• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
29.03.2024 10:13

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Налеп по камък

Започната от Alek, 23.05.2010 09:34

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Alek

Здравейте, преди 2 дена стартирах аквариум с размери 100/50/50.  Има грунд, под него сложих и субстрат, после засадих и малко растения.

Днес забелязах, че  по един от камъните има странен налеп.

Моля някой да каже какво може да е това, да го махам ли или е нормално ?


JEM

Ще изчезне.Нормално е за нови аквариуми.Какъв е субсрата който си сложил под грунда,ако е някакъв вид тор по-добре засади повече растени за да не те изядат водораслите.Не си писал нищо за аквариума!Дай и една две снимки да го видим *DRINK*
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fprikachi.com%2Fimages%2F852%2F6799852C.jpg&hash=f2353be992cf54bc4f05d0515acf68d5dedde1e7

Alek

Здравей ,

Субстрата е на ADA .
Най-долу е POWER SAND-М -2 литра след това AQUA SOIL -Amazonia 3 литра
А най-отгоре  кварцов пясък 2-5 мм.
Разположил съм субстрата, там където си набелязах  да засаждам.
Ако бях предвидил да е за цялото дъно щеше да е 3 пъти повече, а субстрата на АДА си е скъп.
Днес пуснах и малко риби това ми беше грешката(че чак сега ги пускам), защото използвах заразен пълнеж за филтъра.
Иначе изгледа е това ... ( закачам снимка малко по-надолу....) Не съм голям спец, гледах риби последно през 198х  година .. И сега се опитвам да си върна старото хоби... Но сега всичко е много по различно...
Другото странно нещо е въпреки, че до днес нямах риби в аквариума Нитратите са ми 25, не трябва ли да са по малко .. това нормално ли е .. ?
Възможно ли е субстрата да покачва нитратите..... ?



JEM

И аз сам стар-нов начинаещ като теб :-D но от всичко разбарх едно, че колкото повече растения още в начало толкова по-добре.По темата за нитратите не съм много компетентен но мисля че причината е субстрата или от незавършен още азотен цикъл.Да кажат знаещите по въпроса *THUMBS UP*Ааквариума като за начало изглежда страхотно *privet*Много ми харесва.Успех и качвай да следим развитие *THUMBS UP* *DRINK*
PS:камъните са страхотни
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fprikachi.com%2Fimages%2F852%2F6799852C.jpg&hash=f2353be992cf54bc4f05d0515acf68d5dedde1e7

Alek

За количеството на растенията и аз така четох и затова гледай какво нещо засадих ... Даже ми се стори, че е много ..

Ако някой може да помогне за чуденките дето имам, ще е супер ..

nikolaytoshev

Изобщо не са много растенията. Най-вероятно от субстрата, който си сложил под грунда са се появили водораслите.
Не се притеснявай. Нормално е за нов аквариум. Сложи повече бързорастящи растения.
Трябва време за да се завърти азотния цикъл.
Ето ти статия за азотния цикъл: тук и тук

Bolta

Здравей и от мен колега !
А тук можеш да си направиш профил и да пускаш снимки на аквариума , за да му се радваме .  :-)

Alek

Цитат на: nikolaytoshev - 24.05.2010 00:09
Изобщо не са много растенията. Най-вероятно от субстрата, който си сложил под грунда са се появили водораслите.
Не се притеснявай. Нормално е за нов аквариум. Сложи повече бързорастящи растения.
Трябва време за да се завърти азотния цикъл.
Ето ти статия за азотния цикъл: тук и тук

Ники мерси за линковете, но вторя нещо не се отваря дава следната грешка"The topic or board you are looking for appears to be either missing or off limits to you. " а такива като първия четох доста, но там пише противоречиви неща, от които се обърках и аз .. Ето например:

" На първо място – не пускайте рибкив аквариума веднага след като го напълните. Даже не купувайте рибки веднага. Когато си направите аквариума, сложите му пясък, филтър и другите неща, нагласите го, засадите растенията и т.н., пуснете всичко да работи – лампата да свети денем, нагревателя да поддържа температурата. Така ще оставите време на бактериите да се размножат. Размножаването става за около 2-3 седмици.
Размножаването им ще се ускори(ще стане за 2 седмици), ако пуснете в аквариума няколко рибки – примерно 1/10 от всички, които възнамерявате да гледате в него. Те ще набавят храна на бактериите. "

Явно тук не е описано нещо както трябва. Моля някой да я коригира и ако се намери някой да каже какво да направя с тоз камък и "мухала" по него ще е супер  :duvar:

bolta  и това ще стане ще  направя профил само да го "подкарам"   :-D

Асен Евгениев

Пускаш някоя и друга живородка, без да му запълваш капацитета, да завъртиш цикъла. То си пише колко - 1/10.
От всички удоволствия акваристиката е на второ място.
След определена възраст - на първо!

