• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 11:58

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Каква е разликата между Брадата и еленовите рога ?

Започната от phoenix9040, 21.10.2009 22:57

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

phoenix9040

Та питането ми е каква е разликата между брадата и еленовите рога ? От доста време имам жабарник :) ( така да се каже аквариум), но досега не се бях се сблъсквал с тези гадове, имал съм срещи с кладрофора,нишковидни ,кафяви ,но не и с тия.
п-с
Търсих из публикуваните теми ,но не намерих. Надявам се не съм търсил слабо :)
1.14. Забранява се рекламирането на търговски сайтове във форума на aquariumbg.com! Спонсорите имат собствени раздели за тази цел.


phoenix9040

Да тази статя съм я чел, но не мога да ги различа когато са в по малки колиества , или така да се каже в начален стадий. На снимките са в напреднал стадий и там се различават лесно.
1.14. Забранява се рекламирането на търговски сайтове във форума на aquariumbg.com! Спонсорите имат собствени раздели за тази цел.

NO CARRIER

Брадата е по-равномерно подредена и с почти еднаква височина и е тъмна на цвят. Рогата са по-хаотично разхвърляни и са по-скоро зеленикави.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

miTko

Всъщност прилика няма. 8-) Всичко е разлика, освен че са водорасли.
Разни мои АКВАРИУМИ 

phoenix9040

Добре показвам малко снимков материал ,помагайте .ЗА да знам какви мерки да взема :)

http://alfa.kachi-snimka.info/viewer.php?id=bfi1256218007b.JPG

http://alfa.kachi-snimka.info/viewer.php?id=viu1256218049u.JPG

http://alfa.kachi-snimka.info/viewer.php?id=arx1256218075a.JPG

В момента сменям около 30- 40 процента през ден. Торя по малко и гледам започнаха да кипят отново растенията, но от тук нататък трябва да знам какво да я правя тая гад. Благодаря предварително.
1.14. Забранява се рекламирането на търговски сайтове във форума на aquariumbg.com! Спонсорите имат собствени раздели за тази цел.

santah

Аз залагам на рога.
Ще ми е интересно да чуя мнението на по-опитните акваристи как се справят с този проблем и на какво се дължи появата на този вид водорасли.

NO CARRIER

Рога са, да. Честа смяна на вода, намалено хранене и ще се оправят.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

phoenix9040

A какво ги хапва рогата освем САЕ ,че не ща да си пускам тая гад в аквариума няма махане като порасне ( личен опит )
1.14. Забранява се рекламирането на търговски сайтове във форума на aquariumbg.com! Спонсорите имат собствени раздели за тази цел.

iek

 Амано скаридите се справят най-бързо с нишковидните и не създават допълнителни пробреми, както конхониусите например. Излишното разбутване на субстрата трябва да се избягва или ако се налага да го правиш, най-добре да е преди да изгасне осветлението, след това пускаш и един мощен вътрешен филтър, пълен с вата за около 24 часа. За съжаление така симпатичните коридораси могат също да създават проблеми от такова естество.

Живко

Това са си рога.
По мои наблюдения рогата се появяват в аквариум с недобре работещ цикъл или неактуална филтрация и от там неработещ азотен цикъл.
Това положение може да се появи при няколко варианта.
Не добра циркулация на водата и несъобразен обем филтриращ материал.
Твърде много обитатели в аквариума и от там затормозена филтрация. Обикновено в този случай има и брада.
Много не работещи растения. Те почват да умират и отделят в аквариума обратно хранителни вещества. Филтрацията пак се затормозява. Това, според мен, е по натоварващо за аквариума от многото риби.
Предозиране при торене в комбинация с неподходящо рН. Може да се получи обръщане на азотният цикъл.

