• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 18:21

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Имам проблем с охлювите ми. Съдействайте!

Започната от divakaaaaaa, 03.02.2010 22:05

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

divakaaaaaa

Здравейте.Имам проблем с охлювите ми в аквариума ми.Един приятел ми беше дал филтъра си а в него имало яйца на вредители.Сега са се развъдили доста и загрозява. Обръщам се към вас защото незнам какво да правя а изобщо не ги искам в аквариума ми. Благодаря предварително. :)  *dontknow* *dontknow*

vasso

Пробвай първо механично. После ако нищо друго не помогне сложи ботия. Би трябвало да ги изяде. Не съм запознат с препаратите за премахване (дали изобщо има).

nikolaytoshev

Ами аз имам боции клоун и те много обичат да си похапват охлюви. Иначе мисля, че някъде съм гледал по магазините нещо като капан за охлюви. Ама не знам каква цена е и дали върши работа.

discus

Хубаво е да се знае за какви охлюви говорим.
За мелании боция почти не помага, за планорбиси работата става.

bluefire

има 4 начина :
1.Зимаш си ботиа като гледаш да не се храни много  иначе няма да ги пипне .
2.има специални препарати за премахване на охлюви (първо се порови из форума и почети за тях )
3.механичен (с  маруля или зеле - има теми в форума )
4. Пиши едно лично АКО НЕ ТИ ХАРЕСАТ ТЕЗИ 3 -ТЕ    :-D (но да знаеш 4 тия не препоръчителен - но пък е ефикасен лично пробван  *YAHOO*)
и все пак кажи за какви охлюви говорим ?

divakaaaaaa

Последно какво предлагате че не ми стана много ясно.  :-D :-D

vasso

Еми има различни начини за справяне с тях. Ако не стане с единия, пробваш следващ. Какъв вид са охлювите все пак?

dandy

Лично си взех една БОЦА /не е клоун, по-малка остава/ и докато я пуснах в моя 60л. охлювите /планорбиси/ падаха от устата й. Мнооооооо съм доволен от хулиганаааа. *privet*

divakaaaaaa

Поразрових се малко в сайта и открих какив точно вид са мойте охлюви.  Планорбис(Planorbis sp.)
Planorbis corneus , http://aquariumbg.com/forum/index.php?action=articles&n=57 < Най - доло. Ако може да ми каже някой с какъв препарат точно да ги унищожа и много ще му бъда благодарен :)  *HELP* *HELP* *privet* *privet* *thanks

Raven

Купи си една или две    Botia macracanthus и няма да имаш вече проблеми с планорбисите.
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

discus

Цитат на: Raven - 04.02.2010 09:13
Купи си една или две    Botia macracanthus и няма да имаш вече проблеми с планорбисите.
*THUMBS UP*
И не слагай препарати в аквариума.

valnata

И аз се заразих с планорбис. Макар да знаех, че има по растението дето ми даде колега от форума. Той ми каза, че има планорбиси ама аз го пуснах в аквариума и охлювите сега го превземат. Моят е малък 30 литра и не знам дали ботията ще се чувства добре затова ще пробвам механично да ги махна. В големият аквариум видях, че скалариите хапват новоизлюпените охлювчета.=-O  В малкия обаче за сега нямам никакви риби и се чувстват като в рая гадовете. А как бързо се люпят не е истина.

iek

Цитат на: divakaaaaaa - 03.02.2010 22:05
Здравейте.Имам проблем с охлювите ми в аквариума ми.Един приятел ми беше дал филтъра си а в него имало яйца на вредители.Сега са се развъдили доста и загрозява.

Имаш проблем не с охлювите, а с поддръжката на аквариума!-излишна храна,  гниещи растения и пр., така че планорбисите се явяват не вредители, а напротив. Допълнително внесените риби ще натоварят още повече системата.
Количеството на планорбисите се саморегулира и е един много добър показател за стабилността на системата, така че по-добре ги остави да си свършат работата, а когато храната им намалее и те ще изчезнат постепенно.



dok70

Цитат на: iek - 04.02.2010 12:41
Имаш проблем не с охлювите, а с поддръжката на аквариума!-излишна храна,  гниещи растения и пр., така че планорбисите се явяват не вредители, а напротив. Допълнително внесените риби ще натоварят още повече системата.
Количеството на планорбисите се саморегулира и е един много добър показател за стабилността на системата, така че по-добре ги остави да си свършат работата, а когато храната им намалее и те ще изчезнат постепенно.
Взе ми го от устата.  ;-)
Ама много точно казано.
*thanks
Луд умора няма...
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi51.tinypic.com%2F15qq15l.jpg&hash=b07c9eabfccaf48f94e226948629f70537bc2352
300 оки миш-маш

ФГЗ

Цитат на: valnata - 04.02.2010 10:41
И аз се заразих с планорбис. Макар да знаех, че има по растението дето ми даде колега от форума. Той ми каза, че има планорбиси ама аз го пуснах в аквариума и охлювите сега го превземат. Моят е малък 30 литра и не знам дали ботията ще се чувства добре затова ще пробвам механично да ги махна. В големият аквариум видях, че скалариите хапват новоизлюпените охлювчета.=-O  В малкия обаче за сега нямам никакви риби и се чувстват като в рая гадовете. А как бързо се люпят не е истина.
малко аквариумче без риби с планорбиси ... няколко макробрахиума по едри и гладни .... даже ще е интересно да ги гледаш как ги унищожават  :-D

Similar topics (5)

10881

Публикации: 10
Прегледи: 6245

3019

Публикации: 11
Прегледи: 6553

42952

Публикации: 5
Прегледи: 4274

36007

Публикации: 15
Прегледи: 11307

13340

Публикации: 4
Прегледи: 2769