Alek

Цитат на: akapulko - 24.05.2010 08:55
Пускаш някоя и друга живородка, без да му запълваш капацитета, да завъртиш цикъла. То си пише колко - 1/10.

Това вече го направих пуснах 6 Анциструса и 10 неонки..  Това което ме притеснява е странният налеп по камъка и по-високите стойности на NO3 25 след толкова кратко време.

Сложил съм растения и то не малко за начало и незнам какво да правя ще се стабилизира ли нивото на  NO3 .
Все пак във филтъра съм сложил и една опаковка JBL BioNitrat Ex а нитратие скачат .  :duvar: :buff:
Възможно ли е теста да не е читав използвам  JBL EasyTest 5 in 1  ???

barabata

Правиш ли разлика между НитрИти (NO2) и НитрАти (NO3)?
NO2 - нитритите са голяма опастност за рибите. Увеличаването им е признак за нарушен азотен цикъл.
NO3 - нитрати - в нормални граници са безвредни за рибките и храна за растенията. Това е продукта на азотния цикъл - преработените отровни нитрити до по-безопасните нитрати. Ако се повиши много концентрацията вече стават опасни за рибките и за растенията. Дори и за хората при ниска киселинност в стомаха нитратите се превръщат в нитрозамини, които имат канцерогенно действие. С нитратите поддържат цвета на колбасите привлекателен - добавят се за да не потъмняват.

Затова са и смените на вода - да се регулира съдържанието им във водата.
Горчивината от лошото качество остава дълго след като сладостта от ниската цена е свършила.

Alek

Цитат на: barabata - 24.05.2010 11:23
Правиш ли разлика между НитрИти (NO2) и НитрАти (NO3)?
NO2 - нитритите са голяма опастност за рибите. Увеличаването им е признак за нарушен азотен цикъл.
NO3 - нитрати - в нормални граници са безвредни за рибките и храна за растенията. Това е продукта на азотния цикъл - преработените отровни нитрити до по-безопасните нитрати. Ако се повиши много концентрацията вече стават опасни за рибките и за растенията. Дори и за хората при ниска киселинност в стомаха нитратите се превръщат в нитрозамини, които имат канцерогенно действие. С нитратите поддържат цвета на колбасите привлекателен - добавят се за да не потъмняват.

Затова са и смените на вода - да се регулира съдържанието им във водата.
Хай  бараба, правя разлика между Нитрити и Нитрати ( макар и да не съм запознат перфектно с тях) знам, че нитритите са опасност голяма за рибите, но нитратите доколкото съм запознат могат да предизвикат появата на водорасли и са особено притеснителни в аквариум на 3 дена, в който  рибите са от един ден ..
За да се появят изобщо Нитрати трябва да има риби да дрискат,  резултатът от дрискането да се преработи и от преработката да се появят Нитратите.
Ако бъркам нека някой ме поправи ..

Raven

Забелязвам че растенията са прекалено малко за хранителен субстрат.
Когато се слага някаква дънна подхранка е важно да има много растения, в началото всеки хранителен субстрат отделя доста амоняк- оттам е и проблемът ти.

Ако можеш наслагай повече растения, и сменяй по интензивно вода през първите дни.
През ден е хубаво да сменяш някакво количество вода, примерно една пета като почистваш всичко излишно при смяната, мъртви части от растения, боклуци от дъното.
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

Alek

Цитат на: Raven - 24.05.2010 22:55
Забелязвам че растенията са прекалено малко за хранителен субстрат.
Когато се слага някаква дънна подхранка е важно да има много растения, в началото всеки хранителен субстрат отделя доста амоняк- оттам е и проблемът ти.

Ако можеш наслагай повече растения, и сменяй по интензивно вода през първите дни.
През ден е хубаво да сменяш някакво количество вода, примерно една пета като почистваш всичко излишно при смяната, мъртви части от растения, боклуци от дъното.

От кой ден да почна със смяната на водата?  Tой е на 4 дена .. (представях си,  че  ще се почне с подмяната на вода поне след 1 месец .. ) въпреки че съм сложил "заразен " пълнеж да филтъра,  дали вече е "страртиран" ?

Има ли нещо вярно в това дето го пише в статиите, че ако pH  е под 7 не се образува амоняк а амоний .. При мен  уж е 6.5.

А и АДА си пишат че самия субстрат потдържа ниско pH.

Щом ще е по-добре да добавя растения .. какво ми препоръчвате като по-бързорастящи ?


Raven

Това със несмяната на водата е много лоша идея.

Някакви стари и много сбъркани понятия,сменяи редовно по малко вода в началото, това е доказана технология.
Каквито растения намериш- все ще са от полза.
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

Similar topics (5)

24336

Започната от venkov


Публикации: 8
Прегледи: 5296

7789

Публикации: 11
Прегледи: 6020

45843

Започната от ivanchoy_mk


Публикации: 4
Прегледи: 3286

4504

Публикации: 8
Прегледи: 4347

7224

Публикации: 11
Прегледи: 5780