• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
16.04.2024 07:41

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Лоши стойности на нитрати.Какво да направя?

Започната от TiratroN, 21.11.2009 20:07

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

TiratroN

Здравейте! Знам че доста се е изписало по темата,но всеки с неговата ситуация-кой с нов аквариум,кой с 500 литров.Не можах да асимилирам точно в моя случай какво се иска ,затова пиша тая тема.
Ситуацията е следната:
80 литра аквариум,грунд 3-5 мм.
Риби:среден размер трихогастери-10 бр.скаларии-5 броя,анциструси-няколко малки и един два средни по размер,още 4-5 малки рибки.
Водорасли:в единия ъгъл Малък Анубиас-много плътно обрасъл,Другия ъгъл -Лудвигия.Останалото-Валиснерия .
Осветление -2 пури Sun Glo
Водораслите растат перфектно-няма гниещи,редовно подстригвам валиснерията,Анубиаса методично набира пространство.
Хранене-два пъти на ден суха храна.Понякога давам замразена,но напоследък не.
Филтър - http://www.aquariumproducts.com.au/catalogue_products.php?prodID=3775&catID=3
Сменям 20 литра вода всяка седмица.

Преди малко реших да тествам за нитрати и нитрити.
Нитрати почти 100 мг.
Нитрити 1 мг.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs2.postimage.org%2F1OlcJS.jpg&hash=caf7f80b620424c3abc9f8a182f4798749472c63

Какво мога да направя по въпроса?

panchopan

1. Смени 50% вода
2. Махни скалариите - всичките. Аквариума ти е малък за тях
3. Храни само по веднъж на ден.
- Има си правила - не можете да използвате магия срещу граждани! - кресна търговецът.
Архиканцлерът Ридкъли щракна с пръсти и отвърна:
- Абе, аз винаги съм ги смятал по-скоро за общи напътствия...
А търговецът изквака и заподскача по улицата.

dido

Валиснерията е растение, както и анубиаса. Водорасли се наричат обикновено зелените обраствания в аквариума, потърси във форума по въпорса.

Рибите са множко за такъв обем аквариум, намали бройката. Сменяй 30 литра седмично. Можеш да просифонирваш дъното профилактично веднъж седмично в продължение на 2-3 месеца, за да премахнеш аките от грунта. Те са причината за вдигането на нитратите.

TiratroN

Да де ...растения са.Грешка на езика просто.Понеже едно време им викаха водорасли та затова.
За "аките" съм съгласен.Напоследък забелязвам че доста се мъти водата ако реша да поровя в грунда.Последните месеци накупих по скъпичка суха храна и доста се набляга на червеното в нея.Като мия филтъра тече кафявочервена мътилка.Екскрементите на рибите също са червени.
Май май бая замърсяване стана,макар понякога да сифонирам.

NO CARRIER

А нитратите в чешмяната вода премери ли колко са ти?
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

TiratroN

Измерих ги .
Аквариумната вода-червено до кафяво-почти в скалата 100 мг.
Чешмяна-светло жълто- нула милиграма

NO CARRIER

Чудесно. Защото един твой градски преди време се оплакваше, че в чешмяната вода има доста нитрати.
Panchopan и dido са ти дали насоки какво да правиш.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

TiratroN

Сменях по 10 литра всеки ден със сифониране.Разбутах малко декора-разкарах някои плоски камъни от дъното,отворих малко място за плуване на рибите :) Остана пясък който е трудно да се сифонира,но там където го направих пясъка е почти чист.Поманалих смяната за да може малко да се установи водата.Скоро ще меря и да видим (няма смисъл да меря като има само прясна вода я ) .
Taka...измерих отново.
Нитрати 50 мг
Нитрити 0
Какви да ги дървим сега?

Alexfield

Преди: Нитрати 100, нитрити 1
Сега: Нитрати 50, нитрити 0

Според мен си оправил сериозния проблем: нитрити повече от 0
Сега вече азотния цикъл се справя с преработката на нитрити в нитрати. Самите нитрати си ги смъкнал на половина: 50 мг/л си е една не-лоша стойност за тежко натоварен с риби аквариум. Това череното е според изказванията на колегите до тук. Аз все още не съм се научил да преценявам по описание колко е добре и колко е пренаселване.

