• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 15:21

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Система за доливане - експеримент :)

Започната от Ангел Христов, 19.02.2012 13:12

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Ангел Христов

Здравейте, както повечето от вас знаете, голям проблем е доливането на вода в системите, което се налага ежедневно и много са решили този проблем с една или друга система. Аз засега нямам и докато не се снабдя, постоянно мисля как да автоматизирам процеса.
Ето какво измислих, ще имам време и да го пробвам и за по-дълъг период от време.
На мен ми се изпарява около 2 литра вода на денонощие.
Взех си една малка помпичка 200 л. /час за експеримента, слагам я в съда с водата за доливане, един маркуч към дисплея и я връзвам към електронен таймер - със седмично програмиране. С такива таймери ми е вързано всичкото осветление в аквариумите.
При първоначалните тестове от съд в съд се оказа, че помпето изпомва около 190 - 200 мл. вода в минута на нужната ми височина - около 40-50 см.
Така лесно мога да си сметна колко време да работи примерно сутрин и вечер (когато и доливам вода на ръка) - в случая - по 5 минути. Електронните таймери имат батерия и си помнят програмите въпреки спиранията на тока.
Ще тествам на първо време дали ще има желания ефект и ще ви държа в течение.
Излиза около двадесет и няколко лева цялата хамалогия  *CRAZY*
Ако се сетите за нещо, което пропускам - пишете :)
Поздрави, Ангел.
Морската акваристика е място, където законът на Мърфи и банковата ни сметка се срещат...

камен чочев

Идеята ти може и да работи, но по- добре сложи и един поплавък на края на шлауха, в аквата, за всеки случай.

Ilianidis

А защо не го програмираш няколко пъти в денонощието по една минута,така както ти е малък обема няма да имаш промени  в солеността на водата.

borislav

Не се предоверявай на таймерите .Имам в къщи десетина електронни таймера и понякога се е случвало да запецне някой от тях без видима причина. Подсигури се и по друг начин или с поплавков клапан, ипи с датчик за ниво, който да ти изключва помпата, или  в съда с водата,от която  ще пълниш не слагай повече вода от необходимата за преливане.
Снимки на аквариумите :                                                          
https://picasaweb.google.com/100568025807081987532/qzfXwC?authuser=0&feat=directlink

камен чочев

Цитат на: borislav - 19.02.2012 13:46
Не се предоверявай на таймерите .Имам в къщи десетина електронни таймера и понякога се е случвало да запецне някой от тях без видима причина. Подсигури се и по друг начин или с поплавков клапан, ипи с датчик за ниво, който да ти изключва помпата, или  в съда с водата,от която  ще пълниш не слагай повече вода от необходимата за преливане.

*THUMBS UP*

Ангел Христов

В никакъв случай не се предоверявам на електрониката аз, по-скоро това го мисля като кратковременно решение - за два - три дни, благодаря за идеята съда да не е голям - ще сметна ако се наложи обема, който може да поеме дисплея при "авария"  *thanks
Морската акваристика е място, където законът на Мърфи и банковата ни сметка се срещат...

M_I_T_A_K_A

Аз съм с такава http://www.fish-street.com/dual_senor_electricty_auto_water_filler_uk_pin?category_id=146
Работи добре и датчика отчита доста малки колебания в нивото на водата. Също така има датчик на самата помпа, който я спира когато водата в доливния съд стигне до помпата. Не е много голяма разликата в цената на това което ти си направил, но смятам, че този вариант е далеч по сигурен от твоя и не се налага да смяташ нищо. Поздрави.
Всичко за соленоводната акваристика
Риф Парадайс ООД
0883378215
0899300219

NikolaV

Здравей, Ангеле!
Или каквото ти предлага Митака (за предпочитане) или таймер + задължителен поплавък. Аз на стария аквариум бях така две години. Таймерът - евтин механичен работеше 4 пъти дневно по 15 минути. Колкото и да смяташ няма как да го сметнеш - изпарението на водата варира. Лятото в горещините е много повече например.
Дори и някаква по-адвансд система за доливане с датчици да сложиш, то тя независимо каква е винаги може да даде дефект. За това и в този случай е важен поплавъка като бекъп на системата. Както съм аз в момента - датчик, ел. магнитен клапан на осмозата и поплавък, които е около 2 см. над нивото на датчика. Ако електрониката даде фира - поплавъка спира водата.

Още е една причина в твоя случай да сложиш задължително поплавък. Дори и помпата да спре, водата веднъж тръгнала ще продължи да тече по маркуча по законите на скачените съдове, докато нивото в двата съда не се изравни.

M_I_T_A_K_A

Цитат на: NikolaV - 19.02.2012 15:24
Още е една причина в твоя случай да сложиш задължително поплавък. Дори и помпата да спре, водата веднъж тръгнала ще продължи да тече по маркуча по законите на скачените съдове, докато нивото в двата съда не се изравни.

Дам дори и да го сметнеш колко поема аквариума и нещо стане с таймера и напълни до маркуча който пълни, и да изгори помпата водата ще започне да се връща обратно и...... Ако както казваш те няма няколко дни може да станат много неща.
Всичко за соленоводната акваристика
Риф Парадайс ООД
0883378215
0899300219

Ангел Христов

Наистина доста неща могат да се случат  :-D Няма да си усложнявам живота допълнително, ами ще си поръчам една системка за доливане - добри отзиви съм чел за АТО на JBJ,  а и цената сравнително я бива!
Морската акваристика е място, където законът на Мърфи и банковата ни сметка се срещат...

Стоян Михов

Аз съм с ето тази система вързана директно за обратната осмоза, показана преди известно време и от NikolaV и съм много доволен, но при мен всички филтри "съмпове" и чудесии са в помощно помещение извън стаята с аквариумите.
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

Similar topics (1)

33415

Публикации: 20
Прегледи: 16867