• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Кои са най-лесните за размножаване хайверни риби

Започната от Mojito, 08.02.2006 01:58

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Mojito

Здравейте,
Поздравления за форума - току що го открих и съм доста впечатлен.

Веднага започвам с въпросите (не знам дали е обсъждано преди):

Дайте мнения кои са най-лесните за размножаване хайверни (не-живородни) риби - такива които биха го "направили" (или поне започнали) в общия аквариум?

NO CARRIER

Здрасти и добре дошъл. Поздравления за кирилицата!

Рибите - зависи от условията, които предлагаш. Малко са рибите, които ще успеят освен да хвърлят хайвер и да го запазят от останалите, било от същия, било от друг вид, с след това да опазят и малките.
Не претендирам за изчерпателно мнение, но от прочетеното в този форум, за пример мога да ти дам следните риби, хвърляли хайвер в общия аквариум: Рамирези, анциструси, крибензиси, скаларии, както и повечето видове малавийци. Бетите също биха могли да хвърлят хайвер, стига да има местенце, където да си "свият гнездо". На анциструсите им трябва някаква пещера, амфора, раковина, колкото да се съберат дъртите. След като малките преминат от жълто и станат кафяви, може да ги отделиш в друг аквариум, че иначе другите ще ги излапат на закуска.
С крибензисите положението е почти същото - на чифта му трябва пещера, делва или подходящ съд, колкото в отвора да влиза по един възрастен, май. Само че, там трябва да  ги обираш с кепчето, че те започват да щъкат из аквариума. Рамирезите снасят върху удобен, объл камък. Не си спомням, но май трябваше да се извади камъка и да се сложи в добре аериран аквариум докато малките се излюпят. Скалариите отлагат хайвер върху някое широко листо. Ако не намерят, може да го залепят за стъклото. Ако е на листо - вадиш и процедираш като с рамирезите. Всъщност, и двата вида са южноамерикански цихлиди. :-)

На кратко, това е. Успех!
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

dave

Кардиналите ако са единствен вид ще хвърлят хайвер и ще си живеят мирно с потомството. Дори и в аквариум без отопление.

miTko

Разни мои АКВАРИУМИ 

Deep

Рамирезите ми преди 4 дни хвълиха хайвер в общия аквариум. Преди това почистиха старателно един плосък камък, след това буквално забраниха мястото за посещения като гонеха бясно всяка преминаваща наблизо риба. Женската хвърли хайвера, а мъжкия минаваше и го оплождаше. Два дни не се храниха и плътно го пазеха,като взимаха мехурчета въздух от флейтата и го носеха до хайвера на смени. На третия ден най-после реших да се размърдам и да извадя камъка, но......като се върнах от работа бяха изпапкали всичко  :lol:

Stas

При мен от рамирезите в общия акварум даже се излюпиха, но не оцеляха до следващата сутрин. Родителите много старателно ги лапаха и плюеха, но на сутринта все още пазеха мястото, а малките ги нямаше!

Много са рибките, които хвърлят хайвер в общия акварум.
Например DiscusFish си изпразни аквариума, за да го преработи. С изненада установи, че в него има малки наностомус маргинатус! Бяха около 1 см големи. Излюпили се и оцелели в общия аквариум.
Спомена се вече з анциструсите - и такива съм виждал развъдени в общ аквриум - без никакви специални грижи.

Nemo

И все пак трябва да се почне от някъде и мисля че най-добре ще е с данио !  :wink:
Π ө ů ҹ υ њ σ ß

NO CARRIER

Nemo, даниото са лесни за хвърляне, но в общия аквариум нищо не би оцеляло. Сами ще си изпапат хайвера, а за другите риби да не говорим. :-)
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

Nemo

Ем то кво ще си опази поколението??? Трябва рибите да са от един вид само ....  А тряя да си някой маняк по някоя риба , за да гледаш само един вид . Друго си е шаренкото да радва окото  :wink:
Π ө ů ҹ υ њ σ ß

Живко

дали ще се размножават еди кои си риби в общия аквариум,зависи най-вече от условията в него.
на първо време кажи къде живееш, за да знаем горе долу какви са параметрите на водата в района.
току виж си взел рамирезита или други риби, които обичат мека вода, пък да видим колко ще устискат,ако си от Добрич, а камо ли да се размножават :wink:
Никой не се е родил научен.

