• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 14:53

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Морските аквариуми на Ангел Христов

Започната от Ангел Христов, 22.07.2011 20:25

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Ангел Христов

Привет на всички, мисля че е време да покажа моето скромно начало в солената вода :)
Идеята е да имам малка част от океана в панелни условия - Люлин, София.
Гледал съм риби цял живот, доколкото помня, с известни прекъсвания, реших да правя морски аквариум преди около две години и оттогава чета по форумите яко..и нашите и чуждите - докато се наканих накрая...поръчах си аквариум, осветление и още доста неща и се започна...

Ето и малко информация за проекта в развитие:

размери на аквариума: в/ш/д - 50/50/60 (с вграден съмп- има място за скимър, след него е "капан за мехурчета", механична филтрация, оттам биоболи и малко керамика на JBL, след това има място (засега празно) за активен въглен, след което следва отделението за възвратната помпа)....

размери на шкаф: в/ш/д - 55/60/60 (напълно водоустойчив) - безкрайни благодарности на един мой приятел мебелист (И АКВАРИСТ) от гр. Троян  *thanks

реално количество вода около 135 л
връщаща помпа EHEIM

помпа за течение 1 бр. Coralia nano - 1600 l/h

скимер Miniflotor на Aqua medic

нагревател Aqua El - ще се сменя

осветление: 4 х 24 W T5 (Sylvania Coralstar - 2 бр. и Coralia Aquastar - 2бр.)

диодна лента синя - лампите са направени да светят 2 по две.

пясък: 15 кг - от работещ морски аквариум.

живи камъни 2,4 кг. - вече са малко повече

Вода – 60 литра, също от работещ аквариум - останалата със
сол – DUPLA
Тестове – на JBL.
Водата я меря с рефрактометър - марка с дръпнати очи
...вече съм в 6-та седмица, кафявата фаза отминава...
показателите, които меря са следните, след като минаха пиковете съответно.

NH4 - не го хваща теста
NO2 - <0,05
NO3 - ок. 10
PH - 8,2
KH - 7,5
SG - 1.025

На 10-тия ден вкарах едно sixline wrasse...
В момента с постепенно добавяне, наличността е следната:

sixline wrasse - 1
paguristes cadenati - 1
Ciliopagurus strigatus - 1
tectus snail - 1
lysmata amboinensis - 1

red discosoma - 2
palythoa - 1 камък с 6-7 броя
Малко снимки прилагам...нищо особено нямам за показване, профила го правя единствено и само, за да дам кураж на многото колеги, които не смеят да направят мааалката крачка да се "осолят", ако някой има въпроси, нека да пише на лично, с удоволствие ще споделя опит...
подготвен съм за загуби, дано да няма такива и
основното и важно нещо което разбрах за мен: "КЕФ ЦЕНА НЯМА"  *DRINK*
: 22.07.2011г 20:08ч

: 22.07.2011г 20:08ч

: 22.07.2011г 20:08ч
Морската акваристика е място, където законът на Мърфи и банковата ни сметка се срещат...

bigbeer

Цитат на: angelchosh - 22.07.2011 20:22
....
размери на шкаф: в/ш/д - 55/60/60 (напълно водоустойчив) - безкрайни благодарности на един мой приятел мебелист (И АКВАРИСТ) от гр. Троян  *thanks

...

Ето, че разпали любопитството ми! ;) Как се зове тоз троянски мебелист-акварист?  *DRINK*

Ангел Христов

В момента се боря да кача малко снимки....
Илиан се казваhttp://i55.tinypic.com/2ui9jpy.jpg[/img].jpg[/IMG]
: 22.07.2011г 20:08ч
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi52.tinypic.com%2Frkr7rc.jpg&hash=5be90e6dfafd86d121c1626db2031e8da44d18ec
: 22.07.2011г 20:08ч
Нещо видях зор със снимките, а и то няма какво да се види общо взето засега - дано да продължава да върви добре и ще има още снимки  *DRINK*
Морската акваристика е място, където законът на Мърфи и банковата ни сметка се срещат...

M_I_T_A_K_A

Поздрави. Доста добре изглеждат нещата... има потенциала да се получи много добро късче от природата в хола ти ;)
Всичко за соленоводната акваристика
Риф Парадайс ООД
0883378215
0899300219

Ангел Христов

Здравейте, ето малко общи снимки от края на третия месец на моя аквариум.
Проблеми засега няма като цяло, с изключение на врасето, което намерих една сутрин хербаризирано на пода   *NO* Причината е неизвестна.
Но не мисля да слагам капак на аквариума, така изглежда визуално по-добре и се охлажда прилично дори и в жегите...
Параметрите на водата са в норма, вече добавям всички trace marin- и на jbl + магнезий, а след няколко дни и калций, че е малко под нормата..
Обитателите сега са едно orangespotted goby, едно gobiodon okinawae, lysmata amboinensis, малко охлювчета и рачета, плюс няколко коралчета малки ...
Постепенно увеличавам светенето през няколко дни. Да се надяваме че всичко ще продължи нормално да се развива. Скоро ще си има и нови обитатели - риби и корали .
Съжалявам за качеството на снимките - с наличната техника и фотограф (демек аз) - толкова 
*DRINK*
Морската акваристика е място, където законът на Мърфи и банковата ни сметка се срещат...