Да си обясня по-подробно мисълта.
Значи крайната фаза от азотният цикъл е окисляването на нитритите. Ако има някое от тези положения, които описах и по някаква причина окисляването на нитритите е затруднено, да кажем липсата на достатъчно кислород или намалено количество на необходимите бактерии, ще има някакво количество нитрити, може и да е минимално, но ще подхранва рогата.
Рогата при мен са излизали в етап от стартирането на нов аквариум. В по-късна фаза на аквариума са се появявали винаги, когато съм имал проблеми с азотният цикъл, разбира се в следствие на претоварване на аквариума с риби и слаба аерация. Много риби и смяна на голямо количество вода с непрестояла, наложила се заради рязък скок на нитрати. Мързел при торенето(сипване рядко с лъжицата в големи дози) в комбинация с проблеми при аерацията.Много растения и много риби, за които в тъмната фаза на деня не достига кислород, заради повишена консумация от многото растения.

Брадата пък е чест гост в аквариуми с повишено натрупване на органика. Там азотният цикъл работи на всички нива еднакво качествено и в синхрон. Просто органиката е много и филтрацията не смогва да обработи всичко. Разтворена във водата органична материя чака на опашка да бъде обработена. Брадата спокойно си хапва от нея и си живурка, дори да занулим крайният продукт на азотният цикъл и всички други хранителни, за растенията вещества, тя ще ги извлича директно от органиката.

Та значи може да имаме перфектна филтрация, но ако изпуснем натрупването на органика ще се появи брада. Ако по една или друга причина затрудним последните фази на цикъла или изобщо го разстроим почти сигурно ще ни нападнат рога.

Да кажа, че си фантазирам изключително на база собствен опит и не е задължително казаното да е вярно. ;-)
Никой не се е родил научен.


phoenix9040

Така или иначе си обясних защо сега имам рога . В началото явно съм имал много нитрити и след като всичката blyxa от старият аквариум изгни и много нитрати. Та така съм си ги подхранил, Добре сега нещата ги нормализирах . Водата е в граници ,растенията кипят малко по -малко взе да изчезва от стелатуса. Но пък се премести по криптокорината и анубиаса. Та въпроса ми е и съответно идеята ,която имам е така или иначе аквариума се стабилизира.,колелото се завъртя и растенията се адаптираха. Мога ли няколко дена да го оставя на тъмно. Преди така се изчистих от нишковидните. Като спра торенето през тези дни. Рогата как реагират на лишаването от свтлина?

П.П В момента имам проблем само с фосфатите ,като са някъде от 2-5 мг/л . Ако ги сваля до 0,2 дали няма да ги уморя и без гасене на лампите. И тук изниква и другият момент за да сваля фосфатите до 0,2 трябва да сменям вода поне през ден , а по този начин не мога да наситя аквариума с достатъчно CO2 . С два реактора съм единият на Sera а другият на Ferplast и въпреки това съдържанието на CO2 влиза в граници едва на вторият ден. Та тук се замислям дали не е нож с две остриета като сменям вода толкова често , при положение ,че не мога да дам така нужният CO2 на рстенията за да подтиснат гадовете.
1.14. Забранява се рекламирането на търговски сайтове във форума на aquariumbg.com! Спонсорите имат собствени раздели за тази цел.

Raven

Много са високи тези фосфати, всеки път когато съм имал високи фосфати са започвали проблемите.

Насищането с СО2 става много бързо, в рамките на началните часове на денят е, ако ти е добре направен реактора би трябвало да насищаш с въгледвуокис около два часа след пускането му което е нормално.

Според мен фосфатите трябва да са едва забележими от тестовете, ако аквариумът е много ускорен и пълен с растения които вървят на пълни обороти- тогава може и да издържи на по високи фосфати.
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

phoenix9040

За фосфатите вече са на 0. Сега питането ми е дали да ги оставя на тъмно за ден ,два ,три или да продължа с този режим който съм. Еленовите рога мисля ,че започнаха да изчезват ,но бавно . Въпроса ми е как се държат на тъмно погиват ли като нишковидните или не им пречи.

П.П ЗА CO2 си реших проблема.
1.14. Забранява се рекламирането на търговски сайтове във форума на aquariumbg.com! Спонсорите имат собствени раздели за тази цел.

Similar topics (5)

48259

Публикации: 25
Прегледи: 8907

27447

Публикации: 3
Прегледи: 2712

15859

Публикации: 8
Прегледи: 4112

5062

Започната от don_misho


Публикации: 2
Прегледи: 2824

57920

Публикации: 22
Прегледи: 11407