• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 13:20

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Имам ххх литра аквариум, какво да сложа в него?

Започната от NO CARRIER, 18.05.2009 13:07

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

fishhunter

Хай пипъл,значи проблема е следния-активно смятам да се занимавам с акваскейпинг и понеже още съм нууб в това изкуство бих искал да ми препоръчате кви работи да си взема и имайте на предвид че живея в русе и тук има само 3 магазина за аквариуми и техника та...
1.Аквариум- аз смятам да си поръчам най-обикновен 50-60 литра, но не знам удобните пропорции-дължина широчина и т.н.
2.Нагревател-марка ако може и дали въобще ще ми е нужен в тея жеги
3.Вентилатор (компресор) аз отначало само растения смятам да гледам тъй че не знам дали ще ми е нужен
4.Грунд, тор?-Даамм някъде гледах как се процедира с нов аквариум като отначало се изсипва въпросната пръст а върху нея пясък няккъв та не знам какъв точно да гледам
5.Термометър си имам.
6.Растенията какви да бъдат като за начало.Много ми харесват целите аквариуми в зелено https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi36.tinypic.com%2F2zywvns.jpg&hash=c2eb07012c0c0afbfee8e338c9e793542ef04d6c
7.Лампа.Аз в 1 от горепосочените онлаква сторове гледах пури луминисцентни но 25 лв за 1 пура и без тялото просто не ми се дават.Та въпросът ми е откъде да си взема самото осветително тяло, и пурата на мааалко по нормална цена.Разбирам за всичко около 30-40 лв (включен и капака (рефлектора))

tomatomov197

   Точно за такъв аквариум ще ти трябва и система за со2 , която под 200лв. няма как да ти излезе и щом за осветлението не ти се дават 30лв. значи помисли за друг вид аквариум :-)
С добра дума и пистолет се постига повече, отколкото само с добра дума.

fishhunter

Значи да ти кажа дават ми са 30 лв за лампа.  :-D
Едит:Прочетох тук една статия за как да си направим цо2 система тя дали ще свърши добра работа>

iek

Освен термометъра, ще ти трябват и други джаджи:

- СО2 система (ако сам я сглобиш, ще ти излезе около 150лв) плюс реактор за разтваряне ~15лв, постоянен тест за СО2-то. Можеш да започнеш и с мая и захар (2 бутилки, които да се застъпват),
- външен филтър (окачен или канистър- от 20 до 150лв),
- осветление (3-4х24W  с индивидуални рефлектори и активно охлаждане, а защо не и LED осветление (цени- тук няма да те плаша),
- грунд - или готов -Aqua soil (70лв), или бъркаш сам тор от червеи и други работи,
- торове ----"-----( 20лв като за начало),
- тестове, за да се ориентираш в обстановката- за нитрати, фосфати, желязо и др. (~50лв), по натам няма да ги ползваш,
-самият аквариум - популярен размер за ~60 литров е 60х30х36Н, но естествено можеш да варираш,
-не на последно място- дребнолистни растения и то много още от със стартирането,  декорации (камъни и/или корени, евентуално пясък 2-3мм едрина)
-разни дреболии- подходящи пинсети, ножица (20лв комплект), 1-2 таймера.
Слагай и по десетина лева за куриер при всяка поръчка.
 

Асен Евгениев

Аквариумите, които си харесал и към които се стремиш, са направени с много труд, знания,
упоритост и средства /и редица неуспешни опити с различни растения/. Не, че те обезкуражавам,
но да имаш едно на ум. И да имаш търпение, че хубавите работи стават бавно. Успех! *DRINK*
От всички удоволствия акваристиката е на второ място.
След определена възраст - на първо!

fishhunter

Да общо взето би трябвало за8 седмици да стане работата нали (ако имам късмет)?А с тези цени направо са шашнах.Не че ще спра да опитвам.Даже отначало ще взема малко по непретенциозни растения.Последно кво значи тва канистър и как се свързва към шишето с мая ?Нещо снимчица ала бала?А аква соила наистина ли ще излезе толкова някаде четох че 2.5 литра ще ми е дост а струва към 20 лв.Осветлението дали ще намеря капак за самия аквариум отгоре и 3.24вата ми се струва доооста(не искам да се правя на мн знаещ) или пък греша, щото тук четох някъде че 2вата за 3 литра, тва нещо излиза 72 вата- повече от литража.

BOJO

Цитат на: fishhunter - 11.08.2010 22:37
Да общо взето би трябвало за8 седмици да стане работата нали (ако имам късмет)?А с тези цени направо са шашнах.Не че ще спра да опитвам.Даже отначало ще взема малко по непретенциозни растения.Последно кво значи тва канистър и как се свързва към шишето с мая ?Нещо снимчица ала бала?А аква соила наистина ли ще излезе толкова някаде четох че 2.5 литра ще ми е дост а струва към 20 лв.Осветлението дали ще намеря капак за самия аквариум отгоре и 3.24вата ми се струва доооста(не искам да се правя на мн знаещ) или пък греша, щото тук четох някъде че 2вата за 3 литра, тва нещо излиза 72 вата- повече от литража.

Пич, ти да не си липсващото звено .... човек - маймуна  знаиш нещо липсва ала бала , кво са си шашнал куул бъди , аз се шашнах поече от теб  :-D

iek

Цитат на: fishhunter - 11.08.2010 22:37
Да общо взето би трябвало за8 седмици да стане работата нали (ако имам късмет)?А с тези цени направо са шашнах.Не че ще спра да опитвам.Даже отначало ще взема малко по непретенциозни растения.Последно кво значи тва канистър и как се свързва към шишето с мая ?Нещо снимчица ала бала?А аква соила наистина ли ще излезе толкова някаде четох че 2.5 литра ще ми е дост а струва към 20 лв.Осветлението дали ще намеря капак за самия аквариум отгоре и 3.24вата ми се струва доооста(не искам да се правя на мн знаещ) или пък греша, щото тук четох някъде че 2вата за 3 литра, тва нещо излиза 72 вата- повече от литража.

