• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 21:45

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Проблем с аквариума и растенията

Започната от trapkata1, 22.02.2010 19:26

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

trapkata1

Пичове,извинявам се че предния път ви писах на латиница,но не забелязах,че не е правилно.Предполагам,че вече ви е писнало с тези оплаквания,но просто не знам към кого да се обърна.Виждам,че тук има доста хора,които разбират от акваристика и ви моля за съвет.От два месеца имам аквариум (200 литра),досега нямах проблеми (сменям водата всяка неделя),но от известно време започнаха да ми излизат някакви нишковидни власинки,най-вече по растенията.Някои от растенията ми растат прекрасно,други пък гният или седят без развитие.Не слагам никакви препарати във водата,за каквото и да било,защото просто не знам какви.Бихте ли ми казали какво да слагам,за да се оправят нещата?Предварително ви благодаря!

Galin Petrov

Най-вероятно имаш нишковидни водорасли, но без снимка само по описание неможе да се каже със сигурност. Пречети това: http://aquariumbg.com/forum/vodorasli/pri-nalichie-na-nishki-po-listata-tochki-po-staklata-i-matna-voda-chetete-tuk/ и ако още незнаеш какво да правиш пиши, по-компетентните в тази област да те съветват.

Raven

Пусни някаква снимка за ориентация.
Какво осветление имаш и колко време светиш, какви риби и как ги храниш, колко вода сменяш седмично, какво е дъното и слагал ли си някакви стартови добавки в пясъка.
Ако си купувал всичко от магазин много често продавачите препоръчват разни хранителни субстрати които се слагат под пясъка, ако няма достатъчно растения които да ги използват може да тръгнат водорасли от тях.
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

trapkata1

От линка,който ми дадохте разбарах,че са зелени нишковидни водорасли,а иначе съм с 90 вата осветление на SILVANIE и работят по 12,а някога и по повече часа на ден.Сменям 40 литра от водата всяка седмица.В началото сложих в грунда някакъв торф(на външен вид като варовикови скали),но не му знам името.В аквариума гледам 2 бр. саи,2бр. хипостомуси,1 бр. огнен барбус и няколко гупи.Нямам много риби,защото искам да напълня аквариума с растения,а след това с риби.

Ицо

Външния вид на торфа няма нищо общо с варовиковите скали.
Уточни ако обичаш!
:-)

stenli

Струва ми се, че осветяваш прекалено дълго. Като начало може да намалиш осветлението, но постепенно, по 1 час на седмица....примерно. Ако не поддаваш ЦО2 е нормално някои растения да нямат добро развитие. Сподели какви са растения и кои от тях се развиват и кои не.

hartt

Към предишния пост - да намалиш осветлението само като продължителност, до 8-9 часа дневно, а като количество, не е зле поне малко да го увеличиш - до 0,6 Вт/л. Някои от растенията ти растат добре /непретенциозните предполагам/, а другите стоят, или гният - към недостатъчното осветление още и недостатък на хранителни вещества вероятно. Този "варовикоподобен торф" наистина е подозрителен *NO*.
Общо взето, това са само догадки, трябва да подадеш повече информация.

gipsa

Ивзинявам се че ползвам твойта тема ,ама и аз имам един подобен проблем. Аквариума ми не е на пряка слънчева светлина (сложих го в най-тъмната стая) по стъклата зеха да се появяват зелени водорасли.После по анубиаса ми почнаха да се разполагат и някъде зеха да гният листата.Лампата е включена от 7:00 до 21:00 ч. Лампата е 11W слабичка за тези 54 литра .

stenli

Слънчевата светлина може и да не бъде предпоставка за развитие на водорасли. И обратното - водораслите могат да се развият и без слънчева светлина.

Asmodeus

Цитат на: stenli - 24.02.2010 14:42
Струва ми се, че осветяваш прекалено дълго. Като начало може да намалиш осветлението, но постепенно, по 1 час на седмица....примерно. Ако не поддаваш ЦО2 е нормално някои растения да нямат добро развитие.

Той колегата си го е казал...

gipsa

Ми аз не подавам ЦО2 и никви торове няма кото пусне грунда. Аквариума е стартиран някъде 10.01.2010 г и пях зел анубиаса с 2-3 листа сега съм я срязал на две, за мен добре се развива . Има и една друга работа обаче , храня по три пъти на ден.  *dontknow*

hartt

gipsa, извинявай, ама няма такова положение, че като ти е малко светлината 11Вт:54л=0,2 Вт/л ще компенсираш с 14 часа осветление на ден! Той анубиаса може и да ти издържи на такава светлина, но при нея как ще различиш, водораслите ти зелени ли са, кафяви ли са, пък ако храниш и обилно по три пъти на ден ще станат и черни и брадати ... Придържай се към средното правило поне за светлината: 0,6 Вт/л и 8-9 часа, пък по-нататък - постепенно си изяснявай нещата и ако трябва  питай по малко и конкретно - само в този форум има тонове информация за водорасли, растения, биологично равновесие и т.н.

trapkata1

ами значи имам 3 вида ехинодоруси Echinodorus bleheri Rataj. Хилядолистник(2 броя),обаче единият е по малак около 22-25 см  и беше с 5  зелени листа като го купих и откакто го имам 2 месеца вече пусна 11 листа обаче всичките са червени и нямат намерение да позеленявят,Echinodorus barthii spec. nov. Muhlberg.  при него сичко е наред и Echinodorus uruguayensis Arechavaleta.(прилича на този но листата ми не са само зелени а са смесени и с червеникаво)  на който му гният върховете имам сащо 2 анубиаса единият е нана, той е наред и другият него знам как се казва но е с мн големи листа(наподобява сърцевидна криптокорина) и на него му загниват краищата, имам доста явански мъх(пълен с гадните нишковидни водорасли) незнам дали влияе ама в последните 3 седмици храня рибите мн рядко през ден уж да са гладни и да ядат нишковидните

hartt

Цитат на: trapkata1 - 24.02.2010 20:11
ами значи имам 3 вида ехинодоруси Echinodorus bleheri Rataj. Хилядолистник(2 броя),обаче единият е по малак около 22-25 см  и беше с 5  зелени листа като го купих и откакто го имам 2 месеца вече пусна 11 листа обаче всичките са червени и нямат намерение да позеленявят,Echinodorus barthii spec. nov. Muhlberg.  при него сичко е наред и Echinodorus uruguayensis Arechavaleta.(прилича на този но листата ми не са само зелени а са смесени и с червеникаво)  на който му гният върховете имам сащо 2 анубиаса единият е нана, той е наред и другият него знам как се казва но е с мн големи листа(наподобява сърцевидна криптокорина) и на него му загниват краищата, имам доста явански мъх(пълен с гадните нишковидни водорасли) незнам дали влияе ама в последните 3 седмици храня рибите мн рядко през ден уж да са гладни и да ядат нишковидните
От всичките питания по-горе и отговора ти - E.bleheri не пуска червени листа. Но това няма отношение към темата.

Similar topics (5)

47755

Публикации: 16
Прегледи: 4675

14809

Публикации: 5
Прегледи: 5221

45073

Публикации: 12
Прегледи: 3887

11054

Публикации: 9
Прегледи: 5237

39504

Публикации: 12
Прегледи: 7718