• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 14:33

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Имам ххх литра аквариум, какво да сложа в него?

Започната от NO CARRIER, 18.05.2009 13:07

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

manol

Поръчан е 500л аквариум 2м дълъг. Чудя се какво да сложа в него. Дали да е цихлидарник или дискуси или акваскейп с някакви малки рибки(неони, разбори....)

sVGNsali

Цитат на: manol - 06.06.2014 13:55
Поръчан е 500л аквариум 2м дълъг. Чудя се какво да сложа в него. Дали да е цихлидарник или дискуси или акваскейп с някакви малки рибки(неони, разбори....)
И трите варианта са много различни. И техниката и изискванията..цялата философия е различна.
Ако питаш само за мнение, аз бих гласувал за "акваскейп с някакви малки рибки(неони, разбори....)"
Каква е разликата между майстора и чирака? Времето.

donpeev

Извинявам се много, но моето мнение е, че не може да си купиш 500л. аквариум и да сложиш вътре 2 квадрата треволяк и неони. Аз предпочитам красотата на рибите. И варианта с дискуси или цихлиди ми допада най-много. Наистина са коренно различни и трябва да решиш преди да почнеш да оборудваш. Успех!

Nikiengi

Аз пък се чудя как така ще си поръчаш "2 м. аквариум, 500 литра" и да не знаеш какво да го правиш! Принципно първо решаваш какво искаш от аквариума и тогава го правиш каквото си решил, иначе си е живо набутване. Но пък такъв голям аквариум си е за цихлиди, пък било то и Дискуси! :-)

manol

"Аз пък се чудя как така ще си поръчаш "2 м. аквариум, 500 литра" и да не знаеш какво да го правиш!"
Те така  :-P колко му е  :-D
Иначе по същество:
В момента имам един 200 литров, който отива бавно но славно към цихлидарник.
Да има зелено си ми харесва, от друга страна ми харесват по-големи рибоци - като дискуси и скаларии.
В началото имах 7 скаларии, но мястото определено им беше малко в 200 литровия и не стоеше добре, затова преминах на по-малки по размер риби.
Та се чудех този големия като пристигне в каква посока да поема с него.
И какво сте се хаванали с това оборудване? Каква ще е разликата ако гледам цихлиди или неони и разбори???
Имам качествено осветление, помпи с общ дебит 5000л/ч, система за СО2.... а сега с новата аква и достатъчно място....Мисля, че мога спокойно да го засиля в каквато и да е посока този аквариум.

_Kirilov

Колега , каквото и да избереш аквариума си е твой и ти ще си го гледаш.
Каквито и риби да сложиш определено ще побере доста бройки и ще е красиво .
Направи му някакъв добър скейп с големи камъни и доста завишени пространства (копирай някой от висшите акваристи) пусни 100-200броя някоя пасажна рибка и се радвай на развитието му щом имаш системи и осветление !

neo5

Здравейте, аз съм начинаещ и още не съм поръчал аквариума даже, но мисля да е 240 литров (120/40/50), но ако намеря още лев мога да му направя максимума, около 190/40/50, но както и да е. Въпроса ми е, като си взема и аз аквариум като за сефте, как да го направя, може ли само 2 големи риби да сложа вътре и да го развивам най-вече откъм декорация и много видове растения?!
П.П. Декоративни акулки дали мога да намеря отнякъде и да гледам 2 наведнъж примерно, просто не съм от хората които ще гледат общо 50 риби, 7-8 вида на едно място, най ми харесва да са големи риби, но само 2-3 макс.

Едит: Това е мястото което съм направил за аквариум, да го правя ли по цялата дължина?
http://alfa.kachi-snimka.info/vij.php?id=rgh1402922722o.jpg
Не се опитвай да огънеш лъжицата.Това е невъзможно.
Опитай се просто да осъзнаеш истината.
- Коя истина? - Че няма лъжица.
The Matrix

andreydemon

Цитат на: neo5 - 16.06.2014 15:03
Здравейте, аз съм начинаещ и още не съм поръчал аквариума даже, но мисля да е 240 литров (120/40/50), но ако намеря още лев мога да му направя максимума, около 190/40/50, но както и да е. Въпроса ми е, като си взема и аз аквариум като за сефте, как да го направя, може ли само 2 големи риби да сложа вътре и да го развивам най-вече откъм декорация и много видове растения?!
П.П. Декоративни акулки дали мога да намеря отнякъде и да гледам 2 наведнъж примерно, просто не съм от хората които ще гледат общо 50 риби, 7-8 вида на едно място, най ми харесва да са големи риби, но само 2-3 макс.

Големи риби с много растения е почти невъзможно!!!
Да бъдеш втори означава да си пръв от загубилите...А.Сена!!!

nasko.

