• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 23:35

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

самоделна uv лампа

Започната от xoxi, 17.05.2012 13:38

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

xoxi

17.05.2012 13:38 Last Edit: 17.05.2012 17:59 by xoxi
Здравейте колеги вчера си измайсторих нова uv лампа и реших да я споделя с вас .Тествал съм я само 24 часа дали ще пропусне вода от някъде и теста мина успешно.Ето и малко снимки и разяснения
Купих си uv лампа на силвания 36W която струва 25,60лв

пвц тръба 1метър ф32  2лв която отрязах на 57 см и две парчета по 7,5см.Две тетки за ф32 на които средния има винтова връзка на 1 цол те са по 2,70 лв,два нипелпреходника от 1 цол на 3\4 тях не ги знам като цена защото ги имах ,два накрайника за капково 3\4 ф16 по 0,45 лв, 4 гумени уплътнителчета по 0,20 лв парчето и два силиконови накрайника за траба ф32 по 1лв който съм захванал с щведска лента и се получи това за окло 40 лв


нипела трябва да е обратно грешно съм го подредил на снимката


и крайният резултат

това всичко със захранването ще влезе в една тръба ф110 която е затворена с гумени накрайници
и се захранва от една паур хед 1600лч. Други снимки ще кача като го монтирам утре или в други ден

Slaff

Браво!!!Справил си се страхотно!!
Само да те поправя малкоо - пурата е 30 вата.
Иначе е станало супер!

golfer9699

Който може може,на мен така и неми дойде въображение как трябва да стане.  *BRAVO* *BRAVO* *BRAVO*

lsimeonov

Браво супер си се справил! Аз ли обаче нещо немога да схвана, лампата я слагаш в тръбата, тази тръба има два отвора през които влиза и излиза водата, нали така? По този начин водата неконтактува ли директно с лампата и няма ли опастност да изгори? Аз имам подобна лампа във филтъра и там тя си има стъкленица, в която влиза и откъдето облъчва водата, отделена от нея. При теб така няма ли опастност нагорещената лампа да се пръсне при допира с водата или аз пак не съм разбрал нещо и тя въобще неконтактува с вода.

xoxi

Цитат на: lsimeonov - 17.05.2012 22:20
Браво супер си се справил! Аз ли обаче нещо немога да схвана, лампата я слагаш в тръбата, тази тръба има два отвора през които влиза и излиза водата, нали така? По този начин водата неконтактува ли директно с лампата и няма ли опастност да изгори? Аз имам подобна лампа във филтъра и там тя си има стъкленица, в която влиза и откъдето облъчва водата, отделена от нея. При теб така няма ли опастност нагорещената лампа да се пръсне при допира с водата или аз пак не съм разбрал нещо и тя въобще неконтактува с вода.
Предната ми лампа работи на този принцип при мен 1,5 година  а аз я взех втора употреба и там е работила поне 3 години. Водата контактува само със стъклото на лампата,  няма опасност да изгори защото се пуска заедно с паурхеда и не може да се нагрее защото водта почва да я охлажда веднага.А за пурата като я взех ми казаха че е 36 не съм я поглеждал
благодаря за комплиментите *DRINK*

xoxi

19.05.2012 14:04 #5 Last Edit: 19.05.2012 18:05 by xoxi
Ето я монтирана на мястото си ,малко трудно я пъхнах в пвц трабата наложи се да развия железния нипел за да я вкарам

а тука в тая кофа се намира паурхеда,кофата  е надупчена само от долу и пълна малко над половината с филц и пясък  на главата има една голяма обикновенна гъба ,така не влизат никакви едри боклуци при лампата