Mojito

А, аз питам най-вече от любопитиство - би ми било интересно да видя такова нещо (хвърляне на хайвер и т.н.), ама нямам време да се занимавам специално с това. Аквариум съм имал като малък и наскоро ме осени идеята, че искам пак. Преди няколко дена я реализирах, а вчера извадих и първите жертви - две тетри. Купих някакъв много шибан грунд - бял изкуственяк, дето прилича на мозайка и имам съмнения, че втвърдява водата, а аз мисля, че тя е доста твърда и без това. Освен това се утрепах да го мия и прдължава да пуска бяло. Аквариума е 70 литра, има филтър с биоелемент и някакво кече с активен вълген, но го пускам рядко, щото прави силно течение и притеснява рибоците. Риби (засега, дано довечера да не е друго) 2 златни и 2 сини гурами (това беше трихогастер май по мое време), 4 плати (по мерак на жена ми), 2 черни молинезии (винаги са ме кефели) и 4, опа 2 черни тетри, щото ми хванаха окото. Сложих разни растения, като след проверка във вашия хубав сайт и в интернет се оказа, че две от тях всъщност не са водни, а напълно сухопътни (прецакали са ме с 2 думи). Мястото е Чикаго, ще се опитам да намеря данни за водата.
А, още един въпрос ми хрумна, няма да пускам отделна тема засега - мога ли да изтумбя една мъжка бета и 2-3 женски в гореописания акварум?

Nemo

Тия златни развалят пейзажа ...
Всичко може , само че златните са студенолюбиви , а бетите и останалите не .
Златните много АКАТ - така да се каже , ще имаш проблеми с чистата на водата ...
И този филтър защо да прави силно течение ? Не ти ли дадоха филтър за 70 л аквариум ?
Другото което може да направиш е да свържеш филтъра с флейта и така течението няма да е голямооо  :wink:
ДОбре дошъл и успех!
Π ө ů ҹ υ њ σ ß

77

Цитат на: "Mojito"А, аз питам най-вече от любопитиство - би ми било интересно да видя такова нещо (хвърляне на хайвер и т.н.), ама нямам време да се занимавам специално с това. Аквариум съм имал като малък и наскоро ме осени идеята, че искам пак. Преди няколко дена я реализирах, а вчера извадих и първите жертви - две тетри. Купих някакъв много шибан грунд - бял изкуственяк, дето прилича на мозайка и имам съмнения, че втвърдява водата, а аз мисля, че тя е доста твърда и без това. Освен това се утрепах да го мия и прдължава да пуска бяло. Аквариума е 70 литра, има филтър с биоелемент и някакво кече с активен вълген, но го пускам рядко, щото прави силно течение и притеснява рибоците. Риби (засега, дано довечера да не е друго) 2 златни и 2 сини гурами (това беше трихогастер май по мое време), 4 плати (по мерак на жена ми), 2 черни молинезии (винаги са ме кефели) и 4, опа 2 черни тетри, щото ми хванаха окото. Сложих разни растения, като след проверка във вашия хубав сайт и в интернет се оказа, че две от тях всъщност не са водни, а напълно сухопътни (прецакали са ме с 2 думи). Мястото е Чикаго, ще се опитам да намеря данни за водата.
А, още един въпрос ми хрумна, няма да пускам отделна тема засега - мога ли да изтумбя една мъжка бета и 2-3 женски в гореописания акварум?
извади няколко камъчета от грунта  и ги остави да изсъхнат ,след като изсъхнат ги намокри с оцет и ако почнат да шуптят значи си е варовик и втвърдява водата :wink: аз бих го сменил но си мисля че не това е причината за умрелите тетри ,по всяка вероятност е натравяне с амоняк(що не си купиш тест за амоняк ) :idea: сменяй всеки ден 10-15 процента от водата и не спирай филтъра(каква марка и модел е :?: )хубаво е да сложиш някакъв "биостартер"като този  http://www.miazoo.com/?m=f&a=2&e=view&d=302 :D и да прочетеш малко тука http://aquariumbg.com/forum/viewforum.php?f=23 защото сигурно съм пропуснал нещо...и накрая добре дошъл в форума :D
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs29.postimg.org%2Faeehc6buv%2FDSC_1686_copy.jpg&hash=9bc922c588fba1c702ad9ed785674aa0520d3910

aqua

Цитат на: "Nemo"Тия златни развалят пейзажа ...
Всичко може , само че златните са студенолюбиви , а бетите и останалите не .
Златните много АКАТ - така да се каже , ще имаш проблеми с чистата на водата ...
Nemo, не се карай на колегата, просто не си разбрал, че става дума за златно гурами, т.е. златен или още жълт мраморен трихогастер.
@Mojito,
Комбинацията е малко компотена, защото смесваш риби от два континента - трихогастерите са азиатци, а останалите ти риби са южноамериканци. Някои маняци на темата акваристика даже биха ти казали, че не е добре да смесваш риби от различни биотопи, пък били те и от един континент.
Както и да е - добре дошъл на този скромен форум  :)

Raven

на мен обикновенни неони ми хвърляха доста пъти хайвер в общия аквариум и накрая няколко оцеляха.имах един много добър чифт- много едра женска и 2-3 мъжки,та те си бяха редовни.
а палмерите си се въдеха като гупи в общия- но беше непроходим от растения в онзи момент.
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

Similar topics (3)

4078

Публикации: 24
Прегледи: 19801

1119

Публикации: 2
Прегледи: 14920

6224

Публикации: 1
Прегледи: 39624