VeL

Поздравления за прекрасното нано.
Само един съвет от мен, помисли сериозно за обезопасителна мрежа (прозрачна с около 5-6мм отвори) над аквариума. Знам, че отворен изглежда много по-добре, но рано или късно ще намериш гобито на пода, те са пословични скачачи (а и не само те). Казвам всичко това, защото вчера взех същото гоби и още същата вечер беше на пода. За щастие минавах покрай аквариума и го видях да се мята на земята, след което бързо го сложих обратно в аквариума. Не знам колко време е бил на пода, но през последните 24 часа само гледа да се скрие и не се храни, което всъщност може да е резултат и от процеса адаптация.
Проблемът с гобитата е, че не виждат в тъмното и много лесно се стряскат, ако след като загасне лампата някой друг обитател мине покрай тях. Поне това е общоприетото разбиране по форумите. Много помагало инсталиране на нощно (лунно) осветление, както и адаптирането към новия дом - явно тогава стават по-смели. Но независимо от това има много случаи на риби скочили след 2-3 години живот в настоящия си дом. Просто са много добри в "измъкването". В момента имам временно осветление и аквариумът е частично покрит и попчето някакси е успяло да се промъкне през един от двата отвора откъм страничните стъкла, не знам дали това е случайно или наистина знаят накъде да скачат. Успех.

Стоян Михов

Поздравления и от мен,
за сърфистите Val  е много изчерпателен и прав, някои видове просто имат инстинкта да изскачат от водата при заплаха, но и но при неподходящи условия или стрес - такива са повечето морски кучки и попчетата - при неподходящи условия целенасочено се опитват да излязат от аквариума следвайки посоката на водното течение, затова е много важно и накъде "духа" паурхеда, ако е насочен към близко стъкло създава идеални условия за сърфисти, това е инстинкт характерен за дънните обитатели на плитчините в топлите морета, когато по време на отлива дънните риби остават изолирани в малки локви, скални удълбавания, тогава единствената им възможност за спасение е скачането към или против слабото течение, особено добри в това са морските кучки, някои видове от които могат да скочат до 45 см височина, като извиват опашката си като пружина (дори нашите черноморски)., та в такива случаи естетиката отстъпва на безопасността, но има и видове, които са доста по-спокойни и не са привърженици на (или много по-рядко) на високия скок, като клоуните например. Моите клоуни не правят дори опит да скочат въпреки, че техният аквариум е без ръб, водата прелива през стъклото.
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

Ангел Христов

Ето три видеоклипа на аквариума и развитието му - има още, но чакам да дойдат почивните дни, да го поизчистя и да има вид на изглед дето се вика :)
1. кратко видео на аквата и обитателите му- края на третия месец
2. попчето си ляга след загасване на дневното осветление - малко станно се получи, защото постепенно увеличавам светенето и се обърка първоначално и се скри в друга дупка, после в неговата си...  *ROFL*
3. странното нещо, което изкарах след прилагане на доста радикални мерки - чупене на камъка и отделяне в друг съд (разбирайте леген) - изуми ме с дължината си от поне 15 см...
може и да не е вредно, но твар като тази, няма място в моя аквариум.... ]:->
Клиповете са снимани с любителски фотоапарат, а този с черната гад - с телефон - сори за което:[/url]

: 20.09.2011г 20:08ч

: 20.09.2011г 20:08ч
Морската акваристика е място, където законът на Мърфи и банковата ни сметка се срещат...

Ангел Христов

Морската акваристика е място, където законът на Мърфи и банковата ни сметка се срещат...

Стоян Михов

Да не те плаша, но попчето ти е само кожа и кости, намери му подходяща храна иначе няма да оцелее дълго време.
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

Ангел Христов

Знам за попа - храна яде по принцип всякаква, дори суха, но май стига малко до него (много я "мисли" и си преценява залъка  *dontknow*) - ако някой има опит с подобни гобита, моля, да сподели  *HELP*
в момента съм започнал да го храня със спринцовка - не го е страх и така поне има шанс да хапне малко, преди да дойдат другите гладници.
Иначе си е активен, има апетит и дори гони хромисите от "неговите" си корали..
Морската акваристика е място, където законът на Мърфи и банковата ни сметка се срещат...

VeL

Моя диамантен поп го храня със замразена артемия и мизис. Вземи една пластмасова/неръждаема по-дълга пинсета  или пипета и пускай храна над него. Иначе наистина нищо не стига до "багера". Ако храниш твърде обилно пък, храната се разпилява навсякъде и поне при мен е проблем, все още нямам чак толкова "мършояди", които да обикалят из целия аквариум.

Coral Master

Според мен е грешка да се купуват такива риби за аквариум, където няма достатъчно копеподи. С хранене се поддържат много трудно и просто бавно умират. А в подходящ аквариум се изхранват сами, имат си достатъчно храна, дори и нас да ни няма, и имат много по-дълъг живот. 
Говоря от собствен опит.
80л с LPS корали и 2 риби-старт. 08-2009;
Дисплей 600 л с SPS и LPS корали и 14 риби-старт. 09-2009, 120 кг живи камъни;, съмп 150 л, скимер TurboFlotor 1000, нитратредуктор NR1000, автом. kalkwasser бъркачка, AT-Control; Калц.реактор AquaMedic KR1000, LED 35 бр. 10W засега, течение 20000 л/час

изгубеният рай

Пробвай със микропланктон(замръзен),храната е достатъчно дребна за да залъгва по големите обитатели, и  да засити попчето.Дано оцелее...
END!!!

камен чочев

Моя жълтурко яде абсолютно всичко - артемия, мисис, скариди, ротифери и доста активно се включва при храненето. Тъй като е коралово гоби е може би е проблем липсата на удобен корал, в който да живее и да се чувства защитен.

Similar topics (3)

27099

Публикации: 27
Прегледи: 12624

25187

Публикации: 55
Прегледи: 22755

41453

Публикации: 6
Прегледи: 7825