Ами моето мнение е да си направиш един хубав акваскейп с по непретенциозни растения, пускаш един пасаж дребосъци и няколко диви скаларий-Мнакапуро и си се кефиш.
скаларий и неони

neo5

Да, натам отиват нещата, 2-3 пасажни рибоци + ампуларии и скариди за чистачи и мноого много растения ;) (може и една синя бета да си взема, много ми харесват ма*ка му)  :-D *CRAZY*
Не се опитвай да огънеш лъжицата.Това е невъзможно.
Опитай се просто да осъзнаеш истината.
- Коя истина? - Че няма лъжица.
The Matrix

Caxapa

Ампулариите са Охлюви. Те не плуват а лазят  из аквариума. Скаридите  и те са с претенции от към съжителство с видове риби. Бетата и тя..като за капак, малко трудно се погажда със скаридите. Все едно да вземеш бълк и агне  на едно място.  Скаларии и Скариди, също не е добра комбинация.

neo5

Аз знам, че лазят охлювите (макар, че като искат да отидат до някое растение да залепнат - се пускат от стъклото където е силната струя вода и кацат по растенията на метър разстояние  *ROFL* ) Иначе.. 2-3 вида пасажни риби споменах, никакви скаларии... а за бетата, може и без нея да мина, щом ще прави бели на скаридите. ;)
Не се опитвай да огънеш лъжицата.Това е невъзможно.
Опитай се просто да осъзнаеш истината.
- Коя истина? - Че няма лъжица.
The Matrix

Nikiengi

Цитат на: Caxapa - 11.07.2014 08:51
Скаларии и Скариди, също не е добра комбинация.
Що бе, за Скалариите е добра комбинация!
:-)

morpheous87

Здравейте,

В момента имам 230л. аквариум, който предстой да бъде "терминиран" В него имам по около 10 броя трихогастера, барбуси и различни сомчета. Идеята е да стартирам нов аквариум, който е с 385л. воден обем. Смятам да сложа около 20-25л. субстрат, така, че реалният воден обем ще е около 350-360л.

Тъй, като ще го стартирам от начало, се нуждая от съвети и идеи. Все още не съм направил концепцията на 100%. Търсеният резултат е сладководен растителен аквариум. Не искам обаче изцяло растителен аквариум, в който рибките са второстепенни. По-скоро търся баланс 50/50. Да има достатъчно растения, но НЕ всичко да е в зеленина. За момента нещата стоят по следният начин:

- субстрат JBL Manado - 20/25л. ще е ли достатъчно? Да го смеся ли с друг, т.е. да правя многослоен грунд? Дъното е с размери 118х53см
- Аквариума ще е оборудван с два външни филтъра JBL e901 всеки с по 900л/ч дебит.
- на единия кенистър ще сложа СО2 система, на този филтър смятам да ползвам широкият плосък изход, потопен леко под повърхността
- на филтъра без СО2 смятам да ползвам флейтата, която да е на около 1см над повърхността. От движението, което ще се образува, ще "бяга" ли много бързо СО2 от водата?
- В началото (първият месец) осветлението ще бъде от 5 пури Т5, това следва да бъде подменено в най-скоро време от LED осветление с контролер, които ще са моя изработка, т.е. приемам всякакви съвети и препоръки преди да съм започнал конструирането на осветителното тяло и контролера.
- самият контролер в бъдеще ще отчита РН чрез РН сонда, температурен сензор и други екстри. Ще пуска/гаси както нагревателя (в случай, че термостатът му се повреди) така и СО2 системата, допълнително аериране и каквото се сетя още. Желана екстра е да сложа тъч дисплей и интернет комуникация, за да следя дистанционно всички показатели.
- Растенията не съм ги избрал като видове все още. Грунда ще бъде под наклон, по-висок в задният край, търси се терасиране на 3 нива, по стандарт :-D
- Смятам да сложа два корена, и няколко по-големи камъка. По корените мисля да положа мъх и растения, който виреят с корени извън субстрата.
- Рибите от старият аквариум подлежат на подбор. Със сигурност няма да мога всички да ги включа в новият. В новият обмислям да сложа трихогастерите, някакви тетрички (неон, данио) рамирези и може би 2-4 малки скаларий. Анцитруси и боция клоун. Имам съмнения че боциите ще ми правят проблем с лекия грунд Manado, но много харесвам този вид и не смятам да се откажа от тях.

Рибоците ще си останат в текущия аквариум, докато мине азотният цикъл на новия, след което следва прехвърляне на избраните риби, освобождаване и от останалите риби и аквариума сам по себе си.
Това е първият ми по-сериозен проект, не съм запознат със всичко. Четох много статии и какви ли не неща преди да пиша тук, и все пак сигурно пак съм изтърсил сума ти смешни глупости за запознатите.
Затова и чакам всякаква критика и препоръки, да си изясня концепцията, какво е постижимо и какво не. Каквато допълнителна информация трябва ще я дам в последствие, вероятно съм забравил доста неща.

keihan_89

Имам 150л аквариум размери 71/47/47 какво да сложа в него моята идея е растения да са ниско до грунда да сложа няколко големи  речни ламъка и един два корена моля за съвет за растения и риби които да не ги закачат

Similar topics (5)

3857

Публикации: 2
Прегледи: 4540

47849

Публикации: 1
Прегледи: 1714

33229

Публикации: 2
Прегледи: 4658

8275

Публикации: 6
Прегледи: 6549

29729

Публикации: 1
Прегледи: 4958