• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
19.04.2024 02:02

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

евентулна коремна зараза с камшичести, проведено лечение без пълен ефект

Започната от moonshine, 20.09.2010 18:23

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

moonshine

Проблемът е следния: от много време насам, вече почти месец, черният ми телескоп е болен, предполагаемо с камшичести. В началото мислех, че просто преяжда, защото забелязвах само обръщането с корема нагоре и ми се струваше ок иначе. Не се оправи след диетата. После забелязах и акитата и идентифицирах болестта като  Capillaria/Spironucleus. Дадох си сметка, че това, което си мислех, че е жизненост всъщност е било неистовите му/й усилия да се задържи в нормално положение, а да не изплува на повърхността с корема нагоре. Преместих ги в нов, подходящ за тях аквариум, които най-накрая беше готов, и изчаках един ден, за да съм сигурна, че няма да ги тровя излишно. Лекувах целия аквариум 6 дни с трихомонацид и на 3и и 5и ден бактопур. След третия ден от лечението започна да ака балончета, даже и през устата да изкарва газове ( прекалено неадекватно би било да го нарека пръцкане и оригване). Към края на лечението спря да се обръща с корема нагоре и изглеждаше вече добре. Мина една седмица от лечението и сега пак забелязвам, че акитата му отново са такива - дълги, прозрачни, с мехурчета сякаш. Но коремът му/й не го тегли нагоре, може би все още не. Та, въпросите ми са следните: според вас правилно ли съм идентифицирала болестта? Да лекувам ли пак с трихомонацид – не е ли опасно вече? Целият аквариум ли - при другите риби не забелязвам подобни симптоми, ясно ми е, че може да са приносители, но те вече преминаха като профилактика предишното лечение на черната?
Проблемите на черната започнаха в стария им аквариум, сега са в нов. Прилагам инфо за новия. Макар че смятам, че не е от средата проблемът – иначе щеше да се подобри вече.  И още нещо – сложих достатъчно бактериални култури, не е от неправилно стартиране проблемът, както казах, имаше го и преди.
Всички показатели на замерванията с тестове са в норма.

Обем на аквариума: 75 л.
Височина: 45 см

Грунд
Дебелина на дъното: 2-3см
Размер на камъчетата:1-2 см

Осветление: 2х15Т8

Филтрация
Вътршен филтър л/ч:Bluwave5 – 350 литра/час
Система за СО2: няма
Филтрите работят непрекъснато.

Дата на стартиране на аквариума: 03 септември 2010

Промени в аквариума и оборудването през последните 20 дни:
Аквариумът е нов, да – всичко е променено

Използвани препарати, лекарства през последните 20 дни: трихомонацид, бактопур, бактериални култури за грунд и филтър на JBL и Ferplast

Вода
Сменям по 10 литра на всеки 7 дни. И по 10литра в продължение на 3 дни след лечението.
При смяната: Водата е престояла. Водата е със стайна температура.
Температурата на водата в аквариума е 23 градуса.

Храна
Видове храна: sera, tetra
Колко често храните рибките си: веднъж на ден
За колко време рибките изяждат порциите си: 3 мин.

Растения: няма
Риби:
Полово зрели(видове, брой): няма
Млади риби(видове, брой): 2 златни обикновени, 1 златна – телескоп, 2 коридорас джули, 2 коридорас панда
Нови риби през последните 20 дни(видове, брой): 4те сома

krasi_varna

здрасти, и аз гледам златни рибки. Може да имаш проблем с параметрите на водата. За успокоение е хубаво да имаш под ръка най необходимите тестове за водата - проверка на параметрите на водата PH,KH,NO2,NO3 и така може да придобиеш представа за поведението на аквариума. иначе стреляш на сляпо. Ак оне е от водата продължаваш нататък.

moonshine

Благодаря, Краси,
параметрите са в норма, замервам ги редовно. И преди да отговоря сега също. Не е от това.

Similar topics (5)

6824

Публикации: 2
Прегледи: 3047

2087

Публикации: 332
Прегледи: 243025

41587

Публикации: 2
Прегледи: 18760

31721

Публикации: 5
Прегледи: 6489