• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
16.04.2024 14:33

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Синьо зелени водорасли

Започната от Deep, 03.03.2006 00:05

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Deep

Някой пробвал ли е този метод за борба с тази напаст ?

http://www.vitawater.ru/aqua/papers/perekis.shtml

Звучи прекалено хубаво за да е истина.

NikolaV

Преди месец по указания на BLKnight излекувах 40-литровия аквариум на тъста от огромно количество синьо-зелени. Ма направо красив беше станал. Използвах "Еритран". Шишенцето е около 2 лв. в аптеката. Едни мини гранулки, които се разтварят с вода, както си пише в указанията на лекарството. За 40 л. използвах една мерителна чашка, пълна не до ръба, а до последното деление, която си върви с илача. Дозирането обаче при мене беше малко на око. След два дена пак. Не бях там след това и нямам преки наблюдения как се развиваше, но общо взето това избива всякаква бактерия вътре. Филтъра трябва да се чисти всеки ден, може би около седмица. Просто се затлачва от умрелите синьо-зелени. Както казах избива всички бактерии, включително и полезните. Може би е добра идея след изчистването на водата да сипеш една доза нитравек или някакви други бактерии. Човека мина и без това де. Като риби има данио, тернеция, неони, анциструси, коридораси. Никакви жертви сред тях. Едни малки ехинодорусчета обаче не съм сигурен как го понесоха. Май не много добре.

Deep

Ами това ще бъде.....последната стъпка. Първо щи ги поборя 1-2 месеца с не толкова радикални мерки. Малко ме е страх да ползвам антибиотик, заради дискусите. Нали уж са капризни  :lol:
Благодаря за съвета.

NO CARRIER

И все пак, фосфатите на какво ниво са ти? В чешмяната вода и в аквариума.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

Deep

Цитат на: "NO CARRIER"И все пак, фосфатите на какво ниво са ти? В чешмяната вода и в аквариума.

Днес ще направя тест и ще ти кажа. Към момента съм в пълно неведение.

Stas

По принцип трите съществени неща са нитрати, фосфати и желязо. По това се ориентирам как да торя, от кое имам вповече и кое не достига...

А на дискусите едва ли ще им стане нещо от антибиотиците. Просто при тях проблема е, че много цапат.

Deep

Цитат на: "Stas"По принцип трите съществени неща са нитрати, фосфати и желязо. По това се ориентирам как да торя, от кое имам вповече и кое не достига...

А на дискусите едва ли ще им стане нещо от антибиотиците. Просто при тях проблема е, че много цапат.


Стасе, не са виновни дискусите за ситуацията. Храня ги много пестеливо, направо им пускам храната в устите и нищо не пада по дъното. А и тези синьо зелени водорасли тръгнаха още когато в аквариума имаше само червени неони, който не цапат изобщо.
Имам малки подозрения , че при ремонтните работи се появи бума, може би от факта , че все пак доста прахоляк влезна и в аквариума като го облицоваха.

Stas

Да ти кажа честно, до момента версии много и в крайна сметка няма 100% метод за борба с тях, освен антибиотика. Ето, гледах и руснаците какво пишат (Google), та и те се лутат в причините за тези гадории.

Deep

Днес измерих някой показатели на водата:

Рн - 7
Нитрати - 0
Амоний - 0

Само фосфатите не можах да ги премеря, защото не намерих тест. Спрях да правя смени на водата от няколко дни. Имам чувството,че сякаш развитието на синьо зелените спря на етапа на, който са. Ще видим близките дни какво ще се случи  :lol:

malomir

С какъв тест мериш?

tishovsx

@Deep
Вземи си лампа която унищожава водорасли.
IN A REEF AQUARIUM, ONLY BAD THINGS HAPPEN QUICKLY

Deep

Цитат на: "malomir"С какъв тест мериш?

Тестовете са на Сера.

Deep

Цитат на: "tishovsx"@Deep
Вземи си лампа която унищожава водорасли.

Ако имаш предвид УВ-С лампа, имам такава, работи постоянно.

Stas

И UV-C лампата мори само зелената еуглена. Ако някой се сеща за други водорасли, които мрат от нея да сподели.

discus

Цитат на: "Stas"И UV-C лампата мори само зелената еуглена. Ако някой се сеща за други водорасли, които мрат от нея да сподели.

Всички свободно плуващи спори във водата при достатъчно облъчване, това не означава че като човек има лампата никога няма да завъди водорасли.

Similar topics (5)

5243

Публикации: 7
Прегледи: 4412

58429

Публикации: 5
Прегледи: 4236

42631

Публикации: 24
Прегледи: 9313

23423

Публикации: 27
Прегледи: 10939

39464

Публикации: 2
Прегледи: 3229