• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
29.03.2024 13:57

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Проблем с водорасли и растения.

Започната от pachoo, 08.04.2012 13:23

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

pachoo

Здравейте колеги, от 2 месеца се мъча да се преборя със водораслите в моя аквариум, но не успявам и това ме подлудява. Жал ми е да хвърлям по една чанта растения след като могат да свършат работа на друг колега :(. Ето малко инфо за аквата:

Аквариум: 200литра 100/45/45
Ежеседмична смяна по 60литра... всяка неделя по едно време и четвъртък и неделя - никаква промяна
Филтрация: Канистър Атман 800л/ч -Всеки месец се чисти основно... Притеснява ме това че движението на водата не е толкова голямо, защото нямам вътрешен филтър, който да върти водата.
Осветление: 4 пури по 60см или 72 вата, което прави 0,36вата/литър
Животните не са малко вътре, но са предимно дребни рибки... Имам 5 тернеции, 6 даниота, 6 калихта, 4 анцитруса... и т.н Другите са все дребни рибки. Последно като отчаяние си взех и две САЕ-та но и те не помагат много...
Ето малко снимки преди да го изчистя и за пореден път да си играя с отстраняването на тези водорасли... Като крайна мярка е да изхвърля всички заразени растения и да почна отначало...  :duvar:

Моля дайде съвети как да го оправя...

Ето малко отчайващи снимки :(






Интересното е, че в скаридарника всичко върви перфектно, докато в големия аквариум всичко загива и не мога да си обясня защо...



Чакъров

По колко часа светят лампите?

pachoo

12 часа е осветлението намалих го на 8 още по-зле стана... Торове не използвам... никога не съм слагал в аквариума, рибите се хранят само сутрин и не мисля, че остава храна, защото 6-те калихта са като прасенца и всичко обират. Скоро време мисля да се разделя с 4 от тях и да си оставя само 2...

raadkoo

Много органика, неподходящ грунд, неправилно торене, слаба филтрация, много рибки, прекалено дълъг светоден... може и комплексно да е. С Глутаралдехид ще закърпиш полужението. Хем ще изтрепеш водораслите хем ще зарадва китките.

Nikola 1

Ударна смяна на вода всеки ден. Максимално колкото ти позволява обема без драстични промени в параметрите. Макар, че те вече са налице. Храна само помирисване два пъти седмично.

raadkoo

Докато не тръгнат растенията винаги ще имаш проблеми. В предния ти аквариум грунда беше значително по ситен и всичко ти растеше. Да не би сега да ти е прекалено едър за растенията или слабо осветлението или малко цо2-то? Трябва да подкараш растенията не само да се пребориш с водораслите, защото тоя аквариум май хич не ти върви.

pachoo

Мисля, че когато идва Радко аквариума беше същия, но ако си виждал 100 литровия грунда е от там + добавен още малко от Ракитника от където ми беше и стария грунд. Растенията изглеждат така, защото миналата седмица се ядосах и косих всичко до дъно... Единствения изход който виждам аз е или Eazy carbo или както каза колегата всеки ден смяна на водата, но ако има и други решения съм склонен всичко да опитам.... Водата седи кристална, но тези водорасли ми разказаха играта... мислех си да го направя поне 100 вата осветлението, но дали ще има ефект? Преди време беше близо до слънчева светлина и сутрин го напичаше слънцето... от 2 месеца е преместен по-навътре в стаята, но така и не иска да се стабилизира... CO2 не слагам не торя ....

raadkoo

Може и това да в изхода при теб - Eazy carbo. С големи смени на водата може да се справиш с повечето водорасли ама ме съмнява растенията да тръгнат само от това и пак ще се окажеш в същото положение скоро.

zariio

Помисли при рестарта да сложиш по-нормален грунд 3-5мм.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs9.postimg.org%2F49ki5eazv%2F10494175_10152367057258271_2072129839_o.jpg&hash=c59af89265d29439b6cc64736d6ad480b08a97c1

pachoo

Грунда ми е ситен... просто отгоре има по-големи камъчета с цел да не засмуквам по-ситния като сифонирам... Иначе при днешното чистене май открих проблема... Източих към 100 литра вода като рових в грунда жестоко(общо взето го изорах) Изкарах всичките кофи с черна вода ... изчистих стъклата и водораслите оскубах растенията до корен отново и източих още 40литра... Ще видя как ще се развият нещата тази седмица... планирам към четвъртък същата процедура и да си взема Eazy carbo тази седмица да се опитам да сафирясам нещата, защото просто откачам така като го голедам. 

  Само да питам вреди ли Eazy carbo-то на животинките в аквариума?

zariio

Проблема ти най-малко пък е в кофите с черна вода.Според мен си изкарал де що има колонии с бактерии дето ти трябват.
Цитатhttp://aquariumbg.com/forum/index.php?action=articles&n=4
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs9.postimg.org%2F49ki5eazv%2F10494175_10152367057258271_2072129839_o.jpg&hash=c59af89265d29439b6cc64736d6ad480b08a97c1

tomatomov197

   Колега написал си , че всеки месец миеш канистъра основно , това вероятно ти съсипва бактериите .  И сомовете не ми се вързват и светлината също има влияние .  Мисля , че трябва да си промениш малко концепцията за аквариума си .
С добра дума и пистолет се постига повече, отколкото само с добра дума.

raadkoo

Наистина май си си докарал допълнителни главоболия. С чести смени на вода ще избегнеш евентуално натравяне на рибите ако си нарушил азотния цикъл ама китките ще гладуват още повече. Ако ти се занимава наистина си направи един рестарт без да миеш филтъра, измий грунда, набоцкай растения без водорасли, вземни си течен тор и Изи карбо и лека полека наново  :-)

tomatomov197

Цитат на: raadkoo - 08.04.2012 20:51
Наистина май си си докарал допълнителни главоболия. С чести смени на вода ще избегнеш евентуално натравяне на рибите ако си нарушил азотния цикъл ама китките ще гладуват още повече. Ако ти се занимава наистина си направи един рестарт без да миеш филтъра, измий грунда, набоцкай растения без водорасли, вземни си течен тор и Изи карбо и лека полека наново  :-)
Напротив - в чешмяната вода се съдържат доста от необходимите елементи .
С добра дума и пистолет се постига повече, отколкото само с добра дума.

raadkoo

Съдържат се ама щом се развиват само водорасли, значи растенията искат още.

Similar topics (5)

6056

Публикации: 11
Прегледи: 6993

4335

Публикации: 21
Прегледи: 11989

49995

Публикации: 3
Прегледи: 2656

16337

Публикации: 18
Прегледи: 7190

51674

Публикации: 10
Прегледи: 7077