ЦитатКакви да ги дървим сега?
Всъщност на теб каква ти е целта? Т.е. какъв ти е критерият, че си оправил проблема?
Русия е бензиностанция, въоръжена с ракети.

TiratroN

Честно казано се "сафирясах" чак след половин час , че всъщност нула нитрити са си пърфект.Относно нитратите,не знам какво отношение имат те  във цялата верига,и как им се влияе, но пък за нормална стойност все пак ги дават не нула а към 20 някъде.Е ще дерзаем :)
Сложих това Sera Nitrivek (bio) . Предното което не беше bio представляваше една доста бистричка течност ,а сегашното направо прави мътилка.Да се надяваме че работи.

BOJO

Извинявай TiratroN :

Каде видя някой да ти пише да слагаш химия ?

Това като показатели което си дал преди или след като бухна химията? 

СМеняй си водата редовно , т.е седмично и ако ти се иска да си запазиш рибите - храниш по 1 път на ден по малко и един ден седмично глад. СМеняш по 30-40 % вода и ще се закрепи положението.

Това с червеното и аз съм го виждал при мен. Органични отпадъци основно от храна. Мисля даваш много храничка на рибочетата.
Както един наш съфорумец, който бира му се пие , мъдро споделя:
Здравата риба е гладната риба.

TiratroN

Никой не ми е казвал да слагам - да.Просто го казвам защото съм го сложил.Показателите са преди да сложа естествено.В магазина ми ги предложиха тия Aquatan и  Nitrivek.

Alexfield

В магазина ще ти предложат химия, защото се купува, харчи и пак се купува. Пък и на малко хора им е горе-долу ясно какво точно правят тези химии. Повечето го приемат като някаква магическа течност и слагат - идеалният купувач.
Няма препарат, който да "ликвидира" нитрати. Има филтърен пълнеж, който разгражда нитратите до азот и кислород. Има йонно-обменна нитратна смола, която заменя нитратите с хлориди.
Нитривек описание:
ЦитатСера Нитривек (Sera Nitrivec) съдържа специална смес от различни висококачествени нитрифициращи бактерии за биологично пречистване на водата в аквариума. Сера нитривек намалява концентрацията на амоняк и нитрити в аквариума.
При положение, че количеството нитрити вече е 0, не виждам за какво добавяш допълнително количество нитрифициращи бактерии  *dontknow*

Според мен ти още преди 2 седмици си беше решил проблема. Ако искаш стойности на нитратите по-ниски от сегашните ти, имаш няколко варианта:
1. Сменяй повече вода.
2. Храни по-малко
3. Сложи си филтърен материал, който разгражда нитратите до азот
4. Увеличи растителността
5. Нитратна смола

Всеки един от тези методи има своите особености и странични ефекти.
Русия е бензиностанция, въоръжена с ракети.

Живко

Въпросът е ясен.
Проблемът е решен. Сменяй вода редовно и си свиркай.
Като правиш тестове пиши пак при какви смени и хранене, какви стойности има в аквариума. Много интересна статистика се получава. Обикновено хората питат решават си проблема, но последното не споделят. А опита, особено споделените тестове, са от полза за всички.
*privet*
Никой не се е родил научен.

djdidko

13.06.2010 21:12 #14 Last Edit: 13.06.2010 21:34 by NO CARRIER
Това термо реле може ли да се използва за климатик (да изключва компресора преди да замръзне питата)? Да изкллючва на температура примерно 2-3 градуса.

[k]tova termo rele moje li da se izpolzva za klimatik ( da izkliuchva kompresora predi da zamruzne pitata ) da izkliuchva na temperatura primerno na  2 - 3 gradusa[/k]

Similar topics (2)

32227

Публикации: 2
Прегледи: 3103

32192

Публикации: 14
Прегледи: 9300