• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 23:28

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Съвет за "обзавеждане" с атерини

Започната от SashoPhoto, 20.06.2010 18:07

« назад - напред »

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

SashoPhoto

Здравейте колеги,

поради трагични обстоятелства около основните обитатели на моя аквариум се освободи място за нови.

Впечатлен съм от красотата и поведението на рейнбоуките, затова ми се иска да заселя с тях. Параметрите на аквариума са:
Размери: 78/36/50см ; Обем: 130 литра ; pH=6.5-7.0 ; kH=2-4 ; GH = 3-6 ; Обитатели - 15 клиновидни расбори, сомове, 2 Trichogaster leeri, 2 Ramirezi ; Растения - добре залесен

След четене на форуми и гледане на снимки си харесах тези видове:
Iriatherina werneri, М. praecox, М. boesemani , М. trifasciatа, М. parva, М. parkinsoni
Бих искал да имам поне три вида рейнбоуки.

Ще се радвам на съвети и отговори на тези основни въпроси:
- кои от тях и по колко биха били подходящи за моята локва?
- има ли ги в България (за предпочитане в София)?
- какво съотношение мъжки/женски е за предпочитане?
- има ли опасност от изкачане на рибките от водата, нямам стъклен капак, а директно лампи?
- какви особености трябва да имам предвид при гледането им?

Благодаря !

zambo

Аквариумът ти е малко късичък за атерините .Те обичат свободните пространства , но да има и места за криене . Ириатерината не е подходящ вид за този аквариум  . Босманито и паркинсона стават едрички . Мисля , че 5-6 прекокса /3-4 м. + 1-2ж / ще са достатъчни .
Има опастност да изскочат от аквариума .Трябва да помислиш по въпроса със захлупването .
Много корави риби са . Трябва да се постараеш за да ги умориш .   
Анатоли
175л. Rainbow Fish
56 л. Red Cherry + Cambarellus montezumae 
42 л. Cambarellus montezumae

santah

За този размер идеално ще се впишат по-малките атерини, а именно псевдомугилите.
Ето тук може да прочетеш повече за тези рибки.

SashoPhoto

Много са интересни тези малките, особено ми харесват Pseudomugil gertrudae. Все пак ми се иска да сложа и някоя по-голяма рибка освен тях.
Има ли в София магазин, в който се продават атерини?

zambo

Провери във "Воден свят ", зад Дарик радио . Там съм виждал .
Анатоли
175л. Rainbow Fish
56 л. Red Cherry + Cambarellus montezumae 
42 л. Cambarellus montezumae

митко

A.jacobfreibergi"Otter Point", A.Stuartgranti"Chilumba", A.sp."Red dragon"
A.sp."German Red", A.sp.Rubescens, A.sp.Baenshi"Benga"
A.sp.Hansbaenshi "Red flash", O.lithobates"Zimbawe", L.sp."Yellow Collar"(Masimbwe)
P.taeniolatus"Red empress", C.borleyi(Kadango), L.caeruleus, M.sp."Zebrа Ch

SashoPhoto

Взех си Iriatherina werneri и Pseudomugil. За съжаление от 'синеоките' остана само една от пет, при иратерините е по-добре положението. Ето една от тях:


AQUASAUR

Псеудомугилите наистина са си доста по-нежни и капризни рибки...и най-вече,че доста дребни идват като внос и адаптирането им особено с други по-едри риби е доста проблемно! Много важно е и подхранването с подходяща за тях храна! И за тях и за Ириатерините е добре да са поне няколко бройки за да се заиграват по-често - имено тогава са и най-атрактивни. Съотношението 2-3 мъжки на една женска за мен е най-удачно. Обичат и да има някакво "течение" в аквариума, което може ако не постоянно,поне инцидентно да се предизвиква с някоя потопяема помпичка...
Успех и чакаме още снимки на тези Красавци!  *THUMBS UP*

MeTogu

Иратерините имат много малки устенца и ако са внос може да започнеш с жива храна (артемия).Псевдомугил също е капризен за захранване.Ако искаш прекокс ще се опитам да ти намеря (тук ги развъждахме доста) и ще ти драсна едно лс.
Дай на глупака малко власт и му гледай сеира!

bobbyboy00

Колега Методи,имали прекокс .Кво стана,проверили

MeTogu

Няма,колегата който се занимаваше с тях направо е спрял всякакви рейнболки.Няма пазар.Последните са продадени във Варна на известен рейнболманияк.
Дай на глупака малко власт и му гледай сеира!

митко

Имаме поколения на 11 вида атерини,от които едното е на прекокс,но ще трябва малко време за да достигнат възраст за даване.А видовете които подрастват при нас са :
Боесемани,Паркинсони,Лакустрис,Инцисус,Аустралис,Прекокс,Рубостриата,Трифасиата,Рамуенсис,Хербертакселроди,Парва,като Боесеманитата са две локаций,от които едното е Айтинио,оранжево,а другото е обикновенно жълто,така,че ако имаш търпение месец,два ще ти подаря колкото искаш.Трудно се намират,защото им трябва доста време да се оцветят,и доста хора са ги пренебрегнали,но според мен там се крие красотата на хобито, а именно търпението и удоволствието от успеха ,и крайния резултат.
A.jacobfreibergi"Otter Point", A.Stuartgranti"Chilumba", A.sp."Red dragon"
A.sp."German Red", A.sp.Rubescens, A.sp.Baenshi"Benga"
A.sp.Hansbaenshi "Red flash", O.lithobates"Zimbawe", L.sp."Yellow Collar"(Masimbwe)
P.taeniolatus"Red empress", C.borleyi(Kadango), L.caeruleus, M.sp."Zebrа Ch

SashoPhoto

Това са добри новини! Обади се като станат за местене да си взема  *thanks

MeTogu

И аз имам апетит към паркинсони :)
Дай на глупака малко власт и му гледай сеира!

митко

Преди да се захвана с атерини ,доста почетох и се чудих.За паркинсонито четох,че хвърлят по 30-40зърна хайвер в продължение на няколко дни.Нищо подобно,това е най-продуктивната атерина.Хвърля всеки ден ,като по часовник,по около 50-60 зърна.Големи ,хубави женски,гледани с мерак от Цецо-Маломир.Моите впечатления са ,че тези риби не се интересуват от хайвера и не го ядат,но пък на растенията горко им,изядоха ми криптокорините. *CRAZY*В резултат на тази продуктивност,вече имам около 200-300 подрастващи.Ще има за всички. *DRINK*
A.jacobfreibergi"Otter Point", A.Stuartgranti"Chilumba", A.sp."Red dragon"
A.sp."German Red", A.sp.Rubescens, A.sp.Baenshi"Benga"
A.sp.Hansbaenshi "Red flash", O.lithobates"Zimbawe", L.sp."Yellow Collar"(Masimbwe)
P.taeniolatus"Red empress", C.borleyi(Kadango), L.caeruleus, M.sp."Zebrа Ch

Similar topics (2)

45083

Публикации: 4
Прегледи: 4784

32370

Започната от bobi7012


Публикации: 1
Прегледи: 6241