• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 21:32

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Коментари относно pH на водата

Започната от kasaba, 31.01.2015 15:31

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

kasaba

Цитат на: Ivan_S - 31.01.2015 09:27
Преди да правиш заключения, по-добре чети по-внимателно какво съм написал. Айде пак да го кажа и за теб - само АКО тестовете са сравнително точни. Освен това смяна на 50% вода еднократно няма да вдигне рН с повече от една единица, за да е опасно.
Прави ми впечатление, че сякаш някои хора гледате да трупате постове като казвате как се процедирало в общия случай - а не разглеждате текущият проблем на колегата и да го съветвате спрямо него. Това поне в още 2 теми го видях. Изразявайте се точно и ясно и по текущият казус. Хората, които пускат тези теми са неопитни, в повечето от случаите не ви разбират и правят глупости. Какъв е този съвет - предлагам 50% смяна ако тестовете са точни..... По-добре да го беше изтрил. От къде да знае колежката дали са точни или не. Тя ако имаше с какво да ги измери точно щеше да каже, че е сигурна в показателите. За това дали са сравнително точни или не, трябва да гадаем - поради за прична нещата трябва да се правят правилно както аз написах, с повече смени през разстояние време. Изразяваш се много непоследователно - аз казвам, че в нейният случай не трябва да се правят масирани смени на вода,а ти ми обясняваш, че не съм бил прав, понеже при тебе нямало проблеми. Това означава, че в момента препоръчваш 50% смяна на колежката, а преди няколко поста нагоре написа, че препоръчваш само АКО тестовете са сравнителни точни. Сега това как го реши, че са точни тестовете, медиум дарба ли имаш. И как сложи под един знаменател казуса на колежката и твоята вода в аквариумите ти. Ти с тези цихлиди имаш долна граница на пх не по-малко 7.5 сигурно, а тя може да има 6.4, 6.2. Знаеш ли колко е голяма разликата между 6.2 и 7.5? По този начин не мислиш ли, че объркваш хората, които четат тук, а не са чували, че рязка промяна в пх-то убива?. Пак казвам сменяне на големи количества вода с много голяма разлика в пх е голям стрес и в някои случаи води до смърт, особенно когато текущото пх е близко до 6.
Цитат на: Ivan_S - 31.01.2015 09:27
Освен това смяна на 50% вода еднократно няма да вдигне рН с повече от една единица, за да е опасно.
Отново гледам обобщаваш. Това доказва, само едно, че даваш съвети, а не знаеш какво е ПХ. Така като гледам за теб е едно и също да качиш от 6 пх на 7 пх  и от 7 пх на 8 пх. За другите, които четат тази тема ще обясня, че пх-то е логаритмична зависимост и заради това единица разлика - пх от 6 към 7 и от 7 към 8 не е едно и също нещо.
Ако разликата от 6 пх и 7 пх е X, а разликата 7 пх и 8 пх е Y, то X = 10 * Y или да качиш ПХ от 6 към 7 е десет пъти повече опасно отколкото да качиш от 7 към 8.

petko

Цитат на: kasaba - 31.01.2015 15:31
Ако разликата от 6 пх и 7 пх е X, а разликата 7 пх и 8 пх е Y, то X = 10 * Y или да качиш ПХ от 6 към 7 е десет пъти повече опасно отколкото да качиш от 7 към 8.
Не се ли пообърка вече малко.
Това не го разбрах защо да е 10 пъти по-опасно.Не знам да има такава формула.

kasaba

Цитат на: petko - 31.01.2015 18:08
Не се ли пообърка вече малко.
Това не го разбрах защо да е 10 пъти по-опасно.Не знам да има такава формула.
Не съм се объркал изобщо, не знаеш, че има такава формула, защото не си я прочел някъде. Трябва да седнеш да помислиш какво е пх и да я изведеш. Както казах пх-то е логаритмична зависимост, а разликата на обикновените числа 7 и 8, 8 и 9,9 и 10, където 8-7=1, 9-8=1, 10-9=1 е линейна зависимост. Заради това ти изглежда странно и се бъркаш. Сравняваш логаритмична зависимост с линейна. Елементарна математика от 12 клас е това.

bunzip2

kasaba, преди ти да казваш на хората, че са се объркали, е добре малко да ТИ да прочетеш.
Извинявай за грубостта, но горния ти пост е неграмотен.
Първо - функцията на PH не е алгоритмична, а логаритмична. И второ, там където си писал, че разликата в ПХ с една единица от 6 до 7, е по-опасно от разликата от 7 до 8 е пълна глупост.
Тука всички четем, само че едно е да го четеш, друго да го разбереш.

Нищо лично!

П.П: И формулата дето я написа е глупост.
Водородният показател, pH (на български е прието да се произнася като пе ха) е измерител за киселинността или алкалността на даден воден разтвор. Представлява отрицателен десетичен логаритъм от концентрацията на водородните катиони (H+) в разтвора:
Чрез концентрацията на H+ се определя химичния характер на даден разтвор. С малките числени стойности на KW се работи много трудно.

