• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 11:15

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Ампулария снася хайвер – как това се случва

Започната от Сашо, 09.05.2005 09:55

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.


Georgi94

Някой може ли да ми обясни как ампуларията ми от месеци активно снася гнезда с яйца, буквално никнат като гъби, при положение, че е САМА и няма кой да я оплоди евентуално. И по - интересното е, че или се излюпват или докато ги махам от стъклото намирам полу-развити охлювчета вътре. Имам я близо от година и от тогава не е имала контакт с полово зрял охлюв. Снасяла е около 15 гнезда до сега, три успешно се излюпиха, като третото беше преди около 5 дни, останалите просто отстранявах.

Stelian

Имам въпрос който не е конкретно по темата, но не исках да правя нова тема и затова питам тук. Каква е минималната температура за гледане на Ампуларии? По-точно достатъчни ли са 18-20 градуса за период около седмица две?

Caxapa

Конкретно по въпроса ти ..   За да снесе хайвера-пашкула, Ампуларията трябва да има място къде да го положи. Това няма как да стане в аквариум в който нивото на водата е до разпънките или близо до ръба.  За целта трябва да намалите нивото на водата  поне с 2-3 пръста колкото и грозно да изглежда като визия. Освен това в нея не трябва да е добавяна сол или сода бикарбонат.  Температурата на водата в нормални граници 25-27 градуса. И не на последно място  да са мъжки и женски.  Шансовете да случите на двойка е 98% ако се сдобиете с 3-4 бройки от тях. Температурата е оптимална за нормалното развитие на тези охлюви.  Останалото е в тези 10 страници на темата които само трябва да се прочетат.

Stelian

Извинявам се недоразумението имах предвид да се гледат възрастни охлюви не за размножаване. Казано по друг начин: ще ми умрат ли големи ампуларии ако стоят седмица две в по-студена вода 18-20 градуса?

Caxapa

По-синьо от това подчертаното, здраве. Оптималната температура не само за развъждане а и за отглеждане на тези охлюви е тази.

Stelian

Цитат на: Caxapa - 30.01.2013 15:35
По-синьо от това подчертаното, здраве. Оптималната температура не само за развъждане а и за отглеждане на тези охлюви е тази.

Сега разбрах, благодаря!  *THUMBS UP*

petar99

Имам хайвер от Ампуларий, преди малко го видях, освен това имам и друго гнездо, но няма зрънца, само следи от слузта на охлюва, от- преди нколко дни със сигурност. Означава ли, че са се излюпили(виждам малки бели охлювчета по повърхността на водата, но може и да са мъртви планорбиса, но са малко) и как да процедирам с другото гнездо, понеже не искам аквариума да се пълни с ампуларий. Да ги отделям ли, а има ли шанс малките от другото гнездо да са живи, щомне ги виждам, като се има предвид, че точно под мястото на хайвера има огромна туфа валиснерия?

Георги


jordankak

Здравейте .Тук съм напълно нова и не съм сигурна ,че въпроса ми е за тук.имах два охлюва ,които напълно отговарят на описанието на ампулария,но.......моят охлюв не пусна хайвер ,а направо се родуха малки охлювчета.Сигурна съм в това защото гледах как самите бебета излизаха от пъпа едно по едно.В момента успявам да преброя около20-тина бебока.Някой може ли да ми каже,нормално ли е това и възможно ли е да са няккакъв друг вид.И още нещо .Няколко дни след като женската ,,роди"мъжкият умря!

Caxapa

Една снимка на големия и на малките ще внесе повече яснота за вида който имаш.

yasen_vn

Цитат на: jordankak - 21.04.2013 14:28
Здравейте .Тук съм напълно нова и не съм сигурна ,че въпроса ми е за тук.имах два охлюва ,които напълно отговарят на описанието на ампулария,но.......моят охлюв не пусна хайвер ,а направо се родуха малки охлювчета.Сигурна съм в това защото гледах как самите бебета излизаха от пъпа едно по едно.В момента успявам да преброя около20-тина бебока.Някой може ли да ми каже,нормално ли е това и възможно ли е да са няккакъв друг вид.И още нещо .Няколко дни след като женската ,,роди"мъжкият умря!

Най-вероятно това не са апуларии, но все пак стана ли ти вече ясно какъв вид са охлювите?

getsata73

Цитат на: Georgi94 - 16.01.2013 19:02
Някой може ли да ми обясни как ампуларията ми от месеци активно снася гнезда с яйца, буквално никнат като гъби, при положение, че е САМА и няма кой да я оплоди евентуално. И по - интересното е, че или се излюпват или докато ги махам от стъклото намирам полу-развити охлювчета вътре. Имам я близо от година и от тогава не е имала контакт с полово зрял охлюв. Снасяла е около 15 гнезда до сега, три успешно се излюпиха, като третото беше преди около 5 дни, останалите просто отстранявах.

Моля отговорете колеги ,аз имам същата ситуация само дето гнездото  е 1-во  :-)
Аквариум 170 lt. населен с :
Анциструс 2бр.
Тернеция 4 бр.
барбус Тетразона 8 бр.
Барбус Калифорнийски(зелен)  7 бр.
Серпа 1 бр.
Крибензис 4 бр.
Лабео френатус 2 бр.
Едно е да искаш,друго да можеш,а трето и четвърто-да го направиш !      Н.Хайтов

Caxapa

То по-горе е писано но да затвърдим. За да стане нещо се иска и мъжки и женски охлюв. Освен ако  не си го взел скоро от магазин или колега, където са станали брачните ритуали и сега охлюва ти е снесъл оплоден  хайвер. Има вероятност и да не е оплоден и да бъде нефел пашкула. Времето ще покаже.

getsata73

Цитат на: Caxapa - 18.03.2014 21:58
То по-горе е писано но да затвърдим. За да стане нещо се иска и мъжки и женски охлюв. Освен ако  не си го взел скоро от магазин или колега, където са станали брачните ритуали и сега охлюва ти е снесъл оплоден  хайвер. Има вероятност и да не е оплоден и да бъде нефел пашкула. Времето ще покаже.

Благодаря за отговора !
Аквариум 170 lt. населен с :
Анциструс 2бр.
Тернеция 4 бр.
барбус Тетразона 8 бр.
Барбус Калифорнийски(зелен)  7 бр.
Серпа 1 бр.
Крибензис 4 бр.
Лабео френатус 2 бр.
Едно е да искаш,друго да можеш,а трето и четвърто-да го направиш !      Н.Хайтов

Similar topics (5)

11427

Започната от svere


Публикации: 9
Прегледи: 7618

53517

Започната от kilerbass


Публикации: 11
Прегледи: 7044

50439

Започната от DPI


Публикации: 5
Прегледи: 3503

3683

Публикации: 16
Прегледи: 8207

58645

Започната от maks25


Публикации: 4
Прегледи: 3949