Канистър означава външен филтър ( и да наистина можеш да го свържеш към СО2 атомайзер), но може да се мине с евтино китайско хенг он филтърче (с китайските работи трябва да имаш и голяма доза късмет) при слабо натоварена система. За аква сойла те излъгах малко, не е 70лв, а 66 (и с доставката-76), на теб ще ти трябва Aqua soil II, тъй като водата ви е по-твърда в Русе. По този повод може и да ти е необходима RO система, ето ти още 150лв. Все пак ти остава и възможността за DIY субстрата. Около 9л грунд/субстрат ще ти трябва за дъно 60х30х5Н. Капак за какво ти е, ако е само за да закачиш фасонките по него, по-добре направи аквариума открит, ще имаш нужда често да бъркаш в аквариума, като всеки уважаващ себе си акваскейпър. :-D ,  в тази връзка и поставката трябва да е водоустойчива!
Правилото за ватове е твърде относително, за да има някакво практическо приложение. Ако използваш повече от 2 пури, гледай да са на 2 отделни баластта.
Всички тези неща ти дават пълна свобода на действие от техническа гледна точка, останалото зависи от теб.
Виждам обаче, че започваш да се колебаеш, затова бих те посъветвал да не влагаш толкова средства отведнъж, може и да решиш след време, че не е за теб тази работа.

fishhunter

Няма така лесно да ме откажеш все по малко по малко и все някой ден ще стане.  :-D
: 12.08.2010г 08:08ч
Само да питам.Канистър или вътрешен вентилатор ще ми препоръчате.Продавачката казва че е по-добре вътрешен вентилатор за да се движи водата.Най-накрая също така реших да си взема 30 литра аквариум.Аква соил беше на марка пролак и беше 8лв на кг , 1/2 кило за тва чудо ще ми свърши ли работа.Смятам да отглеждам дребни непретиенциозни растения че по-евтино Цо2 ще му осигурявам като трябва.

petarvalchev

С канистъра също се постига движение на водата. Тъй като си се насочил към акваскейп-а, си мисля, че канистъра е задължителен. Най-малкото, че ако си с вътрешен филтър, то той ще се вижда. А при канистъра се вижда само един маркуч :)

iek

Цитат на: fishhunter - 12.08.2010 13:47
Само да питам.Канистър или вътрешен вентилатор ще ми препоръчате.Продавачката казва че е по-добре вътрешен вентилатор за да се движи водата.Най-накрая също така реших да си взема 30 литра аквариум.Аква соил беше на марка пролак и беше 8лв на кг , 1/2 кило за тва чудо ще ми свърши ли работа.Смятам да отглеждам дребни непретиенциозни растения че по-евтино Цо2 ще му осигурявам като трябва.

Аз бях дотук  8-).

}|{opukc

Цитат на: iek - 12.08.2010 14:50
Аз бях дотук  8-).

Що не му покажеш твоя аквариум 9х4х4 - да го прави, слага го на прозореца и си спестява всичи разправии, финансови и технически.. ;-)

kraz_79

Цитат на: fishhunter - 12.08.2010 13:47
Няма така лесно да ме откажеш все по малко по малко и все някой ден ще стане.  :-D
: 12.08.2010г 08:08ч
Само да питам.Канистър или вътрешен вентилатор ще ми препоръчате.Продавачката казва че е по-добре вътрешен вентилатор за да се движи водата.Най-накрая също така реших да си взема 30 литра аквариум.Аква соил беше на марка пролак и беше 8лв на кг , 1/2 кило за тва чудо ще ми свърши ли работа.Смятам да отглеждам дребни непретиенциозни растения че по-евтино Цо2 ще му осигурявам като трябва.
щом на модератора му писна *CRAZY* аквасойл е субстрат на  АДА-японски няма други,най малката разфасофка е 3литра и е 33лв. и се продава само онлайн в БГ -няма да правя реклама.акваскейпинга не е за начинаещи а за напреднали акваристи, клонящи към маниаци *JOKINGLY*-с най добри чувства го казвам де!

dafil

За...би за сега въпросите и почвай да четеш статиите -ама всичките :-D
То е ясно,че тук ще ти прпоръчат най-хубавото,но като си попрочел ще знаеш с кое ,за сметка на кое друго можеш да направиш компромис.А и ще се ориентираш какъв тип аквариум точно ще правиш.Има страхотни аквариуми с изцяло зелените микрозоруми,сума ти видове мъхове и др,които не се нуждаят от толкова светлина,ЦО2 и торове ;-)
Ама иска четене :-D
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi568.photobucket.com%2Falbums%2Fss124%2Fdafill%2F2605000000_zps4cadfcd8.jpg&hash=c9602607dd8729d5e916cc434dac71a266aaff0c

fishhunter

Е ок де се е пръст за аквариуми.Ква е разликата?Аз общо взето изчетох сички статии, но растения нз кви да взема.Искам сичко да го покрия в зелено (търпелив съм, но с мисълта че ще стане) за по-малко пари.

Similar topics (5)

3857

Публикации: 2
Прегледи: 4540

47849

Публикации: 1
Прегледи: 1714

33229

Публикации: 2
Прегледи: 4658

8275

Публикации: 6
Прегледи: 6549

29729

Публикации: 1
Прегледи: 4957