виждасе и прозрачноста на водата в момента 50%,ще пусна и снимки след няколко дена за да  се види разликата

koifish

браво станала е добре имам питане обаче. Понеже моята самоделка е направена от бяля тръба за водосточна тръба-за улуци, за да отразява светлината пък ги дават че издържат на уве лъчи се получи малък проблем. Значи уве пурата я поставих в прозрачна акрилна тръба,с диаметър с 2мм по голям от пурата, та се наложи да запоя жиците директно за крачетата,после сложих два маншона които са за тоалетни чинии там където влиза водата от казанчето-от тези старите модели и накрая във белия улук. След като я пуснах да работи се оказа че светлината преминава през улука е свети едно такова розово към лилаво , доста силно. и сега съм я увил отгоре с 4 слоя алминиево домк. фолио и е монтирана в капака на аквариума. Работи с часовник само през ноща от 1часа до 5 сутринта, защото ме е страх от лъчите. Та въпросът ми е при тебе дали светлината преминава през корпуса, и дали с ал.фолио съм направил достатъчно добър екран.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs24.postimg.org%2Fbgz881t9t%2Fwhat_the_symbolism_koi_fish_71938.jpg&hash=9b2aceedc367c13a162c001db33fe29dc72c588d

xoxi

Цитат на: koifish - 03.06.2012 17:19
браво станала е добре имам питане обаче. Понеже моята самоделка е направена от бяля тръба за водосточна тръба-за улуци, за да отразява светлината пък ги дават че издържат на уве лъчи се получи малък проблем. Значи уве пурата я поставих в прозрачна акрилна тръба,с диаметър с 2мм по голям от пурата, та се наложи да запоя жиците директно за крачетата,после сложих два маншона които са за тоалетни чинии там където влиза водата от казанчето-от тези старите модели и накрая във белия улук. След като я пуснах да работи се оказа че светлината преминава през улука е свети едно такова розово към лилаво , доста силно. и сега съм я увил отгоре с 4 слоя алминиево домк. фолио и е монтирана в капака на аквариума. Работи с часовник само през ноща от 1часа до 5 сутринта, защото ме е страх от лъчите. Та въпросът ми е при тебе дали светлината преминава през корпуса, и дали с ал.фолио съм направил достатъчно добър екран.
Старата ми лампа беше направена по този начин с фолио, домакинско и отгоре цялото фолио беше омотана с шведска лента не пропускаше светлина навън освен от чучурите.А тази която сега съм направил от никъде не пропуска светлина  даже ми е трудно да разбера дали работи ,само вечер си личи в основата на маркуча който идва от паурхеда ,светлината е зеленкава все едно си растворил малахатово зелено.

Чичо Славчо

18.10.2012 23:00 #8 Last Edit: 19.10.2012 09:16 by Чичо Славчо
Bravo !


miTko

Някой от вас срещал ли е някъде спектъра на тези УВ лампи за аквариуми? Гледал съм в Бриколаж, не пише на кутиите. На каква дължина на вълната излъчват?
Защото съществуват вече и мощни светодиоди в УВ обхвата. Ползват ги за медицински и др. цели.


P.S. Намерих отговора: 240-280nm

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fwww.emperoraquatics.com%2Fimages%2FscienceUV-Cspectrum2.jpg&hash=4cf9ab15498851ff2a9fe0d8881eeb488b174c60

Е, мощни диоди с такъв спектър не съм виждал достъпни.
Разни мои АКВАРИУМИ 

tetra

xoxi - Идеята както и изработката са перфектни. Няма начин лампата да се пръсне от течащата вода, когато преди години съм започвал с акваристиката съм имал обикновена крушка потопена наполовина във аквариумната вода и не се е праскала, макар, че се е нагрявала доста повече от тази.Когато лампата е извадена отвън и се нагрее при пръскането на вода се спуква.Единствената тънкост при изработването на лампата е да се изберат уплътнителните гумени кръгчета показани на снимката със подходящата дебелина и диаметър и да са еластични.За да могат да уплътняват водата за да не протече до контактите на електрическият ток.Животворността им зависи от качеството на гумата.Най добри са силиконовите, които са меки и запазват еластичността си най дълго.И при монтирането на гумените уплътнения е добре да се намажат със вазелин за по добро уплътняване и безопасно монтиране.Но както виждам колегата за по сигурно е поставил по два гумени уплътнители, което е гадания че въобще контактите ще са сухи.
И още един път поздравления идеята е блестяща.  *DRINK*  *privet*

Similar topics (1)

56615

Публикации: 4
Прегледи: 5836