че знаеш за това, което пиша.

Similar topics (5)

51088

Публикации: 8
Прегледи: 3864

1123

Публикации: 80
Прегледи: 33893

36477

Публикации: 4
Прегледи: 7688

24317

Публикации: 14
Прегледи: 8959

20522

Публикации: 9
Прегледи: 8175