Логаритъма, може да видиш тук : http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%92%D0%BE%D0%B4%D0%BE%D1%80%D0%BE%D0%B4%D0%B5%D0%BD_%D0%BF%D0%BE%D0%BA%D0%B0%D0%B7%D0%B0%D1%82%D0%B5%D0%BB

kasaba

Цитат на: bunzip2 - 31.01.2015 18:32
kasaba, преди ти да казваш на хората, че са се объркали, е добре малко да ТИ да прочетеш.
Извинявай за грубостта, но горния ти пост е неграмотен.
Първо - функцията на PH не е алгоритмична, а логаритмична. И второ, там където си писал, че разликата в ПХ с една единица от 6 до 7, е по-опасно от разликата от 7 до 8 е пълна глупост.
Тука всички четем, само че едно е да го четеш, друго да го разбереш.

Нищо лично!
Така оправих си 2-те грешни бувки в поста - логаритмична се нарича зависимостта. Ако беше толкова педантичен, щеше да видиш, че в предният пост съм го написал правилно, че е ЛОГАРИТМИЧНА зависмиост. Като ми пращаш някаква статия не доказваш думите си. Аз написах разликата от 6 пх и 7 пх е 10 пъти по-голяма от разликата на 7 пх и 8 пх. Сега ми обясни защо това, което съм написал не е вярно, с точни аргументи.

bunzip2

Не ми се обясняват неща, дето ги пише на 1000 места в интернет.

kasaba

Цитат на: bunzip2 - 31.01.2015 18:37
Не ми се обясняват неща, дето ги пише на 1000 места в интернет.
Ами това е защото зубрите като папагали, а не се замисляте като умни хора. Първо знаеш ли какво е логаритмична и линейна зависимост, че да можем да говорим на един език. Иначе ще е малко трудно да се разберем.
Тука верно цял форум дава акъли, а не знае 1 човек какво е ПХ.

bunzip2

Цитат на: kasaba - 31.01.2015 15:31
...
Ако разликата от 6 пх и 7 пх е X, а разликата 7 пх и 8 пх е Y, то X = 10 * Y или да качиш ПХ от 6 към 7 е десет пъти повече опасно отколкото да качиш от 7 към 8.

Само като го чета това, и като ти чета горния пост и ...  =-O
Не ми се влиза в излишни полемики, търси си сам грешките. И недей да се периш толкоз, щото дет се вика, може някой път да не си прав  *privet*


Айде лека вечер.

kasaba

Цитат на: bunzip2 - 31.01.2015 18:45
Само като го чета това, и като ти чета горния пост и ...  =-O
Не ми се влиза в излишни полемики, търси си сам грешките. И недей да се периш толкоз, щото дет се вика, може някой път да не си прав  *privet*


Айде лека вечер.
Може - когато не съм прав си признавам, но много мразя някой да дава грешни съвети и когато някой му доказва, че не е прав, да не приема видимото. Аз не влизам в излишни полемики, а винаги си аргументирам - ти по никакъв начин не се аргументира, а бягаш от думите си. Аргументирай се защо не съм прав. И след това, аз ще ти разпиша детайлно с математика и ще ти докажа това, което казвам.

petko

Излезна се вече доста извън темата.
Разликата от 6РН до 7РН e 10 пъти и разликата от 7РН до 8РН е 10 пъти.
По логаритмична зависимост.
По твоята формула се получава 10 = 10 х 10.Или аз не знам математика.

kasaba

Цитат на: petko - 31.01.2015 19:04
Излезна се вече доста извън темата.
Разликата от 6РН до 7РН e 10 пъти и разликата от 7РН до 8РН е 10 пъти.
По логаритмична зависимост.
По твоята формула се получава 10 = 10 х 10.Или аз не знам математика.
Хаха, не сравняваш правилно. Сравняваш колко пъти 6ph e по-голямо от 7ph и колко пъти 7 ph е по-голямо от 8ph. Не сравняваш колко пъти разликата на 6ph и 7ph e по-голяма от разликата на 7ph и 8 ph.
Аз твърдя (6PH - 7PH) = 10(7PH - 8PH)

petko

Цитат на: kasaba - 31.01.2015 19:06
Хаха, не сравняваш плавилно. Сравняваш колко пъти 6ph e по-голямо от 7ph и колко пъти 7 ph е по-голямо от 8ph. Не сравняваш колко пъти разликата на 6ph и 7ph e по-голяма от разликата на 7ph и 8 ph.
Аз твърдя (6PH - 7PH) = 10(7PH - 8PH)
И това не е вярно защото разликата е 100. :-)

kasaba

Цитат на: petko - 31.01.2015 19:14
И това не е вярно защото разликата е 100. :-)
Чек да сметна пак, може да съм изял една нула :).

Публикациите са слети: 31.01.2015г 19:07ч

Хм, ти не го смяташ правилно :) - 10 пъти е.

Tracker

И сега водейки този дебат за PH  :duvar: с какво му помогнахте на колегата  *dontknow* .
Hagen, Aquarien-Set "Marina Basic 54"
2x15 [w]: GLO, Sera plant color
Sera fil 120
Sera heater, 50 [w]

petko

И все пак не разбрах, защо е 10 пъти по опасно.Тази формула не е аргумент.
Приключвам по въпроса.

Similar topics (5)

16483

Публикации: 0
Прегледи: 3535

10547

Публикации: 15
Прегледи: 8860

463

Публикации: 18
Прегледи: 9161

40971

Публикации: 3
Прегледи: 6623